دستگاههای حضور و غیاب

مزایا و معایب دستگاه اثر انگشت چیست؟

توسط 29 جولای 2020 آوریل 19th, 2021 ۳ نظر
دستگاه اثرانگشت

اثر انگشت به خلل و فرج و خطوط ایجاد شده بر روی انگشت گفته می‌شود. خطوط مرتفع همان خطوطی هستند که یک مجموعه از نقاطی را تشکیل می‌دهند و هر کدام با نام مشخصی شناخته می‌شوند و در آخر اثر انگشت را شکل می‌دهند.

اثر انگشت در پوست دروني و در زير لایه‌های بيتروني پوست به وجود می‌آید و آن‌ها هیچ‌گاه از بين نمی‌روند مگر آنكه پوست دروني يك فرد آسيب جدي ببيند و از بین برود.

با توجه به این تعریف می‌توان گفت که اثر انگشت هر شخص منحصر به اوست و از همین ویژگی می‌توان برای تشخیص هویت هر فرد استفاده کرد. ما در وب‌سایت افق فرا ویژن به بررسی و نقد دستگاه اثر انگشت پرداخته‌ایم.

مزایای دستگاه اثر انگشت

از جمله مزایای دستگاه اثر انگشت می‌توان به دستگاه حضوروغیاب اثر انگشتی که از رایج‌ترین نوع دستگاه‌های حضوروغیاب هستند، اشاره کرد.

دقت بالای این دستگاه باعث می‌شود که حقوق به صورت دقیق محاسبه شود. از آنجا که هر اثر انگشت مربوط به یک شخص خاص است می‌تواند زمان حضور ورود و خروج کارمندان را به صورت دقیق ثبت کند.

همچنین میزان تأخیر یا زود رسیدن به محل کار، خروج زودتر از وقت و یا دیر موقع و همین‌طور اضافه‌کاری، با دستگاه حضوروغیاب اثرانگشتی قطعا قابل پیگیری است و می‌توان به محاسبه‌ی دقیقی از آن رسید.

تکنولوژی این دستگاه‌ها سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و جز اولین فناوری زیست محور بوده است که در سازمان‌ها و شرکت‌های متفاوت در بخش مدیریت منابع انسانی به کار گرفته می‌شود.

دستگاه‌های اثرانگشتی هنوز هم با توجه به ورود دستگاه‌های تشخیص چهره به عنوان پرفروش‌ترین دستگاه‌های حضوروغیاب در کشور مطرح هستند.

به دلیل ساده بودن نحوه‌ی عملکرد آن در خیلی از شرکت‌ها استفاده می‌شود، اما در کنار این همه مزایایی که برای دستگاه حضوروغیاب اثر انگشتی گفته شد در ادامه‌ی این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن به معایب این دستگاه اثر انگشت و پرکاربرد نیز خواهیم پرداخت.

مزایای دستگاه اثرانگشت

معایب دستگاه اثر انگشت

سنسورهای نوری نوعی از فناوری است که بیشتر در دستگاه‌های حضوروغیاب اثر انگشت از آن استفاده می‌کنند و از این امکان برای حضوروغیاب و احراز هویت افراد استفاده می‌شود.

البته باید بدانیم که انواع دیگری از سنسورها نیز قبل از سنسورهای نوری وجود داشت و در سال‌های گذشته از تکنولوژی‌های دیگری برای اسکن کردن اثر انگشت استفاده می‌شد.

اما هیچ‌کدام از این فناوری‌ها مانند سنسورهای نوری نتوانستند برای مصارف عمومی مفید و لازم باشند و هر کدام ایرادات مخصوص به خود را داشتند و به همین دلیل همچنان از سنسورهای نوری به عنوان سنسور اصلی در دستگاه‌ حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده می‌شود.

اما این تکنولوژی نیز دارای نقاط ضعف است که به مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه‌ی مقاله خواهیم پرداخت.

همچنین به سیستم حضور و غیاب اشاراتی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

انتقال آلودگی بین افراد

با توجه به بیماری این روزها و رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی می‌توان عنوان کرد که این دستگاه در انتقال بیماری‌های واگیردار نقش دارد.

از آنجا که کارمندان و پرسنل با این دستگاه تماس فیزیکی برقرار نموده و اثر انگشت خود را ثبت می‌کنند این احتمال ممکن است به وجود بیاید که آلودگی از طریق لمس سطح سنسور از فرد آلوده به دیگر افراد منتقل شود.

البته با رعایت موارد بهداشتی و پروتکل‌های موجود می‌توان از این بیماری‌ها جلوگیری کرد و البته نمی‌توان دستگاه اثر انگشت را به عنوان مقصر اصلی انتقال بیماری‌های واگیردار شناخت و وسایل دیگری همچون دستگیره درب یا حتی کیبوردهای رایانه‌ها هم می‌توانند در انتقال آلودگی‌ها مؤثر باشند، ولی در حالت کلی این نقص را می‌توان در مورد دستگاه‌های اثر انگشتی هم وارد دانست.

