دستگاههای حضور و غیاب

باطری یو پی اس دستگاه حضور و غیاب

توسط 18 سپتامبر 2021 بدون نظر
باطری یو پی اس برای دستگاه حضور و غیاب چیست

دستگاه های یو پی اس منبع های برق اضطراری هستند که در هنگام قطعی برق اجازه نمی دهند دستگاه های مهم اداری مثل دستگاه حضور و غیاب از کار بیفتد. باطری یو پی اس دستگاه حضور و غیاب هم برای همین منظور طراحی شده است.

این باطری در زمان اتصال دستگاه حضور و غیاب به برق شارژ می شوند و زمانی که برق شهری به طور ناگهانی قطع می شود، در یک آن رله مربوطه امکان استفاده از باطری داخلی را فراهم می کند و اجازه نمی دهد دستگاه خاموش یا ریست شود. به طور معمول مدت زمان شارژ باطری UPS با توجه به نوع دستگاه حضور و غیاب 6 تا 8 ساعت ست و در زمان قطعی برق بین 8 تا 20 ساعت قابلیت برق دهی دارد. در ادامه طور کامل توضیح دادیم که یو پی اس چیست.

یو پی اس چیست؟

یو پی اس را می توان برق اضطراری هم خواند. این دستگاه که در لاتین UPS نوشته می شود، کوتاه شده کلمات Uninterruptible Power Supply است و معنای دقیق آن منبع تغذیه بدون وقفه می شود.

نمونه های کوچک این دستگاه ها درون خود مجهز به نوعی باطری هستند که در حالت عادی با توجه به وصل بودن به برق شارژ شده و در هنگام قطع برق یا افت ولتاژ ورودی به طور خودکار منبع تغذیه از برق شهری به یو پی اس منتقل می شود. و به همین صورت از خاموش شدن یا ریست شدن دستگاه ها جلوگیری می کنند.

این دستگاه قادر است از وسایل الکترونیکی حساس در برابر نوسانات برق محافظت کند و خیال شما را از هزینه های تعمیرات و تعویض دستگاه ها راحت کند. این دستگاه ها به محیطهای اداری کمک می کنند تا همواره جریان برق با ثباتی داشته باشند و قطعی برق باعث از کار افتادن دستگاه های آن ها نشود.

باطری یو پی اس دستگاه حضور و غیاب

اجزای اصلی سیستم UPS

به طور کلی همه سیستم های یو پی اس از اجزای مشترکی تشکیل شده اند که شامل باتری، یک سو کننده، مبدل جریان DC به AC یا همان اینورتر و شارژر می شود. روش کار این دستگاه ها بدین صورت است که با ورود جریان برق شهری به یو پی اس یک سو کننده دستگاه جریان AC را به DC یعنی برق مستقیم باطری تبدیل می کند و باعث شارژ باطری می شود.

در صورت قطعی برق شهری یا افت ولتاژ مبدل با تبدیل ولتاژ DC باطری به برق ACیا برق شهری جایگزین برق شهری شده و برق تولید شده را به دستگاه وارد می کند. واحد اندازه گیری UPS، توان یا VA (حاصل ضرب ولتاژ در جریان خروجی) است.

انواع یو پی اس

در ادامه این مقاله با انواع یو پی اس که شامل سه مدل است، آَشنا خواهیم شد.

یو پی اس آفلاین – Standby UPS

این نوع از یو پی اس ها که با علامت اختصاری VFD (Voltage Frequency Dependent) نمایش داده می شوند، به هنگام قطع برق جایگزین برق شهری می شوند. مهمترین مزیت استفاده از این نوع یو پی اس کم بودن قیمت مبدل آن، سبکی و افزایش راندمان دستگاه در هنگام وجود برق شهری است.

یو پی اس آنلاین – Online UPS

علامت اختصاری یو پی اس آنلاین Voltage Frequency Independent)VFI) است. مصرف کننده این یو پی اس ها در وجود برق و در شرایط عادی هم از طریق اینورتر تغذیه می کند. از آنجایی که این یو پی اس ها قادرند ولتاژ AC را به DC و دوباره از DC به AC تبدیل کننده به مبدل دوبل یا Double conversion هم معروف شده اند.

چنین عملکردی باعث شده تا این یو پی اس ها بتوانند خروجی ولتاژ متفاوتی داشته باشند. یعنی آن ها می توانند حتی ولتاژی با کیفیت تر و بهتر از برق شهری تولید کنند. یو پی اس های VFI فقط در مواقعی مانند بروز نقص فنی، Over Load یا افزایش بیش از حد دما، به حالت bypass می‌روند.

انواع یو پی اس برای دستگاه حضور و غیاب

یو پی اس تعاملی – Line Interactive UPS

یو پی اس تعاملی یا یو پی اس تعامل با خط نوعی یو پی اس هستند که در آن ها مبدل همیشه در مدار وجود دارد و در صورت قطع برق ورودی باتری جایگزین برق شهری خواهد شد. همانطور که گفته شد در این دستگاه مبدل همواره روشن است.

این دستگاه ها قادرند ولتاژ ورودی را از انواع نویزها پاکسازی کنند و به شارژ باتری بپردازند. به دلیل حساسیت بالای این یو پی اس ها، گزینه بسیار خوبی برای استفاده در دستگاه های حساس نظیر دستگاه های آزمایشگاه ها شدند.

باطری های مورد استفاده در دستگاه حضور و غیاب

در دستگاه های حضور و غیاب باطری های یو پی اس متفاوتی استفاده می شود. در ادامه به معرفی برخی از این باطری ها خواهیم پرداخت.

باطری نیکل کادمیوم قلمی 7 تایی برای دستگاه های PF و تایمکس ورژن 2 و 3
باطری لیتیومی 7.4 ولت (4 تایی موبایلی) برای دستگاه حضور و غیاب تایمکس ورژن 4 و 5
باطری 11.2 ولت برای دستگاه های حضور و غیاب Virdi
باطری UPS دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و کارتی تایمکس پلاس و دستگاه حضور و غیاب تیارا شامل باطری دوتایی 7.4 ولت مدل Lion می باشد که با شارژ 88.2 را تامین می کند.

زمان برق دهی باطری ها به دستگاه حضور و غیاب در حالت قطعی برق

زمان برق دهی یو پی اس ها برای دستگاه های حضور و غیاب در حالت قطعی برق متفاوت است. با توجه به نوع کار و حجم و اندازه دستگاه و باطری مقدار زمان شارژ دهی متفاوت است که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت. باطری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی تایمکس در حالت Standby حدوده 26 ساعت و در حالت استفاده کامل از سنسورها و ثبت تردد تا 8 ساعت امکان کار با دستگاه را فراهم می کند.

باطری دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره ZK uFace302 در حالت Standby حدود 4 ساعت و در حالت استفاده کامل از سنسورها تا 2 ساعت امکان کار با دستگاه را فراهم می کند.

باطری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و کارتی تایمکس پلاس در حالت Standby حدوده 8 الی 15 ساعت برق مورد نیاز دستگاه را فراهم می کند.

باطری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و کارتی تیارا به هنگام قطعی برق، 3 ساعت برق مورد نیاز دستگاه را تامین می کند.

ارسال پاسخ