Skip to main content
مقالات افق فراویژن

لزوم استفاده از دستگاه ضدعفونی در شرکت‌ها

By 21 سپتامبر 2020ژانویه 1st, 2022No Comments
ضدعفونی شرکت ها

استفاده از دستگاه ضدعفونی یکی از بهترین روش‌ها جهت ضدعفونی نمودن سطوح و یا پاک کردن دست‌ها از آلودگی‌ها می‌باشد.

پیش از شیوع بیماری کرونا استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی در ادارات و شرکت‌ها آنچنان مرسوم نبود اما با همه‌گیری این بیماری و اهمیت بالای عمل ضدعفونی در پیشگیری از ابتلا به کرونا، استفاده از دستگاه ضدعفونی به امری ضروری و رایج مبدل گشت.

بیماری کرونا از آن دسته بلایایی بود که از ابتدای سال جاری میلادی،‍ رفته رفته تمام کشورهای جهان را درگیر نمود. به تبع این همه گیری،‍ اکثر فعالیت‌های مرتبط با مشاغل مختلف از جمله ادارات و شرکت‌ها تحت ثا‍ٔثیر این بیماری شوم قرار گرفتند‌.‌‌

از آنجایی که ویروس کووید ۱۹، ویروسی پایدار در محیط میباشد، امر ضدعفونی خصوصاً در شرکت‌ها و ادارات که به طور معمول روزانه محل مراجعه‌ی افراد زیادی میباشند، جهت پیشگیری از بیماری کرونا، امری ضروری محسوب میشود.

بهترین روش ضدعفونی کردن سطوح مختلف

جهت ضدعفونی کردن سطوح مختلف از جمله لوازم محل کار یا دست‌های کارمندان و مراجعه کنندگان، راه‌های متعددی وجود دارد اما بهترین روش، روشی است که دخالت دست را به حداقل برساند.

بدین منظور دستگاه‌های مخصوصی جهت ضدعفونی کردن سطوح در بازار وجود دارد که تماس فیزیکی را هنگام ضدعفونی کردن سطوح به حداقل رسانده و ریسک آلودگی را کاهش می‌دهد‌.

برای مثال در بسیاری ادارات و شرکت‌ها، کارمندان موظف‌اند هر روز زمان ورود و خروج خود را با استفاده از دستگاه حضور و غیاب به ثبت برسانند. در این موارد که معمولاً تماس فیزیکی میان دستگاه حضور و غیاب و کارمندان برقرار میشود،

ریسک آلوده شدن افراد بالا خواهد رفت. لذا همین امر بیانگر اهمیت بالای عمل ضدعفونی کردن دستگاه حضور و غیاب یا دست کارمندان قبل و بعد از استفاده از دستگاه ورود و خروج در شرکت‌ها و ادارات میباشد و همانطور که در ابتدای امر به آن اشاره شد استفاده از دستگاه ضدعفونی یکی از بهترین روش‌های ممکن جهت پیشگیری از بیماری می‌باشد.

انواع دستگاه ضدعفونی

دستگاه‌های ضدعفونی بسته به نوع کاربردشان از یکدیگر متفاوت می‌باشند. برای مثال دستگاه هایی که جهت ضد عفونی نمودن سطوح خارجی به کار می‌روند عملکردی شبیه به پمپ‌های سمپاشی دارند و مقدار قابل توجهی ماده‌ی ضدعفونی کننده را از مخزن دستگاه به سطح مورد نیاز ما با یک شاسی مخصوص پمپ میکنند.

در سوی دیگر انواعی از دستگاه‌های ضدعفونی جهت ضدعفونی نمودن دست‌ها یا اجسام خارجی بدون تماس فیزیکی و یا با کمترین تماس، به کار گرفته می‌شوند.

این سری از دستگاه‌ها همان نوع مناسب جهت به کارگیری در ادارات و شرکت‌ها میباشند و با طرز استفاده‌ی بسیار آسانی که دارند به راحتی مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند.

دستگاه‌های ضدعفونی خودکار

نوعی از این دستگاه‌های ضدعفونی هوشمند بوده و توسط یک چشمی به طور خودکار عمل میکنند. به این صورت که هنگام قرار گرفتن دست یا جسم خارجی در برابر چشمی هوشمند، مقداری ماده‌ی الکلی بر روی دست پمپ می‌شود.

در این نوع دستگاه ضدعفونی تماس مستقیم به طور کامل وجود ندارد و مناسب ترین دستگاه ضدعفونی میباشند. اما اغلب به علت بالا بودن قیمت این نوع دستگاه‌ها نوع پدالی و مکانیکی به نوع هوشمند ترجیح داده میشوند.

دستگاه‌های ضدعفونی دارای یک پدال

نوع دیگری از این دستگاه‌های ضدعفونی دارای یک پدال میباشد که با فشردن پدال مکانیکی به کمک پا ماده‌ی ضد عفونی کننده از قسمت بالایی دستگاه بر روی دست یا هر جسم خارجی دیگری پاشیده می‌شود‌.

بدیهی است در این مدل احتمال انتقال آلودگی از طریق کفش‌ها امکانپذیر می‌باشد. زیرا بسیاری از عوامل عفونی در محیط پایدار بوده و کفش‌ها همواره یکی از اصلی ترین عوامل انتقال اجرام عفونی می‌باشند.

در نتیجه روش قبلی و استفاده از دستگاه هوشمند، روش مناسب تری جهت ضدعفونی نمودن می‌باشد.

ضدعفونی نمودن کفش‌ها

در این میان نوع دیگری از دستگاه ضدعفونی هوشمند موجود است که قابلیت ضدعفونی نمودن کفش‌ها را نیز دارا میباشد.

به این صورت که علاوه بر داشتن قسمتی جهت ضدعفونی نمودن دست‌ها، در پایین دستگاه نیز به همان صورت قسمتی جهت ضدعفونی کردن کفش‌ها در دستگاه تعبیه شده است و با توجه به موضوعی که در رابطه با پایداری اجرام عفونی بر سطوح کفش‌ها به آن اشاره شد، این نوع از دستگاه این مشکل را به طور کامل رفع خواهد نمود.

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu