تاریخچه دستگاه های حضورغیاب

از انقلاب صنعتی تا دستگاه حضور غیاب

ساعت زمان، محصول انقلاب صنعتی

در اوایل دهه 1800، انقلاب صنعتی در انگلستان آغاز شد و در قرن نوزدهم به بلژیک، آلمان، شمال فرانسه، ایالات متحده و ژاپن گسترش یافت. تقریبا در تمام نقاط جهان اثرات انقلاب صنعتی احساس شد و جهان به کشورهای “دارای صنعت” و “فاقد صنعت” تقسیم شد.

انقلاب صنعتی در کشورهای اروپایی و ایالت متحده باعث شد بسیاری از افراد از جمله روستانشینان و مزرعه داران به سمت شهرها مهاجرت کنند و به سمت کارخانجات روی آورند. این امر باعث تحولات و ابداعات بشری زیادی گردید که در اینجا به یکی از آن ها که دستگاه حضور و غیاب است اشاره خواهیم کرد.

با آغاز انقلاب صنعتی و افزایش چشمگیر تعداد کارگران، سامان دهی و نظارت بر ساعت ورود و خروج کارگران و کارمندان سخت گردید و این امر باعث شد تا برای اولین بار سیستم حضور غیاب متولد شود.

در اواخر دهه 1800 وسیله ای به نام ساعت زمان کار ابداع شد که هدف آن ثبت زمان ورود یک  کارمند و خروج او از کارخانه بود. این ابزار Attendance Device زمان های مورد نظر را در یک کارت ضخیم نشان می داد و از این طریق تعداد ساعات کاری هر فرد مشخص می شد. از این رو به این کارت، کارت زمان می گفتند.

این کارت یک رکورد واقعی از ساعات کار هر کارمند به مالک کارخانه می داد. این ابزار هم به نفع کارفرما بود و هم به نفع کارگر. در واقع هم کارفرما از تعداد ساعات کاری کارگر مطمئن بود و از کسب و کار خود محافظت می کرد و هم کارگر بابت دستمزد و اثبات ساعات کاری خود ابزار لازم را در دست  داشت.

دستگاه حضور غیاب

رفته رفته با پیشرفت هایی که انجام شد و با پیدایش ساعت های زمان، دستگاه حضور غیاب کوچک و معمولی نیز به کار خود پایان دادند و جای خود را به قطعات مکانیکی بزرگ تری دادند. این پیشرفت ها، احتمال تقلب را کم می کرد و اطمینان خاطر مضاعفی به کارگر و کارفرما می داد.

تکنولوژی مهم و کارآمدی که امروزه مورد استفاده سازمان ها و ادارات است و روز به روز در حال فراگیرشدن است تکنولوژی بیومتریک است. اما تکنولوژی بیومتریک چیست و چگونه کار می کند؟

برای پاسخ به این سؤال بهتر است نگاهی به ویژگی های فیزیکی و حتی رفتاری منحصربفرد انسان داشته باشیم. به عنوان مثال می دانیم هر فرد اثر انگشت یکتایی دارد یا حتی در یک جامعه اداری کوچک چهره یک فرد منحصربفرد است. دستگاه های حضور غیاب به مرور سر و سامان داده شدند و تکنولوژی های بیشتر و پیشرفته تری در آن ها به کار برده شد که حاصل آن، مدل های امروزی رایج برای حضور غیاب هستند که عمدتا بر پایه تشخیص چهره و اثر انگشت کار می کنند. به این نوع تکنولوژی که بر پایه شاخصه های فیزیکی و رفتاری منحصربفرد یک شخص استوار است، تکنولوژی بیومتریک می گویند.

تکنولوژی بیومتریک که امروزه در برخی از دستگاه های حضور غیاب کاربرد دارد در واقع از ویژگی‌های رفتاری و فیزیکی منحصر به فرد انسان برای نظارت، کنترل دسترسی و مدیریت دسترسی تشخیص هویت بهره می برد.

تکنولوژی بیومتریک می‌تواند افراد را بر اساس الگوهای بانک‌های اطلاعاتی ذخیره شده، بررسی و شناسایی کند. به عنوان مثال نوعی از تکنولوژِی بیومتریک وجود دارد که از سیستمی برای شناسایی مجرمان بر اساس اندازه‌گیری بدن از جمله سر و بازو قدرت می گیرد. این نوع تکنولوژی، بیومتریک‌ Bertillonage نام دارد که خود نوعی از تکنولوژی بیومتریک فیزیولوژیکی است.

از انواع دیگرتکنولوژی بیومتریک فیزیولوژیکی می‌توان به بیومتریک‌های  تشخیص چهره، اسکن عنبیه، بیومتریک‌های شبکیه، اسکن دست، تشخیص صدا، تشخیص الگوی عروقی، تطبیق DNA و انگشت‌نگاری بیومتریک اشاره کرد. تکنولوژی بیومتریک رفتاری به کار رفته در دستگاه حضور غیاب و سیستم های کنترل تردد، از معیارهای صدا، راه رفتن و ریتم تایپ کردن افراد از طریق تشخیص حرف زدن، ضربه زدن به صفحه کلید و امضا استفاده می‌کند.

از طریق تشخیص حرف زدن، ضربه زدن به صفحه کلید و امضا استفاده می‌کند.

علاوه بر حضور غیاب، کاربردهای دیگر تکنولوژی بیومتریک شامل احراز هویت یا Authentication بیومتریک و سیستم‌های امنیتی، گزارشات بیومتریک، گزارش‌های معتبر و متقاعد کننده بیومتریکی و ارائه‌های بیومتریک است.

تاریخچه دستگاه حضور غیابدر کشور ما نیز شرکت های مختلفی از جمله شرکت افق فرا ویژن در حوزه عرضه و فروش دستگاه حضور و غیاب فعالیت دارند. این شرکت، علاوه بر دستگاه حضور غیاب ، محصولات دیگری مانند سیستم کنترل تردد و نرم افزارهای کنترل تردد را نیز تولید می کند.