کنترل تردد

سیستم کنترل تردد چهره

توسط 29 آگوست 2020 آگوست 1st, 2021 بدون نظر
سیستم کنترل تردد چهره

تشخیص چهره فرایند شناسایی یا تأیید هویت شخصی است که از چهره او استفاده می‏شود. این الگوها بر اساس جزئیات صورت فرد ضبط، تحلیل و مقایسه انجام می‏شود. سیستم کنترل تردد چهره یک تحول اساسی است؛ زیرا چهره‌های انسان را در تصاویر و فیلم‌ها تشخیص می‌دهد. فرآیند ضبط چهره بر اساس ویژگی‌های صورت فرد انجام می‏شود و اطلاعات آنالوگ (صورت) به مجموعه‌ای از اطلاعات دیجیتال (داده‌ها) تبدیل می‏شود. سیستم کنترل تردد چهره تأیید می‌کند که آیا دو چهره به یک فرد تعلق دارد یا خیر.

کاربردهای سیستم کنترل تردد چهره

فناوری بیومتریک برای شناسایی و احراز هویت یک شخص، از مجموعه‌ داده‌های قابل تشخیص، قابل اثبات و منحصر به فرد و خاص آن شخص استفاده می‏کند. سیستم کنترل تردد چهره به این سؤال پاسخ می‌دهد: “شما چه کسی هستید؟” احراز هویت به این سؤال پاسخ می‌دهد: “آیا شما واقعاً آن شخصی هستید که می‌گویید؟” در مورد بیومتریک صورت و سیستم کنترل تردد چهره، یک حس‌گر دو بعدی یا سه بعدی ویژگی ‏های یک صورت را “ضبط ” می‌کند.

سپس آن را با استفاده از الگوریتمی خاص با تصویر گرفته شده از قبل با داده‌های موجود در یک پایگاه داده مقایسه می‏کند و آن را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کند. از این سیستم‌های خودکار می‌توان برای شناسایی یا بررسی هویت افراد بر اساس ویژگی‌های صورت آن‏ها در چند ثانیه استفاده کرد. آن‌ها حتی می‌توانند این کار را در وسط جمعیت و در محیط های پویا و ناپایدار انجام دهند.

صاحبان آیفون ایکس (X) قبلاً با فناوری تشخیص چهره آشنا شده‌اند. با این حال، راه حل بیومتریک فیس آی دی (Face ID) که توسط اپل تولید شده بود، در اواخر سال 2017 به دلیل عدم توانایی در تمایز بین چهره‌های چینی، به شدت در چین مورد انتقاد قرار گرفت. البته روش‌های دیگر تأیید هویت از طریق بدن انسان نیز وجود دارد مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه، تشخیص صدا، دیجیتالی شدن رگ کف دست و اندازه گیری رفتاری. پس چرا سیستم کنترل تردد چهره؟ زیرا استفاده از آن بسیار آسان است. علاوه بر این، تشخیص چهره و مراحل تأیید چهره سریع است.

کاربردهای سیستم کنترل تردد چهره

اما سؤالی که مطرح می‏شود این است که سیسم کنترل تردد چهره برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

در ادامه به بررسی سه حوزه مهمی که امروزه از سیستم کنترل تردد چهره استفاده می‏شود، خواهیم پرداخت:

1. امنیت – اجرای قانون

استفاده از سیستم کنترل تردد چهره در این حوزه در جهت افزایش فعالیت‏های مبارزه با جرم و تروریسم می‏باشد. فواید سیستم‌های تشخیص چهره برای پلیس مشهود است: کشف و پیشگیری از جرم. تشخیص چهره هنگام صدور اسناد هویتی استفاده می‌شود و بیشتر اوقات با سایر فن‌آوری‌های بیومتریک مانند اثر انگشت (برای جلوگیری از کلاه‌برداری در شناسایی و سرقت هویت) همراه است.

مطابقت چهره در بخش‌های مرزی کشورها و فرودگاه‌ها برای مقایسه عکس روی گذرنامه و چهره بیومتریک دیجیتالی صورت دارنده گذرنامه استفاده می‌شود. سیستم تشخیص چهره نیز می‌تواند در بررسی‌های پلیس بکار رود، اگرچه استفاده از آن در اروپا به شدت کنترل می‌شود. هواپیماهای بدون سرنشین همراه با دوربین‌های هوایی ترکیبی جالب برای تشخیص چهره افراد در حوادث جمعی در مناطق بزرگ (مثل جنگ) است.

سیستم‌های دوربین مدار بسته تشخیص چهره می‌توانند عملکرد پلیس را در انجام مأموریت‌های امنیتی عمومی بهبود بخشند. به‌عنوان مثال:

• پیدا کردن کودکان مفقودالاثر و بزرگسالان گم شده در مسیرها
• شناسایی و پیدا کردن کودکان استثمار شده
• شناسایی و پیگیری مجرمان
• پشتیبانی و تسریع تحقیقات

2. سلامتی

پیشرفت های چشمگیری در این زمینه حاصل شده است. با استفاده از یادگیری عمیق و تحلیل چهره، کاربرد دقیق داروهای بیمار بهتر مشخص می‏شود. علاوه بر این، سیستم تشخیص چهره، تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مانند سندرم داون و روش‌های مدیریت بیماری را پشتیبانی می‏کند.

3. بازاریابی و خرده فروشی

بدون شک این حوزه جایی است که کمترین استفاده از تشخیص چهره را داشته است؛ اما این روند مهم با جدیدترین پیشرفت‏های بازاریابی در ارتباط با تجربه مشتریان همراه است. اکنون با قرار دادن دوربین در فروشگاه‌های خرده فروشی، می‌توان رفتار خریداران را تحلیل و روند خرید مشتری را بهبود بخشید؛ مانند سیستمی که اخیراً توسط فیس بوک طراحی شده است، کارکنان فروش اطلاعات مشتری را از پروفایل رسانه‌های اجتماعی دریافت می‏کنند و برای تولید پاسخ‌های سفارشی تهیه می‌کنند.

در پایان می‏توان گفت حوزه‏های استفاده از سیستم تشخیص چهره همچنان در حال گسترش است و با استفاده از این تکنولوژی درآینده تحولات اساسی در روندهای مختلف زندگی ما رخ خواهد داد.

منابع:

1. https://www.thalesgroup.com

ارسال پاسخ