Skip to main content
اخبار افق فرا ویژن

مدیریت منابع انسانی قبل و بعد از کرونا

By 27 فوریه 2021ژانویه 1st, 2022No Comments
مدیریت منابع انسانی

همزمان با شروع بیماری ویروس کرونا در سال 2019 (COVID-19) کنترل و مدیریت منابع انسانی کمی مشکل تر شد، زیرا این بیماری زندگی در زندگی اکثر افراد تاثیر گذاشته است.

مدارس، دانشگاه و مراکز آموزشی مدت ها است که فعالیت خود را به صورت غیر حضوری انجام می دهند. حتی موزه ها و کتابخانه های هنر تعطیل شده اند. بازی های بزرگ لغو شده است و اتفاقات موثر و بزرگی در این میان رخ داده است.

نکات قابل توجه در مدیریت منابع انسانی

در حال حاضر اکثر مشاغل چالش و تجربه های خاصی را پشت سر گذاشته اند اما در این بین یک وجه مشترک وجود دارد، کارمندانی که آنها را مجبور به اداره رفتن می کنند.

مدیران منابع انسانی می توانند به عنوان کلیدی در تلاش های یک سازمان برای فعالیت مسئولانه آن ها از طریق بحران COVID-19 باشند. برنامه ریزی خلاقانه برای محل کار، زمان کار، مسئولیت های کاری و نحوه انجام کار در این زمان در مهار گسترش COVID-19 بسیار اهمیت دارد.

کارفرمایان می توانند در کمک به تحقق این امر، نقش کلیدی داشته باشند. بسیاری از پزشکان دیدگاه منحصر به فردی در زمینه مدیریت منابع انسانی در پس زمینه این بیماری همه گیر جهانی دارند.

دستگاه های حضور و غیاب

مدیریت منابع انسانی و کرونا

ویروس کرونا ویروس 2019، با نام COVID-19، هفتمین ویروس کرونا است که به زندگی روزمره ما حمله می کند و تقریباً همه آنچه که تاکنون در مورد COVID-19 می دانیم بر اساس رفتار ویروس های قبلی است.

خیلی زمان نیاز داریم تا اطلاعات کاملی در مورد COVID-19 بدست آوریم، اما به لطف تلاش های خستگی ناپذیر دانشمندانی که در سراسر جهان و شبانه روز کار می کنند، هر روز بیشتر می آموزیم.

آنچه ما می دانیم این است كه COVID-19 توسط قطره هایی (fomites) پخش می شود كه تا 6 فوت از دهان ما پاشیده می شود و بسته به دما و رطوبت سطح می تواند روی سطوحی كه در آن قرار دارند از چند دقیقه تا نهایت دو روز باقی بماند.

برخی از آخرین تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان داده است که COVID-19 تا سه ساعت در هوا باقی می ماند و بر روی سطوح می مانند.

این ویروس می تواند تا 24 ساعت روی مقوایی که توسط فردی آلوده به ویروس لمس شده است زندگی کند، حتی اگر بدون علامت باشد (به عنوان مثال بسته هایی که از آنجا حمل می شوند و دریافت می شوند و همچنین بسته هایی از فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها و سایر فروشگاه ها که خریداری می شود) و دو تا سه روز بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ زندگی می کند.

این شامل سطوح و مواردی است که معمولاً در زندگی روزمره با آن روبرو می شویم، مانند پیشخوان های صندوق فروشگاه و چرخ دستی های خرید، وسایل بازی و وسایل تناسب اندام و سینک ظرفشویی ها، توالت ها، شیرهای آب و فواره های آب و…

با دانستن این موضوع، کاری که باید انجام دهیم مدیریت منابع انسانی است. هدف در حال حاضر در سراسر کشور مهار گسترش است. این ویروس تقریباً در هر ایالت وجود دارد و مانند تمام ویروس ها در حال شیوع است.

ما باید گسترش را مهار و کاهش دهیم. ما می توانیم این کار را با تلاش جمعی همه جانبه انجام دهیم. ما به عنوان افراد و در نقش های حرفه ای مانند مدیران منابع انسانی، باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا در خط مقدم برای کاهش سرعت و جلوگیری از تاثیر گذاری موثر باشیم.

مدیریت منابع انسانی

مهمترین علایم برای شروع COVID-19 شامل:

تب و سرفه خشک و سپس مشکل در تنفس. برخی از افراد بدون علامت باقی می مانند، اما از کسانی که علائمی از خود بروز می دهند، 99٪ پنج تا شش روز پس از عفونت این کار را می کنند. اما علائم ممکن است در کمتر از دو روز یا در طی 14 روز ظاهر شوند.

کاری که می توانید در محل کار انجام دهید

مدیران منابع انسانی می توانند با اجازه دادن به پارامترهای زمانبندی انعطاف پذیر و خلاقیت در نحوه انجام کار، با برنامه ها و وظایف کاری نوآوری کنند و در مدیریت منابع انسانی نقش خود را ایفا کنند. در اینجا چند ایده وجود دارد:

• تراکم کارمندان را در طول یک روز کاری در مقابل همه کسانی که شیفت هشت ساعته استاندارد دارند، گسترش دهید. برای مدیریت بهتر امور میتوان از دستگاه های حضور و غیاب استفاده کرد.

• از تیم ها بخواهید از طریق کنفرانس تلفنی و یا جلسات اینترنتی کار کنند.

• از برگزاری جشن های رو در روی گروهی، به ویژه جشن هایی که با غذا سرو می شود، خودداری کرده و آنها را به روز دیگری موکول کنید. از استفاده یا رفتن به فضاهای غذاخوری خودداری کرده و ناهار و میان وعده خود را پشت میز میل کنید.

• فرصت های انعطاف پذیر را برای اکثر موقعیت ها مجاز یا گسترش دهید.

• موقعیت های واجد شرایط را برای محیط های کاری از راه دور مجاز یا گسترش دهید.

• همه سفرهای مربوط به کار را به تعویق بیندازید.

• به کارمندان بگویید اگر بیمار هستند یا در معرض COVID-19 قرار دارند در خانه بمانند یا خود را منزوی کنند. قاعده کلی این است که اگر شک دارید، این کار را نکنید. CDC پیشنهاد می کند کارفرمایان اجازه دهند کارمندان بتوانند از زمان مرخصی استعلاجی برای دوری از محل کار در هنگام بیماری استفاده کنند.

بهترین روش های بهداشتی برای کار و خانه

سازمان ها برای انتشار اطلاعات دقیق و به روز به مدیریت منابع انسانی اعتماد می کنند و کار آنها در شرایط اضطراری حتی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. شما می توانید آخرین اطلاعات مربوط به اقدامات احتیاطی COVID-19 را در وب سایت CDC پیدا کنید. در اینجا برخی از روش های پیشنهادی ذکر شده است:

• آداب تنفس را در همه جا تمرین کنید. هنگام سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با استفاده از یک وسیله یکبار مصرف مانند دستمال بپوشانید، سپس بلافاصله آن را دور بریزید، یا از آرنج یا شانه لباس خود استفاده کنید.

• دستان خود را هر بار حداقل 20 ثانیه بشویید، پس از تماس با سطوح مشکوک و یا افراد، انگشتان دست و نوک انگشتان (از جمله زیر ناخن ها) را بشویید. اگر آب و صابون ندارید، CDC توصیه می کند از ضد عفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل استفاده کنید.

• می توانید از دستگاه مناسب حضور و غیاب در دوران کرونا استفاده کنید.

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu