دستگاههای حضور و غیاب

علت افزایش قیمت دستگاه حضور و غیاب در چیست؟

توسط 15 اکتبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
دلیل قیمت بالای دستگاه حضورغیاب

همانطور که می‌دانیم انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در بازار طیف وسیع و متنوعی را شامل می‌شود. به سبب همین تنوع، این دستگاه‌ها نیز طیف قیمتی گسترده‌ای را دارند.

علت این تفاوت قیمت‌ها را می‌توان در عملکرد، متریال استفاده شده در دستگاه و به روز بودن فناوری و تکنولوژی دستگاه جست و جو کرد. در ادامه مقاله قیمت دستگاه حضور و غیاب با ما همراه باشید.

با توجه به نیاز کاربران انواع مختلف ایرانی و خارجی دستگاه حضور و غیاب در بازار موجود می‌باشد که شامل نوع رمزی، کارتی، اثر انگشتی و تشخیص چهره و دما می‌شود.

با توجه به این تنوع موجود در عملکرد دستگاه‌های حضور و غیاب و همچنین تنوع در برندها و کیفیت‌های مختلف دستگاه‌ها قیمت‌ها نیز متفاوت می‌باشد‌.

برای مثال مشخص است که نوع کامل این دستگاه که شامل تمامی قابلیت‌های ذکر شده می‌باشد بسیار قیمت بالا‌تری نسبت به دستگاهی که دارای تنها یکی از آن قابلیت‌ها می‌باشد، دارد. یا اینکه نوعی از دستگاه که قابلیت تشخیص چهره دارد از نوع کارتی یا رمزی گران قیمت‌ تر می‌باشد.

قیمت انواع دستگاه حضور و غیاب با توجه به برند

البته قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب با توجه به شناخته شده تر بودن برند دستگاه در بازار نیز متفاوت می‌باشد. خارجی یا داخلی بودن دستگاه نیز فاکتور مهمی در تفاوت قیمت دستگاه حضور و غیاب است و همانطور که قیمت کالاهای خارجی در کشور ما متأثر از نوسانات قیمت ارز می‌باشد، قیمت دستگاه حضور و غیاب نیز بر اساس بالا رفتن قیمت دلار و ارزهای خارجی بالا می‌رود.

البته بسیاری از دستگاه‌های حضور و غیاب تولید داخل با برند‌های ایرانی نیز دارای قطعات و تکنولوژی وارداتی و خارجی بوده که این نیز خود عاملی برای افزایش قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب داخلی با بالا رفتن قیمت ارز می‌باشد.

افزایش قیمت دستگاه حضور و غیاب

عوامل دیگر تأثیرگذار در افزایش قیمت انواع دستگاه حضور و غیاب

متاسفانه مشکلاتی که کل اقتصاد کشور را گریبان گیر نموده است مانند هر کالای دیگری شامل دستگاه‌های حضور و غیاب نیز می‌شود. یکی از این مشکلات نظام واسطه گری و اصطلاحاً دلالی شکل گرفته در اقتصاد کشور می‌باشد که خود به تنهایی دلیل بزرگی برای افزایش قیمت کالاها از جمله دستگاه‌‌های حضور و غیاب محسوب می‌شود.

بسیاری از افراد سود جو به هنگام نوسانات قیمت ارز به طور انحصاری اقدام به خرید تعداد بالایی از کالاها را می‌کنند و اقدام به نگهداری از آن کالا کرده و پس از اتمام نوسانات قیمت با قیمتی غیر متعارف تر از حالت معمول این کالاها را به فروش می‌رسانند.‌

البته در رابطه با دستگاه‌های حضور و غیاب با توجه به انحصاری بودن تولید و واردات و عرضه‌ی این دستگاه‌ها توسط چند شرکت خصوصی و دولتی نظام واسطه گری و دلالی تأثیر کمتری بر قیمت این محصول می‌گذارد. اما باید پذیرفت که این مشکل در اکثر بخش‌های اقتصاد کشور نفوذ کرده و مشکلات حاصل از تورم و تحریم‌ها را دو چندان خواهد کرد.

علت افزایش قیمت توسط تولید کنندگان و وارد کنندگان

گاهی اوقات علت افزایش قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب توسط تولید کنندگان و وارد کنندگان جلوگیری از متحمل شدن ضرر در دوران نوسانات قیمت ارز عنوان می‌شود.

برای مثال شرکتی دستگاه یا قطعات دستگاه‌ را با قیمتی مشخص در تاریخی مشخص وارد نموده است اما با توجه به لحظه‌ای بودن اقتصاد کشور که خود عاملی بسیار تأثیر گذار در افزایش قیمت محصولات محسوب می‌شود، مجبور به عدم ادامه‌ی تولید یا فروش دستگاه‌های خود تا زمان ثبات دوباره‌ی قیمت‌ها می‌شود.

زیرا ممکن است با فروش محصول، خرید و واردات دوباره‌ی دستگاه با قیمت قبل ممکن نباشد و شرکت متحمل ضرر اقتصادی و در نهایت ورشکستگی شود.

در دوره‌ی حساس کنونی که جهان با ویروس کرونا و بیماری کشنده‌ی حاصل از آن درگیر است، نظام واردات و صادرات نیز با بسته شدن مرزها تحت تأثیر قرار گرفته و با کم شدن کالاهای مختلف در بازار از جمله دستگاه‌‌های حضور و غیاب، شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم.

انتظار می‌رود با بازگشایی محدود مرز‌ها که به تازگی صورت گرفته است شاهد ثبات و کاهش قیمت‌ها هرچند به صورت جزئی و محدود باشیم‌.

ارسال پاسخ