اخبار افق فرا ویژندستگاههای حضور و غیاب

مناسب ترین دستگاه حضور و غیاب برای مجموعه شما کدام است؟

توسط 06 مارس 2021 آگوست 28th, 2021 بدون نظر
مناسب ترین دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب یک سیستمی است که ورود و خروج کارمندان را ثبت می کند. به این صورت زمان ورود و زمان خروج هر کارمندی مشخص می شود که به این وسیله می توان به راحتی حقوق کارمندان را محاسبه کرد.

در سال های گذشته دستگاه حضور و غیاب وجود نداشت و صاحبان مشاغل برای این که از ساعت ورود و خروج کارمندان مطلع باشند از دفتر هایی استفاده می کردند.

در آن زمان به این دفترها، دفتر های ثبت گفته می شد و کارمندان هنگامی که به محل کار می رسیدند ورود شان را ثبت میکردند و هنگام به اتمام رسیدن کار، خروج شان را ثبت می کردند. در حال حاضر سیستم های حضور و غیاب در انواع مختلفی وجود دارد.

  • دستگاه حضور و غیاب کارتی
  • دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی
  • دستگاه حضور و غیاب دوربین دار
  • دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

به کمک این دستگاه هم می توان از ساعت مرخصی کارکنان هم آگاه شد و هم ساعت های اضافه کاری را در نظر گرفت. همچنین اگر کسی کسری کار داشته باشد مشخص می شود. این سیستم می تواند در هر ماه به طور دقیق از میزان حضور و وضعیت هر کارمندی گزارشی تهیه کند و آن را در اختیار افراد مربوطه قرار دهد.

دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب چه مزایایی دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که مناسب ترین دستگاه حضور و غیاب برای مجموعه شما کدام است؟ و چرا از این دستگاه استفاده می کنیم؟

در واقع سیستم حضور و غیاب می تواند از لحاظ اقتصادی به نفع صاحبان مشاغل باشد زیرا سیستم ورود و خروج دستمزد کارکنان را به طور صحیحی بررسی می کند و درصد خطای این کار را به صفر می رساند. علاوه بر این مورد استفاده از دستگاه حضور و غیاب مزایای دیگری هم دارد که در این قسمت از مطالب به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

  • در اختیار داشتن آرشیو کاملی از ساعات ورود و خروج پرسنل به محل کار
  • آسان تر شدن محاسبه محاسبه دستمزد و حقوق کارکنان
  • کنترل دقیق برای محاسبه اضافه کار و کسری کار
  • جلوگیری از دخالت افراد در زمینه محاسبه حقوق کارکنان که در نهایت موجب جلوگیری از کارشکنی های احتمالی می شود.
  • این دستگاه می تواند سبب ثبت دقیقا ورود و خروج کارکنان شود

اتوماسیون اداری

این سیستم در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

همه مدیران و صاحبان مشاغل نیاز دارند که نظارت دقیقی روی ورود و خروج پرسنل خود داشته باشند که با استفاده از دستگاه حضور و غیاب به این هدف دست پیدا می کنند. در مکان هایی مانند شرکت ها و اداره ها این دستگاه به کار برده می شود.

در سال های گذشته که سیستم های حضور و غیاب به تازگی گسترش پیدا کرده بودند هر شخصی یک کارتی در اختیار داشت. و هر فردی با هنگام ورود و خروج آن کارت را نزدیک سیستم قرار می داد و در نهایت وضعیت او در سیستم ثبت می شد.

اما پس از گذشت سال ها تکنولوژی گسترش پیدا کرد و این دستگاه ها هم پیشرفت کردند. در واقع پس از سیستم هایی که با کارت کار می کردند دستگاه های جدید دارای قابلیت های بیشتری شدند. بررسی کردن اثر انگشت و پس از آن بررسی عنبیه چشم و تشخیص چهره از امکانات جدید این سیستم ها بودند.

دستگاه حضورغیاب مناسب

انواع دستگاه حضور و غیاب

مناسب ترین دستگاه حضور و غیاب برای مجموعه شما کدام است؟ برای پاسخ به این سوال می توانید با انواع دستگاه حضور و غیاب آشنا شوید.

● دستگاه های ثبت ورود و خروج با استفاده از کد

این دستگاه ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دستگاه های رمزی و دستگاه های کارت خوان. دستگاه های کارت خوان دستگاه هایی هستند که با کمک امواج الکترومغناطیسی کار می کنند.

این نوع از سیستم های حضور و غیاب سابقه زیادی دارند و در شرکت های بزرگی به کار گرفته شده اند. دستگاه های رمزی نوع دیگری از دستگاه های حضور و غیاب هستند که نسبت به دیگر دستگاه ها هزینه کمتری دارند.

این کار با این دستگاه به سادگی انجام می شود. اما ممکن است که هک شود. همچنین اگر تعداد کارکنان شرکت زیاد ممکن است مرحله وارد کردن رمز زیاد طول بکشد. برای استفاده از این دستگاه باید یک ناظر وجود داشته باشد تا به وارد کردن رمز ها توسط پرسنل نظارت کند.

● دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک

نوع دیگری از دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک هستند. سیستم های بیومتریک دستگاه هایی هستند که حضور و غیاب را به کمک ویژگی های فیزیکی پرسنل انجام می دهند.

یعنی با تشخیص چهره و عنبیه چشم و صدا و اثر انگشت و دست خط و صدا ساعت ورود و خروج افراد را ثبت می کنند. با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی استفاده از سیستم های حضور و غیاب بیومتریک افزایش پیدا کرد و مدیران و صاحبان مشاغل از دستگاه های جدید تری استفاده می کنند.

سیستم تشخیص هویت اثر انگشتی سیستم کاملا مطمئن است زیرا اثر انگشت هر فرد فقط مختص اوست. این دستگاه ابتدا اثر انگشت تمام کارکنان را اسکن کرده و سپس ذخیره می کند.

● سیستم تشخیص اثر انگشت

یکی از پرطرفدار ترین دستگاه های حضور و غیاب است. یکی از پیشرفته ترین دستگاه های بیومتریکی دستگاه تشخیص چهره است. این دستگاه کاربرد زیادی در سیستم های حضور و غیاب دارد. یکی از مهم ترین نکات مثبت این دستگاه این است که به همکاری انسان نیازی ندارد.

در سیستم های اثر انگشت کارکنان باید انگشت خود را روی قسمت اسکن دستگاه قرار بدهند اما در دستگاه های تشخیص چهره، خود سیستم چهره پرسنل را تشخیص می دهد و به همکاری آنها نیازی ندارد. در این دستگاه هم باید در ابتدا چهره کارکنان اسکن و در نهایت ذخیره می شود.

در بعضی از مشاغل مانند تراشکاری ها و برخی از کارگاه های صنعتی اثر انگشت افراد آسیب می بیند و نمی توانند از سیستم های تشخیص اثر انگشت استفاده کنند. در این مشاغل سیستم تشخیص چهره انتخاب مناسبی است. یکی دیگر از سیستم های حضور و غیاب با تشخیص عنبیه چشم کار می کند.

برای استفاده از این دستگاه ها ابتدا باید الگوی عنبیه چشم کارکنان اسکن و در نهایت ذخیره شوند. البته در این دستگاه کمی درصد خطا وجود دارد. زیرا ممکن است پلک ها در تشخیص عنبیه چشم اختلالاتی ایجاد کنند.

ارسال پاسخ