افق فراویژن؛ ارائه دهنده انواع سیستم‌های حضور و غیاب،  کنترل تردد و گیت‌های کنترل تردد

مجله افق فراویژن

دوربین تشخیص پلاک خودرو
بهترین روش حضور و غیاب
منابع انسانی چیست؟
سرمایه انسانی چیست؟
نیروی انسانی چیست؟

اخبار افق فراویژن

تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR) محصولی است که در حال حاضر درخواست زیادی برای نصب آن وجود دارد و این افزایش تقاضا با توجه به اهمیت تخلفات و جرایم رانندگی، در حال رشد است.

تکنولوژی ANPR به طور کامل در محدوده دانش شرکت های نصب تجهیزات امنیتی و نظارتی قرار دارد. اگر نیاز به سیستم حضور و غیاب دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

تکنولوژی اصلی سیستم تشخیص پلاک خودرو

اگر یک صفحه نوشتاری را در کامپیوتر خود اسکن کنید و سپس آن را در یک ویرایشگر نوشتار باز نمایید، نمی‌توانید آن را به هیچ وجه ویرایش یا تغییر دهید.

علت این است که صفحه اسکن شده از میلیون ها پیکسل تشکیل شده و برای تشخیص حروف نیاز به نرم افزار مخصوص است.

این نرم افزار که به آن تشخیص کاراکتر بصری یا (OCR) می‌گویند، می‌تواند با اسکن یک گروه پیکسل، تشخیص دهد که آیا این پیکسل ها می‌توانند یکی از حرف الفبا یا یک عدد باشند یا خیر.

بنابراین نرم افزار OCR تمامی اسناد را اسکن می کند و یک صفحه از حروف و اعداد را دقیقا مشابه آنچه که شما تایپ کرده اید ایجاد می‌کند که هر کدام می‌توانند ویرایش یا دستکاری شوند.

تشخیص کاراکتر بصری، تکنولوژی اساسی مورد استفاده در سیستم تشخیص پلاک خودرو است که قابلیت ذخیره و مرتب سازی داده ها را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط: نرم افزار حضور و غیاب تحت وب

سیستم های ANPR نیاز به نوع خاصی از دوربین ها دارند و باید در بعضی پارامترهای مهم تنظیم شوند که در ادامه شرح خواهیم داد.

وقتی یک وسیله نقلیه نزدیک دوربین می‌شود، نرم افزار یک سری عکس های پشت سر هم می گیرد و آن ها را در یک فایل ذخیره می‌کند.

هنگامی که پلاک برای نرم افزار OCR اسکن شد و شماره پلاک به کد نوشتاری و عددی تبدیل شد، در یک لیست نگهداری می‌شود.

در این لیست شباهت ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 دوربین تشخیص پلاک خودرو

رفتار نور بازتاب شده

برای توضیح برخی از تکنولوژی های بیشتر در ثبت موفقیت آمیز ANPR ما باید به رفتار نور توجه کنیم. قانون اساسی نور این است که زاویه تابش برابر با زاویه بازتاب است.

با این حال، پلاک های خودرو در بسیاری کشورها دارای ویژگی خاصی هستند که به عنوان RETRO-REFLECTIVE شناخته می‌شود.

سطح این پلاک ها با صدها نیمکره کوچک پوشیده شده اند که باعث می شود نور به منبع منعکس شود. این همان تکنولوژی است که در لباس ایمنی و نشانه های شبرنگ استفاده می‌شود.

مهم نیست که در چه جهتی نور حرکت می کند، نور همیشه بازتاب می‌شود و قابل مشاهده است.

استفاده از نور مادون قرمز برای سیستم تشخیص پلاک خودرو

اگر یک دوربین استاندارد یا رنگی برای خواندن شماره پلاک بکار گرفته شود، باید در شرایط متنوعی از نور مثل روز، شب، نور خورشید، نور پس زمینه، چراغهای جلو و غیره بتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد.

بنابراین ما به نیاز توسعه دوربین های ویژه برای ضبط و ثبت مستمر داده های پلاک ها داریم.

دوربین باید به طیف مادون قرمز تا حداقل ۸۵۰ نانومتر حساس باشد. بعد از آن باید یک فیلتر برای محدود کردن قسمت قابل رویت طیف نور مجهز شود.

لنز آن یک عدسی دستی کاملا باز است که سرعت شاتر را روی یک هزارم ثانیه تنظیم می‌شود.

در نهایت یک منبع مادون قرمز باید در مجاورت دوربین قرار گیرد.

بنابراین، با بهره گیری از ویژگی های RETRO-REFLECTIVE شماره پلاک، نور از منبع نور به طور مستقیم به دوربین منعکس می‌شود. تنها نور مادون قرمز، بدون هیچ گونه نور مرئی یا دیگر انعکاسها دیده می‌شود.

بنابراین عکس بدون جزئیات به جز شماره پلاک، سیاه است. سپس نرم افزار OCR تصویر را به کد قابل استفاده تبدیل می‌کند.

این روند در روز و شب به همین صورت انجام می گردد.

خرید دوربین های تشخیص پلاک خودرو

سرعت خودرو و نرخ ذخیره سازی تصویر

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در تشخیص پلاک خودرو، نظارت و وسعت ناحیه تحت پوشش دوربین هاست.

دو عامل مهم که مرتبط با سرعت وسیله نقلیه است، وجود دارد.

یکی از آنها نرخ عکسبرداری نرم افزار  و عامل دوم سرعت پردازنده است. با پردازنده های مدرن امروزی این عملیات به سرعت و دقت انجام خواهد شد.

سرعت یک وسیله نقلیه سواری را ۵۰ کیلومتر بر ساعت در نظر بگیرید که معادل ۱۳.۵ متر بر ثانیه است. یک دوربین معمولی ۲۵ فریم در ثانیه تولید می‌کند و سرعت شاتر معمولا یک پنجاهم ثانیه است.

در یک پنجاهم ثانیه، وسیله نقلیه ۰.۲۷ متر (۲۶۸ میلی متر) مسیر طی می کند. این باعث می‌شود تصویر تاری گرفته شود و مشکلاتی برای تبدیل OCR ایجاد گردد.

به همین دلیل سرعت شاتر باید یک هزارم ثانيه باشد، که در این صورت خودرو فقط ۰.۰۱۳ متر (۱۳.۴ میلی متر) طی خواهد کرد.

همین استدلال در هنگام تلاش برای گرفتن تصاویر متحرک با یک دوربین ۳۵ میلی متری نیز وجود دارد. این مسئله هنگامی که وسیله نقلیه به طور مستقیم به سمت دوربین می‌آید اهمیتی ندارد اما موضوع، زمانی که وسیله نقلیه به صورت زاویه دار با دوربین قرار می‌گیرد، مهم تر می‌شود.

سیستم جامع کنترل تردد خودرو مبنتی بر سیستم های کارت بدون تماس و برد بلند و پلاک خوان طراحی شده است .

در صورت نیاز به شماره و کسب اطلاعات بیتر در این خصوص می توانید با شکاره 02145892 و یا از طریق فروشگاه اینترنتی افق فراویژن استعلام قیمت بگیرید .

روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای حضور و غیاب در سازمان‌ها و مدارس و دیگر جاها وجود دارد ولی در عصر تکنولوژی کدام روش حضور و غیاب می‌تواند کارساز باشد؟ بهترین روش حضور و غیاب کدام است؟

با روی کار آمدن دستگاه‌های حضور و غیاب و وجود انواع دستگاه حضور و غیاب شاید در حال حاضر پاسخ دادن به این دغدغه زیاد سخت نباشد، اما بیاید با هم در رابطه با بهترین روش حضور و غیاب که ممکن است اجرا شود اطلاعاتی را بیان کنیم.  

روش‌های مختلف و گوناگونی وجود دارد مانند استفاده از دستگاه حضور و غیاب، ثبت در دفتر حضور و غیاب به صورت قدیمی، استفاده از نرم افزارهای حضور و غیاب بدون دستگاه حضور و غیاب؛ شما به عنوان مدیر یک مجموعه برای مدیریت کردن منابع انسانی سازمان خود کدام روش را انتخاب می‌کنید؟

انواع روش‌های حضور و غیاب کدام است؟

روش‌های حضور و غیاب در حال حاضر بسیار زیاد و متنوع است، وابسته به نیاز سازمان خود می‌توانید یکی از روش‌های حضور و غیاب را انتخاب و به وسیله یکی از این روش‌ها اقدام به مدیریت و محاسبه حقوق و دستمزد کارمندان خود کنید.

سیستم‌های حضور و غیاب مختلفی مانند دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، دستگاه حضور و غیاب چشمی و همچنین دستگاه حضور و غیاب لمسی را نام برد.

استفاده از روش ثبت دستی حضور و غیاب

یکی از روش‌های قدیمی که البته زیاد هم دقیق و منظم نیست، استفاده از ثبت دستی حضور و خروج کارمندان است. در این روش ثبت حضور و غیاب، یک نیرو که عموما منشی شرکت است اقدام به ثبت دقیق تاریخ  و ساعت ورود خروج کارمندان می‌کند.

به دلیل آن که در این روش نیاز به صرف زمان زیاد برای ثبت و همچنین محاسبه وجود دارد، استفاده از این روش در حال حاضر منقضی شده است و روش جدیدتری به مانند ثبت لیست حضور و غیاب در اکسل جای این مورد را گرفته است.

استفاده از اکسل برای ورود و محاسبه حضور و غیاب و همچنین حقوق کارمندان کمی بهتر از روش دستی و کاغذی است، اما همچنان خطر اشتباه و نیاز به نیروی انسانی برای این کار بالا و زیاد است.

استفاده از نرم افزار

یکی دیگر از روش‌های حضور و غیاب که امروز کاربرد فراوانی پیدا کرده است، استفاده از نرم افزار حضور و غیاب بدون دستگاه است. در این روش تمامی کارمندان با نصب نرم افزار حضور و غیاب روی گوشی خود بدون نیاز به دستگاه حضور و غیاب می‌توانند از قابلیت ثبت تاریخ و ساعت حضور و غیاب خود درون نرم افزار استفاده کنند.

نکته مهم در رابطه با این نرم افزارها آن است که ثبت کردن تاریخ و ساعت ورود خروج توسط خود کارمندان انجام می‌شود و این امکان وجود دارد که در این روش، دور زدن سیستم حضور و غیاب توسط کارمندان اتفاق بیفتد.

برند نرم افزار حضور و غیاب و همچنین سابقه شرکت تولید کننده نرم افزار حضور و غیاب موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب نرم افزار حضور و غیاب به آن توجه داشته باشید.

استفاده از دستگاه‌های بروز و جدید

یکی دیگر از روش‌های حضور و غیاب که می‌توان گفت که یک روش مناسب و حرفه‌ای است و امنیت به شدت بالایی نیز دارد، استفاده از دستگاه حضور و غیاب است. در این روش با خریداری یک دستگاه حضور و غیاب { حتما مقاله انتخاب دستگاه حضور و غیاب را مطالعه کنید.} و یک نرم افزار حضور و غیاب تحت وب یا هر نوع نرم افزار دیگری به راحتی می‌توانید حضور و غیاب کارمندان خود را انجام دهید.

توجه به نوع دستگاه حضور و غیاب، از قبیل دستگاه حضور و غیاب رمزی، دستگاه حضور و غیاب کارتی، دستگاه حضور و غیاب بایومتریک و دیگر انواع لازم و ضروری است.

به نوعی می‌توان گفت که شما باید وابسته به شرکت خود و همچنین کارایی که شرکت شما نیاز دارد اقدام به انتخاب دستگاه حضور و غیاب کنید.

طبق نظر کارشناسان کسب و کار، منابع انسانی نقش بسیار مهمی در پیشرفت یک سازمان دارند، زیرا مهم‌ترین بخش هر سازمانی مربوط به منابع انسانی آن است. در این مطلب در نظر داریم تا در مورد اهمیت منابع انسانی، اهداف آن و هر آنچه درباره این موضوع باید بدانید صحبت نماییم. همچنین سعی داریم به تمامی سوالات مطرح شده در این حوزه پاسخ دهیم. پیش از همه این صحبت‌ها بهتر است بدانیم منظور از منابع انسانی چیست؟

Human Resources که به اختصار به صورت HR شناخته می‌شود، به تمامی افرادی که در سازمان مشغول به کار هستند و موجب فعالیت سازمان می‌شوند، منابع انسانی می‌گویند. به تعریف ساده‌تر به هر فرد یا کارمند درون سازمان، یک منبع انسانی گفته می‌شود. تفاوت منابع انسانی و نیروی انسانی را مطالعه کنید.

یکی از سوالات پرتکرار افراد درباره‌ی Human Resources این است که منابع انسانی شامل چیست؟ باید گفت HR شامل هر یک از کارمندان یا افرادی است، که تلاش می‌کنند خود یا افرادی که زیرمجموعه آن‌ها هستند، وظایف خود را به درستی انجام دهد. بدون شک این مسئله سبب پیشرفت و ادامه فعالیت سازمان می‌شود. با افق فراویژن همراه باشید.

اهمیت منابع انسانی

بسیاری از افراد معتقدند که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن بسیاری از فعالیت‌ها مانند مونتاژ، چاپ، بسته‌بندی و… مسئله منابع انسانی آنچنان مهم نیست یا نقشی در پیشرفت یک مجموعه ندارد. باید گفت چنین نظری کاملا اشتباه است، زیرا اگر تمامی فعالیت ها توسط ماشین‌ها انجام شود، باز هم HR نقش مهمی در یک سازمان دارد.

در پاسخ به سوالاتی چون (( چرا منابع انسانی؟ HR چه نقشی دارد؟ و اهمیت منابع انسانی چیست؟)) باید گفت چنانچه تمامی مراحل تولید یک کالا یا فعالیت‌های یک سازمان توسط دستگاه‌ انجام شود، باز هم منابع انسانی مهم‌‌ترین سرمایه مجموعه هستند. چون پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها نیز برای راه‌اندازی و نگهداری به نیروهای انسانی نیاز دارند یا اینکه در صورت خرابی باید توسط نیروهای انسانی متخصص تعمیر شوند.

 با توجه به این تفاسیر باید گفت که منابع انسانی، ارزشمندترین سرمایه هر کسب و کاری هستند. به عبارت دیگر اگر تمامی قسمت‌ها و فعالیت‌های یک سازمان را مانند یک پازل در نظر بگیریم، اهمیت منابع انسانی مانند  قطعه اصلی و بزرگ در پازل است.

اهداف منابع انسانی چیست؟

واحد منابع انسانی به عنوان قلب یک سازمان عمل می‌کند و در صورتی ضعیف باشد، کل مجموعه دچار مشکل می‌شود. زمانی که این عضو با نظم و طبق اصول خود کار کند، تمامی اهداف سازمان محقق می‌شود. در نتیجه اولین هدف منابع انسانی حفظ فعالیت و پویایی سازمان بوده، به عبارت دیگر اولین هدف HR زنده نگه داشتن یک مجموعه است.

در میدان رقابت کسب و کارها، سازمانی پیروز است که کالای با کیفیت ‌تر یا خدمات بهتری را به مخاطبان خود ارائه دهد. طبیعتا بخش عظیمی از کیفیت کالا‌ها یا خدمات به منابع انسانی بستگی دارد. یکی دیگر از اهداف منابع انسانی پیروزی در برابر سایر رقبا است.

تمامی درآمد و سود یک کسب و کار وابسته به مخاطبان آن است، معمولا هر چه میزان تقاضا و تعداد مخاطبان بیشتر باشد، سود حاصل نیز بیشتر می‌شود. جذب مخاطب نیز به عنوان هدف دیگر منابع انسانی شناخته می‌شود، زیرا درآمد و سود هر یک از کارمندان نیز وابسته به درآمد و سود سازمان است.

وظیفه منابع انسانی چیست؟

هر یک از اعضای بدن انسان وظیفه‌ای را بر عهده دارند، به عنوان مثال قلب وظیفه خون‌رسانی،  تامین اکسیژن و زنده نگه داشتن سایر اعضا را بر عهده دارد. منابع انسانی نیز مانند قلب باید با تمامی قسمت‌های یک سازمان را پویا نگه دارد، زیرا در غیر اینصورت مجموعه از بین می‌رود.

تعریف مدیریت منابع انسانی چیست؟

تمامی افرادی که در یک سازمان مشغول به کار هستند باید سازمان‌دهی شوند و با برنامه‌ریزی صحیح پیش روند. معمولا در هر کسب و کاری مدیریت منابع انسانی (Human resource management) وجود دارد که به صورت کاملا هدفمند و استراتژیک  تمامی مسائل مربوط به کارکنان را بررسی و مدیریت می‌کند. تمامی فعالیت‌های این بخش توسط مدیر و کارشناسان منابع انسانی که درباره دانش کافی دارند انجام می‌شود.

متاسفانه برخی از مدیران به دلیل کم تجربه بودن به چنین موردی توجه نمی‌کنند و راه‌اندازی واحد مدیریت منابع انسانی را جدی نمی‌گیرند. قطعا عدم توجه به این مسئله سبب زیان‌های جبران ناپذیر برای سازمان می‌شود‌. با خواندن ادامه این مطلب، به این سوال که کار مدیر منابع انسانی چیست، پاسخ داده خواهد شد.

جذب و استخدام نیرو

برای فعالیت یک مجموعه، باید افرادی با تخصص‌های مختلف در سازمان مشغول به کار باشند. اولین وظیفه واحد منابع انسانی برآورد تخصص‌های مورد نیاز سازمان و استخدام افراد متخصص است. فردی که کار جذب نیرو را انجام می‌دهد نیز باید دارای دانش کافی باشد و افراد لایق و ماهر را شناسایی کند. در صورت استخدام افراد غیر ماهر، سازمان دچار ضرر و زیان‌های جبران ناپذیر می‌شود.

محقق کردن اهداف سازمان

قبل از هر چیزی در قدم اول مدیر باید اهداف و نیازهای سازمان را به خوبی بشناسد، سپس باید نیروهای متخصص و تجهیزات مورد نیاز را گردآوری کند. حال با داشتن امکانات و نیروها، باید در جهت پیشبرد اهداف قدم بردارد.

تعیین بودجه و حقوق کارکنان

مدیر منابع انسانی باید دانش کافی در مورد تقسیم کردن بودجه داشته باشد، یعنی باید از نیاز هر قسمت آگاهی داشته باشد. بودجه سازمان باید به طور دقیق در بخش‌های مختلف تقسیم شود. تعیین حقوق و مزایای کارکنان یکی دیگر از وظایف و کارهای مدیر منابع انسانی است و مدیر باید مطابق قوانین، حقوق و مزایا پرسنل را تعیین نماید.

رضایت و پیشرفت کارکنان

افرادی که در یک مجموعه استخدام می‌شوند باید از شرایط شغلی و حقوق خود رضایت کافی داشته باشند، زیرا این مسئله رابطه مستقیمی با نحوه عملکرد آنان دارد. علاوه بر روز به روز باید به دانش و تجربیات پرسنل اضافه شود.

توانمندسازی  و آموزش

به طور کلی جهان پیرامون ما دائم در حال تغییر و بروزرسانی است، متخصصان و کارمندان یک سازمان نیز برای ارائه خدمات بهتر باید کاملا بروز باشند. پس مدیر در کنار عمل کردن به وظایف خود باید دانش و مهارت افراد زیرمجموعه خود را مطابق علم و دانش روز، بروزرسانی کند. همچنین در صورتی که نیرویی از دانش کافی برخوردار نیست، آموزش‌های لازم را به وی ارائه دهد یا به عبارتی به مسئله توانمندسازی منابع انسانی توجه لازم را داشته باشد.

برنامه ریزی منابع انسانی

برنامه ریزی لازمه موفقیت در هر فعالیتی است، HPR یا همان برنامه‌ریزی منابع انسانی فرایندی است که به صورت مداوم و منظم توسط مدیریت منابع انسانی انجام می‌شود. با برنامه‌ریزی منابع انسانی می‌توان از مسئله کمبود یا مازاد نیروهای انسانی پیشگیری کرد.

طبق این فرایند مدیر طوری برنامه ریزی می‌کند، تا بین نیروهای کار و کارهای موجود تعادل برقرار باشد. همچنین می‌کوشد تا از کارمندان که مهم‌ترین سرمایه مجموعه هستند به بهینه‌ترین شکل ممکن در جهت محقق شدن اهداف سازمان استفاده کند.

 فرایند برنامه ریزی شامل چهار زیر است:

 • ●         مرحله تجزیه و تحلیل تعداد نیروهای کاری که در حال حاضر مشغول به کار هستند
 • پیش بینی تعداد افرادی که تقاضای کار دارند
 • بررسی کارهای مورد نیازی که باید انجام شود.
 • برقراری تعادل بین تقاضای نیروی کار پیش بینی شده و کارهای مورد نیاز

آنچه در رابطه با منابع انسانی دانستیم

در این مطلب در مورد منابع انسانی و اهمیتی که در یک سازمان دارد صحبت کردیم، تا بتوانیم ابن آگاهی را به مدیران سازمان‌ها بدهیم که اگر می‌خواهند به هدف خود برسند باید به اهمیت و ضرورت منابع انسانی توجه داشته باشند. توجه به منابع انسانی باعث محقق شدن اهداف سازمان، افزایش رضایت کارکنان و مخاطبان، پیشرفت مجموعه، جذب مشتری و… می‌شود. کمبود یا مازاد نیروهای انسانی یکی از مسائل خطر آفرین برای سازمان به حساب می‌آید اما با مدیریت و برنامه ریزی منابع انسانی می‌توان از آن جلوگیری کرد. پس باید مسئله منابع انسانی و موارد مربوط به آن را جدی گرفت.

بهره وری منابع انسانی چیست؟

منظور از بهره وری منابع انسانی یعنی باید کار درست را به روش درست در تمام اوقات انجام دهند یا اینکه شامل فعالیت‌های صحیح وبه موقع است توسط منابع انسانی انجام شود. طبق تعریف دیگر منظور از بهره‌وری منابع انسانی استمرار انجام کار و اثربخشی آن برای سازمان است.

نقش مدیریت منابع انسانی چیست؟

بهره‌وری، کارایی و اثربخشی از جمله مهم‌ترین نقس‌های مدیریت منابع انسانی هستند. مدیریت منابع انسانی باید به گونه‌ای عمل کند تا فعالیت‌های سازمان اثربخشی و کارایی قابل توجهی داشته باشند.

وظایف کارشناس منابع انسانی چیست؟

کارشناس منابع انسانی در واقع دستیار و همراه مدیر منابع انسانی است و وظایفی همچون هماهنگی مصاحبه، طرح سوال، پیگیری تصمیمات، مسائل مربوط به استخدام‌های جدید، پاسخ به سوالات کارکنان، راهنمایی پرسنل و… را به عهده دارد.

برنامه ریزی منابع انسانی چیست؟

فرایندی است که طی آن مدیر منابع انسانی نیروهای کاری که در سازمان مشغول هستند، تعداد افراد متقاضی و میزان فعالیت‌های مورد نیاز را بررسی می‌کند. سپس بین فعالیت‌های مورد نیاز و نیروهای کار تعادل برقرار می‌کند تا سازمان دچار کمبود یا مازاد منابع انسانی نشود.

واحد مدیریت منابع انسانی چیست؟

به عنوان یکی از مهم‌ترین واحدهای هر سازمانی شناخته می‌شود، زیرا تمامی تصمیمات، روش‌ها، وظایف و فعالیت‌های  یک مجموعه توسط این واحد انجام می‌شود. به علاوه مواردی وظایفی مانند استخدام، اخراج، آموزش و ارزیابی عملکرد کارکنان نیز بر عهده واحد منابع انسانی است.

سرمایه انسانی (human capital) یکی از عباراتی است که امروزه در حوزه اقتصاد کشورها زیاد به گوش می‌خورد. برای این عبارت تعاریف متعددی وجود دارد اما مفهوم نهایی همه آن‌ها یکی است. نمونه‌ای از این تعاریف به شرح زیر است.

 1. برخی معتقدند منظور از سرمایه انسانی، نیرو یا توانی است که یک فرد باید بدست آورد و از آن نیرو در جهت تولید کالا یا خدمت به جامعه استفاده کند. این توان یا نیرو به تدریج سبب ارتقا زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه می‌شود. معمولا کشورهای پیشرفته صنعتی دارای یک سرمایه انسانی قوی هستند، یعنی هر یک از افراد فعال جامعه یک یا چندین مهارت دارند.
 2. از نظر گروه دیگر سرمایه انسانی به معنای ویژگی‌های کیفی انسان است، به عبارتی این گروه ویژگی‌های کیفی افراد را به عنوان سرمایه و مولد ثروت می‌دانند.
 3. منظور از سرمایه انسانی، مجموعه‌ای از تجربه، ژنتیک،خلاقیت، مهارت و توانمدی‌هایی است که فرد آن‌ها را در طول زندگی‌اش بدست آورده است.

اگر بخواهیم یک تعریف جامع از human capital داشته باشیم، باید بگوییم که سرمایه انسانی در قالب دانش، مهارت، تخصص و توانمندی در افراد شکل می‌گیرد تا سبب افزایش درآمد، کیفیت خدمات و میزان تولیدات شود.

در ادامه این مطلب تاثیراتی که human capital بر موارد مختلف می‌گذارد صحبت می‌کنیم، همچنین به مواردی مانند اهمیت این سرمایه، نظریات مطرح شده و مدیریت آن اشاره می‌نماییم.  با شرکت افق فرا ویژن همراه باشید.

هر آنچه در مورد سرمایه انسانی باید دانست

سرمایه انسانی یک مسئله بسیار مهم برای هر کشور یا جامعه‌ به حساب می‌آید. اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که هر ساله بانک جهانی، گزارشی مبنی بر  بهره‌برداری کشورها از سرمایه انسانی‌شان منتشر می‌کند که به آن شاخص سرمایه انسانی می‌گویند. این شاخص عددی بین 0 تا 1 است و هر چه مقدار آن به یک نزدیکتر باشد نشان‌ دهنده بهره‌وری اصولی از سرمایه‌های انسانی است. مثلا شاخص سرمایه انسانی کشور ما در سال 2017 میلادی، از سوی بانک جهانی  0.59 اعلام شد.

در این بخش از مطلب می‌خواهیم ارتباط human capital را با سایر مسائل جامعه بررسی کنیم تا میزان اهمیت آن را بهتر بتوان درک کرد.

سرمایه انسانی و توسعه اقتصادی

طبق بررسی‌های انجام شده از وضعیت اقتصادی کشورهای پیشرفته، توسعه سرمایه انسانی با توسعه اقتصادی رابطه‌ی مستقیم دارد. به بیان ساده‌تر سرمایه‌ها و نیروهای انسانی موجب بهره برداری مناسب از سرمایه‌های فیزیکی کشور می‌شوند. به عنوان مثال میزان رشد تولید ناخالصی کشور از سال 1338 تا 1381 رشد چشمگیری داشته است، زیرا سطح سواد افراد نیز در این سال‌ها ارتقا پیدا کرده است.

کارآفرینی و سرمایه انسانی

کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، نیاز هر جامعه رو به پیشرفتی است، زیرا همیشه ایده‌های نو برای افراد جذاب‌تر هستند. برای کارآفرینی موفق  و خلاق، نیاز است که سرمایه انسانی به کمک فکر و ایده خود، از فرصت‌ها و توانایی‌ها حداکثر استفاده را داشته باشد.

فقر و سرمایه انسانی

نا عدالتی‌های اجتماعی و ضعیف بودن سرمایه انسانی از نظر سلامتی و مهارتی با فقر جامعه رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل اولین قدمی که دولت‌ها برای بهبود اقتصاد جامعه برمی‌دارند، آموزش به افراد و حفظ سلامتی آن‌ها است. زمانی که سطح بهداشت و آموزش انسان‌ها ارتقا پیدا کند، بهره‌وری افراد نیز افزایش پیدا می‌کند. نتیجه افزایش بهره‌وری سرمایه‌های انسانی، حل مشکلات اقتصادی جامعه و از بین رفتن فقر است.

سرمایه انسانی و عملکرد سازمانی

هنگامی می‌توان ادعا کرد یک سازمان موفق است که عملکردهای سازمانی آن مثل عملکرد مالی، عملیاتی و نوآوری آن کاملا مطلوب باشد. نوع و کیفیت عملکرد نیروهای انسانی بر تمامی این موارد تاثیر می‌گذارد، پس اگر سازمانی به دنبال عملکرد عالی است، باید به دنبال توسعه و ارتقا سرمایه‌های انسانی خود باشد.

سرمایه انسانی و عوامل موثر

همانطور که گفتیم تغییر و ارتقا سرمایه‌های  انسانی، سبب تغییر سایر نهادها و دگرگون شدن وضعیت اقتصاد و تولید می‌شود. برای رشد اقتصاد جامعه ابتدا باید نواقص موجود شناسایی و عوامل موثر بر رشد این سرمایه مهم نیز بررسی شود. تا کنون آموزش و بهداشت به عنوان عوامل موثر بر ارتقا سرمایه انسانی شناخته می‌شوند.

اهمیت سرمایه انسانی

اگر تمامی فعالیت‌های سازمانی و تولیدی توسط ابزارآلات و ماشین ها انجام شود، باز هم پیشرفت اقتصادی هر کشوری به سرمایه انسانی آن وابسته است. به عبارتی انسان‌های متخصص و ماهر مانند قلب تپنده جامعه و کشورها هستند و بقای جامعه طبیعتا به آن‌ها بستگی دارد.

یکی از دلایل اهمیت سرمایه انسانی این است که به رشد جامعه کمک می‌کند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌های انسانی از اثربخشی، کارایی و بهروه‌وری کافی برخوردار باشد، یعنی نیروهای فعال جامعه باید دارای خلاقیت، دانش، تجربه و مهارت باشند.

هر یک از سرمایه‌های انسانی یک جامعه مانند معادن و منابع انرژی می‌توانند مولد ثروت باشند، به شرط آن که با داشتن مهارت و دانش کافی، کار درست را در زمان درست انجام دهند. این سرمایه‌ها علاوه بر رشد و پیشرفت اقتصادی، سبب برقراری امنیت نیز می‌شوند.

شاید با بیان یک مثال ساده بتوان به اهمیت سرمایه انسانی پرداخت:

اولین خودرو جهان، در کشور آلمان تولید شد و همچنان نیز بزرگترین و بهترین شرکت‌های تولید کننده ماشین در این کشور فعالیت دارند. به علاوه خودروهای تولید شده در این کشور از نظر تکنولوژی و کیفیت در رتبه‌ برتر قرار دارند.

 به نظر شما چرا آلمان از نظر خودروسازی در جهان رتبه بالایی دارد؟ بدون تردید نمی‌توان نقش نیروی انسانی این کشور نادیده گرفت. کشور آلمان از نظر صنعت خودروسازی و مهندسی مکانیک بسیار قدرتمند است و نیروهای انسانی آن نیز درباره ساخت خودرو، از خلاقیت، دانش و تجربه کافی برخوردار هستند.

نظریه سرمایه انسانی شولتز

تئودور شولتز یک اقتصاددان آمریکایی بود که در سال 1979 میلادی موفق شد جایزه نوبل را دریافت کند. تئودور زمانی  که رئیس اقتصاد شیکاگو بود، وضعیت اقتصادی و بهبود ویرانی‌های  آلمان و ژاپن را پس از جنگ جهانی بررسی کرد. او طی تحقیقاتش دریافت که علت نجات این دو کشور از فقر و ویرانی‌های حاصل از جنگ، سلامت جامعه و تحصیلات عالی افراد است.

به همین علت نظریه‌ای را تحت عنوان سرمایه گذاری در سرمایه انسانی در کتاب خود مطرح کرد. طبق نظریه او، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، سرمازه های انسانی را تبدیل به سرمایه‌های مولد می‌کند.

تئودور شولتز معتقد بود دانش و مهارت‌های فردی در واقع نوعی سرمایه است و سرمایه گذاری در بخش سرمایه‌های انسانی سبب بالا رفتن میزان تولید و درآمد می‌شود. بر اساس نظریه شولتز تمامی افراد جامعه باید تلاش کنند تا از نظر مهارت، بهداشت و سلامت بر روی خود سرمایه‌گذاری کنند.

مدیریت سرمایه انسانی چیست؟

منظور از مدیریت سرمایه انسانی، مدیریت کارکنان سازمان است، نقش اساسی در بهره‌وری کلی سازمان دارد. مدیریت نیروی کار سازمان، تعریف ساده‌تر مدیریت سرمایه انسانی است.

مهم‌ترین منبع بخش مدیریت سرمایه انسانی، کارکنان هستند. به همین دلیل این بخش، به مواردی همچون ارتقا دانش و مهارت نیروها اهمیت می‌دهد. هدف مدیریت از این کار تبدیل نیروهای انسانی به منابع حیاتی است.

این واحد وظایفی مانند جذب، آموزش، مدیریت، ساماندهی و حفظ کارکنان را بر عهده دارد، همچنین رشد و پیشرفت هر یک از کارکنان به این واحد بستگی دارد. واحد مدیریت منابع انسانی تمام تلاش خود را می‌کند تا در مسیر محقق شدن اهداف سازمان گام بردارد.

منابع انسانی و سرمایه انسانی

منظور از منابع انسانی کارکنان یک سازمان یا کسب و کار است که پس از مدتی فعالیت آن‌ها در سازمان تمام می‌شود. اما سرمایه انسانی یک نیرو، توان، مهارت و دانش است که هیچ‌گاه از بین نمی‌رود، بلکه می‌توان آن را ارتقا داد و نسل آینده را نیز برای تولید ثروت و شکوفایی آماده کرد.

شاید از در نگاه اول یا در برخی از موارد این دو عبارت کاملا مشابه یکدیگر باشند. اما باید گفت که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اولین و مهم‌ترین تفاوت منابع انسانی با سرمایه انسانی این است که منابع تمام شدنی و تجدید ناپذیر هستند، اما سرمایه انسانی مانند منابع  تجدید پذیر هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت منابع انسانی و سرمایه انسانی را حتما مطالعه کنید.

طبق تعریف دیگر منابع انسانی جزو سرمایه انسانی هستند و می‌توانند زیرمجموعه آن قرار بگیرند. مثلا اگر منابع انسانی یک سازمان طبق اهداف و برنامه‌ریزی‌های او پیش بروند به سرمایه‌های انسانی تبدیل می‌شوند.

سرمایه به معنای دارایی است که باعث تولید ثروت می‌شود، سرمایه انسانی مهم‌ترین سرمایه هر کشوری به حساب می‌آید. طبق تعریف به مجموعه ای از دانش، مهارت، تخصص و توانمندی که در افراد شکل می‌گیرد سرمایه انسانی (human capital) گفته می‌شود. این دارایی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، زیرا به کمک آن می‌توان از سایر سرمایه‌ها نیز بهره‌برداری کرد.

سرمایه انسانی چگونه افزایش می یابد؟

همانطور که گفتیم سرمایه انسانی مجموعه‌ای از نیرو، توان،تجربه، مهارت و تخصص افراد است. بروزرسانی دانش و مهارت فعلی و آموزش یا انتقال  تجربه‌ها به نسل نسل بعدی مهم‌ترین راه‌های افزایش سرمایه انسانی هستند.

راه‌های توسعه سرمایه انسانی چیست؟

سرمایه‌های انسانی مهم‌ترین مولدهای ثروت در اقتصاد هستند، در نتیجه مسئله توسعه سرمایه‌های انسانی برای تمامی دولت‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. از جمله راه‌هایی که به کمک آن می‌توان سرمایه‌های انسانی را توسعه داد تقویت ظرفیت های روحی ، افزایش اعتماد به نفس افراد، افزایش مهارت و توانایی و انتقال تجربه‌ است.

شاخص سرمایه انسانی چیست؟

به گزارشی که از طریق بانک جهانی منتشر می‌شود و کشورها را بر اساس استعدادهای تخصصی و اقتصادی رتبه‌بندی می‌کند، شاخص انسانی می‌گویند. این گزارش میزان خسارتی که کمبود آموزش و بهداشت به سرمایه کشور وارد می‌کند را نیز نشان می‌دهد.

 عدد شاخص بین عدد صفر و یک قرار دارد، هر چه این مقدار به یک نزدیک‌تر باشد مفهوم آن این است، که میزان بهره‌برداری از استعداد‌های سرمایه انسانی در جامعه بیشتر است.

مقالات افق فراویژن

با معرفی بزرگترین اپلیکیشن های حضور و غیاب خارج از ایران اطلاعات مفیدی در اختیار شما درباره ی فناوری به کار رفته در کشورهای خارجی قرار دهیم.

تنوع وسیعی اپلیکیشن های حضور و غیاب خارج از ایران در دسترس است که هر کدام دارای مزیت های منحصر به فرد می باشد.

اپلیکیشن های حضور و غیاب تردد حضور پرسنل را تحت کنترل قرار می دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار مدیران قرار می دهد

از بهترین اپلیکیشن های حضور و غیاب خارج از ایران می توان به تایم کمپ اشاره کرد . این اپلیکیشن بر روی سیستم های اندروید و ios قابل نصب است هرجا که باشید می توانید به آسانی به آن دسترسی داشته باشید .

از این نرم افزار می توانید حتی زمانی که آف لاین هستید نیز بهره مند شوید زیرا زمانی که به اینترنت وصل شدید اطلاعات کامل همگام سازی خواهد شد.

یکی دیگر از مزیت های این نرم افزار آن است که با استفاده از ویژگی هایی که دارد اطلاعات موجود در آن قابل ویرایش است.

اپلیکیشن کالاماری

اپلیکیشن کالاماری از دیگر اپلیکیشن های حضور و غیاب خارج از ایران  است، این اپلیکیشن اگرچه برای ثبت حضور و غیاب راه اندازی شده بود ولی امروزه علاوه بر آن برای مدیریت پروژه های مختلف نیز کارایی دارد.

از جمله مهمترین ویژگی های اپلیکیشن کالاماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت همه ی روزهای تعطیل و دورکاری  و مرخصی
 • ارزیابی غیبت کارمندان و تقاضای تایم کاری
 • به کار بردن تکنولوژی آی‌بیکن (iBeacon) برای کنترل تردد
 • فرصت همگامی با موقعیت جغرافیایی

بهره مندی از این نرم افزار برای افرادی که به صورت یک تیم قرار است به فعالیت خود ادامه دهند نیز بسیار مفید است .

اپلیکیشن دسک تایم

نرم افزار حضور و غیاب دسک تایم از دیگر اپلیکیشن های محبوب می باشد که قابلیت کارایی زمانی که به اینترنت وصل نیستید را هم دارد .

این نرم افزار برای همه ی اشخاص و سازمان ها گزینه ی مطلوبی می باشد. افرادی که دور از سازمان ها و شرکت ها فعالیت خود را تحت پروژه ای خاص انجام می دهند برای اینکه بتوانند زمان خضور و غیاب خود را ثبت کنند مجبور هستند از این اپلیکیشن ها بهره مند شوند.

شرکت افق فراویژن از نرم افزار حضور و غیاب آنلاین خود رونمایی کرده است.

این امر هم از لحاظ مدیران و مسئولان و برای برای پرسنل متعلق به یک سازمان گزینه ی خوبی است و بهره مندی از آن دیگر از به وجود آمدن هرگونه شک و شبهه جلوگیری می کند.

علاوه بر آن حقوق دستمزدی افراد نیز با استفاده از آن ها به صورت عادلانه پرداخت خواهد شد و این امر نیز سبب می شود مدیران بدون استرس بر امور مختلف تسلط کامل داشته باشند.

اپلیکیشن هاب استف

اپلیکیشن هاب استف از دیگر اپلیکیشن های مفید است که توانسته از محبوبیت بالایی برخوردار باشد این نرم افزار با دارا بودن ویژگی های مفید ازجمله ثبت دقیق موقعیت جغرافیایی توانسته است اطلاعات دقیقی برای کنترل تردد پرسنل و اعضای یک تیم داشته باشد .

ناگفته نماند همه ی اپلیکیشن هایی که در این بخش مطرح شد هر کدام کارایی مطلوبی دارند.

برای تصمیم گیری در مورد انتخاب آن ها بهتر است بگوییم اگر به دنبال یک نرم افزار ساده با کمترین امکانات هستید هر کدام از آن ها را می توانید در اولویت قرار دهید ولی ابتدا سعی کنید قبل از استفاده نسخه ای از آن ها را بر روی دستگاه هوشمند خود نصب کنید و کارایی آن را ارزیابی کنید در این صورت می توانید تصمیم مطلوبی بگیرید. از این که تا انتهای این مقاله از وب سایت افق فراویژن با ما همراه بودید از شما سپاس گذاریم.

به طور کلی می توان گفت سیستم مدیریت منابع انسانی در ارگان و سازمان های گوناگون شامل فرایند هایی برای کنترل سرمایه انسانی در حضور و غیاب، جذب نیرو و استخدام، محاسبه حقوق پرسنل و دستمزد آنها، بخش های مربوط به آموزش، مسائل فرهنگی، امور رفاهی و … می باشد. معمولا ابزار های مدیریت منابع انسانی با دریافت اطلاعات کلی و جزئی از پرسنل یک ارگان ویک سازمان فرایندهای ذکر شده و مربوطه را برای مدیر و رئیس سازمان مربوطه تسهیل می نماید.

از مهمترین ضرورت های در هر سازمان و ارگانی در اختیار داشتن یکی از ابزار های مدیریت منابع انسانی مانند دستگاه حضور و غیاب برای آن سازمان می باشد. سیستم ها و ابزار های مدیریت منابع انسانی دارای فواید و مزایای بسیاری می باشد که به همین دلیل انتخاب اکثر سازمان ها و نهاد ها برای کنترل و مدیریت منابع انسانی خود می باشد.

وظایف مختلف و کاربردی ابزار های مدیریت منابع انسانی

مهم ترین دلیلی که برای استفاده از ابزار و سیستم های مدیریت منابع انسانی و یا دستگاه حضور و غیاب تعریف می شود این است که مدیریت و ساماندهی کارکنان افزایش می یابد و همچنین مدیر و مسئول مربوطه آن سازمان به راحتی می تواند خدمات و امور رفاهی و ارزیابی کارکنان خود را به آسانی انجام دهد. بر این اساس عملکرد این ابزارهای مدیریتی به شکل های زیر معرفی می شود:

– یکی از عملکرد و کارایی هایی که برخی از انواع ابزار های مدیریت منابع انسانی دارند این است که؛ به کمک آنها می توان برای جذب و استخدام نیرو و پرسنل جدید از آنها در این فرایند کمک گرفت و مشخصات و توانایی های فرد موردنظر و همچنین سوابق و رزومه کاری وی را بررسی نمود. در واقع با این ابزار می توان فرایند استخدام ا به آسانی و با دقت کامل انجام داد.

– با کمک این ابزارهای مدیریتی می توانید اطلاعات و پرونده ی پرسنل را در اختیار داشته باشید و بررسی نمایید. این ابزار این امکان را هم ایجاد کرده است؛ که پرونده و اطلاعات افراد در هر زمانی قابل تغییر و ویرایش می باشند.

مدیریت منابع انسانی

– همچنین با این ابزار های مدیریتی کارکنان و منابع انسانی می توانید امور رفاهی و خدماتی برای هر پرسنل را تعیین نمایید.

– مهم ترین موضوع و مسئله ای که در برخی سازمان و اداره های گوناگون مورد توجه و اهمیت است، مسئله مرتبط با حضور و غیاب می باشد. دستگاه حضور و غیاب از دیگر ابزار های مدیریت منابع انسانی می باشد که میتوانید تردد پرسنل، مرخصی کارکنان ماموریت و یا اضافه کاری های مربوط به هر شخص را بررسی نمایید.

– محاسبه دستمزد، حقوق ماهانه، میزان اضافه کاری پاداش و یا حتی کسر حقوق به هر دلیلی با این ابزار و دستگاه ها امکان پذیر و قابل اجرا می باشد. این ابزار ها با اطلاعاتی که از قبل برای هر پرسنل ثبت کرده اند را بکار میگیرند تا در آخر هر ماه و یا بر اساس تصمیم مدیر، فرایند پرداخت حقوق آسان تر و دقیق تر شود.

– ویژگی و وظیفه ی خوبی که دستگاه ها و ابزار های مدیریت منابع انسانی دارند این است که می توان از طریق انها وظایف هر کدام از کارکنان و پرسنل را در آن شرح و نمایش داد تا هر کس به طور دقیق با وظایف و فعالیت های خود آشنا شود و آنها را به طور دقیق انجام دهد.

بررس مزایای دستگاه ها و ابزار های مدیریت منابع انسانی

دستگاه ها و ابزارهای مرتبط با مدیریت منابع انسانی در کنار محدود معایب، دارای مزایای بسیاری هستند که این مزایای بسیار این ابزار را به یک ابزار کاربردی در هر سازمان و ارگانی که با تکنولوژی و فناوری در ارتباط است؛ تبدیل کرده است.

1. امنیت و حفظ حریم خصوصی در ابزار های مدیریت منابع انسانی برای کارکنان و پرسنل قابل مشاهده است. حفظ اطلاعات شخصی و حریم خصوصی در سازمان و ادارات بسیار حائز اهمیت است و عمده این وظیف بر روی دوش کارفرما و مدیر مربوطه می باشد. این ابزارهای مدیریتی و کنترلی از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

ابزارهای مدیریت منابع انسانی

2. با توجه به آنکه ابزارهای مدیریت منابع انسانی نوعی ابزار حسابداری و محاسباتی به شمار می آیند، پس دقت و عدم وجود خطا بسیار قابل توجه می باشد. این ابزار ها خطاهای انسانی و محاسباتی را به طور چشمگیری کاهش می دهند و در مواردی نیز به صفر می رسانند. برخی محاسبات و بررسی ها اگر توسط نیروی انسانی اعمال شوند ممکن است؛ دچار خطا و اشتباه شوند ولی با این دستگاه ها حداقل خطاهای ممکن رخ می دهد و یا اصلا رخ نمی دهد.

مطالب مرتبط: برای خرید نرم افزار حضور و غیاب اینترنتی به این صفحه مراجعه کنید.

3. زمان عنصر مهم و غیر قابل بازگشتی است که برای هر سازمان موفق و مطرح قابل توجه است. لازم بذکر است که دستگاه های مدیریت منابع انسانی با در اختیار داشتن اطلاعات به طور همزمان در یک مکان به طور امن، در زمان به طرز چشمگیری صرفه جویی خواهد کرد.
4. ارائه خد

مات رفاهی و آموزشی به کارکنان دقیق تر صورت می پذیرد. با ابزار های مدرن و پیشرفته مدیریت منابع انسانی می توان به آسانی میزان عملکرد و یا نواقص نیروی انسانی را تشخیص داد و برای پرداخت پاداش و یا ارائه خدمات آموزشی به آنها موفق تر ظاهر شد.

5. مصرف کاغذ بسیار کاهش پیدا می کند. با وجود این ابزار دیگر نیازی نیست برای انجام بسیاری از امور کاغذ مصرف کرد و همچنین در کاهش تهیه کاغذ و در نتیجه قطع درختان پدیده ای بزرگ و چشمگیر رخ می دهد.

6. ابزار های مدیریت منابع انسانی این امکان را به وجود می آورد تا مدیران و مسئولان یک سازمان اسناد مربوط به کارکنان و پرسنل را به طور دقیق و منظم در اختیار داشته باشند.

7. یکی از مزایای قابل توجهی که ابزار های مدیریت منابع انسانی دارند این است که مدیریت یک سازمان این را تشخیص می دهد که کارکنان فعال و منفور چه کسانی هستند. در واقع میزان فعالیت ماهانه، میزان درستی انجام وظایف، حضورو غیاب به موقع، مرخصی ها ماهانه و روزانه و تمام فعالیت های دیگر قابل تشخیص است و مدیر را در پرداخت پاداش و یا حقوق ماهانه راهنمایی می کند. از این که در این مقاله از وب سایت افق فراویژن با ما همراه بودید از شما سپاس گذاریم.

ابزار مدیریت منابع انسانی چیست

تفاوت منابع انسانی و نیروی انسانی چیست؟ فرق منابع انسانی و نیروی انسانی در چیست؟ اگر که یک جامعه و یا حتی یک سازمان بخواهد که در دنیای امروزی جزو بهترین ها باشد و نسبت به سازمان های دیگر پیشتاز باشد و به صورت عالی فعالیت کند باید پشتوانه های قوی ای هم داشته باشد.

منظور از این پشتوانه ها همان منابع انسانی متخصص و موفق و افراد با اخلاق و و با انگیزه می باشد.

همچنین از دغدغه های مهم این نوع از سازمان ها هم تربیت کردن و به وجود آوردن نیروهایی با نظم و قانون مدار می باشد که بتوانند به آن ها در زمینه ی پیشرفت جامعه کمک کنند.

یکی از مورد هایی که به این موضوع یعنی بیش تر کردن نظم و ترتیب در کار به ما کمک می کند دستگاه حضور و غیاب و نرم افزار تحت وب حضور و غیاب می باشد.

این وسیله به ما کمک می کند تا حضور به موقع کار کن ها ی خود را زیر نظر گرفته و از وجود افراد بی نظم که قانون های سازمان را رعایت نمی کنند تشخیص بدهیم و درباره ی او تصمیم گرفته و سازمان را با افراد یک شکل از نظر انگیزه یه یکپارچگی رساند تا میزان و درصد موفقیت آن ها افزایش پیدا کند و سازمان بازدهی مشخص شده ی خود را داشته باشد.

چرا که هر چه که فرهیختگی و دانش و مهارت نیروهای تربیت شده بیشتر باشد موفقیت سازمان هم چندین و چند برابر خواهد شد.

عدم درک درست از منابع انسانی و نیروی انسانی

یکی از مواردی که عموما کسب و کارها به اشتباه آن را در نظر می‌گیرند، تفاوت منابع انسانی و منابع انسانی است. عدم درک درست از این دو مفهوم می‌تواند چالش‌های مختلفی برای کسب و کارها به وجود آورد. در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با این 3 مفهوم اطلاعاتی را بیان کنیم. 

فرق بین نیروی انسانی و منابع انسانی چیست؟

تفاوت منابع انسانی و سرمایه انسانی در چیست؟ 

نکات مهم در خصوص منابع انسانی در یک سازمان

حال که با تفاوت منابع انسانی و نیروی انسانی آشنا شدید قصد داریم نکات بیشتری در خصوص منابع انسانی یک سازمان بیان کنیم. 

1 – اول از همه نکته ای که باید آن را در نظر داشت این است که کارکنان بخشی از آن عاملان تولید محسوب می شوند و هم چنین به ان ها نیروی کار هم گفته می شود.

2 – پس از این که کارکنان به عنوان نیروی کار شناخته شدند به عنوان نیرو های انسانی معرفی می شوند.

3 – در دوره های جدید و اخیر یعنی حدودا در این زمان ها کارکنانی به عنوان بهترین کارکنان شناخته شده اند که در تولید و سرمایه بیشترین نقش را داشته و بهترین عملکرد را داشته اند.

4 – در حال حاضر هم افراد و کار کنانی که استعداد های مختلف خود را شکوفا کرده اند و در واقع با کشف استعداد های خود به توسعه ی پایدار کمک زیادی می کنند.

تفاوت نیروی انسانی و منابع انسانی چیست؟

5 – بزرگترین و ارزشمندترین نوع سرمایه برای هر اقتصاد و کشوری داشتن یک سرمایه انسانی عالی می باشد. چرا که می توانند با استفاده از استعداد عالی خود و ایجاد کردن فکر ها و ایده های جدید در اقتصاد کشور بسیار تاثیر گذار باشد.

6 – یکی از مهم ترین محور های توسعه انسان است که همانطور که گفته شد وجود آن در یک سازمان و در کشور می تواند کمک زیادی به موفقیت ما بکند.

7 – سرمایه های انسانی را هرچه قدر که از ان ها استفاده کنیم قرار نیست که تمام شود و یا از بین برود بلکه باعث ایجاد شدن فکر ها و ایده های جدید تری هم خواهد شد و جزو آن دسته از سرمایه هایی محسوب می شود که افزاینده می باشد نا کاهنده .

8 – نیروهای انسانی حتی آنقدر مهم می باشد که آن را یک معیاری برای سنجیدن میزان موفقیت های یک کشور می دانند و تجهیزات و … جزوه در جه های دوم این معیار های سنجیدنی محسوب می شوند.

حتی این موضوع ان قدر مهم است که معیار های مهم و دغدغه های مهم سازمان ها می باشد.

منابع انسانی در سازمان

منابع سازمانی در واقع همان شخصی است که این منابع انسانی را هدایت می کند و در ان ها کار میخواهد آن هم به صورت درست و طوری که بتواند به پیشرفت یک سازمان کمک کند.

بنابراین از نکته هایی که در ارتباط با این مورد ها می تواند بسیار به ما کمک کند این است که در یک سازمان به نکات مهمی توجه شود.

در زیر به این نکات اشاره کرده ایم:

1 – عملکرد بالا

این مورد آن قدر مهم است که می تواند شما از فرش به عرش برساند. داشتن انگیزه و توانایی از لازمه های این مورد می باشد.

2 – داشتن توانایی نسبتا بالا

توانایی همان استعداد است که با آموزش دیدن و تلاش کردن برای به دست آوردن تجربه به دست می آید.

3 – داشتن انگیزه

انگیزه و داشتن انگیزه با پاداش های درونی و یا پاداش های بیرونی تامین می شود. این مورد در بالا بردن انگیزه برای کار کردن نیز بسیار تاثیر گذار و مهم می باشد. و باعث بالا رفتن انگیزه ی نیروی انسانی و در نهایت سرمایه ی انسانی نیز خواهد شد.

سرمایه انسانی

به طور کلی نیرو های انسانی را در 4 دسته تقسیم بندی می کنند:

• گروه اول شامل آن افرادی می شود که توانایی یک کار را دارند اما نمی خواهند که با مهیا کردن شرایط می توانند به نیروهای حرفه ای تبدیل شوند.

• گروه دوم شامل آن افرادی هستند که توانایی یک کار را دارند اما نمی توانند. این افراد را باید در موقعیت هایی قرار دهید که بتوانند به خوبی از توانایی هایشان استفاده کنند.

• گروه سوم شامل ان دسته از افرادی می باشند که نه توانایی این کار را دارند و نمی خواهند که آن را انجام بدهند. کار کردن با این افراد تلف کردن زمان را به همراه خواهد داشت.

• و در نهایت گروه چهارم شامل آن دسته از افراد است که هم می خواهند یک کار را انجام بدهند و هم می توانند و توانایی انجام دادن آن را دارند. برای این افراد باید آموزش های لازم را تهیه نمایید.

• همان طور که قبل تر هم گفتیم مهمترین مورد و دارایی ای که یک سازمان دارد منابع انسانی آن است و این که اگر مدیریت آنها به صورت صحیح و مناسب انجام نشود آن نیرو های خوب انسانی از دست خواهند رفت و یا این که درست به کار گرفته نمی شوند و ارزش ها و پیش رفت هایی که می توانند داشته باشند را دیگر نخواهند داشت.

حال اگر این منابع انسانی به درستی عمل کنند و همه هدف های شان با یکدیگر یکی باشد آن زمان است که سرمایه ی انسانی تعریف می شود. بهترین و عالی‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب را از صفحه خرید سیستم حضور و غیاب مشاهده کنید.

یکی از ملزومات هر شرکتی که بیش از چندین کارمند دارد، مجهز بودن به یک دستگاه حضور و غیاب حرفه‌ای و متناسب با تعداد افراد سازمان و ماهیت آن مجموعه است. یک شرکت تعمیرات تاسیسات و ارائه خدمات در حوزه سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مانند خدمات پکیج به تازگی برای نصب یک دستگاه حضور و غیاب مناسب برای مجموعه ماهران سرویس با مشاوران فروش افق فرا ویژن تماس گرفتند. ماهیت این شرکت به این صورت بود که روزانه تعداد زیادی تعمیرکار و سرویسکار برای دریافت خدمات و پرداختی‌های خود به شرکت مراجعه می‌کنند. بنابراین مدیران این شرکت دستگاهی می‌خواستند که قادر باشد روزانه آمار ورود و خروج تعداد زیادی از مراجعین به این شرکت تاسیسات ساختمانی را ثبت کند.

 پیشنهاد مدیران این سازمان، یک دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست بود. اما با توجه به آنکه کارکنان این سازمان افراد فنی و تاسیساتی هستند، توصیه ما این بود که از دیگر مدل‌های دستگاه حضور و غیاب استفاده کنند. چرا؟ چون به دلیل فعالیت یدی افراد فنی مشغول در این شرکت ممکن است به مرور خطوط کف دست افراد از بین رفته و به خوبی توسط دستگاه شناسایی نشود. دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره انتخاب مناسب‌تری برای این مجموعه بود. یکی دیگر از نیازهای این مجموعه کنترل عبور و مرور افراد به اتاقی از شرکت بود که قطعات گران قیمت و مهم تاسیسات ساختمانی در آنجا نگهداری می‌شد. مدیران شرکت تاسیسات ساختمانی ماهران سرویس در نظر داشتند یک سیستم کنترل تردد داشته باشند تا بتوانند از ورود افراد متفرقه به انباری که دستگاه‌های پکیج، اسپلیت و… را در آن نگهداری می‌کنند، خودداری کنند. کارشناسان افق فراویژن برای انتخاب بهترین دستگاه کنترل تردد، مدیران این شرکت را راهنمایی کردند.

اهمیت انجام خدمات گرافیکی برای سایت های فنی مانند خدمات کولرگازی