دستگاههای حضور و غیاب

آشنایی با نحوه کار دستگاه تشخیص چهره

توسط 07 جولای 2020 آگوست 23rd, 2021 بدون نظر
دستگاه های تشخیص چهره

استفاده از فناوری بیومتریک در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است به گونه‌ای که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های حضور و غیاب سعی کرده‌اند به کمک این تکنولوژی دستگاه‌هایی را تولید کنند که از دقت بالایی برخوردار باشند  و میزان خطا در ثبت اطلاعات را به حداقل برسانند. دستگاه تشخیص چهره نسبت به سایر دستگاه‌های حضور و غیاب پیشرفته‌تر است؛ بنابراین برای سازمان‌هایی که تعداد کارکنان زیادی دارند می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در این مطلب از وب‌سایت افق فرا ویژن قصد داریم تا به بررسی دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره و مزایای آن نسبت به سایر دستگاه‌های حضور و غیاب بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

دستگاه تشخیص چهره چیست؟

دستگاه تشخیص چهره یکی از جدیدترین راه‌های برقراری امنیت به کمک استفاده از تکنولوژی است. این دستگاه‌های حضور و غیاب با تشخیص ویژگی‌های چهره می‌توانند چهره افراد مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها یک راه‌حل بسیار خوب برای محدود کردن دسترسی به مکان‌هایی است که فقط افراد خاصی می‌توانند به آنجا رفت و آمد کنند. دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره با ثبت و نگهداری الگوی چهره افراد، این اطلاعات  را در پایگاه داده یا حافظه خود ذخیره می‌کند بنابراین زمانی که کارمندان در مقابل دستگاه تشخیص چهره قرار می‌گیرند، دستگاه تصویر چهره او را ضبط کرده و سپس به کمک الگوریتم‌های مختلف چهره او را به صورت دو بعدی یا سه بعدی تحلیل می‌کند.

 اگر نتیجه آنالیز چهره فرد با آنچه در حافظه دستگاه یا پایگاه داده وجود دارد مطابقت داشته باشد، اجازه ورود صادر شده و تاریخ و ساعت دقیق ورود و یا خروج فرد مورد نظر ثبت می‌شود؛ در غیر این صورت پیامی مبنی بر عدم شناسایی فرد نمایش داده می‌شود.

روش کار دستگاه تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره چه برتری‌هایی نسبت به دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی دارد؟

ویژگی‌های منحصر به فرد دستگاه‌های تشخیص چهره باعث شده است که این دستگاه نسبت به سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی که یکی دیگر از دستگاه‌های مبتنی بر ویژگی‌های بیومتریک انسانی است، کارآمدتر باشد. برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی کارمندان مجبور هستند تا انگشت خود را در محل سنسورهای دستگاه قرار دهند تا هویتشان مورد بررسی قرار بگیرد در حالی که اگر از دستگاه‌های تشخیص چهره برای کنترل تردد کارمندان استفاده شود نیازی‌ به لمس دستگاه وجود ندارد. همان‌طور که می‌دانید تماس مستقیم افراد با دستگاه می‌تواند باعث انتقال بیماری بین کارمندان شود به همین دلیل استفاده از دستگاه تشخیص چهره به خصوص برای سازمان‌هایی با تعداد پرسنل زیاد از نظر بهداشتی مناسب‌تر است. همچنین سرعت عمل دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی بالاتر است و از بروز ازدحام در هنگام ورود و خروج کارمندان جلوگیری می‌شود.

 بسیاری از مشاغل کارگاهی نیز تمایل دارند برای نظارت بر عملکرد کارگرانشان از دستگاه‌های حضور و غیاب استفاده کنند. به این افراد توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید دستگاه حضور و غیاب دارند، دستگاه‌های اثر انگشتی را انتخاب نکنند زیرا افرادی که در محیط‌های کارگاهی کار می‌کنند به دلیل استفاده از ابزارهای مختلف دارای اثرانگشت‌های سالمی نیستند به همین دلیل ممکن است دستگاه اثر انگشتی کارایی را لازم را نداشته باشد در صورتی که از دستگاه‌های تشخیص چهره می‌توان برای تمام محیط‌های کاری استفاده کرد. نکته دیگری که می‌تواند به شما در انتخاب دستگاه حضور غیاب مناسب  کمک کند این است که هر دستگاه حضور و غیابی دارای ظرفیت مشخصی برای ثبت اطلاعات مربوط به ورود و خروج افراد است. دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره به طور معمول نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی از ظرفیت حافظه بالاتری برای ثبت ساعات تردد کارمندان در روز برخوردار هستند.

