دستگاههای حضور و غیاب

امکانات دستگاه حضور و غیاب هوشمند چیست؟

توسط 05 می 2020 آوریل 18th, 2021 بدون نظر
امکانات حضور و غیاب هوشمند

همگام با پیشرفت تکنولوژی و هوشمندسازی بسیاری از تجهیزات اداری و سازمانی، استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند میان ادارات و سازمان‌های بزرگ رواج پیدا کرد.

استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب می‌تواند روند ثبت تردد و زمان ورود و خروج کارمندان را ساده‌تر کرده و به مدیران کمک بسیاری کند. به همین دلیل، بسیاری از مدیران اقدام به خرید و استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد برای سازمان خود می‌کنند.

دستگاه‌های حضور و غیاب انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی امکانات دستگاه حضور و غیاب هوشمند و انواع آن‌ها خواهیم پرداخت. با افق فرا ویژن همراه شوید.

دستگاه حضور و غياب در گذشته و امروزه

در گذشته براي ثبت حضور و غياب و كنترل تردد كامندان از كاغذ و ليست‌هاي حضور و غياب استفاده مي‌شد. اما استفاده از چنين روشي در سازمان‌ها و شركت‌هاي بزرگ با تعداد بالاي كارمندان اصلاً راه مناسبي نبود.

زيرا در وهله اول اصلاً دقيق نبوده و امكان خطاي زيادي داشت، و همچنين زمان زيادي را طلب مي‌كرد. پس از آن استفاده از برگه‌های ورود و خروج در بسياري از سازمان‌ها رواج يافت. در اين روش به هر يك از كارمندان برگه‌اي داده مي‌شد كه در آن به تعداد روزهاي ماه فضای خالی برای زمان ورود و خروج ورود داشت.

کارمندان با به همراه داشتن برگه‌های حضور و غیاب خود، به هنگام ورود و خروج زمان دقیق را در برگه خود ثبت می‌کردند. اما از معایب این روش وقت‌گیر بودن آن بود. زیرا در انتهای ماه برگه‌های تمام کارمندان جمع‌آوری شده و بررسی می‌شد.

اما امروزه ديگر هيچ يك از سازمان‌هاي بزرگ و پرجمعيت از روش‌های قدیمی و منسوخ شده برای حضور و غیاب کارکنان خود استفاده نمی‌کنند.

امروزه با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد و بهره‌گیری از امکانات دستگاه حضور و غیاب، روند کنترل تردد و ورود خروج کارمندان بسیار راحت‌تر شده است.

با استفاده از چنین دستگاه‌هایی می‌توان به راحتی و با سرعت بالا تردد کارمندان را با بالاترین دقت ثبت کرد. همچنین، امکان تقلب در استفاده از این دستگاه‌ها تقریبا به صفر نزدیک است. دستگاه‌های حضور و غیاب امکانات مختلفی دارند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

امکانات دستگاه حضور و غیاب

انواع دستگاه‌های حضور و غیاب

دستگاه‌های حضور و غیاب نیز انواع گوناگونی دارند که می‌توانید با شناخت هر یک و اطلاع درباره مزایا و معایب آن‌ها،‌ بهترین گزینه را برای سازمان یا شرکت خود انتخاب کنید. بهتر است پیش از هر چیز درباره انواع دستگاه‌های کنترل تردد بدانید:

دستگاه حضور و غیاب کارتی:

در این دستگاه‌ها هویت اشخاص به وسیله کارت‌های مخصوص مشخص شده و سپس زمان ورود و خروج ثبت می‌شود.

دستگاه حضور و غیاب رمزی:

با استفاده از دستگاه‌های رمزی به هر یک از کارکنان رمزی مخصوص داده می‌شود که می‌توانند به وسيله آن ورود و خروج خود را ثبت كنند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت:

در دستگاه‌هاي حضور و غياب انگشتي كارمندان با ثبت اثر انگشت خود با استفاده از سنسور مخصوص، زمان تردد خود را ثبت مي‌كنند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره:

دستگاه‌هاي حضور و غياب تشخيص چهره از بررسي چهره افراد براي تشخيص هويت آن‌ها و سپس ثبت زمان ورود و خرج آن‌ها استفاده مي‌كنند.

