دستگاههای حضور و غیاب

معرفی دستگاه حضورغیاب برای سازمان و شرکت‌ها

توسط 11 می 2020 آوریل 19th, 2021 یک نظر
دستگاه حضورغیاب برای شرکت ها

حتما تا به‌ حال در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف دیده‌اید که برای ثبت ورود و خروج کارکنان از دستگاه‌های حضوروغیاب استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم.

گذشته کارفرمایان برای ثبت ورود و خروج کارمندان از شیوه‌های دستی استفاده می‌کردند که این امر موجب می‌شد خطاهایی در ثبت اطلاعات ایجاد شود و درنهایت بررسی آن‌ها را سخت‌تر می‌کرد.

اما در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های حضوروغیاب ساخته‌شده‌اند که وظیفه کارفرمایان را ساده‌تر کرده‌اند. در ادامه این مطلب از افق فرا ویژن با ما همراه باشید.

دستگاه‌های حضوروغیاب و انواع آن

در این قسمت به معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب می‌پردازیم تا در صورت نیاز خود بدانید کدامین دستگاه برای شما کارایی بیشتری دارد.

دستگاه حضوروغیاب پانچی:

دستگاه‌های حضوروغیابی که کارتی در اسلاید مخصوص آن قرار می‌گیرد و از این طریق تاریخ و زمان ورود کارکنان روی کارت ثبت می‌شود دستگاه پانچی نام دار . تاریخ و زمان ورود و خروج کارکنان روی کارت ثبت می‌شد.

دستگاه حضوروغیاب کارتی:

با مرور زمان به دلیل استفاده بیشتر افراد از کامپیوتر و پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های حضوروغیاب کارتی جای خود را به دستگاه‌های پانچی داده‌اند.

امروزه به دلیل سادگی کار با این دستگاه افراد زیادی از آن استقبال می‌کنند. در این شیوه در هنگام کارت کشیدن کدی به نام doc وارد دستگاه می‌شود.

باگذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های حضور غیاب تحت ویندوز طراحی شدند که باعث افزایش سرعت در خروجی ماهانه و حقوق‌دهی و دستمزد شد.

دستگاه‌های حضوروغیاب کارتی دارای انواع مختلفی ازجمله کارت‌های تماسی و کارت‌های بدون تماس هستند که در ادامه برای شما توضیحات لازم را خواهیم داد.

معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه کارت‌های تماسی:

در معرفی انواع دستگاه ‌های حضورغیاب می‌توانیم به دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی از نوع تماسی اشاره ‌کنیم. در این شیوه برای ثبت ساعات ورود و خروج کارکنان کارت باید با دستگاه تماس پیدا کند.

کارت‌های تماسی شامل کارت‌های بارکدی و مغناطیسی هستند. در این روش با گذشتن از اسلاید موردنظر که در دستگاه حضوروغیاب پیاده‌سازی شده است، ارتباط برقرار می‌شود.

دستگاه کارت‌های بدون تماس:

به کارت‌هایی که بدون اتصال فیزیکی با دستگاه ارتباط برقرار می‌کنند کارت‌های بدون تماس گفته می‌شود. در این روش کارت در مجاورت دستگاه قرار می‌گیرد و تمام اطلاعات موردنیاز توسط دستگاه ثبت خواهد شد.

در این روش از فنّاوری فرکانس رادیویی RF استفاده می‌شود و کارت‌ها در امواج‌های مختلفی می‌توانند اطلاعات را ارسال کنند. در این روش می‌توان به کارت‌های RFID و کارت‌های مایفر اشاره نمود.

معرفی دستگاه‌های حضوروغیاب بیومتریک

در معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب می‌توانیم به دستگاه‌های بیومتریک اشاره‌کنیم؛ در این دستگاه از اجزای بدن انسان مانند تارهای صوتی، تشخیص چهره، کف دست، اثرانگشت و غیره برای تشخیص استفاده می‌شود. یکی از محبوب و مشهورترین روش‌های بیومتریک استفاده از تشخیص چهره و اثرانگشت در دستگاه‌های تشخیص چهره بوده و می‌توان گفت این روش از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

دستگاه‌های حضوروغیابی اثرانگشتی

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های حضوروغیاب، دستگاه‌هایی هستند که براساس تشخیص اثر انگشت کار می‌کنند.

در این روش ابتدا انگشت هر یک از پرسنل شناسایی شده و پس از آن هر زمان که پرسنل ورود و خرج خود را ثبت کنند، دستگاه اثرانگشت را با اثری که ثبت‌شده است قیاس می‌کند و در صورت شناسایی صحیح به آن‌ها اجازه ورود و خروج می‌دهد.

