کنترل تردد

انواع سیستم جامع کنترل تردد و مزایا و معایب هر یک

توسط 17 آگوست 2020 آگوست 16th, 2021 بدون نظر
سیستم جامع کنترل تردد

سیستم جامع کنترل تردد چیست و استفاده از آن در سازمان‌ها چه اهمیتی دارد؟ انواع سیستم‌های کنترل تردد در ایران چیست؟ در سال‌های اخیر استفاده از سیستم‌های کنترل تردد و مدیریت ورود و خروج افراد در سازمان‌های بزرگ و پرجعیت اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

این سیستم‌ها با کنترل تردد پرسنل و ورود و خروج افراد قادر به حفظ امنیت سازمان و همچنین محاسبه عملکرد هر یک از پرسنل سازمان خواهند بود. در این مقاله به بررسی بیش‌تر سیستم جامع کنترل تردد و انواع آن خواهیم پرداخت.

لزوم استفاده از سیستم جامع کنترل تردد در سازمان‌ها و ادارات چیست

امروزه با توجه به اهمیت بالای بحث امنیت و حفاظت از سازمان و کارکنان، سازمان‌ها نیازمند روشی برای کنترل تمام ترددها در تمام نقاط ساختمان هستند. با توجه به بزرگ بودن سازمان‌ها و تعداد پرسنل آن‌ها، نیاز به سیستمی یکپارچه و هماهنگ بیش از پیش احساس خواهد شد.

سیستم جامع کنترل تردد با مدیریت و کنترل تمام ورود و خروج‌ها در تمام نقاط سازمان می‌تواند به مدیران و مسئولان حفاظتی در این امر کمک بسیاری کند. شما نیز می‌توانید با تهیه یک سیستم جامع کنترل تردد و استفاده از آن در ورودی‌ها و خروجی‌های سازمان، تمام ورود و خروج‌ها و تردد‌هایی که توسط کارمندان سازمان ثبت می‌شود را بازبینی و مدیریت کنید.

در ادامه به بررسی و توضیح بیش‌تر درباره سیستم‌های کنترل تردد هوشمند در سازمان‌ها خواهیم پرداخت.

سیستم جامع کنترل هوشمند

انواع سیستم جامع کنترل تردد در ایران و مزایا و معایب هر یک

همانطور که گفتیم مدیران در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت می‌توانند با استفاده از سیستم کنترل تردد جامع و هماهنگ، تمام ورود و خروج‌ها و ترددها را در تمام نقاط سازمان بررسی و کنترل کنند. با چنین قابلیتی می‌توان از رفت و آمدهای امن و کنترل شده در سازمان اطمینان پیدا کرد. البته سیستم‌های کنترل تردد علاوه بر حفظ امنیت سازمان مزایای دیگری نیز به همراه خواهند داشت.

 به طور مثال یکی از پراستفاده‌ترین کاربردهای سیستم‌های کنترل تردد، مدیریت ورود و خروج کارکنان و محاسبه عملکرد آنان است. سیستم جامع کنترل تردد نیز انواع مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به نیاز سازمان از هر یک از آن‌‌ها استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید علاوه بر استفاده از سیستم حضور و غیاب جامع، از انواع گیت‌های ورود و خروج و راهبندها نیز استفاده کنید تا از ورود و خروج غیر مجاز در سازمان جلوگیری شود. برخی از انواع سیستم‌های کنترل تردد در سازمان‌ها عبارت است از:

دستگاه کنترل تردد کارتی

یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد که امروزه نیز در سازمان‌های بسیاری از آن استفاده می‌شود، دستگاه کنترل تردد کارتی است. کارمندان و افرادی که کارت مخصوص را به همراه دارند، می‌توانند با نزدیک کردن کارت به دستگاه هویت خود را مشخص کرده و وارد ساختمان شوند. استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و ترکیب آن با گیت‌های ورود و خروج تامین‌کننده امنیت سازمان خواهد بود. اما این دستگاه معایبی را نیز به همراه دارد. به طور مثال می‌توان به امکان گم شدن یا فراموش شدن کارت توسط پرسنل اشاره داشت. در چنین شرایطی تهیه دوباره کارت مخصوص نیاز به هزینه و زمان قابل توجهی خواهد داشت. مورد دیگر امکان بروز تقلب به هنگام ورود و خروج افراد است. بسیاری از سازمان‌ها برای حل چنین مسئله‌ای، فردی را به عنوان بازرس، مسئول بررسی هویت افراد به هنگام ورود و خروج می‌کنند.

دستگاه کنترل تردد رمزی

دستگاه‌های کنترل تردد رمزی نیز از انواع بسیار محبوب سیستم‌های کنترل تردد هستند. برای استفاده از سیستم جامع کنترل تردد رمزی، تنها کافیست فرد رمز مخصوص به خود را در صفحه کلید موجود روی دستگاه وارد کند تا هویت وی تشخیص داده شده و اجازه ورود پیدا کند. در دستگاه‌های کنترل تردد رمزی نیز مشابه دستگاه‌های کارتی امکان فراموشی رمز عبور وجود خواهد داشت. علاوه بر این در این دسته از دستگاه‌ها نیز ممکن است تقلب صورت پذیرد. به همین دلیل اکثر سازمان‌هایی که از دستگاه‌های رمزی استفاده می‌کنند فردی را به عنوان بازرس برای تایید هویت افراد مشخص می‌کنند.

دستگاه کنترل تردد بیومتریک

سومین دسته از انواع دستگاه‌های کنترل تردد، دستگاه‌های بیومتریک هستند. بیومتریک به معنای تشخیص هویت فرد با استفاده از مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری وی است. دستگا‌ه‌های بیومتریک از امنیت بسیار بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌های کنترل تردد برخوردار هستند. سیستم جامع کنترل تردد بیومتریک را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه‌های اثر انگشتی با دریافت اسکن اثر انگشت افراد هویت آن‌ها را تشخیص داده و زمان ورود یا خروج آن‌ها را در سیستم ثبت می‌کنند. با استفاده از دستگاه‌های اثر انگشتی دیگر هیچ نگرانی از بابت بروز تقلب نخواهید داشت. اکثر دستگاه‌های اثر انگشتی با تکنولوژی روز ساخته شده و قابلیت تشخیص بافت زنده را خواهند داشت.

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه‌های حضور غیاب تشخیص چهره با برخورداری از دوربین‌های مخصوص قابلیت تصویربرداری از چهره افراد و مقایسه آن با اطلاعات و تصاویر موجود در پایگاه داده را دارند. افراد برای ورود به سازمان تنها کافیست در مقابل دوربین دستگاه بایستند تا تصویر چهره آن‌ها شناسایی شود. با استفاده از دستگاه‌های تشخیص چهره نیز دیگر نیازی به نگرانی درباره بروز تقلب نخواهید داشت.

دستگاه کنترل تردد وسایل نقلیه و خودرو

آخرین دسته از دستگاه‌های کنترل تردد، دستگاه‌های مربوط به کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه هستند. برای کنترل تردد خودروها می‌توان از دوربین‌های پلاک‌خوان و یا آنتن‌های برد بلند استفاده کرد. دوربین‌های پلاک‌خوان با تصویر برداری از پلاک خودرو و ثبت آن در سیستم به خودرو اجازه ورود خواهند داد. آنتن‌های برد بلند نیز با شناسایی برچسب‌های UHF چسبانده شده بر روی شیشه خودرو‌ها به آن‌ها اجازه ورود می‌دهد.

سیستم کنترل تردد

به طور خلاصه

همانطور که در افق فرا ویژن خواندید، با توجه به اهمیت بالای امنیت و مسائل حفاظتی در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت، استفاده از سیستم جامع کنترل تردد اهمیت بسیار بالایی دارد. با استفاده از سیستم‌های کنترل تردد نه تنها می‌توانید امنیت سازمان را با مدیریت ورود و خروج‌ها تضمین کنید، بلکه می‌توانید به راحتی حضور و غیاب پرسنل سازمان را مدیریت کنید. از انواع دستگاه‌‌های کنترل تردد می‌توان به دستگاه‌های کارتی، رمزی، بیومتریک و همچنین کنترل تردد وسایل نقلیه و خودروها اشاره داشت. توصیه می‌شود به همراه دستگاه‌های کنترل تردد از گیت‌های امنیتی و راهبندها نیز استفاده کنید.

ارسال پاسخ