Skip to main content
اخبار افق فرا ویژن

چه چیز از شما یک مدیر موفق می سازد

By 22 فوریه 2021فوریه 27th, 2022No Comments
خصوصیات یک مدیر موفق

فضای مجازی و سایت های اینترنتی را که باز می کنید به وفور با این جملات و جملات مشابه این مواجه می شوید و همه این مطالب ادعا می کنند که می خواهند تحت هر شرایطی از شما یک مدیر موفق بسازند.

اما واقعیت این است که از آنجا که هر فرد و هر سازمانی ویژگی های منحصر بفرد خود را دارد نمی توان یک نسخه ثابت برای همه افراد پیچید تا بتوان از همه آنها یک مدیر موفق ساخت.

اما این جمله به این معنی نیست که مدیر موفق بودن فاکتورهای مشخصی ندارد بلکه مدیریت مهارت هایی احتیاج دارد که میتوان آنها را کسب کرد ما در این مقاله سعی میکنیم به چند مورد از اصلی ترین این مهارت ها اشاره ای داشته باشیم. با ما در وب سایت شرکت افق فراویژن همراه باشید.

 چند مورد از اصلی ترین مهارت های مدیر موفق

1- برقراری رابطه موثر با کارکنان

یکی از اصلی ترین مشخصه های یک مدیر موفق داشتن رابطه موثر با کارکنان است. اما ارتباط موثر به چه معناست و چگونه ایجاد می شود؟

معنای راحت ارتباط موثر یعنی یک رابطه دو طرفه یا به عبارت دیگر امکان اظهار نظر و پیشنهاد و انتقاد کردن را برای کارکنان خود فراهم کند.

تحقیقات نشان می دهد افراد زمانی کاراییشان بالا می رود که احساس مفید بودن کنند.

یعنی مشاهده کنند که نظرات و پیشنهاد های آنها برای محلی که در آن مشغول به کار هستند اهمیت دارد و به شخصیت آنها احترام گذاشته می شود و به آنها اعتماد وجود دارد.

پس یک مدیر موفق باید بتواند با ایجاد یک فضای مناسب امکان اظهار نظر و انجام کار گروهی را فراهم نماید و نظرات کارکنان خود را بررسی کرده و به پیشنهادات و انتقادات آنها رسیدگی کند.

این امکان می تواند از طریق انتخاب افرادی به عنوان مشاور صورت بگیرد یا با استفاده از امکانات و تجهیزات پیشرفته باشد. یکی از این تجهیزات دستگاه های حضور غیاب است که از شما یک مدیر حرفه ای می سازد.

2- شفافیت مالی و کاری

یک مدیر موفق برای ایجاد ارتباط موثر با کارکنان باید فرآیند کاری و مالی شرکت خود را برای کارکنان واضح بسازد.

یعنی مسیر و چارت بندی کاری و رسیدن به اهداف برای اشخاص مشخص باشد و مرحله به مرحله مشخص شود که فرآیند رسیدن به اهداف در چه مرحله ای قرار دارد.

و همچنین از نظر مالی ورودی و خروجی و پروسه مالی طی شده در شرکت برای افراد مشخص باشد. در این صورت شما می توانید یک فعالیت مطلوب داشته باشید. دستگاه حضور غیاب می توانند شفافیت کاری را مهیا کند.

در کنار استفاده از یک دستگاه حضور و غیاب استفاده از نرم افزار حضور و غیاب اینترنتی می‌تواند مناسب و حرفه‌ای باشد.

چگونه مدیر موفق شویم

3- شرایط رشد و تقویت را برای کارکنان فراهم می کند

منطقا افراد در فضایی باقی خواهند ماند که مشاهده کنند امکان رشد و نشان دادن توانایی های آنها وجود دارد. همچنین برای توانایی ها و اقدامات مثبتی که انجام می دهند ارزش قائل می شود.

پس یکی از ویژگی های مدیر موفق و کامیاب این است که فضایی برای رشد افراد برنامه ریزی کند وبا تشویق و تنبیه و راه های اینچنینی به رشد افراد ارزش نهد.

4- صداقت مدیر موفق

یکی از اصلی ترین ویژگی های مدیران موفق صداقت آنها با کارکنان است چرا که صداقت بطور کلی در روابط بین فردی باعث ایجاد اعتماد و رابطه ای سالم و موثر دربین افراد می شود.