همچنین دستگاه‌های حضوروغیاب ترکیبی وجود دارند که به سه روش شناسایی می‌شوند:

 • شناسایی اثرانگشت پرسنل
 • شناسایی اثرانگشت و رمز
 • شناسایی اثرانگشت و کارت

دستگاه‌های حضوروغیاب تشخیص چهره

به عنوان معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب، یکی‌دیگر از انواع دستگاه‌های بیومتریک دستگاه‌هایی هستند که براساس تشخیص چهره کار می‌کنند. در این روش از چهره پرسنل با تمام زوایا عکس گرفته و در حافظه دستگاه ثبت می‌شود و پس از آن کارکنان در هنگام ورود و خروج خود باید مقابل دستگاه ایستاده تا دستگاه چهره آن‌ها را تشخیص دهد. در دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره روش‌های شناسایی ترکیبی به روش زیر است:

 • شناسایی چهره پرسنل
 • شناسایی چهره و اثرانگشت کارکنان
 • شناسایی چهره و کارت
 • شناسایی چهره و رمز
 • شناسایی چهره به همراه اثرانگشت و کارت
 • شناسایی چهره و اثرانگشت و رمز
 • شناسایی چهره و اثرانگشت و کارت و رمز
 • شناسایی چهره و کارت و رمز

مزایای استفاده از انواع دستگاه‌های حضوروغیاب

همان‌طور که ابتدای مطلب هم ذکر کردیم، در گذشته مدیران سازمان و شرکت‌های مختلف مجبور بودند برای حضوروغیاب کارکنان از لیست‌ها و برگه‌های حضوروغیاب استفاده کنند.

این اقدام نه تنها وقت زیادی از آن‌ها می‌گرفت بلکه احتمال خطا در میزان محاسبه ساعت حضور آن‌ها در محل کار را نیز افزایش می‌داد.

از همین‌رو استفاده از این دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای کنترل تردد، کمک بزرگی به مدیران و مراکز پر رفت‌و‌آمد به شمار می‌رود.

برخی دیگر از مزایای استفاده از انواع مختلف این دستگاه‌ها عبارت است از:

 • صرفه‌جویی در زمان جهت محاسبه حقوق و ثبت آن
 • کاهش خطا در محاسبه میزان پرداختی کارکنان
 • جلوگیری از هدر رفتن زمان
 • ثبت کردن اطلاعات کارمندان
 • استفاده کردن از یک پایگاه داده متمرکز

انواع دستگاه حضور و غیاب برای سازمان ها

استفاده از چه دستگاه حضوروغیابی مناسب‌تر است؟

ما در این مقاله به معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب پرداختیم. حال ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که کدامین نوع از دستگاه حضوروغیاب برای افرادی که در حوزه‌های صنعتی فعال هستند مناسب‌تر است.

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید به نوع صنف و حرفه خود توجه کنید. ممکن است شما از روش اثرانگشت استفاده کنید اما این احتمال وجود دارد که تعدادی از افراد مشکل اثرانگشت داشته باشند و اطلاعات آنان ثبت نشود.

به‌عنوان‌مثال در کارخانه‌های صنعتی مختلف ممکن است کارگران به دلایل کار کردن با ابزارآلات متفاوت اثرانگشتشان از بین رفته باشد و در صورت استفاده از دستگاه‌های حضوروغیاب با مشکل مواجه شوند.

یکی‌دیگر از مشکلات این نوع از دستگاه کنترل تردد، صحیح قرار ندادن انگشت بر روی حس‌گر است که ممکن است موجب خطا در ثبت زمان دقیق ورود و خروج پرسنل شود.

بنابراین بهتر است با توجه به فعالیت خود و ویژگی‌های محل کارتان، مناسب‌ترین دستگاه ثبت و کنترل تردد را خریداری کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم. امروزه باوجود انواع مختلف دستگاه حضوروغیاب صاحبان کسب و کار توانسته‌اند با سهولت بیشتری به بررسی شرایط کارکنان خود بپردازند و دیگر برای پرداخت حقوق کارکنان نیاز به صرف زمان زیادی ندارند.

بهتر است برای انتخاب دقیق‌تر این دستگاه‌ها انواع آن را به خوبی بشناسید و نحوه کار کردن با هر یک را بدانید تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

اطلاعاتی که در مقاله ی معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب گردآوری شد می‌تواند راهنمای شما در یک انتخاب صحیح و کاربردی باشد.

یک نظر

ارسال پاسخ