دستگاههای حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چه مزایایی دارد؟

توسط 01 می 2020 آوریل 18th, 2021 بدون نظر
مزایای دستگاه تشخیص چهره

یکی از وسایل ضروری برای هر شرکتی دستگاه حضور و غیاب است؛ زیرا می‌توان به وسیله آن ساعات ورود و خروج کارمندان را به صورت دقیق ثبت و نگهداری کرد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز یکی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در بازار است که نسبت به سایر مدل‌های این نوع دستگاه مانند دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و دستگاه حضور و غیاب کارتی از فناوری پیشرفته‌تری برخوردار است.

اما آیا اطلاعات ثبت شده در این نوع دستگاه حضور و غیاب قابل اطمینان است؟ آیا احتمال خطا و اشتباه در آن وجود ندارد؟ چگونه باید از این دستگاه استفاده کرد؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

امروزه در اکثر دستگاه‌هایی که به منظور کنترل یا احراز هویت افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، سعی می‌شود تا از ویژگی‌های بایومتریک انسان مانند اثر انگشت و چهره افراد برای تشخیص هویت افراد استفاده کنند.

به همین خاطر شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های حضور و غیاب نیز ترغیب شدند تا از فناوری تشخیص چهره برای ساخت دستگاه‌های خود استفاده کنند. این دستگاه به کمک تشخیص چهره کارمندانی که از قبل تصویر آن‌ها در حافظه دستگاه ثبت شده است، ساعات ورود و خروج، میزان تأخیر و غیبت آن‌ها را ثبت می‌کند.

افراد در هنگام ورود به شرکت باید در مقابل دستگاه حضور و غیاب قرار بگیرند تا دستگاه بتواند چهره آن‌ها را اسکن کند و با اطلاعاتی که در پایگاه داده‌اش قرار دارد، تطبیق بدهد.

جالب است بدانید که این دستگاه حضور و غیاب با کمک یک الگو که به وسیله تحلیل دوبعدی یا سه بعدی نقاط گوناگون چهره ساخته شده است، چهره افراد مختلف را از یک‌دیگر تشخیص می‌دهد؛ بنابراین احتمال خطا و اشتباه در آن بسیار اندک است.

همچنین تنها در صورتی ساعات ورود و خروج افرادی که در مقابل دستگاه قرار گرفته‌اند، ثبت می‌شود که اطلاعات چهره این افراد از قبل در دستگاه وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت پیامی مبنی بر عدم شناسایی فرد نمایش داده می‌شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

مزایای استفاده از دستگاه‌های تشخیص چهره

وظیفه یک دستگاه حضور و غیاب ثبت ساعات کاری کارمندان است تا بتوان با استفاده از این اطلاعات حقوق کارمندان را محاسبه کرد و در صورت نیاز با افراد بی‌انظباط برخوردهای لازم را انجام داد.

این دستگاه به مدیران بخش‌های مختلف در سازمان‌های بزرگ کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری بر عملکرد کارمندانشان داشته باشند. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز با توجه به فناوری پیشرفته‌ای که در آن به کار رفته، این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

برخی دیگر از مزایای این نوع دستگاه حضور و غیاب عبارت‌اند از:

1.اطمینان از صحت اطلاعات

 این دستگاه اطلاعاتی مانند ساعات ورود و خروج، تأخیر و غیبت، ساعات اضافه کاری و تعداد روزهای مرخصی را در حافظه خود ثبت و نگهداری می‌کند. فرآیند شناسایی چهره افراد نیز به کمک الگوریتم‌های موجود در پایگاه داده دستگاه حضور و غیاب انجام می‌شود.

بنابراین می‌توان با اطمینان خاطر به اطلاعات ثبت شده در حافظه آن اعتماد کرد. همچنین با استفاده از این مدل دستگاه حضور و غیاب، امکان تقلب در ثبت ساعات و تاریخ تردد کارمندان به شرکت وجود ندارد.

2.جلوگیری از اتلاف وقت

 سرعت کار این نوع دستگاه حضور و غیاب بسیار بالاست و شناسایی افراد تنها با قرار گرفتن کارمندان در جلوی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره انجام می‌شود؛ بدون آنکه نیازی به تماس با دستگاه یا وارد کردن رمز باشد.

این ویژگی باعث شده است تا سازمان‌هایی که دارای پرسنل زیادی هستند علاقه‌مند به خرید و استفاده از این نوع دستگاه حضور و غیاب برای ثبت اطلاعات ورود و خروج کارمندانشان باشند.

3.سیستم خودکار و عدم نیاز به اپراتور

 این دستگاه به طور خودکار، اطلاعات مورد نیاز را ثبت و نگهداری می‌کند بدون آنکه نیازی باشد تا فردی بر عملکرد آن نظارت داشته باشد.

شما می‌توانید هر زمانی که تمایل داشته باشید از اطلاعات ثبت شده خروجی بگیرید؛ این اطلاعات می‌تواند به مدیران مالی برای محاسبه حقوق افراد بر اساس ساعات حضور و غیبت آن‌ها کمک کند.

برای این کار کافیست داده‌های موجود در حافظه دستگاه حضور و غیاب را به نرم‌افزارهای فیش حقوقی یا حقوق و دستمزد منتقل کنید تا سایر محاسبات به صورت خودکار انجام شده و فیش حقوقی کارمندان صادر شود.

دستگاه تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره چه مزیتی نسبت به دستگاه حضورغیاب اثر انگشتی دارد؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از نظر بهداشتی نسبت به دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ارجحیت دارد؛ زیرا برای استفاده از آن نیازی به لمس دستگاه نیست.

در حالی که برای ثبت زمان ورود و خروج در دستگاه‌های اثر انگشتی، تمام کارمندان مجبورند بخشی از دستگاه را لمس کنند که این مسئله می‌تواند باعث انتقال بیماری‌ ویروسی مانند کرونا شود.

همچنین دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی قابل استفاده در محیط‌های کارگاهی، صنعتی و عمرانی نیستند؛ زیرا شرایط محیط کار در این مشاغل باعث بروز اختلال در کارایی دستگاه می‌شود.

در ضمن معمولاً افرادی که در این محیط‌ها مشغول کار هستند، اثر انگشت سالمی ندارند و ممکن است دستگاه نتواند به راحتی اثر انگشت این افراد را تشخیص بدهد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای نظارت بر تردد کارکنان شاغل در محیط‌های کارگاهی از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و یا دستگاه‌های کنترل تردد استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای دستگاه حضور و غیاب به کمک تشخیص چهره نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی ظرفیت ثبت تعداد ورود و خروج در روز است. دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی قابل استفاده در سازمان و شرکت‌هایی با تعداد کارکنان زیاد نیستند زیرا ظرفیت حافظه آن‌ها محدودتر است.

سخن پایانی

دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره، اثر انگشتی و کارتی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در بازار هستند که مدیران می‌توانند با توجه به تعداد پرسنل و شرایط محیط کاری خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنند.

در این مطلب به بررسی مزیت‌های دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و تفاوت‌های آن با دستگاه اثر انگشتی پرداختیم.

اگر قصد خرید یک دستگاه حضور و غیاب برای شرکت خود را دارید، همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله با قابلیت‌های نرم افزارهای تحت ویندوز کنترل تردد بیشتر آشنا شوید. امیدواریم مطالعه این مطلب به شما در انتخاب بهترین دستگاه با توجه به نیازهایتان کمک کرده باشد.

ارسال پاسخ