دستگاههای حضور و غیاب

راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب

توسط 03 آگوست 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
خرید دستگاه حضور و غیاب

برای خرید دستگاه حضور و غیاب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ آیا استفاده از دستگاه حضور و غیاب برای کسب و کار شما ضرورتی دارد؟ هر کدام از انواع مدل‌های دستگاه‌های حضور و غیاب برای چه شرکتی مناسب است؟

مدیران شرکت‌ها برای کنترل تردد پرسنل سازمان به دستگاه حضور و غیاب نیاز دارند؛ زیرا به کمک این دستگاه می‌توانند به راحتی بر عملکرد آن‌ها نظارت داشته باشند.

ما در این مطلب از افق فرا ویژن قصد داریم تا شما را با مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب و انواع آن بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

چرا خرید دستگاه حضور و غیاب ضروری است؟

تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ نیاز به نیروی کاری ماهر و منظم دارند به همین دلیل باید راهی برای نظارت و کنترل تردد کارکنانشان پیدا کنند.

یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، استفاده از دستگاه حضور و غیاب است. این دستگاه برای اولین بار در سال 1888 میلادی توسط فردی در شهر نیویورک ابداع شد که البته روش کار دستگاه اولیه با دستگاه‌های مجهز امروزی تفاوت‌های بسیاری داشت.

این دستگاه به کمک چرخ‌دنده‌هایی که به یک ساعت متصل بود، زمان ورود و خروج افراد را بر روی یک نوار کاغذی ثبت می‌کرد.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب

نحوه کار این دستگاه در سال‌های بعد دچار تغییرات اساسی شد. در سال 1894 دستگاه حضور و غیابی ساخته شد که شبیه دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی امروزی بود؛ با این تفاوت که هر فرد در هنگام ورود و خروج با قرار دادن کارتی در داخل دستگاه و فشار دادن یک اهرم، ساعت ورود و خروجش را ثبت می‌کرد.

با پیشرفت تکنولوژی اکنون شما شاهد انواع مختلفی از دستگاه‌های حضور و غیاب هستید که می‌توانید با توجه به نیازها و بودجه‌تان یکی از انواع مختلف آن‌ها را خریداری کنید.

به هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در نظر داشته باشید که این دستگاه‌ها علاوه بر ثبت ساعات کاری و میزان تأخیر و مرخصی‌های کارکنان شرکت، به شما کمک می‌کنند که حقوق آن‌ها را بر اساس ساعات کاری محاسبه کنید.

این مسئله در سازمان‌هایی که تعداد پرسنل آن‌ها بسیار زیاد هستند و یا شرکت‌هایی که در مناطق مختلف شعب گوناگونی دارند بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در این صورت دیگر امکان ثبت ساعات کاری به صورت دستی وجود ندارد.

همچنین خرید دستگاه‌های حضور و غیاب از نظر اقتصادی نیز به صرفه هستند چرا که این دستگاه‌ها به صورت خودکار وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهند و نیازی به اپراتور ندارند.

خرید دستگاه حضور و غیاب

نحوه کار سیستم‌های حضور و غیاب خودکار چگونه است؟

امروزه دستگاه‌های حضور و غیاب به صورت خودکار ساعات کاری کارمندان را ثبت می‌کنند. همچنین شما می‌توانید از اطلاعات ثبت شده در حافظه دستگاه برای محاسبه حقوق کارکنانتان نیز استفاده کنید؛

زیرا این اطلاعات قابلیت انتقال به نرم‌افزارهای حسابداری را نیز دارند. بهتر است بدانید که نحوه کار با دستگاه‌های حضور و غیاب به این صورت است که کارمندان خودشان باید ساعت ورود و خروجشان را در دستگاه ثبت کنند و این کار توسط رمز عبور و کارت منحصر به فرد هر کدام از کارمندان و یا به کمک ویژگی‌های بیومتریک انسان مانند اثر انگشت و تشخیص چهره امکان‌پذیر است.

