دستگاههای حضور و غیاب

نحوه حضور و غیاب در زمان شیوع کرونا

توسط 22 آگوست 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
حضورغیاب در کرونا

نحوه حضور و غیاب در زمان شیوع کرونا

در حالیکه بسیاری از کار فرمایان با حضور غیرقابل پیش بینی کارمندان، در زمان شیوع کرونا مبارزه می‏کنند، به دنبال این موضوع هستند که کدام یک از کارکنان نسبت به این ویروس آسیب پذیر هستند. برخی از کارمندان که قادر به کار هستند، به دلایل مختلفی نمی‏ ترسند و در محل کار حضور پیدا می‏کنند تا درآمد مناسبی کسب کنند.

ممکن است کارفرمایان به دلیل ترس از عدم اجرای قوانین دولتی و محافظت کارکنان از ویروس کرونا، برای برخی از کارمندان خود اجازه مرخصی صادر کنند و از اجرای سیاست‏های منظم خود برای حضور و غیاب در محل کار چشم پوشی کنند.

در این شرایط کارفرمایان باید یک سیاست حضور و غیاب اصلاح شده را برای کارمندان خود در نظر بگیرند و عدم حضور کارکنان باید به دلایل زیر باشد:

1- آزمایش ویروس کرونا برای کارمندی مثبت باشد.

2- یک کارمند یکی از علائم ویروس کرونا را داشته باشد.

3- یک کارمند بخش خدمات بهداشت و درمان به یکی از کارمندان توصیه کرده باشد تا قرنطینه شود.

4- یک کارمند باید مراقب یک بیمار مبتلا به کرونا باشد یا با یکی از کارمندان که شرایط 1 تا 3 را دارد، ارتباط نزدیکی داشته باشد.

5- یک کارمند نیاز دارد که از کودک خود مراقبت کند، زیرا مدارس و یا مؤسسات ارائه دهنده مراقبت از کودک یا مهد کودک‏ ها در زمان شیوع این ویروس جدید فعالیت نمی‏کنند و طبق دستور قانون این افراد نیز از حضور مداوم در محل کار معاف شده ‏اند.

کارفرمایان می‏توانند اطلاعات زیر را از کارمندان خود بخواهند تا علت عدم حضور آن‏ها را تأیید کند:

• تاریخ ‏ها و دلیل مرخصی

• بیانیه کارمند مبنی بر عدم توانایی انجام کار

• در صوت درخواست، ارائه نام مشاور مراقبت‏های بهداشتی، نام مدرسه یا مهد کودک را به همراه بیانه ‏ای مبنی بر عدم وجود فرد مناسب دیگر برای مراقبت از کودک.

کارفرمایان می‏توانند به کارمندان توصیه کنند که این اطلاعات را در بازه زمانی که به آن نیاز دارند ارائه دهند و به شکل‏های دیگر غیبت نکنند.

اگر یک کارمند بهانه‏ ای برای عدم حضور خود در محل کار نداشته باشد و یا برای انجام کار بی خطر و قانونی به محل کار خود بازگردد، یک کارفرما می‏تواند سیاست‏های معمول حضور و غیاب خود را اجرا کند و غیبت را غیر موجه بداند. برای تشویق حضور کارمندان، کارفرمایان می‏توانند طبق برنامه ریزی حق بیمه کارمندان را گزارش دهند.

اگر یک کار فرما توانایی پرداخت حق بیمه را نداشته باشد، به دلیل حضور کارمندان بیشتر، می‏تواند به کارکنان خود اجازه دهد مرخصی اضافی دریافت کنند. همچنین کارفرمایان باید به کارمندان یادآوری کنند در صورت عدم مراجعه به محل کار، خسارت بیکاری را جبران نمی‏کنند.

علاوه بر این کارفرمایان می‏توانند میزان حق الزحمه پرداختی را با توجه به حضور کارکنان در محل کار به دلیل شیوع ویروس کرونا اصلاح کنند.

حضور و غیاب در زمان شیوع کرونا

برنامه ریزی برای حضور و غیاب کارکنان در زمان شیوع کرونا

برای اطمینان از تدوام عملکرد کارکنان و فرآیند کسب و کار خود، یک برنامه ریزی برای دوران شیوع ویروس کرونا در نظر بگیرید.

افزایش غیبت کارکنان را پیش بینی کنید؛ زیرا ممکن است کارمندان و اعضای خانواده آن‏ها بیمار باشند و مدارس و مهد کودک‏ ها تعطیل شوند. توصیه می‏شود:

  • تعیین کنید کدام یک از کارکردها و موقعیت‏ها برای عملکرد کسب و کار شما مهم است. کار فرمایان می‏توانند برنامه‏ ریزی را برمبنای کارکنان کاهش یافته و آموزش سایر کارکنان و یا اجازه انجام کار از راه دور انجام دهند.
  • سیاست‏ها و برنامه‏ های منابع انسانی باید مرور شوند تا اطمینان حاصل شود که انعطاف پذیری لازم را در زمان شیوع کرونا و کمبود نیروی کار دارند.
  • کار فرمایان باید مطمئن شوند که برنامه ‏های کاری آن‏ها مطابق دستورالعمل‏های بهداشتی در زمان کرونا است.
  • کارفرمایان باید یک برنامه برای به اشتراک گذاری اطلاعات بین کارمندان خود تهیه کنند.
  • کارفرمایان باید سیستم حضور و غیاب را با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا اصلاح کنند.

به طور کلی کارفرمایان موظف هستند از کارکنان خود در برابر خطرات ناشناخته کرونا محافظت کنند. کارفرمایان برای مهار شیوع این ویروس جدید باید به کارمندان بیمار خود بگویند در خانه بمانند و برای کارکنانی که یک عضو خانواده آن‏ها بیمار است حقوق ویژه و مرخصی درنظر بگیرند.

اگر کارمندی دارای مشکلات حاد تنفسی (مانند تب، سرف، تنگی نفس ) است، کارفرمایان باید به آن‏ها بگویند اگر تا 24 ساعت آینده دچار تب نشدند، می‏توانند به محل کار خود برگردند.

به طور کلی کارفرمایان موظف هستند برای ساعات کار واقعی کارکنان خود حقوق پرداخت کنند. در این حالت کارفرمایان می‏توانند به کارمندان خود مرخصی بدون حقوق اعطا کنند.

منابع:
1. http://www.butzel.com

ارسال پاسخ