Skip to main content
دستگاههای حضور و غیاب

سیستم ابری حضور غیاب چیست و چه مزایایی دارد؟

By 12 دسامبر 2021ژانویه 17th, 2022No Comments
ساختار سیستم ابری حضور غیاب

سیستم ابری حضور غیاب در واقع نوعی سیستم ثبت ورود و خروج بر مبنای وب می باشد که از فضای اینترنتی برای ذخیره نمودن داده های مرتبط با ثبت تردد استفاده می نمایند. لذا احتیاجی به سیستم های کامپیوتری و یا سیستم های مجزا برای نگهداری داده ها ندارد. در این مقاله با یک سری اصول پایه در ارتباط با سیستم ابری حضور غیاب آشنا می شویم.

سیستم ابری حضور غیاب یا cloud-based چیست؟

در صورتیکه کاربران بتوانند از فضاهایی که در اینترنت وجود دارد برای ذخیره سازی داده های یک سیستم حضور و غیاب اینترنتی استفاده نموده و فضای مورد نظر را برای حفظ اطلاعات به کار ببرند، در این صورت نرم‌ افزار حضور و غیابی که به کار می بریم یک سیستم ثبت‌ حضور غیاب ابری یا cloud-based می باشد.

آیا سیستم ابری حضور غیاب یا cloud-based به شکل آنلاین است؟

اخیرا نرم‌ افزارهایی برای حضور و غیاب به وجود آمده است که برای ثبت حضور و غیاب کارکنان در سازمان های مختلف به صورت آنلاین مورد استفاده است. سازمان های دولتی یا سازمان های بزرگ از نرم‌ افزار هایی که تحت وب یا آنلاین هستند برای ثبت حضور و غیاب کارکنان مانند نرم افزار های مبتنی بر وب و نرم‌افزارهای حضور و غیاب ابری استفاده می کنند.

مزایا سیستم ابری حضور غیاب

سیستم حضور غیاب ابری و سیستم مبتنی بر وب هردو شبیه به هم هستند زیرا هر دو با اتصال به اینترنت کار می کنند. از نظر کار کرد و کاربرد هم این دو مشابه هم هستند. ولی به طور دقیق شبیه یکدیگر نیستند. در ضمن این سیستم های ابری، برای ذخیره اطلاعاتشان احتیاجی به سیستم کامپیوتری ندارند.

تفاوت نرم‌ افزار حضور و غیاب وب و ابری

تفاوت های مهم زیادی بین نرم‌ افزار حضور و غیاب مبتنی بر وب و سیستم ابری وجود دارد. این تفاوت ها شامل، تفاوت در نحوه اجرا و دسترسی، تفاوت در مالکیت، ذخیره‌سازی اطلاعات، مالکیت، هزینه نصب و نگهداری و… می ‌باشد.

• محل ذخیره‌ سازی

تفاوت در نوع سرور نرم افزار مورد نظر و محل ذخیره سازی اطلاعات می‌تواند مهم ترین اختلاف سیستم ‌های حضور و غیاب ابری و تحت وب ،باشد.

• نرم‌ افزارهای حضور و غیاب تحت وب می‌توانند بر روی سیستم کامپیوتری و یا سرور شرکت نصب شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

• نرم‌ افزارهای ابری به همراه داده‌ هایشان، احتیاجی به نصب شدن در محل شرکت مشتری ندارند و بر روی سرور فروشنده می‌توانند مستقر شوند.

• مالکیت

نرم‌ افزار تحت وب، توسط یک مشتری خریداری می‌شود و مالکیت این نرم‌ افزار به خریدار واگذار می گردد. نرم‌افزارهای ابری، نوعی فضای اجاره ‌ای بر روی سرور فروشنده هستند. در نتیجه مشتری می‌تواند، با پرداخت هزینه، حق اشتراک ماهانه و یا سالیانه آن را در اختيار داشته و به نرم‌ افزار مورد نظر و داده ‌های آن، در هر زمانی دسترسی داشته باشد.

امکانات سیستم ابری حضور غیاب

• نحوه اجرا و دسترسی به نرم‌ افزار و اطلاعات

نحوه اجرا و دسترسی به نرم‌ افزار و داده‌ ها یکی دیگر از تفاوت های نرم افزار حضور و غیاب ابری و مبتنی بر وب است. دسترسی به سیستم حضور و غیاب تحت وب از داخل و خارج شرکت انجام پذیر است. همچنین از طریق مرورگرها، فضای اینترنت و شبکه‌های محلی هم امکان پذیر است ولی دسترسی به نرم‌ افزار حضور و غیاب ابری، فقط از طريق اینترنت میسر می شود.

• هزینه نصب و نگهداری

زمانی که نرم‌ افزار حضور و غیاب مبتنی بر وب را خریداری نمودیم، باید این سیستم را با کامپیوتر راه‌ اندازی کنیم و اگر به خدماتی از قبیل به روزرسانی و برطرف ‌سازی مشکلات احتیاج داشت به کارشناس مربوطه مراجعه نمائیم.

این سیستم‌ ها احتیاج به نگهداری دارند، اما نرم‌ افزار حضور و غیاب ابری، دیگر هزینه‌های مربوط به نگهداری، خرید و… را ندارد. برای این نرم‌ افزارها فقط باید به‌ صورت ماهانه و یا سالیانه حق اشتراک پرداخت کرد.

• قیمت تمام‌ شده

زمانی که نرم‌افزار تحت وب، را خریداری می کنید مقداری هزینه دارد. اما سیستم حضور و غیاب ابری هیچ هزینه ای ندارد و تنها لازم است که حق اشتراک نرم‌ افزار پرداخته شود. در نتيجه میزان هزینه این سیستم تقریبا با هم برابر است، ولی نوع هزینه ‌هایشان با هم متفاوت هستند.

• امنیت اطلاعات

نرم‌ افزارهای حضور و غیاب مبتنی بر وب، را نوعی نرم ‌افزار محلی می ‌نامند. در نتیجه نرم‌ افزار و همچنین دیتا بیس آن، را موقع خرید در اختیار مشتری و خریدار قرار می‌دهند. این نرم افزار می‌تواند امنیت داده ‌ها را در سیستم‌ نرم‌ افزاری نگهداری کند و نگهداری این سیستم ‌ها و تمهیدات به خود خریدار یا مشتری بستگی دارد.

سیستم‌های حضور و غیاب که به‌ صورت ابری هستند همه‌ اطلاعات را روی سرور شرکتی که این خدمات را ارائه می دهد قرار می دهند. در نتیجه حفظ امنیت اطلاعات بر عهده میزبان و یا ارائه‌ دهنده این خدمات است و خریدار باید به این نکات توجه کند.

• شخصی‌سازی و انعطاف‌پذیری

یک اختلاف دیگر میان سیستم‌ های نرم ‌افزاری حضور و غیاب تحت وب و ابری، شخصی سازی و انعطاف پذیری آنها است. در واقع طبق نیاز و خواسته مشتریان روی سیستم تغییراتی انجام می‌شود وشخصی سازی را با توجه به خواسته ونیاز مشتری انجام می‌ دهند . و این کار بروی سيستم نرم ‌افزاری حضور و غیاب تحت وب امکان پذیر است.

کاربرد سیستم ابری حضور غیاب

اما نرم ‌افزارهای حضور و غیاب ابری این امکان را ندارند. زیرا این سیستم‌ های نرم ‌افزاری به طور همزمان توسط چندین شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه امکانات بسیار محدودی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

مزایای استفاده از سیستم ابری حضور غیاب

• عدم نیاز به خرید نرم‌ افزار و سایر تجهیزات سخت ‌افزاری

نرم‌افزارهای حضور و غیاب ابری دارای مزایای زیادی هستند که اصلی ترین آن این است که سیستم ‌ها فضاهای ذخیره ‌سازی ابری را مورد استفاده قرار می دهند، در نتیجه برای استفاده از این نرم‌ افزارهای حضور و غیاب، می‌بایست نرم‌ افزار و یا تجهیزات سخت ‌افزاری از قبیل کامپیوتر، تجهیزات شبکه و… را فراهم کرد زیرا به آنها نیاز دارید. در نتیجه فقط با اجاره کردن سیستم حضور و غیاب ابری در فضای اینترنت، می توان از امکانات این نرم‌ افزارها بهره‌ مند شد و استفاده کرد. این سیستم‌های نرم ‌افزاری مبتنی بر اینترنت و وب هستند. در نتیجه برای ارتباط با آن‌ ها و تخلیه داده ‌ها باید با اینترنت ارتباط داشت و از آن استفاده کرد.

• استفاده از سیستم ابری حضور غیاب در اماکن‌ مختلف

اشخاصی که نرم‌ افزارهای حضور و غیاب ابری را مورد استفاده قرار می دهند از طریق اینترنت به این نرم‌ افزارها دسترسی دارند. در نتیجه این امکان برای این دسته از کاربران وجود دارد که بتوانند در هر موقعیت جغرافیایی و یا مکانی که هستند این نرم‌ افزارها مورد استفاده قرار بدهند.

• قابلیت اجرایی شدن بر روی همه تجهیزات الکترونیکی

یکی دیگر از ویژگی‌ های نرم‌ افزار های حضور و غیاب ابری، cross device هست. به این معنا که این نرم‌ افزارها، توانایی نصب شدن بر روی همه تجهیزات الکترونیکی را دارند. در نتیجه می توان نرم ‌افزار حضور و غیاب ابری را بر روی کامپیوتر نصب کرد و همچنین می‌توان آن را روی تبلت و یا گوشی هوشمند و یا لپ‌تاپ نصب کرد و از آن استفاده کرد. تمام این قابلیت ها فقط با استفاده از یک مرورگر وب و یا اپلیکیشنی ویژه برای نرم‌ افزار حضور و غیاب ابری امکان‌ پذیر است.

در واقع مهم‌ ترین مزیت سیستم حضور و غیاب ابری، این است که کاربران می‌توانند دسترسی امن به داده‌ ها و فضای ذخیره ‌سازی اطلاعات داشته باشند و اشخاص دیگر هم می‌توانند در هر جا و با هر ابزاری به این سیستم دسترسی داشته باشند و به هیچ گونه نرم‌افزار و یا ابزار و تجهیزات خاصی احتیاج نیست.

فقط دسترسی داشتن به اینترنت مهم و کافی است. و این مزیت را دارد که هزینه ها را کاهش دهید و دسترسی به حضور و غیاب کارکنان راحت باشد.

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu