دستگاههای حضور و غیاب

معرفی انواع دستگاه ورود و خروج

توسط 09 جولای 2020 آوریل 19th, 2021 بدون نظر
انواع دستگاه های ورود و خروج

دستگاه ورود و خروج چیست؟ انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در ایران چه هستند؟ یکی از مهم‌ترین، کاربردی‌ترین و البته محبوب‌ترین تکنولوژی‌های عصر حاضر که در ایران نیز توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

انواع دستگاه‌ حضور و غیاب ارزان هوشمند است. دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند با دریافت اطلاعات کارکنان قادر به ثبت زمان ورود و خروج و محاسبه زمان حضور هر یک از افراد در سازمان خواهند بود.

واضح است که چنین اطلاعاتی در روند مدیریتی بسیار با ارزش خواهد بود. در این مقاله به توضیح بیش‌تر درباره دستگاه ورود و خروج و همچنين انواع آن خواهيم پرداخت. با ما همراه شوید.

اهمیت دستگاه ورود و خروج برای سازمان‌های پرجمعیت

اگر مدیر یک شرکت هستید، به احتمال زیاد با دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند آشنایی کامل دارید. حضور و غیاب کارکنان از اهمیت ویژه‌اي برخوردار است.

در بسياري از شركت‌ها ساعت حضور در سازمان و زمان ورود و خروج به طور مستقيم بر ميزان حقوق دريافتي افراد موثر خواهد بود. به همين دليل تمام سازمان‌هاي معتبر و بزرگ به دنبال روش‌هايي مطمئن و سريع براي مديريت و كنترل زمان ورود و خروج كاركنان و همچنين حضور و غياب آنان هستند.

روش‌هاي گوناگوني براي حضور و غياب موجود است. به طور مثال برخي از شركت‌ها از ليست و برگه‌هاي حضور و غياب براي مديريت زمان ورود و خروج كاركنان استفاده مي‌كنند.

اما اگر تجربه استفاده از اين روش را داشته باشيد مي‌دانيد كه سرعت و دقت در زمان استفاده از ليست‌های حضور و غیاب بسیار کم خواهد بود. همچنین میزان تقلب در این روش بسیار کم است.

یکی از بهترین روش‌ها استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند است. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند قادر به ثبت زمان کاملاً دقیق ورود و خروج هر یک از کارکنان در تمام ساعات روز هستند.

در استفاده از این تکنولوژی دیگر نیازی به صرف زمان بسیار برای محاسبه حقوق بر اساس ساعت حضور در شرکت نیز نخواهید داشت.

زیرا دستگاه و نرم افزارهای حضور و غیاب خود این کار را برای شما به اتمام می‌رساند. تنها کافیست با مراجعه به یکی از شرکت‌های معتبر تولید و فروش دستگاه‌های ورود و خروج، بهترین نوع را متناسب با نیاز شرکت خود انتخاب کرده و سپس نصب و فعال کنید.

دستگاه‌های کنترل تردد آنچنان در میان مدیران شرکت‌های بزرگ محبوب هستند که می‌توانید با جستجویی ساده بهترین مدل را برای خود یافت کنید. در ادامه به توضیح بیش‌تر درباره دستگاه کنترل تردد هوشمند و همچنین مزایای استفاده از این دستگاه خواهیم پرداخت.

دستگاه ورود و خروج

انواع دستگاه ورود و خروج هوشمند و نحوه کارکرد آن

دستگاه‌های ورود و خروج هوشمند انواع بسیار گوناگونی دارند. هر یک از این انواع به شیوه‌ای مشابه و در عین حال منحصر به فرد عمل مي‌كنند.

به همين ترتيب هزينه خريد و نصب هر يك نيز متفاوت خواهد بود. هر يك از انواع دستگاه‌هاي حضور و غياب مزايا و معايب مخصوص به خود را دارند.

به همين دليل بهتر است ابتدا با انواع مختلف اين دستگاه كه در بازار ايران موجود است آشنايي داشته و سپس بر اساس نیاز خود و سازمان، بهترین نوع را تهیه کنید. انواع دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند عبارت است از:

دستگاه ورود و خروج رمزی

اولین و شاید ساده‌ترین دسته از دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند دستگاه‌های رمزی هستند. دستگاه‌های ورود و خروج رمزی با دریافت کدی مخصوص از کارکنان هویت فرد را تشخیص داده و زمان ورود یا خروج وی را در سیستم ثبت می‌کنند.

برای استفاده از این دستگاه تنها کافیست مشخصات تمام پرسنل و کارمندان سازمان را در پایگاه داده وارد کرده و برای هر یک رمزی مخصوص و منحصر به فرد در نظر بگیرید.

افراد به هنگام ورود یا خروج رمز خود را با استفاده از صفحه کلید تعبیه شده بر روی دستگاه وارد کرده و زمان تردد خود را ثبت می‌کنند.

دستگاه ورود و خروج کارتی

دومین نوع از انواع دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند، دستگاه‌هاي كارتي هستند. به منظور استفاده از اين دستگاه به هر يك از كاركنان كارتي مخصوص اختصاص داده مي‌شود.

كارمندان با به همراه داشتن كارت خود و نزديك كردن آن به سیستم حضور و غیاب،‌ زمان تردد خود را در سيستم ثبت مي‌كنند.

در نظر داشته باشيد كه اگر هر يك از كاركنان كارت خود را از دست دهد،‌ ناچار به صرف هزينه مجدد براي توليد كارتي ديگر خواهيد بود.

دستگاه ورود و خروج اثر انگشت

يكي از محبوب‌ترين انواع دستگاه‌هاي حضور و غياب هوشمند دستگاه‌هاي اثر انگشتي هستند. در اينگونه از دستگاه‌ها مشخصات هر يك از پرسنل به همراه اثر انگشت وی در سیستم ثبت خواهد شد.

تنها کافیست کارمندان به هنگام ورود یا خروج انگشت خود را  روی دستگاه قرار دهند تا اسکن اثر انگشت با اطلاعات موجود در سیستم مقایسه شود. پس از تطبیق اسکن با اطلاعات ذخیره شده، زمان مورد نظر در سیستم ثبت خواهد شد. واضح است که استفاده از چنین دستگاهی آمار تقلب را به شدت کاهش خواهد داد.

دستگاه ورود و خروج تشخیص چهره

آخرین نوع از انواع دستگاه کنترل تردد دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره است. عملکرد این دستگاه مشابه دستگاه‌های ورود و خروج اثر انگشتی است. با این تفاوت که در این نوع از دستگاه‌ها از تصویر چهره افراد به عنوان کلید استفاده خواهد شد.

برای استفاده از این دستگاه باید اطلاعات تمام افراد به همراه تصاویری از چهره آن‌ها از جهات مختلف در سیستم ذخیره شود.

کارکنان برای ورود در مقابل دوربین می‌ایستند تا تصویری از چهره‌شان گرفته شده و با اطلاعات موجود در سیستم تطبیق داده شود. در حال حاضر دستگاه‌های تشخیص چهره مدرن‌ترین نوع در میان دیگر دستگاه‌های ورود و خروج هستند.

معرفی دستگاه ورود و خروج

به طور خلاصه

همانطور که در افق فرا ویژن خواندید، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین تکنولوژی‌های روز در زمینه حضور و غیاب، استفاده از دستگاه ورود و خروج هوشمند است.

دستگاه‌های ورود و خروج با کاهش زمان محاسبه زمان حضور کارکنان در شرکت و دقت بالای خود محبوبیت بسیاری در میان مدیران سازمان‌های بزرگ و معتبر کسب کرده‌اند.

از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند می‌توان به دستگاه‌های اثر انگشتی، تشخیص چهره، رمزی و همچنین دستگاه کارتی اشاره داشت. شرکت افق فرا ویژن با در اختیار داشتن آخرین تکنولوژی‌های روز در زمینه دستگاه‌های ورود و خروج آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان خواهد بود.

ارسال پاسخ