اخبار افق فرا ویژندستگاههای حضور و غیاب

دستگاه های حضورغیاب با قابلیت شناسایی افراد با حتی ماسک

توسط 27 مارس 2021 سپتامبر 18th, 2021 بدون نظر
دستگاه های حضور و غیاب با قابلیت شناسایی افراد حتی با ماسک

یکی از دستگاه های بسیار کاربردی و مورد نیاز در اداره ها و کارخانه ها و به طور کلی محل هایی که دارای تعداد زیادی کارمند و کارگر هستند دستگاه های حضور و غیاب می باشند.

این دستگاه ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند که از معروف ترین و پرکاربردترین این دستگاه ها می توان به انواع انگشتی، کارتی و شناسایی چهره آن اشاره کرد.

با توجه به این که در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که پاندمی کرونا تمام جهان را در بر گرفته است و همه ی کارها و شغل ها تحت تاثیر این بیماری هولناک قرار گرفته اند و به نوعی در آنها اختلال به وجود آمده است.

در این دوران یکی از خطرناک ترین کارها برداشتن ماسک یا استفاده نکردن از آن است.

لذا لازم است صاحب های کسب و کارها ترتیبی اتخاذ کنند تا در عین حالی که سلامت کارکنان خود را در نظر دارند از نظر حضور و غیاب و نیز ساعت های حضور کارمند در محل کار هم دچار مشکل نشده و بتوانند به خوبی تشخیص و تمیز دهند که چه کسی سر موقع در محل کار خود حضور پیدا کرده است و تا پایان ساعت کاری نیز پست خود را ترک نکرده و به کار خود مشغول بوده اند.

یکی از راه حل هایی که برای کارفرمایان در این زمینه وجود دارد استفاده از دستگاه های حضور و غیاب با قابلیت شناسایی افراد با ماسک می باشد.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی این دستگاه ها پرداخته و آنها را به صورت کامل معرفی کنیم.

با ما همراه باشید.

تشخیص چهره با ماسک

مزیت های دستگاه های حضور و غیاب

همانطور که در قسمت پیشین گفته شد دستگاه های حضور و غیاب دارای تنوع بسیاری هستند اما از مهم ترین و در عین حال پراستفاده ترین آنها می توان به دستگاه های کارتی، دستگاه اثر انگشتی و دستگاه شخیص چهره اشاره کرد.

شاید بتوان گفت بهترین این سه مدل دستگاه حضور و غیاب نوع تشخیص چهره های آن می باشد که با توجه به اینکه در شرایط کرونا قرار داریم هرگونه نیاز به تماس با دستگاه را از بین برده و تنها به وسیله ی شناسایی چهره ی افراد می تواند اطلاعات حضور و غیاب و ساعت های حضور آنها را به ثبت برساند.

دستگاه های حضور و غیاب یکی از انواع پیشرفته ی این نوع دستگاه ها هستند که از تکنولوژی بهره می برند که حتی در صورتی که قسمتی از صورت فرد مانند دهان وی به وسیله ی ماسک، شالگردن و غیره نیز پوشانده شده باشد باز هم می توانند فرد را شناسایی کرده و اطلاعات وی را به ثبت برسانند.

این دستگاه های دارای مزیت هایی هستند که به شرح زیر می باشد:

1. به حداقل رسیدن و حتی به صفر رسیدن میزان لمس افراد و تماس آنها با دستگاه.

لذا این دستگاه ها به شدت برای محل هایی که در آنها امکان منتقل شدن بیماری ها به وسیله ی تماس وجود دارد مناسب می باشند و با توجه به شیوع بیماری کرونا اقبال به این نوع دستگاه ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

2. افزایش میزان امنیت در زمینه های مدیریتی و ذخیره کردن ترددهای کارکنان با دقت بالا

3. با کمک دستگاه هایی که با تکنولوژی شناسایی چهره کار می کنند کارفرماها قادر هستند تا برای هر یک نفر تنها یک چهره برای دستگاه به تعریف برسانند. لذا همین امر کمک می کند تا میزان تقلب به صفر نزدیک شود.

4. سایر انواع دستگاه های حضور و غیاب دارای مشکل ها و ایراداتی هستند که از جمله ی آنها می توان به سرعت پردازش کند، تحت تاثیر قرار گرفتن دستگاه های قدیمی تر از دمای هوا و نیز رطوبتی که در محیط موجود است، وابسته بودن دستگاه به نحوه ی کسب و کار مورد نظر و غیره اشاره کرد.

به کمک دستگاه های حضور و غیاب با قابلیت شناسایی افراد حتی با ماسک کلیه ی این مشکلات مرتفع شده و کارفرمایان دیگر مشکلی از این نظرها نخواهند داشت.

دستگاه تشخیص چهره با ماسک

سازوکار دستگاه های حضورغیاب با قابلیت شناسایی افراد با ماسک چگونه است؟

حال این سوال پیش می آید که دستگاه های حضور و غیاب چگونه کار می کنند و مکانیزم و عملکرد انها به چه صورت می باشد.

این دستگاه ها با تکنولوژی بسیار مدرن و پیشرفته ای طراحی می شوند و شناختن چهره ی افراد را به وسیله ی آناتومی چهره ی فرد و نیز فاصله ای که میان چشم های وی وجود دارد انجام می دهند.

دستگاه هایی از این نوع که قدیمی تر بودند دارای ایرادات و اشکال هایی بودند که می توانست برای کارفرما مشکل ساز گردد.

برای مثال در صورتی که کارمند مورد نظر دارای آرایش بسیار زیادی می بود یا اگر در مردها صورت فرد به صورت اصلاح شده به ثبت رسیده بود و فرد با ریش و ظاهری بدون اصلاح در محل کار حاضر می شد و یا در صورتی که فرد از شال گردن، کلاه و ماسک و سایر وسیله هایی از این دست بهره می برد که شکل کلی صورت را دچار اختلال می کردند دستگاه دیگر قادر نبود تا چهره ی فرد را به درستی تشخیص دهد و اطلاعات وی را به ثبت برساند.

حال آن که در دستگاه های تشخیص چهره که با آخرین تکنولوژی طراحی شده اند ظاهر کلی فرد از اهمیت زیادی برخوردار نبوده و دستگاه به وسیله ی فاصله ای که بین چشم های فرد وجود دارد کار شناسایی را به انجام می رساند.

به طور کلی می توان گفت این فاصله برای هر فردی با فرد دیگر تفاوت داشته و عددی خاص می باشد و طراحان نیز از همین ویژگی منحصر بفرد بودن آن بهره گرفته و الگوریتم شناسایی چهره ی افراد را طراحی کرده اند.

این دستگاه ها برای نخستین بار که چهره ی فرد را اسکن و آنالیز می کنند نقطه هایی را بر روی صورت در نظر گرفته و با به هم وصل کردن این نقطه ها یک الگو برای چهره ی فرد طراحی کرده و به ثبت میرسانند که در برابر تغییراتی مانند آرایش، اصلاح یا عدم اصلاح ریش و غیره هیچ تغییری در تشخیص دستگاه ایجاد نمی شود.

ارسال پاسخ