دستگاههای حضور و غیاب

آشنایی با انواع اسکنر اثرانگشتی، اپتیکال (نوری)، خازنی و اولتراسونیک یا فراصوتی

توسط 07 آگوست 2021 بدون نظر
انواع اسکنر اثرانگشت

امروزه آنقدر استفاده از اسکنرهای اثر انگشتی رونق پیدا کرده که بعید است مدل‌هایی از آن را ندیده باشید. در این مقاله قصد ما این است که شما را با انواع اسکنر اثر انگشتی آشنا کنیم.

اسکنرهای اثر انگشتی به طور معمول به سه دسته اسکنر اثر انگشتی نوری یا اپتیکال، اسکنر خازنی و اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک یا فراصوتی دسته بندی می‌شوند.

قبل از هر چیز برای شناخت هرچه بهتر اسکنرهای اثر انگشتی بد نیست ببینیم که اسکنر اثر انگشتی چیست و چه کاربردهایی دارد.

اسکنر اثرانگشتی چیست؟

این دسته از اسکنرها که از معمول‌ترین انواع اسکنرهای احراز هویت هستند، در سال 1995 میلادی از سوی شرکت تامسون سی اس اف وارد بازار شدند.

ابتدا از این اسکنرها در سازمان‌های امنیتی و پلیسی مثل اف بی آِی استفاده شد، اما خیلی زود از این فناوری در بانک‌ها، ثبت احوال و از همه مهم تر در دستگاه‌های حضور و غیاب انگشتی هم بهره گرفته شد.

دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی از انواع دیگر محبوب‌ترند و در بسیاری از ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها با اسکن اثر انگشت، در واقع خصیصه‌های بیولوژیک انسان را کپی و در حافظه خود ضبط می‌کنند.

بر همین اساس قادرند اثر انگشت فرد را در دیتابیس خود قرار داده و ورود و خروج او را ثبت کنند. فناوری منحصر به فردی که خیلی سریع جای دستگاه‌های کارت زن را گرفت.

کاربرد اسکنر اثر انگشتی

مهمترین کاربرد اسکنر اثر انگشتی در دستگاه‌های حضور و غیاب است. پیش از ورود این تکنولوژی به این دستگاه‌ها به طور معمول ورود و خروج افراد به ادارات یا به صورت دستی و سنتی، یا از طریق رمز عبور و کارت انجام می‌شد. همه این روش‌ها معایب بسیاری داشتند.

قیمت اسکنر اثرانگشتیمثلا کارمند ممکن بود کارت خود را جا بگذارد. و از آن بدتر اینکه کارمندان می‌توانستند سیستم را فریب داده یا به جای دیگران کارت بزنند. اما ثبت اثر انگشت امکان تقلب کردن را به حد زیادی از بین برد.

از اسکنر اثر انگشتی همچنین در بانک‌ها و سیستم ثبت احوال هم استفاده می‌شود. همچنین بسیاری از ادارات مثل اداره پلیس از این سیستم برای ثبت هویت افراد و به خصوص مجرمان استفاده می‌کنند.

انواع اسکنر اثرانگشتی

امروزه در دستگاه‌های ثبت اثر انگشت از اسکنرهای مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی سه دسته اسکنر اپتیکال، اسکنر خازنی و اسکنر اولتراسونیک از معمول‌ترین انواع اسکنرهای اثر انگشتی هستند. در ادامه با طریقه کار، مزایا و معایب هر یک از این اسکنرها آشنا می‌شویم.

اسکنر اثرانگشتی اپتیکال (نوری)

شاید قدیمی‌ترین نوع اسکنرهای اثر انگشتی همین اسکنرهای نوری باشند. این اسکنرها قادرند شیارهای اثر انگشت را با نور LED روشن کرده و از طریق یک حسگر اپتیکال الگوی آن را بخوانند.

فرآیند کار این اسکنرها دقیقا شبیه به دوربین عکاسی است و آن‌ها از طریق عکسی که از اثر انگشت شما برداشته‌اند، می‌توانند در مراجعات بعدی شما را شناسایی کنند.

این روش معایبی هم دارد. مثلا می‌توان اسکنر را با تصویری با کیفیت از اثر انگشت فریب داد. این موضوع به طور کامل اثبات نشده است.

همچنین در هوای سرد هم با کاهش رطوبت پوست ممکن است دستگاه در تشخیص اثر انگشت دچار مشکل شود و شما مجبور باشید بارهای متعدد انگشت خود را روی حسگر قرار دهید تا شما را بشناسد. با این حال بسیاری از سیستم‌های حضور و غیاب ادارات از همین دستگاه‌ها استفاده می‌کنند.

اسکنر اثرانگشتی خازنی

نوع دیگر حسگرها، اسکنرهای اثر انگشتی خازنی هستند. از این حسگرها در بسیاری از گوشی‌های هوشمند هم استفاده می‌شود. مدل کار این اسکنرها به این صورت است که با انتقال جریان الکتریکی بین پوست و خازن قادرند اثر انگشت شما را تشخیص بدهند.

البته جالب است بدانید که این حسگرها در دستگاه‌های حضور و غیاب خیلی کاربردی نبودند. چون این حسگرها خیلی زود آسیب می‌بینند و به راحتی می‌توان آن‌ها را از کار انداخت. در برخی ادارات کارمندان با کشیدن تیغ روی حسگر باعث می‌شدند تا حسگر از کار بیافتد.

نحوه عملکرد این اسکنرها هم به این صورت است که با قرار دادن انگشت روی آن بار الکتریکی ذخیره شده در خازن‌ها تغییر کرده و در نتیجه اثر انگشت شناسایی می‌شود.

اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک

حسگرهای فراصوت (Ultrasonic) از نسل‌های جدیدتر اسکنرهای اثر انگشتی هستند. این حسگرها دقت بسیار بالاتری نسبت به دو نمونه قبلی دارند. این اسکنر برای ثبت اثر انگشت پالس‌هایی را با امواج فراصوتی به سطح اثر انگشت ارسال می‌کند و پالس بازتابی به حسگر الگوی اثر انگشت فرد را مشخص می‌کند.

شاید پیچیده بیاید، اما این کار خیلی سریع و دقیق انجام می‌شود. امواج فراصوتی بازتابی از سطح انگشت به خوبی برآمدگی و شیارهای سطح انگشت را نشان داده و الگوی اثر انگشت را دوباره سازی می‌کنند.

باتوجه به اینکه اسکنر اولتراسونیک از جدیدترین و مدرن‌ترین انواع اسکنرهاست، دقت بسیار بالاتر و امنیت بسیار بیشتری دارد.

به همین دلیل است که امروزه اداراتی که تمایل دارند از سیستم حضور و غیاب اثرانگشتی استفاده کنند، بیشتر از سیستم‌های حسگر اولتراسونیک استقبال می‌کنند. با این وجود همچنان اسکنر اولتراسونیک هم معایبی دارد که البته نسبت به دو نوع قبلی این معایب خیلی کمتر است.

سرعت این سنسورها تا حدی نسبت به سنسورهای قبلی کمتر است و به همین دلیل برای شناسایی اثر انگشت نیاز به زمان بیشتری دارند. این موضوع باعث می‌شود به خصوص در سازمان‌هایی که تعداد کارمندان زیادی دارند ثبت اثر انگشت و حضور و غیاب افراد با مشکلات زیادی همراه باشد.

از طرفی سنسورهای اسکنرهای اثر انگشتی فراصوتی خیلی حساس هستند و برای ثبت اثر انگشت نباید مانعی بین انگشت و دستگاه وجود داشته باشد.

نتیجه گیری؛ چه نوع اسکنر اثر انگشتی بهتر است؟

در این مقاله با انواع اسکنر اثر انگشتی و مزایا و معایب آنها آشنا شدید. به طور کلی می‌توان گفت که اسکنر اثر انگشتی خوب اسکنری است که متناسب با نیاز شما تهیه شده باشد.

شما می‌توانید به دلخواه یا از اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک یا از نوع اپتیکال استفاده کنید. همچنین انواع خازنی آن هم می‌تواند در بسیاری از موارد برای سازمان یا کار شما مفید باشد. با این حال اسکنرهای فراصوتی خیلی مدرن‌تر هستند و امروزه از آن‌ها بیشتر در ساخت دستگاه‌های حضور غیاب اثر انگشتی استفاده می‌شود.

ارسال پاسخ