مزایای استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه‌های حضور و غیاب چهره به مدیران و کارفرمایان کمک می‌کنند تا بتوانند به صورت دقیق بر رفت و آمد کارمندانشان نظارت داشته باشند و در صورت لزوم با افراد بی‌انضباط برخورد کنند.

برخی از مزایای دستگاه تشخیص چهره که باعث شده است نسبت به سایر دستگاه‌های حضور و غیاب پرطرفدار باشند؛ عبارت‌اند از:

  • دقت بالا و عدم نیاز به اپراتور:

    فناوری به کار رفته در ساخت این دستگاه‌ها به گونه‌ای است که اطلاعات مربوط به حضور و غیاب پرسنل شرکت را بدون خطا و با سرعت بالا ثبت می‌کند بنابراین بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای می‌توانید نسبت به صحت اطلاعات ثبت شده مطمئن باشد. این دستگاه به صورت خودکار تمام مراحل شناسایی پرسنل و ثبت ساعات ورود و خروج، میزان تأخیر، غیبت، مرخصی و اضافه‌کاری را انجام می‌دهد و نیازی به اپراتور ندارد.

  • صرفه‌جویی در زمان:

    در عرض چند ثانیه هویت افراد تائید یا رد می‌شود به همین دلیل نیازی نیست تا کارمندان زمان زیادی را صرف ثبت ساعات ورود و خروجشان کنند. این مزیت برای سازمان‌های بزرگی که افراد زیادی به آن رفت و آمد می‌کنند و پرسنل زیادی دارند بسیار حائز اهمیت است زیرا در زمان کمی اطلاعات کارمندان ثبت شده و از ازدحام در هنگام ورود و خروج به محل کار نیز جلوگیری می‌شود.

  • کمک به محاسبه حقوق دستمزد:

    محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل همیشه یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای مدیریت یک کسب و کار است. خوشبختانه به کمک دستگاه‌های حضور و غیاب می‌توانید به راحتی حقوق کارمندان را بر اساس ساعات کاریشان محاسبه کنید. به این صورت که اطلاعات ثبت شده در دستگاه قابلیت انتقال به نرم افزارهای حسابداری را دارد بنابراین شما نیازی به انجام محاسبات طولانی و وقت‌گیر برای پرداخت حقوق کارمندانتان نخواهید داشت.

دستگاه تشخیص چهره

آنچه در این مقاله در رابطه با آن گفتیم

دستگاه تشخیص چهره با استفاده از ویژگی‌های بیومتریک انسانی به مدیران مجموعه‌های مختلف کمک می‌کند تا بتوانند بر نحوه عملکرد کارمندانشان نظارت داشته باشند. به کمک الگوریتم‌های تشخیص چهره، این دستگاه‌ها قادر به تحلیل ویژگی‌های چهره افراد مختلف هستند بنابراین زمانی که فردی در مقابل دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره قرار می‌گیرد، با ثبت چهره فرد و مطابقت دادن آن با اطلاعات موجود در پایگاه داده هویت فرد شناسایی می‌شود. این نوع دستگاه‌های حضور و غیاب قابلیت استفاده در محیط‌های کاری با شرایط آب و هوایی متفاوت را دارند. همچنین می‌توان از آن‌ها در محیط‌های کارگاهی نیز برای ثبت اطلاعات ورود و خروج افراد استفاده کرد. سرعت بالا، دقت کافی و حفظ بهداشت از دیگر مزایای استفاده از دستگاه تشخیص چهره نسبت به سایر دستگاه‌های حضور و غیاب در نظر گرفت. برای اطلاع بیشتر می‌توانید مقاله انواع دستگاه حضور و  غیاب ارازن را مطالعه کنید.

ارسال پاسخ