Skip to main content
اخبار افق فرا ویژن

ابزارهای مدیریت تردد منابع انسانی

By 14 فوریه 2021ژانویه 1st, 2022No Comments
ابزارهای مدیریت تردد

زمان پدیده ایست که هر قرن که از عمر بشر می گذرد، به ارزش فراوان آن بیشتر پی می برد. امروزه زمان برای افراد قدرشناس بر مبنای شبانه روز و ساعت نیست. واحد سنجش برای برنامه ریزی های زمانی به ثانیه تغییر یافته زیرا بشر امروز قدر این گوهر جبران ناپذیر را بیش از پیش می داند.

در دنیای مدرن امروزی که اگر در صنعتی ترین شهر های آن برق به طور ناگهانی قطع شود، جایگاه علم و اقتصاد یک کشور تغییر می کند، زمان پدیده ای تعیین کننده در ایجاد برتری است.

تا همین چند سال پیش قابلیت های بروکراتیک یا همان کاغذ بازی های مرسوم ادارات و نهادها به گونه ای بوده که برای حضور و غیاب حتما باید در نوبت منتظر مانده و دقایقی را به احوالپرسی همدیگر سپری می کردند تا نهایتا نوبتشان شود و بتوانند امضایی پای برگه های دفاتر حضور و غیاب ثبت کنند. شاید تمام این دقایق از دست رفته برای پیشبرد یک شرکت، سقوط راندمان کاری آن و حتی اقتصاد یک کشور تاثیر گذار باشد.

اما با پیشرفت علوم، فناوری های نوین و فضای سایبر این امکان فراهم شده تا علاوه بر هدر نرفتن زمان، این گنجینه ی غیرقابل بازیافت، صاحبان حرف، سرمایه گذاران و مسئولین یک کشور شاهد بهره وری بالاتری در حرف مختلف باشند و به همین خاطر پیشرفت بهتری داشته و به سمت هدف غایی خود آسانتر نیل کنند.

بر اساس آخرین روشهای مدیریت، آزاد گذاشتن نیروی کار در انتخاب ساعت و تمرکز کردن بر روی راندمان کاری و ساعت مفید کار باعث ایجاد انگیزه و فراغی بال شده و کارمند بدون انجام وظایف تکراری و عملکرد اجباری در زمانهای غیر دلخواه و همچنین کاغذ بازی های مرسوم، بیشتر متمرکز بر روی انجام وظایف خود شود.

ابزارهای مدیریت تردد منابع انسانی

ابزارهای مدیریت تردد منابع انسانی

رفته رفته با گذشت زمان و با طراحی دستگاه های مختلف، این امکان برای ناظرین عملکرد بر کارمندان و کارگران فراهم شد تا نظارت علنی تر و واقعی تری نسبت به چگونگی حضور و غیاب و همچنین آمارهای ساعت مفید کاری افراد تحت مسئولیت خود داشته باشند.

این نظارت واقع گرایانه تر بی شک کارگران و کارمندان را به این مهم وا می دارد که ارزش وقت را بیشتر دانسته و همیشه و در همه حال خود را تحت نظارت یک مسئول ببیند.

یکی از ابزارهای مدیریت تردد منابع انسانی در ادارات، کارخانجات و نهادهای مختلف در سالهای گذشته، استفاده از دستگاه های کارتی نظارت بر تردد نیروی کار بود.

خود این امر تا حدودی در کاهش هدررفت زمان تاثیرگذار بوده اما مهمترین ویژگی آن صرفه جویی در مصرف دفاتر، عدم سو استفاده و همچنین استفاده از نیروی کار کمتر یا حداقل آسانتر شدن نظارت بر حضور و غیاب بوده است.

اما در طی این سالها، همین دستگاه ها جای خود را به دستگاه هایی با سنسورهای بیومتریک داده است. این دستگاه ها تا حد فراوانی جلوی سو استفاده نیروی کار تحت هدایت را گرفته است بطوریکه در صورت عدم حضور خود فرد، امکان ثبت حضور برای او وجود نخواهد داشت. این در صورتیست که در مدل های قبلی همین دستگاه، کارت ها قابل جابجایی و سواستفاده وجود داشت.