مشکل اسکن اثر انگشت

به‌طورکلی افرادی که دست به آچار هستند و با ابزار صنعتی کار می‌کنند اگر از دستکش مناسب برای کار خود استفاده نکرده و موارد ایمنی را رعایت نکنند، خیلی سریع دچار ساییدگی اثر انگشت می‌شوند.

این امر موجب می‌شود که سنسورهای اثر انگشت در شناسایی آثار انگشت این افراد دچار مشکلاتی شوند و درست عمل نکنند و فرد را نتوانند شناسایی کنند.

البته در برخی موارد از اثر انگشتانی استفاده می‌کنند که کمتر درگیر کار می‌شوند و با استفاده از اثر انگشت این انگشتان هویت فرد را شناسایی و ثبت می‌کنند.

اما به‌طورکلی این مشکل برای افرادی که با دست کار می‌کنند، موضوعی است که می‌تواند تکرار شود.

علاوه بر پیشنهادهایی که داده شد تا این مشکل حل شود، می‌توان از سنسورهایی استفاده کرد که دقت بالایی دارند تا بتوان از اثر انگشت آسیب‌دیده نیز به راحتی فرد را شناسایی کرد و هویت فرد را شناخت.

امکان تقلب در ثبت اثر انگشت

متأسفانه همیشه برای افراد سودجو راهی برای تقلب وجود دارد! اثر انگشت با اینکه به هر فرد اختصاص دارد و امکان یکسان بودن یک اثر انگشت برای دو فرد وجود ندارد.

اما شایع‌ترین روش تقلب در این دستگاه‌ها بدین صورت است که فردی اثر انگشت خود را به جای فرد دیگری تعریف می‌کند. این حالت زمانی رخ می‌دهد که شخصی که مسئول ثبت آثار انگشت است چنین اجازه‌ای بدهد و یا فردی رمزهای دستگاه را در اختیار داشته باشد تا بتواند اثر انگشت خود و یا دیگران را در دستگاه ثبت کند.

روش دیگر تقلب در دستگاه‌های اثر انگشتی این است که شخصی بتواند مدلی از اثر انگشت خود را از مواد سیلیکونی یا سایر مواد مشابه بسازد و این مدل را در اختیار دیگری قرار داده تا ایشان با استفاده از مدل ساخته شده اقدام به ثبت تردد نماید.

البته این نکته را فراموش نکنید که در دستگاه‌های اثر انگشتی که دارای سنسورهای قابلیت تشخیص بافت زنده هستند، تقلب در مورد اخیر غیرممکن خواهد بود؛ بنابراین طبق مواردی که گفته شد، در کل تقلب در دستگاه های اثر انگشتی اگرچه غیرممکن نیست ولی بسیار دشوار است.

معایب دستگاه اثر انگشت

مشکل اسکن اثر انگشت در محیط گرم و خشک

امکان دارد در فصل پاییز و زمستان که سطح دست و انگشتان به خاطر سرما خشک می‌شود، زمان استفاده از دستگاه اثر انگشت به مشکل بربخورید و اثر انگشت شما شناسایی نشود.

این مشکل یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که هر کسی که با دستگاه اثر انگشت سروکار دارد به آن برمی‌خورد.

این مشکل که در نتیجه خشک شدن سطح پوست در هوای سرد زمستان و کاهش رطوبت هوا به علت سرمای هوا است، در نتیجه این تغییرات، در هنگام لمس سطح شیشه سنسور به علت کافی نبودن رطوبت برای به جا گذاشتن تصویر اثر انگشت روی شیشه سنسور، دستگاه قادر به تشخیص آثار انگشت نمی‌شود و نمی‌تواند فرد را شناسایی کند.

۳ نظر

 • میلادبروجردی گفت:

  ایا میشه دوبار در روز از دستگاه استفاده کرد
  بطور مثال اگر من یک روز یادم رقته بزنم میتونم امروز ساعت ۱۹ ورود بزنم بعد ساعت ۷ صبح خرج بزنم بعد دوباره ۷:۰۵ورود بزنم تا ساعت ۱۹ که میام دوباره بجای ورود خروج بزنم

  • سلام دوست عزیز، اگر از نرم افزار حضور و غیاب افق فرا ویژن استفاده میکنید میتونید در طول یک روز٬ ۳ بار ورود و ۳ بار را خروج ثبت کنید. هر ورود و خروجی که در بازه زمانی ۰۰:۰۰ تا ۲۳:۵۹ دقیقه ثبت شود٬ مربوط به یک تاریخ مشخص خواهد بود و هیچ مشکلی در گزارشات کارکرد نخواهید داشت.
   ولی در مورد مثال شما با توجه به تغییر تاریخ در روز بعد امکان این موضوع نخواهد بود و باید در سیستم اصلاح ورود و خروج به صورتی دستی را ثبت کنید.

 • حضور غیاب گفت:

  بسیار عالی و مفید

ارسال پاسخ