پس برای اینکه یک مدیر پیروز و موفق باشید سعی کنید همیشه با کارکنان خود صادق باشید تا اعتماد بین افراد شکل بگیرد.

5- شخصی نکردن مسائل

یکی از آسیب زننده ترین ویژگی های افراد به روابط شخصی کردن مسائل است. در مورد رابطه مدیران و کارکنان نیز این مسئله حائز اهمیت می باشد.

لذا یکی از ویژگی های مدیران موفق این است که یک رابطه دو طرفه با کارکنان خود برقرار می کنند و مسائل و مشکلات را بصورت منطقی و با صحبت کردن با دیگران حل می کنند.

6- همدلی کردن با کارکنان

یک مدیر موفق با ایجاد ارتباط موثر و همدلی کردن و درک کردن مسائل و همچنین مشکلات کارکنان می تواند فضایی آرام و مطمئن برای کارکنان خود ایجاد کند.

یکی از ویژگی هایی که باعث می شود اشخاص نسبت به یک جایی احساس تعلق خاطر کنند و برای آن اهمیت قائل شوند این است که احساس کنند در آن فضا درک می شوند.

7- اطلاعات کافی و درست در کار خود داشته باشید

در همه مواردی که در بالا بیان شد به این نکته نباید بی توجه ماند که مدیر موفق کسی است که با حفظ جایگاه بزرگتری و بالا تری خود به همدلی و مشورت و ایجاد ارتباط موثر با کارکنان خود بپردازد.

چرا که اگر یک مدیر به عنوان بزرگتر در جمع شناخته نشود کار سختی را در ارتباط با کارکنان در پیش خواهد داشت. از جمله ویژگی های ذیل این مورد این است که مدیر محل ارجاع کارکنان در مسائل مختلف کاری و علمی باشد.

یا اشخاصی که مدیر تعیین کرده است . لازمه این امر این است که مدیران اطلاعات کافی در مورد کار خود داشته باشند.

یک مدیر موفق دارای اطلاعات کافی و جهان بینی کاملی است و می تواند در صورت لزوم به کارکنان و همکاران خود کمک برساند.

مدیر موفق

8- فراهم کردن محیط کاری مناسب

علم روانشناسی ثابت کرده است که محیطی که فرد در آن آرامش و احساس راحتی کند. از رنگ ها و چینش های خاصی استفاده شود. تاثیر مثبتی بر ذهن و ایجاد خلاقیت در افراد می شود.

پس یک مدیر کامیاب و موفق باید قادر باشد که یک فضای کاری مناسب برای کارکنان خود فراهم کند.

محیط های کم نور یا محیط هایی که سروصدای مزاحم زیادی در آنجا وجود دارد یا محیط هایی که تهویه مناسب ندارند نمی توانند محیط های کاری مناسبی باشند.

یکی از مواردی که می تواند به شما در فراهم کردن فضای محیطی مناسب کمک کند استفاده از دستگاه های حضور و غیاب است این دستگاه ها بطور هوشمند حضور و غیاب کارکنان را انجام می دهند.

این امر موجب می شود که افراد نظم بیشتری در کار خود داشته باشند از طرفی مدیر دیگر برای کم کاری دیگران تصمیمات شخصی نمی گیرد که این امر از غرض ورزی جلوگیری می کند.

9- انگیزه داشتن

یک مدیر موفق باید خود انگیزه کافی برای انجام کارها را داشته باشد و این انگیزه را به کارکنان خود منتقل کند تا آنها هم با انگیزه بیشتر در مسیر رسیدن به اهداف و رشد و تعالی مجموعه گام بردارند.

اگر مدیر خود انگیزه کافی نداشته باشد و احساس مسئولیت نسبت به کار خود نشان ندهد و انرژی و امید کافی نداشته باشد به تبع آن کارکنان نیز فعالیت مطلوبی را نخواهند داشت.

10- توانایی شناخت افراد

یکی دیگر از مشخصه های مدیر موفق اقتدار و همچنین توانایی شناخت افراد و ویژگی های شخصی آنهاست.

در نتیجه این شناخت مدیر می تواند برای هر فرد متناسب با ویژگی های فردی همان فرد برنامه ریزی کند و نحوه تعامل با هر شخص را تعیین نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

Leave a Reply