دستگاههای حضور و غیاب

چالش‌های تولید دستگاه حضور و غیاب کرونایی

توسط 09 سپتامبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
حضور و غیاب در کرونا

با بازگشت کارمندان به محل کار بعد از شیوع ویروس کرونا، سیستم حضور و غیاب در شرکت‏ها برای تغییرات بنیادی، تنظیم می‌شود. تشخیص چهره، کارت‌های ورود و خروج و سایر سیستم‌های حضور و غیاب کرونایی بدون تماس، بیشتر مورد توجه هستند.

با از سرگیری کار در شرکت‏ها، محیط‌های کاری مجبورند سیستم حضور و غیاب بیومتریک مبتنی بر اثر انگشت خود را با دستگاه حضور و غیاب کرونایی و تأیید هویت بدون تماس جایگزین کنند که به عنوان بخشی از اقدامات برای جلوگیری از تهدید و شیوع ویروس کرونا است.

ایجاد چالش‌هایی مانند حریم خصوصی

کارشناسان می‏گویند در حالی که دستگاه حضور و غیاب کرونایی بدون تماس مانند شناسایی چهره ضروری است، اما استفاده از این سیستم ‏ها چالش‌هایی مانند حریم خصوصی را ایجاد می‌کنند.

با توجه به دستورالعمل اخیر دولت‏ها، با کاهش سیستم‏های حضور و غیاب چند مرحله‌ای، شرکت‌ها و کارخانه‌ها اکنون می‌توانند با ظرفیت 100 درصد کار کنند.

با تعداد کارمندان بیشتر، حضور در شرکت‌هایی که هم اکنون از سیستم حضور بیومتریک مبتنی بر اثر انگشت را استفاده نمی ‏کنند، یک چالش بزرگ خواهد بود؛ زیرا سیستم مبتنی بر اثر انگشت توسط اکثر دفاتر در سراسر کشور مورد استفاده می‎‏گیرد.

از طرف دیگر شیوع کرونا ضربه بزرگی به شرکت‌های تولید کننده سیستم حضور و غیاب بود و باعث شد آن‌ها در فضای تجارت به بن بست برسند.

هارات کومار، بنیان‌گذار و مدیر، شرکتی که سیستم حضور بیومتریک را تولید می‌کند، گفت که تجارت آن به بن بست رسیده است زیرا مشتریان او می‏خواهند سیستم‏های حضور و غیاب موجود را با دستگاه‏های حضور و غیاب کرونایی و بدون تماس جایگزین کنند، مانند سیستم‏ های شناسایی چهره. تشخیص چهره برای تشخیص فرد از ویژگی‌های صورت استفاده می‌کند.

بیشتر مشتریان این شرکت‏ها از سیستم اثر انگشت استفاده می‌کنند؛ اما مشکل سیستم اثر انگشت چیست؟ استفاده از اثر انگشت، حداقل تا زمان یافتن واکسن، توصیه نمی‌شود؛ زیرا برای بهداشت عمومی مشکلات زیادی دارد.

شرکت‌های تولید کننده دستگاه حضور و غیاب کرونایی

در چند وقت اخیر شرکت‌های تولید کننده دستگاه حضور و غیاب کرونایی، کشش زیادی را برای دستگاه‌های تشخیص چهره و جایگزینی آن با سیستم اثر انگشت مشاهده کرده‌اند. شرکت‌هایی که 60-70 درصد سهم بازار را در بازار حضور و غیاب دارند و 1.5 میلیون دستگاه حضور و غیاب کرونایی را در بخش‌های مختلف فروختند.

از این 1.5 میلیون دستگاه، 80-85 درصد اثر انگشت و 10 درصد آن را تشخیص چهره را تشکیل می‌دهد و اکنون شاهد تقاضای زیادی برای دستگاه‌های تشخیص چهره هستند.

بنابراین از زمان شیوع ویروس کرونا، فعالیت این شرکت‌های تولید کننده به بن بست رسیده است. درست قبل از شیوع ویروس کرونا، حجم زیادی از دستگاه‌های اثر انگشت سفارش داده شد که بعید است اکنون به فروش برسند. حتی آن‌هایی که سفارش داده شده‏اند به دلیل شیوع ویروس کرونا پس گرفته شده‏اند.

چالش‌های تولید دستگاه حضور و غیاب کرونایی

چالش‌های دستگاه حضور و غیاب کرونایی

چالش دستگاه حضور و غیاب کرونایی نحوه تهیه آن‌ها است. در حالی که نرم افزارها توسط یک شرکت در هند و چین طراحی می‌شوند، سخت افزار آن از تایوان تهیه می‌شود.

بنابراین، این شرکت‏ها اکنون هزینه بالایی را پرداخت می‌کنند تا دستگاه‌ها را با هواپیما حمل کنند. مسئله دیگر قیمت‌گذاری است.

برخلاف سیستم اثر انگشت، هزینه دستگاه‌های تشخیص چهره زیاد است. در شرایطی که بنگاه‌ها در تلاش برای جذب سرمایه گذاری هستند، همه شرکت‌ها ممکن است سرمایه گذاری نکنند؛ بنابراین جذب سرمایه سخت است.

اشکالات شخیص چهره نیز دارای

فناوری تشخیص چهره نیز دارای اشکالاتی است. برخلاف سیستم‏ های تأیید هویت اثر انگشت یا عنبیه، شناسایی و تأیید هویت آن دقیق نیست. مواردی وجود داشته است که این فناوری شناسایی نادرست را در مورد رنگ پوست افراد و اقلیت‌های قومی انجام داده است.

علاوه بر این حریم خصوصی یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی است؛ بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از داده‌های جمع آوری شده وجود دارد.

به غیر از کارت‌ها و سیستم تشخیص چهره، برخی از شرکت‌ها از دستگاه‌های حضور و غیاب مبتنی بر برنامه استفاده می‏کنند. همچنین این دستگاه‌ها با برنامه‌های تلفن همراه ارائه می‌شوند و تمام اطلاعات حضور در ابر (Cloud) ذخیره می‌کنند.

این سیستم حضور و غیاب با اسکن کد کیو آر (QR) تولید شده در برنامه یا با ضربه زدن روی دستگاه ثبت می‌شود. با این روند، ابزارها و دستگاههای حضور و غیاب کرونایی در حال تحولات سریعی هستند تا نیاز مشتریان تأمین شود، از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود و همچنین تولیدکنندگان بتوانند با هزینه کمتری آن‏ها را تولید کنند.

 https://www.moneycontrol.com

ارسال پاسخ