امکانات دستگاه حضور و غیاب

دستگاه‌های کنترل تردد مختلف امکانات گوناگونی دارند. شما می‌توانید با مطالعه درباره امکانات دستگاه‌ حضور و غیاب متوجه مزایای استفاده از آن‌ها شوید. برخی از امکانات دستگاه‌ حضور و غياب هوشمند عبارت است از:

کنترل آسان و سریع ورود و خروج کارمندان

با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد افق فرا ویژن می‌توانید ورود و خروج کارمندان و پرسنل شرکت را به راحتی و به سرعت ثبت کنید. سرعت بالای کار در دستگاه‌های حضور و غیاب می‌تواند از ایجاد تجمع در سازمان در ساعات ورود و خروج جلوگیری کرده و روند کار محاسبه حقوق پرداختی را راحت‌تر و سریع‌تر کند.

ذخیره تمام اطلاعات به صورت کاملاً دقیق

از دیگر امکانات دستگاه‌ حضور و غیاب هوشمند، ذخیره شدن تمام اطلاعات مربوط به ورود و خروج تمام کارمندان در پایگاه داده است. با ذخیره تمام اطلاعات می‌توانید مطمئن باشید که هر زمان اراده کنید، می‌توانید از این اطلاعات به راحتی استفاده کرده و هیچ نگرانی از بابت از دست رفتن آن‌ها نخواهید داشت.

دسترسی به تمام اطلاعات در هر زمان

یکی دیگر از امکانات دستگاه‌ حضور و غیاب هوشمند که موجب محبوبیت بیش‌تر آن می‌شود، امکان دسترسی و استخراج اطلاعات در هر زمان است.

مدیران با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند می‌توانند از تمام اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده در هر زمان از روز استفاده کنند. این انعطاف‌پذیری می‌تواند موجب راحتی کار مدیران برای تاثیر دادن اطلاعات تردد کارمندان در حقوق دریافتی آن‌ها شود.

دستگاه حضور و غیاب هوشمند

مدیریت تمام غیبت‌ها

از دیگر قابلیت‌های دستگاه‌های حضور و غیاب، امکان مدیریت تمام غیبت‌های کارکنان است. با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد می‌توانید تمام غیبت‌ها را با توجه به نوع آن‌ها در پایگاه داده ذخیره کنید ( مثلاً غیبت‌های مربوط به تعطیلات، مرخصی‌ها، ماموریت‌ها، و…)

ایجاد گزارش‌های دوره‌ای

مدیران می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب، از زمان ورود و خروج تمام کارمندان و روزهاي حضور و غیاب هر یک از آن‌ها، گزارش‌هایی به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و حتي سالانه دریافت کنند. چنین گزارش‌هایی ‌می‌تواند علاوه بر افزایش انگیزه کارکنان و بازده کاری شرکت، روند محاسبه و پرداخت حقوق را نیز آسان‌تر كنند.

مديريت اضافه كاري‌ها

با استفاده از دستگاه‌هاي حضور و غياب هوشمند مي‌توانيد تمام اضافه كاري‌های مربوط به كارمندان را بررسي و ثبت كنيد. چنين قابليتي در انتها موجب افزايش انگيزه كاركنان براي فعاليت بيش‌تر خواهد شد. همچنين مي‌توانيد مطمئن باشيد كه عدالت در پرداخت حقوق تمام کارکنان به درستی رعایت می‌شود.

به طور خلاصه

همانطور که در افق فرا ویژن خواندید، یکی از اجزای بسیار مهم امروزی در ادارات و سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت، دستگاه حضور و غیاب هوشمند است.

استفاده از دستگاه‌های هوشمند کنترل تردد کار بسیاری از مدیران را راحت‌تر و سریع‌تر کرده است. از برخی امکانات دستگاه حضور و غیاب هوشمند می‌توان به ایجاد گزارش‌های دوره‌ای، مدیریت غیبت‌ها و اضافه کاری‌ها، ذخیره و همچنین دسترسی به تمام اطلاعات ثبت شده اشاره کرد.

با استفاده از دستگاه‌ها حضور و غیاب هوشمند افق فرا ویژن می‌توانید روند ثبت تردد در سازمان خود را تا ده‌ها برابر راحت‌تر و سریع‌تر کنید.

ارسال پاسخ