جهشی به آن سوی زمان

محاسبه ی ساعات مرخصی استفاده شده یا نشده و حقوق و مزایا به طریق سنتی، علاوه بر صرف وقت و هزینه، میزان دقت در محاسبات را نیز پایین می آورد. امروزه با نوشتن کدهای برنامه های تردد منابع انسانی که بسیاری از آنها با ایجاد اپلیکیشن برای سیستم عامل های مختلف آسانترین روش را برای استفاده ی مخاطبین در نظر گرفته اند، محل خوبی برای تجمیع همه ی انتظارات و حتی مسئولیت های برخی از کارمندان یک نهاد شده است.

کارکنان با این نرم افزار ها عجین می شوند و نیز انگیزه بیشتری پیدا می کنند. افرادی که احساس می کنند به اهدافشان رسیده اند، روحیه خوبی می گیرند. اتوماسیون منابع انسانی همچنین به مدیریت دقیق سرمایه انسانی کمک می کند.

افزایش دقت در فرایندهای محاسباتی و نظارتی منابع انسانی نیز به ساده سازی مشاغل کمک می کند. هنگامی که فرآیندهای منابع انسانی اتوماتیک و بروز می شوند، بررسی و مدیریت اطلاعات آنها نیز سریع تر انجام پذیرد.

همانطور که اطلاع دارید حادثه هیچگاه خبر نخواهد کرد و همیشه در کمین خواهد بود. حوادثی مانند سیل، زلزله و علی الخصوص آتش سوزی می تواند بسیاری از منابع کاغذی یک مجموعه را با خود ببلعد و از بین ببرد.

نگاهی به دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب

بنابراین این اپلیکیشن ها و نرم افزارهای رایانه ای تحت وب این قدرت را دارند تا نهایت اطلاعات و داده ها را خود جای داده و در دیتا سنتر هایی (مراکز داده ها) جدا از مجموعه ی عملکردی در چندین مکان ذخیره کند تا در هر هنگام که نیاز به آنان بود، به سادگی هر چه ممکن، به آن دست پیدا کنند.

مشکلات قانونی اعم از جعل و دور زدن قانون های اداری، سرقت نیز دیگر تهدید های روش های سنتی است بطوریکه می توانند با کوچکترین تهدیدی، یک خطر جدی و آسیب زننده به شرکت و نهاد و آبروی چندین ساله ی آن ها باشند.

بنابراین آنچه عقل سلیم حکم می کند، استفاده از موارد بروز تر و امکاناتی است که تا بیشترین حد ممکن تهدیدات را پیش بینی و پیشاپیش خنثی سازی کرده است و یکی از این موارد، استفاده از نرم افزار و اپلیکیشن های تحت وب است.

نرخ خطا به طور قابل توجهی با نرم افزار کاهش می یابد و همانطور که گفته شد افزایش دقت در فرایندهای منابع انسانی نیز به ساده سازی مشاغل کمک می کند.

در پایان بهتر است یادآوری شود که استفاده از امکانات بروز تر علاوه بر بالا بردن راندمان کاری و جلوگیری از مشکلات قابل پیشگیری، این وجهه را در میان کارمندان و مخاطبین و مشتریان ایجاد می کند که شما همواره به فکر نظارت بر عملکرد و بهبود شرایط در محیط کاری تحت مسئولیت خود هستید و این بروز بودن وجهه ی مثبتی برای شما ایجاد خواهد کرد.

اگرچه می توان انتظار داشت که در سال های پیش رو تحولاتی در ابزارهای مدیریت تردد منابع انسانی مشاهده کرد، اما به نظر می رسد که در حال حاضر با استفاده از ابزارها و ظرفیت های موجود می توان ضمن نظم بخشیدن به حضور و غیاب کارکنان، شاخصه های مختلفی همچون اثرگذاری نظم بر راندمان شرکت ها و سازمان را نیز مورد سنجش قرار داد.

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu