دستگاههای حضور و غیاب

آشنایی با انواع نرم افزار حضور و غیاب رایگان

توسط 05 جولای 2020 آوریل 19th, 2021 بدون نظر
معرفی نرم افزارهای حضورغیاب رایگان

برای استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب شما نیاز به نرم افزارهایی دارید که بتوانید اطلاعات دریافت شده از طریق دستگاه‌های کنترل تردد را آنالیز و ثبت کنید.

نرم افزارهای حضور و غیاب به نظارت بر رفت و آمد و کنترل تردد پرسنل به محل کار کمک کرده و از کم‌کاری‌های احتمالی جلوگیری می‌کند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها برای همه شرکت‌ها امری ضروری است.

در این مطلب از وب‌سایت افق فرا ویژن قصد داریم تا شما را با ویژگی‌های نرم افزار حضور و غیاب رایگان بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

نرم افزار حضور و غیاب چیست؟

نرم افزارهای حضور و غیاب اطلاعات مختلفی مانند تاریخ و ساعت دقیق تردد پرسنل، مرخصی‌ها، غیبت، اضافه‌کاری و تأخیر را در اختیار مدیران قرار می‌دهند تا بتوانند با افراد بی‌نظم در مجموعه تحت مدیریتشان برخورد کنند.

همچنین این اطلاعات به مدیران مالی کمک می‌کند تا بتوانند به آسانی حقوق ماهانه افراد را محاسبه کنند. در گذشته استفاده از سیستم‌های دستی برای ثبت ساعات رفت و آمد کارمندان مشکلات زیادی را برای محاسبه دستمزد کارمندان به وجود می‌آورد.

زیرا امکان خطا در محاسبات یا ثبت ساعات ورود و خروج وجود داشت. در حالی که امروزه خوشبختانه به دلیل استفاده از دستگاه های حضور و غیاب پیشرفته مشکلاتی از این قبیل به وجود نمی‌آید.

بهتر است بدانید که اطلاعات ثبت شده در نرم افزارهای حضور و غیاب امکان ویرایش نیز دارند بنابراین اگر مشکلی در ثبت ساعات ورود و خروج یا تاریخ مرخصی‌ها وجود داشته باشد به راحتی می‌توان آن را اصلاح کرد.

ویژگی‌های نرم افزار حضور و غیاب رایگان

  • امکان انتقال اطلاعات مربوط به حضور و غیاب پرسنل به نرم افزارهای حقوق و دستمزد
  • ثبت دقیق ساعت و تاریخ ورود و خروج پرسنل
  • ممانعت از ایجاد هر گونه خطای سهوی یا عمدی در ثبت زمان تردد پرسنل به محل کار
  • کاهش هزینه‌ها به دلیل عدم نیاز به چاپ برگه‌های مرخصی و مأموریت
  • امکان نگهداری اطلاعات به مدت طولانی‌تر
  • دسترسی سریع به تمام گزارش‌های مورد نیاز
  • کمک به بخش مالی شرکت برای محاسبه حقوق کارمندان بر اساس ساعات کاریشان
  • امکان محاسبه مرخصی‌های باقی‌مانده و منتقل کردن آن به سال آینده
  • محاسبه تأخیر و اضافه‌کاری پرسنل شرکت

نرم افزار حضور و غیاب رایگان

انواع نرم افزارهای حضور و غیاب

همان‌طور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، برای استفاده از سیستم‌های کنترل تردد به نرم افزارهایی نیاز دارید که از طریق آن‌ها بتوانید اطلاعات لازم را ثبت و ضبط کنید.

انواع این نرم افزار حضور و غیاب رایگان به دو دسته نرم افزارهای تحت ویندوز و نرم افزارهای تحت شبکه تقسیم‌بندی می‌شوند که امکان نظارت بر رفت و آمد پرسنل را در هر زمان و مکانی فراهم می‌کنند.

در ادامه به صورت مختصر به هر یک از این انواع اشاره خواهیم کرد. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله انواع دستگاه حضور و غیاب ارزان را مطالعه کنید.

نرم افزار حضور و غیاب رایگان تحت شبکه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از سیستم‌های آنلاین گسترش پیدا کرده است. همان‌طور که می‌دانید برای استفاده از نرم افزارهای تحت شبکه به ارتباط با یک شبکه مانند اینترنت و یک مرورگر احتیاج دارید.

این نرم افزارها بر خلاف نرم افزارهای تحت ویندوز نیازی به نصب و به‌روزرسانی ندارند. نرم افزارهای حضور و غیاب تحت شبکه بر روی یک سرور نصب می‌شوند، بنابراین اگر نیاز به تغییر یا بروزرسانی داشته باشند، این تغییرات برای تمام کاربران اعمال می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که تحت وب بودن یک نرم افزار به معنای اجرای نرم افزار فقط در صورت اتصال به اینترنت نیست؛ بلکه تحت وب بودن به معنی برقراری ارتباط بین کاربران با نرم افزار از طریق ارتباط با یک شبکه است.

حال این شبکه می‌تواند اینترنت یا یک شبکه خانگی در داخل یک ساختمان باشد.

نرم افزارهای تحت وب نسبت به نرم افزارهای تحت ویندوز مزیت‌های زیادی دارند؛ به عنوان مثال تعداد نامحدودی کاربر صرفا با نصب کردن نرم افزار بر روی یک سرور می‌توانند از آن استفاده کنند.

البته فقط کاربرانی مجاز به استفاده از نرم افزار حضور و غیاب هستند که برای آن‌ها دسترسی ایجاد شده باشد.

همچنین یکی دیگر مزایای این نوع نرم افزارها مستقل بودن آن‌ها از پلتفرم است به این معنی که شما می‌توانید از تبلت، کامپیوتر یا تلفن همراه برای دسترسی به نرم افزار حضور و غیاب استفاده کنید.

استفاده از نرم افزار حضور و غیاب تحت وب برای سازمان‌های بزرگ یا شرکت‌هایی که دارای چندین شعبه مختلف هستند نیز بسیار کارآمد است زیرا با استفاده از این نوع نرم افزارها می‌توان درخواست‌های مربوط به مرخصی و… را به صورت آنلاین تائید کرد.

نرم افزارهای حضور و غیاب تحت ویندوز

نرم افزارهای تحت ویندوز یکی دیگر از انواع نرم افزار حضور و غیاب رایگان هستند که باید بر روی سیستم‌های کامپیوتری نصب شوند تا قابلیت اجرا داشته باشند.

در اکثر این نرم افزارهای حضور و غیاب یک کاربر به عنوان ادمین وجود دارد که می‌تواند میزان دسترسی سایر کاربران به نرم افزار را محدود کند و کلیه تنظیمات مورد نیاز شرکت را بر روی نرم افزار اعمال کند.

نرم افزارهای تحت ویندوز را می‌توان به چهار بخش تقسیم‌بندی کرد. در بخش اول اطلاعات کارمندان مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسایی و… کارمندان ثبت می‌شود.

در بخش بعدی اطلاعات ورودی از سیستم حضور و غیاب مانند دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، تشخیص چهره یا اثر انگشتی ثبت و نگه‌داری می‌شوند.

بخش دیگری از نرم افزار مربوط به ویرایش اطلاعات و انتقال آن به پایگاه داده نرم افزار است و بخش نهایی نیز که در واقع مهم‌ترین بخش یک نرم افزار حضور و غیاب است، وظیفه تهیه گزارش را به عهده دارد.

مجموعه این چهار بخش یک نرم افزار کامل و استاندارد حضور و غیاب را تشکیل می‌دهند.

نرم افزار حضور و غیاب رایگان

برای انتخاب بهترین نرم افزار حضورغیاب رایگان باید به چه ویژگی‌هایی توجه کرد؟

انتخاب بهترین نرم افزار حضور و غیاب برای مدیران کسب و کارها بسیار دشوار است زیرا انواع مختلفی نرم افزار در بازار وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند.

با این حال به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید نرم افزار حضور و غیاب به نکات زیر توجه کنید.

تعداد پرسنل:

تعداد افرادی که هر روز باید ساعات ورود و خروج آن‌ها ثبت شود برای انتخاب بهترین نرم افزار از اهمیت زیادی برخوردار است.

به عنوان مثال اگر شرکتی دارای تعداد پرسنل زیادی باشد، باید از سیستم‌های پیشرفته‌تر با امکانات بیشتری استفاده کند در حالی که شرکت‌های کوچک نیازی به صرف هزینه‌های بالا برای خرید نرم افزارهای پیشرفته ندارند.

تعداد مکان‌های تحت پوشش:

اگر می‌خواهید برای شرکتی نرم افزار حضور و غیاب خریداری کنید که دارای دفتر مرکزی و شعبه‌های مختلفی در سطح شهر است، باید نرم افزارهایی را انتخاب کنید که قابلیت پوشش چندین مکان مختلف را دارا باشند تا امکان نظارت بر کارمندان تمام شعبات به صورت یکپارچه وجود داشته باشد.

ارسال پاسخ