دستگاههای حضور و غیاب

دلیل محبوبیت بالای دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی چیست

توسط 07 آگوست 2020 آوریل 24th, 2021 بدون نظر
دلیل محبوبیت دستگاه اثرانگشتی

دغدغه بسیاری از مدیران در شرکت‌ها و سازمان‌هاي بزرگ با تعداد پرسنل بالا، نحوه مدیریت حضور و غیاب کارکنان است.

یکی از بهترین راه‌حل‌ها، استفاده از دستگاه حضور و غیاب هوشمند است. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند با ثبت زمان ورود و خروج کارمندان، روند حضور و غیاب را بسیار راحت‌تر می‌کنند.

یکی از محبوب‌ترین انواع دستگاه حضور و غیاب، دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی است. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد این دستگاه و مزایای آن خواهیم پرداخت. با افق فرا ویژن همراه شوید.

دستگاه حضور و غیاب چیست و چه کاربردی دارد

یکی از تکنولوژی‌هایی که اخیرا نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است، دستگاه حضور و غیاب هوشمند یا همان سیستم کنترل تردد است.

بسیاری از مدیران سازمان‌های بزرگ نسبت به ظهور این تکنولوژی‌ در ایران و استفاده از آن نظر مثبتی داشته‌اند. دستگاه‌های حضور و غیاب برای ثبت حضور و غیاب کارمندان و همچنین ثبت زمان ورود و خروج هر شخص استفاده می‌شوند، به همین خاطر از این دستگاه‌ها مي‌توان براي مسائل و اهداف امنيتي نيز استفاده كرد.

برخی از کاربردهای دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند که موجب محبوبیت بسیار آن‌ها شده است عبارت است از:

 • مدیریت زمان دقیق ورود و خروج تمام پرسنل
 • محاسبه ساعات حضور هر یک از کارکنان در شرکت
 • محاسبه کاملا دقیق اضافه کار هر یک از کارمندان
 • محاسبه عدم حضور کارکنان به دلایل مختلف (مانند مرخصی، ماموریت، غیبت و…)

دستگاه‌هاي حضور و غياب انواع مختلفي دارند كه هر يك از سازمان‌ها و اداره‌جات مي‌توانند با توجه به تعداد كارمندان و پرسنل خود، انتظارات و همچنین بودجه خود یکی از این انواع را انتخاب کرده و در سازمان خود به کار گیرند.

انواع دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند عبارت است از:

 • دستگاه حضور و غیاب کارتی
 • دستگاه حضور و غیاب رمزی
 • دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره
 • دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی
 • دستگاه کنترل تردد وسایل نقلیه

هر یک از این دستگاه‌ها مزایای مخصوص به خود را دارند. می‌توانید با مطالعه درباره نحوه کار و مزایای هریک از این انواع، مناسب‌ترین را برای اداره خود انتخاب کنید. در این مقاله به توضیح یکی از این انواع، یعنی دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی خواهیم پرداخت.

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی

دستگاه‌های حضور غیاب اثر انگشتی چگونه کار می‌کند

همان‌طور که گفتیم کاربرد اصلی دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند، ثبت زمان‌های ورود و خروج کارمندان و محاسبه زمان حضور هر یک از پرسنل در سازمان است.

چنین اطلاعاتی می‌تواند برای مدیریت مناسب و برقراری نظم حاکم بر سازمان به مدیران کمک کند. به طور کلی، تمام دستگاه‌های کنترل تردد، اطلاعاتی را از کاربر درخواست می‌کنند تا بتوانند هویت فرد را تشخیص داده و زمان ورود و خروج او را در سیستم ثبت کنند.

در دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی، اطلاعات خواسته شده همان اثر انگشت فرد است.

 این نوع دستگاه با داشتن سنسوری هوشمند، یک اسکن از اثر انگشت فرد تهیه کرده و  آن را با دیگر تصاویر از پیش ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می‌کند. در صورت مطابقت اثر انگشت، هویت فرد شناسایی شده و زمان ورود یا خروج او در سیستم ثبت خواهد شد.

دستگاه‌هاي كنترل تردد بيومتريك كه از تشخيص چهره يا اثر انگشت براي شناسايي هويت افراد استفاده مي‌كنند، محبوبيت بسياري میان سازمان‌های بزرگ دارند.

ویژگی‌ دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

 1. دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک سرعت بالایی دارند. برای مثال در دستگاه‌های رمزی، هر فرد باید چندین ثانیه را برای وارد کردن رمز درست و احراز هویت خود صرف کند. چنین مسئله‌ای می‌تواند موجب به وجود آمدن ازدحام در ساعات ورود و خروج کارمندان شود. اما استفاده از دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی سرعت فرایند حضور و غیاب را افزایش داده و موجب راحتی پرسنل می‌شود.
 2. دستگاه‌هاي كنترل تردد بيومتريك امنيت بسيار بالايي دارند. براي مثال در هنگام استفاده از دستگاه‌هاي كارتي، افراد ممكن است كارت خود را فراموش يا گم كنند و يا آن را به شخص ديگري بدهند. دستگاه‌هاي رمزي نيز چنين مشكلاتي را به همراه خواهند داشت. رمزها می‌توانند به راحتی هک یا فراموش شوند؛ در حالی که در دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک چنین مشکلاتی مشاهده نمی‌شود.

آیا می‌توان دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی را هک کرد؟

باتوجه به آنچه كه گفتيم،‌ دستگاه‌هاي حضور و غياب انگشتي امنيت بيش‌تري دارند.

اما ممكن است اين سوال براي شما نيز پیش آید: آیا اثر انگشت قابل هک شدن نیست؟

پاسخ ما به سوال شما این است که دور زدن دستگاه‌های کنترل تردد اثر انگشتی مشکل و حتی تقریبا غیرممکن است! اما برای تقلب در استفاده از این دستگاه‌ها چه کاری انجام می‌شود؟

یکی از روش‌های بسیار متداول در دور زدن دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی، تهیه یک مدل سیلیکونی از اثر انگشت فرد است. اما همانطور که گفتیم تقلب در استفاده از این دستگاه‌ها بسیار مشکل است. زیرا:

 • ساخت مدل تقلبی از اثر انگشت فرایندی مشکل و طولانی دارد. همچنین، ممکن است پس از صرف زمان بسیار برای ساخت مدل تقلبی، مدل ساخته شده با اثر انگشت واقعی شخص تطابق نداشته باشد؛ زیرا فرایند ساخت مدل تقلبی فرایندی غیر صنعتی است و امکان بروز مشکل در آن بالاست.
 • برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی می‌توانند اثر انگشت زنده را تشخیص دهند. این بدین معنی است که اگر مدلی سیلیکونی بر روی دستگاه قرار گیرد، به احتمال بالا سیستم مدل را به عنوان اثر انگشت واقعی فرد قبول نخواهد کرد.
 • برای تقلب در سیستم حضور و غیاب بیومتریک و دور زدن دستگاه‌های کنترل تردد اثر انگشتی، نیاز به اطلاعات بالایی در زمینه نحوه کار و الگوریتم این دستگاه‌ها و نحوه عملکرد سنسورهای هوشمند وجود دارد. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های سازنده همواره در حال ارتقاء سیستم حضور و غیاب و هوشمندسازی آن هستند.

محبوبیت دستگاه حضورغیاب اثر انگشتی

به طور خلاصه

همان‌طور که در افق فرا ویژن خواندید، یکی از ابزارهایی که بسیاری از مدیران از آن برای کنترل و مدیریت سازمان خود استفاده استفاده می‌کنند، دستگاه حضور و غیاب هوشمند است.

دستگاه‌های کنترل تردد با ثبت زمان ورود و خروج هر فرد می‌توانند روند مدیریت حضور و غیاب کارکنان را برای مدیران راحت‌تر کنند.

یکی از محبوب‌ترین انواع دستگاه‌های کنترل تردد، دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی است. دستگاه‌های اثر انگشتی امنیت بالایی دارند و تقریبا غیر قابل دور زدن هستند. به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

ارسال پاسخ