استفاده از دستگاه حضور و غیاب چه مزایایی دارد؟

  • با استفاده از این دستگاه می‌توانید به راحتی زمان ورود و خروج کارکنانتان را با صرف هزینه و زمان اندکی کنترل کنید.
  • امکان دریافت گزارش‌های مربوط به تأخیر، غیبت و مرخصی در کمترین زمان ممکن وجود دارد.
  • دستگاه‌های حضور و غیاب جدید این قابلیت را دارند که بتوانید برنامه‌های شیفت‌های کاری مختلف را در آن ذخیره کنید.
  • امکان تقلب و هر گونه خطای انسانی با استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب به حداقل می‌رسد.

آشنایی با انواع دستگاه‌های حضور و غیاب

انواع مختلفی از دستگاه‌های حضور و غیاب در بازار وجود دارد که ما در این بخش به معرفی ویژگی‌های هر کدام از انواع مختلف این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

مطمئنا آشنایی با ویژگی‌های دستگاه‌های حضور و غیاب مختلف می‌تواند کار شما را برای انتخاب و خرید دستگاه حضور و غیاب آسان‌تر کند.

1.دستگاه حضور و غیاب کارتی

این نوع دستگاه حضور و غیاب یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال پرطرفدارترین دستگاه‌های حضور و غیاب در جهان است. برای ثبت ساعات ورود و خروج، کارمندان باید کارت مخصوص به خودشان را بر روی دستگاه قرار دهند.

اطلاعات کارمندانی که برای آن‌ها کارت صادر شده است از قبل در حافظه دستگاه ثبت شده است؛ بنابراین با قرار دادن کارت این اطلاعات به سرعت توسط دستگاه خوانده می‌شود.

دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که تعداد زیادی پرسنل دارند، بسیار مناسب است؛ زیرا می‌توان برای جلوگیری از ازدحام در هنگام ورود یا خروج از اداره به طور هم‌زمان از چندین دستگاه استفاده کرد.

همچنین از کارت‌هایی که برای کارمندان صادر می‌شود می‌توان به عنوان کارت شناسایی نیز استفاده کرد.

راهنمای خرید حضور و غیاب

2.دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی به شرکت‌هایی که تعداد کارکنان آن‌ها نسبتا کم است توصیه می‌شود. علاوه بر قیمت مناسب، امکان تقلب یا بروز خطا در این مدل دستگاه‌ها بسیار اندک است.

زیرا همان‌طور که می‌دانید هر شخصی دارای اثر انگشت منحصر به فردی است. برای استفاده از این نوع دستگاه حضور و غیاب هر فردی باید یک بار در هنگام ورود و یک بار در هنگام خروج از شرکت انگشت خود را بر روی دستگاه قرار دهد سپس دستگاه با توجه به اطلاعاتی که از قبل بر روی حافظه آن ذخیره شده است.

اطلاعات مربوط به ورود و خروج مانند تاریخ و زمان دقیق را ثبت می‌کند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از خرید دستگاه حضور و غیاب از صحت کارکرد نرم افزار حضور و غیاب دستگاه مطمئن شوید.

3.دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

اگر علاقمند به خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره هستید باید بدانید که در این نوع دستگاه یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا به‌کاررفته است. برای استفاده از این دستگاه حضور و غیاب باید تصویر کارمندان خود را در آن ذخیره کنید.

هر فردی در هنگام ورود به محل کارش باید در مقابل دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره قرار بگیرد؛ سپس سیستم به کار رفته در آن به کمک الگوهایی که در حافظه‌اش ذخیره شده است تشخیص می‌دهد که آیا چهره این فرد با اطلاعاتی که از چهره افراد دارد، مطابقت دارد یا خیر.

همچنین امکان هیچ‌گونه خطا یا تقلب در استفاده از این نوع دستگاه حضور و غیاب وجود ندارد؛ بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید به اطلاعات ثبت شده در آن اعتماد کنید.

ارسال پاسخ