Skip to main content
مقالات افق فراویژن

روش‌های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش

By 25 دسامبر 2021دسامبر 29th, 2021No Comments

سیستم های حضور و غیاب در مدارس امروزه از روش های جدیدی پیروی می کند. از آنجایی که سیستم های متنوعی برای انتخاب روش های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش در مدارس وجود دارد، انتخاب سیستمی که مناسب معلمان و مدیران باشد بسیار ضروری است.

امروزه دیگر روش های قدیمی تیک مارک زدن روی کاغذ جوابگوی نیازهای مدارس نمی باشد. در عوض سیستم های اثر انگشت روی دستگاه حضور و غیاب از طریق نرم افزار، جایگزین خوبی برای سیستم های قدیمی می باشد.

والدین دانش آموزان از طریق این سیستم ها می توانند از حضور فرزندان خود در مدارس اطمینان پیدا کنند. از طرف دیگراغلب تعداد دانش آموزان بسیار زیاد می باشد در نتیجه بهتر است دستگاهی را انتخاب نمایید که با ورود حجم بالای داده ها تضعیف نشود.

انتخاب روش های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش

اخیرا موضوع هوشمند سازی مدارس یکی از مباحث بسیار داغ و مورد توجه در مدارس می باشد. از طرفی کنترل و نظارت بر وضعیت حضور و غیاب دانش آموزان در مدارس برای والدین امروزی حائز اهمیت است.

بنابراین با در نظر داشتن همه این موارد مکانیزه شدن در مدارس و آموزشگاه های کشور به یک نیاز اساسی در کشورتبدیل شده است.

مدیران مدارس نیز به این نتیجه رسیده اند که دستگاه ها تا چه حد می توانند روند تردد و حضور و غیاب را در محل کسب و کار آنها ایمن کنند.

شیوه های نوین حضور و غیاب در زنگ ورزش

از طرفی با رواج استفاده از اینترنت در مدارس، استفاده از سیستم های حضور و غیاب الکترونیکی در زنگ ورزش در مدارس رواج یافته است. انتخاب نادرست سیستم های حضور و غیاب باعث دلسردی معلمان و مدیران مدارس در مورد بحث هوشمند سازی و کارکرد دستگاه ها می شود.

از بین سیستم های نوین حضور و غیاب در زنگ ورزش نرم افزارهایی برای حضور و غیاب دانش آموزان مناسب هستند که قابلیت بالایی در کنترل بسیار دقیق تردد و ارسال اس ام اس ها یا پیامک های اطلاع رسانی به حجم عظیم والدین را داشته باشند.

در سیستم های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش سرعت ارسال پیامک ها به والدین و هنگ نکردن نرم افزارهای حضوروغیاب از جمله معیارهای مورد توجه مدارس در انتخاب سیستم های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش می باشد.

انواع دستگاه حضورغیاب به عنوان یکی از روش های نوین حضور و غیاب در زنگ ورزش

دستگاه های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش شامل دستگاه های زیر می شود:

دستگاه های حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی، از جمله نخستین دستگاه های جدیدی است که به بازار عرضه گردیده و در مدت زمان اندکی نظر بسیاری از والدین را به خود جلب نموده است.

در این نوع سیستم های حضور و غیاب، حضور وغیاب دانش آموزان به وسیله یک کارت تردد صورت می گیرد.
بدین وسیله هر دانش آموز کارتی با مشخصات درج شده خودش دریافت می کند که با قرار دادن کارت در جلوی دستگاه یا کشیدن آن در کنار دستگاه و تکرار همین کار به هنگام خروج از کلاس، ورود و خروج خود را اعلام می نماید.

این سیستم حضور و غیاب نوین کارتی امروزه به وفور در باشگاه های ورزشی مورد استفاده ورزشکاران و مربیان قرار می گیرد و به وسیله این سیستم تعداد جلساتی که هر ورزشکار از باشگاه استفاده نموده است ثبت شده و از تعداد کل جلسات ورزشی ثبت نام شده توسط وی کسر می گردد.

از جمله امتیازات این روش جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش، صرفه جویی در زمان حضور و غیاب و راحتی محاسبه تعداد جلسات می باشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

روش کار اسکنر اثر انگشتی به این شکل است که افراد برای بار اول مشخصات خود را وارد سیستم می کنند و اثر حداقل دو انگشت خود را روی دستگاه ثبت می کنند و از دفعات بعدی فقط کافی است که انگشت خود را برای اسکن شدن روی دستگاه قرار بدهند و ورود و خروج خود را به ثبت برسانند.

امکان تقلب کردن در این دستگاه خیلی کم است چرا که اثر انگشت هر شخص مختص خودش است و کسی نمی تواند به جای کسی حضور بزند.

روش های جدید حضور و غیاب در زنگ ورزش

دستگاه حضور و غیاب چشمی یا عنبیه چشم از جدیدترین روش های حضورغیاب در زنگ ورزش

سیستم حضور و غیاب عنبیه، کمی پیشرفته تراز دو سیستم قبلی می باشد. در این سیستم شناسایی و حضور و غیاب هر شخص با اسکن شدن عنبیه چشم آن فرد انجام می شود.

سیستم حضور و غیاب چشمی اندکی پیشرفته تر از دو سیستم معرفی شده قبلی است. در این سیستم حضور و غیاب جدید در زنگ ورزش و تشخیص حضور افراد در زنگ ورزش از طریق اسکن عنبیه چشم برای دفعه اول و ثبت حضور و غیاب فرد در دفعات بعدی انجام می شود.

از جمله مزایای شایان توجه این دستگاه ها عدم نیاز به تماس فیزیکی با دستگاه و آلودگی کمتر به ویژه در دوران کرونا می باشد.

دستگاه حضور و غیاب با رمز ورود

یکی دیگر از سیستم های جدید حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب با رمز ورود می باشد و خروج از این پس ورد می باشد. البته تقلب در این سیستم بسیار زیاد است زیرا کارمندان به راحتی پس ورد خود را در اختیار دیگران قرار داده و به جای یکدیگر ورود و خروج خلاف واقع را ثبت می کنند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، یک روش نوین برای حضور و غیاب در زنگ ورزش

از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، بیشتر در ارگان ها و موسسات امنیتی استفاده می شود. در این روش ابتدا افراد در جلوی دستگاه قرار گرفته تا دستگاه چهره آنها را اسکن نموده و اطلاعات شخصی آنها را ثبت نماید.

پس از دفعه اول در دفعات بعدی فرد فقط باید در مقابل دستگاه قرار گرفته تا دستگاه چهره وی را عکس گرفته و ساعت ورود و خروج وی را ثبت کند.

کدام دستگاه حضورغیاب برای مدارس و آموزشگاه ها مناسب است؟

مناسب ترین دستگاه برای ثبت حضور و غیاب در مدارس دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و یا اثر انگشت می باشد زیرا دستگاه های کارتی و یا رمز ورود به راحتی می توانند مورد سو استفاده و تقلب قرار گیرند.

غالبا در مدارس ابتدایی به دلیل حجم زیاد دانش آموزان بیشتر از دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت به جای تشخیص هویت دانش آموزان بر اساس تشخیص چهره و کارتی استفاده می شود.

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu