راهکارهای حضور و غیاب

آیا سنسور اثر انگشت ویروس کرونا را منتقل میکند؟

توسط 12 اکتبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
انتقال کرونا با سنسور دستگاه اثرانگشت

کرونا ویروس‌ها از منظر پزشکی و میکروبیولوژی جزء ویروس‌های پوشینه دار محسوب می‌شوند. ویروس‌های پوشینه دار معمولا دارای پوششی از جنس چربی می‌باشند که باعث پایداری بسیار بالای این دسته از ویروس‌ها در محیط می‌شود.

به گونه‌ای که این ویروس‌ها تا ساعات بسیار زیادی در محیط و بر روی سطوح به صورت فعال باقی می‌مانند. این ویژگی خانواده‌ی کرونا ویروس‌ها شامل ویروس جدید کوید ۱۹ نیز می‌شود.

متاسفانه یکی از دلایل شیوع بالای بیماری خطرناک کرونا، همین ویژگی پایداری در محیط این خانواده‌ی ویروسی می‌باشد.

دست‌ها یکی از اصلی ترین عوامل انتقال ویروس کرونا

در ابتدای شیوع گسترده‌ی بیماری کرونا طبق بیانیه‌ی سازمان بهداشت جهانی، دست‌ها یکی از اصلی ترین عوامل انتقال ویروس کرونا خوانده شدند. این موضوع تا حدی اهمیت دارد که در این نیم سالی که از شیوع جهانی بیماری کرونا گذشته است، حتی آداب و رسوم دست دادن افراد با یکدیگر نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

بنابراین میتوان از این دو موضوع نتیجه گرفت که تماس مستقیم دست‌ها و انگشتان دست با هر سطحی در صورت آلودگی به ویروس موجب انتقال ویروس به آن سطح مورد نظر و به دنبال آن به افرادی که با آن سطح آلوده به طور مستقیم یا غیر مستقیم تماس برقرار می‌کنند، می‌شود.

بر اساس این یافته‌ها مشخص شد که تمامی سطوحی که در روزمره با دست مردم در تماس می‌باشند منبع بسیار بزرگی در انتقال ویروس کرونا و دیگر عوامل عفونی محسوب می‌شوند.

برای مثال سطوح استیل یا شیشه‌ای مثل دستگیره‌های در، مترو یا اتوبوس و.‌.. که همه روزه ممکن است در تماس با دست افراد بسیاری باشد، از عوامل مهم انتقال این ویروس محسوب می‌شوند.

البته با ضدعفونی کردن سطوح پر ریسک با ضدعفونی کننده‌های الکلی راه حل مناسبی جهت پاکسازی این ویروس پایدار از محیط می‌باشد، اما گاهی اوقات امکان ضد عفونی نمودن برخی سطوح به طور کامل وجود ندارد.

بنابراین بهتر است در صورت امکان از برخی وسایل در این دوران استفاده نشود و راه‌های کم ریسک تری جایگزین آن‌ها شود‌.

انتقال کرونا با دستگاه اثرانگشت

سنسور اثر انگشت عاملی موثر در انتقال ویروس کرونا

همانطور که می‌دانیم ثبت الکترونیکی اثر انگشت در زندگی روزمره‌ی ما نقش زیادی و روش‌های قدیمی ثبت اثر انگشت و امضا رو به فراموشی است.‌

برای مثال جهت امضای اسنادی که نیازمند احراز هویت می‌باشند از ثبت اثر انگشت به صورت الکترونیکی توسط سنسور مخصوصی که در دستگاه تعبیه شده است، استفاده می‌شود. یا در موارد بسیاری شاهد این هستیم که مسئول پست از ما امضا و اثر انگشت الکترونیکی می‌خواهد.

یکی دیگر از مواردی که کاربرد بیشتری در زندگی افراد، خصوصاً کارمندان و پرسنل سازمان‌ها و شرکت‌ها دارد، ثبت اثر انگشت جهت انجام امر حضور و غیاب و ثبت ساعت ورود و خروج می‌باشد. معمولاً همه‌ی این دستگاه‌ها از مکانیسم یکسانی جهت اسکن اثر انگشت استفاده می‌کنند.

مورد دیگری که در همه‌ی این دستگاه‌ها یکسان است، این است که همگی دارای سطحی معمولاً شیشه‌ای هستند که انگشت افراد جهت ثبت اثر انگشت بر روی آن قرار می‌گیرد.

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد ویروس‌های پایدار در محیط مانند ویروس کرونا می‌توانند مدت زیادی بر روی سطوح و دست‌ها به طور فعال باقی بمانند.

ابتلای صدها کاربر به ویروس کرونا

اگر دست کاربری آلوده به ویروس کرونا باشد و فرد مورد نظر با همان دست آلوده اقدام به استفاده از دستگاه ثبت اثر انگشت کند، به دلیل پایداری بالای ویروس فعال کرونا بر روی سطوح مختلف، ممکن است صدها کاربر دیگر دستگاه پس از استفاده از آن به ویروس کرونا آلوده شوند.

در بسیاری از موارد با ضدعفونی کردن دست‌ها یا سطح مورد نظر آلودگی از بین می‌رود اما برخی از دستگاه‌ها ممکن است بر اثر تماس زیاد با مواد ضدعفونی دچار اختلال در عملکرد شوند یا اینکه عمل ضدعفونی به درستی صورت نگیرد.‌ لذا توصیه می‌شود جهت انجام این امور ذر دوان کرونایی از رپش‌های جایگزین استفاده شود.

ارسال پاسخ