دستگاههای حضور و غیاب

محصولات کرونایی حضور و غیاب

توسط 24 سپتامبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
محصولات حضورغیاب برای کرونا

محصولات کرونایی حضور و غیاب

حضور و غیاب فرآیندی است که امروزه در اکثر شرکت‌ها و مراکز مدرنی که دارای تعداد کم یا زیادی کارمند می‌باشند،‌ صورت میگیرد.

این فرایند با توجه به شیوع بیماری کرونا از نظر رعایت اصول بهداشتی تحت تأثیر قرار گرفته است. در این راستا محصولاتی نیز جهت بهبود در رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای انجام امر حضور و غیاب در دوران کرونایی تولید شده‌اند که در مطلب محصولات کرونایی حضور و غیاب به آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

ظاهراً تا مدتی تقریباً نا معلوم تمام جهان و کشورمان با این ویروس کشنده درگیر میباشد. لذا رعایت اصول بهداشتی در تمامی امور از جمله حضور و غیاب در شرکت‌ها و اداراتی که مجبور به فعالیت حضوری می‌باشند بسیار ضروری است.

رعایت اصول بهداشتی

یکی از نگرانی‌هایی که در رابطه با امر حضور و غیاب و رعایت اصول بهداشتی کارکنان و کارمندان وجود دارد، دستگاه‌های حضور و غیاب دستی میباشند که با کمک اثر انگشت کارکنان، حضور و غیاب فرد را ثبت میکنند.‌

از آنجایی که این دستگاه‌ها به کمک تماس مستقیم دست افراد کار میکنند ریسک بالایی را در انتقال بیماری و آلودگی دارند و قاعدتاً امکان ضد عفونی نمودن قسمت‌های مختلف دستگاه پس از هر بار استفاده فراهم نمی‌باشد یا اگر هم در مواردی این امکان وجود داشته باشد عملی است که با ریسک بالا و خطا همراه می‌باشد.

همچنین ممکن است این کار بسیار وقت گیر و زمان‌بر نیز باشد. نکته‌ی حائز اهمیت دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از این دستگاه‌های الکترونیکی حضور و غیاب در برابر مواد ضدعفونی کننده از جمله ضدعفونی کننده‌های الکلی مقاوم نبوده و به نقص فنی دچار می‌شوند.

بنابراین بهتر است جهت انجام حضور و غیاب از روش‌های جایگزین یا محصولات جایگزین با نوع اثر انگشتی استفاده نمود.

محصولات کرونایی حضور و غیاب

محصولات جایگزین حضور و غیاب فیزیکی

جایگزین نمودن دستگاه‌های کارتی با دستگاه‌های اثر انگشتی حضور و غیاب به میزان بسیار بالایی مشکل انتقال بیماری و آلودگی بر اثر تماس مستقیم دست را رفع میکند و این می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای امر مهم حضور و غیاب در شرکت‌ها باشد.

با یک جست و جوی ساده در اینترنت می‌توان انواع و اقسام این دستگاه‌ها را در مدل‌ها و برندهای متنوع مشاهده و خرید نمود.

البته برخی از دستگاه‌هایی که دارای حسگر اثر انگشت می‌باشند، چند منظوره بوده و علاوه بر جایگاه اثر انگشت، دارای یک جایگاه کارتخوان، قابلیت تشخیص چهره و تشخیص عنبیه نیز می‌باشند.

یکی از مشکلات این روش آسیب پذیر بودن کارت‌های الکترونیکی در برابر مواد ضدعفونی کننده می‌باشد. گاهی اوقات کارت مورد نظر نیاز به ضدعفونی کردن دارد و ممکن است پس از مدتی کارایی خود را از دست بدهد.

دستگاه‌های حضور و غیاب با قابلیت تشخیص عنبیه

نوع دیگری از دستگاه‌های حضور و غیاب در بازار موجود می‌باشند که از طریق تشخیص چهره فرایند حضور و غیاب را انجام داده و احتمال تماس فیزیکی را به صفر می‌رسانند.

البته تشخیص چهره با وجود ماسک بهداشتی بر روی صورت مشکل میباشد که راه حل این مشکل، استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب با قابلیت تشخیص عنبیه می‌باشد. این دستگاه‌ها با سنسوری که دارا میباشند توانایی تشخیص رنگ عنبیه‌ی کارمندان را دارند و به راحتی فرایند حضور و غیاب را از این طریق انجام می‌دهند‌.

یکی دیگر از مشکلات روش‌های ذکر شده این است که هزینه کردن مجدد جهت تهیه‌ی دستگاه‌های جدید در کنار دستگاه‌های قدیمی با توجه به هزینه‌های نسبتاً بالا، برای مدیران چندان خوشایند نمی‌باشد. در این راستا روش مناسب‌تر و کم هزینه‌تری وجود دارد.

نرم افزارهای حضور و غیاب

استفاده از نرم افزارهای حضور و غیاب روش جایگزین بسیار مناسبی بوده که هیچکدام از مشکلات روش‌های ذکر شده را نداشته و بسیار کم هزینه‌تر نیز می‌باشد.

البته عملکرد این نرم افزارها با توجه به شرکت توسعه دهنده و تولید کننده‌ی نرم‌ افزار متفاوت می‌باشد که با جست و جو و تحقیق می‌توان در میان محدودی بهترین آن‌ها را انتخاب نمود.

ارسال پاسخ