دستگاههای حضور و غیاب

آیا قیمت دلار تاثیر بر روی قیمت دستگاه حضور و غیاب میگذارد؟

توسط 27 سپتامبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
تاثیر دلار بر قیمت دستگاه خضورغیاب

قیمت دستگاه حضور و غیاب نیز مانند تمام کالاهایی که تحت تاثیر قیمت ارز قرار دارند ممکن است با بالا رفتن قیمت دلار، افزایش داشته باشد. اغلب این دستگاه‌ها خارجی بوده و یا در صورت تولید داخل بودن، دارای قطعات وارداتی و خارجی میباشند که در کشور مونتاژ می‌شوند.

بنابراین با افزایش هیجانی و بی رویه‌ی قیمت دلار در چند ماه اخیر، قیمت لوازم الکترونیکی از جمله دستگاه حضور و غیاب نیز مانند بسیاری از محصولات وارداتی دیگر حداقل رشدی ۵۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

تمام قطعات این دستگاه‌ها از جمله نمایشگر، حسگر اثر انگشت، کارتخوان، صفحه کلید و… وارداتی بوده و مستقیماً تحت تاثیر افزایش قیمت دلار قرار دارند.

البته ناگفته نماند که برخی از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در این راستا اقداماتی را جهت جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب تولید خودشان انجام داده‌اند که این اقدامات باعث شد تولیدات این شرکت‌ها تنها افزایش قیمتی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصدی را داشته باشند.

این در حالیست که محصولات مشابه پس از نوسانات اخیر ارز و دلار تا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند.

متأسفانه امکان تولید این محصولات به طور کاملاً داخلی در کشورمان وجود ندارد و از نظر قطعات و تجهیزات به خارج از کشور وابسته می‌باشیم. البته تلاش‌های بسیاری نیز در رابطه با تولید کاملاً داخلی این محصولات صورت گرفته است که محصولات تولید شده هیچگاه از نظر دقت و کیفیت با محصولات خارجی قابل مقایسه نبوده‌اند.

عدم اختصاص ارز دولتی به تولیدکنندگان

یکی از دلایل این افزایش قیمت را میتوان در عدم اختصاص ارز دولتی به تولیدکنندگان جویا شد. بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه‌های حضور و غیاب، شرکت‌های خصوصی می‌باشند که برای آن‌ها امکان دریافت ارز دولتی جهت واردات قطعات و محصولات مرتبط با دستگاه حضور و غیاب فراهم نبوده و تولید کنندگان مجبور هستند محصولات خود را با دلار آزاد وارد کرده و به فروش برسانند که این خود عامل بسیار موثری در افزایش قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب همزمان با افزایش قیمت دلار می‌باشد.

عامل دیگری که در این رابطه حائز اهمیت می‌باشد، این است که نوسانات قیمت ارز موجب ایجاد تردید در معاملات تولیدکنندگان و فروشندگان دستگاه حضور و غیاب شود.

برای مثال ممکن است وارد کننده یا تولید کننده‌ای محصولات و قطعات مورد نیاز خود را در گذشته با قیمت تمام شده‌ی مشخصی وارد نموده باشد اما با بالا رفتن ناگهانی قیمت ارز تمام سود حاصل از فروش و تولید قبلی باید صرف خرید محصولات و قطعات جدید شود که در این صورت بازدهی تولیدکننده کاهش می‌یابد.

در نتیجه تولیدکننده جهت جلوگیری از عدم بازدهی و ورشکستگی اقدام به بالا بردن قیمت محصولات قدیم خود می‌کند‌.

این شرایط عاملی است که نه تنها موجب افزایش قیمت دستگاه حضور و غیاب می‌شود، بلکه قیمت تمام شده‌ی همه‌ی محصولات وارداتی نیز تحت تاثیر این نوسانات ارز قرار می‌گیرد.

تاثیر قیمت دلار بر دستگاه های حضور و غیاب

افزایش قیمت دلار با شیوع بیماری کرونا

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که زیان آن بیش از پیش متوجه مصرف کننده می‌باشد. یکی از این مشکلات مصادف شدن افزایش قیمت دلار با شیوع بیماری کرونا است.

از آنجایی که مدیران شرکت‌ها و ادارات به دلیل شیوع بیماری کرونا مجبور به تغییر در سیستم ها و نرم افزارهای حضور و غیاب و جایگزین نمودن دستگاه‌های قدیمی با دستگاه‌های جدید و به روز یا نرم افزارهای جدید شدند، این افزایش قیمت دلار و محصولات وارداتی به طور ناگهانی موجب افزایش هزینه‌های شرکت شده و نگرانی‌های مدیران را دو چندان نمود.

این در حالیست که در روزهای انتهایی سال با شیوع بیماری کرونا و اعلام تعطیلات و قرنطینه‌ی همگانی، بسیاری از مشاغل و شرکت‌ها به حالت نیمه تعطیل یا کاملاً تعطیل درآمده و متحمل ضررهای بسیاری شدند.

حال با این اتفاقات ناگهانی و زیان ده چگونه شرکتی می‌تواند از پس هزینه‌های بالای به روز رسانی تجهیزات، از جمله دستگاه حضور و غیاب برآید؟ افزایش قیمت دلار برابر با افزایش اکثر کالاهای ضروری می‌باشد.

ارسال پاسخ