افق فراویژن؛ ارائه دهنده انواع سیستم‌های حضور و غیاب،  کنترل تردد و گیت‌های کنترل تردد

قابلیت شناسایی QRCODE

دارای سنسور تشخیص افراده زنده

توانایی شناسایی افراد حتی با ماسک

دارای دوربین WDR و قابلیت تشخیص افراد در تاریکی مطلق

شناسایی 5 نفر همزمان حتی در حرکت با سرعت شناسایی کمتر از 0.2 ثانیه

قابلیت قفل شدن صفحه نمایش جهت جلوگیری از تشخیص های اتوماتیک

دارای پورت های ارتباطی شبکه و یو اس بی با قابلیت نصب آنتن وای فای (سفارشی)

تشخیص چهره عملی ترین گزینه موجود در شرایط فعلی (شیوع ویروس کرونا) برای سازمان‏ها است تا عملیات تأیید حضور کارمندان را بدون تماس انجام دهند.

تمام مشاغلی که از سیستم تشخیص اثر انگشت و سایر سیستم‏های لمسی برای کنترل حضور و غیاب کارکنان استفاده می‏کنند باید این سیستم‏ها را به سیستم‏های بدون تماس مانند دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره تغییر دهند.

زیرا این سیستم‏ ها به سازمان‏ها کمک می‏کنند تا با شیوع ویروس کرونا مقابله کنند. علاوه بر این، این سیستم‏ ها از لحاظ عملکردی نسبت به سایر دستگاه های حضور و غیاب کارآمدتر هستند. در ادامه با نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب تشخیص‌چهره و ویژگی‏ های آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‏ های دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره پیشرفته

یک سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی و تأیید هویت اشخاص از طریق ویژگی ‏های صورت استفاده می‏کند و به صورت خودکار حضور و غیاب کارکنان را تأیید می‏کند.

این سیستم داده ‏ها را در زمان واقعی ثبت می‏کند و در دانشگاه ها، انواع سازمان‏ ها و مراکز بهداشتی و درمانی کاربرد دارد. در واقع این سیستم، یک سیستم بدون تماس برای مدیریت حضور و غیاب کارکنان است.

دستگاه حضور و غیاب چهره بر خلاف سایر دستگاههای بیومتریک (مانند اثر انگشت) که با لمس هویت افراد را تأیید می‏کنند، یک روش ایمن و بدون تماس را به خصوص در شرایط شیوع ویروس کرونا برای مدیریت حضور کارکنان فراهم می‏کند. این دستگاه در واقع یک روش پیشگیرانه برای گسترش بیماری‏های ویروسی است.

نرم افزار مورد استفاده در دستگاه تشخیص چهره

نرم افزار حضور و غیاب نصب شده در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بعد از شناسایی چهره افراد، در کمتر از یک ثانیه هویت افرا را بدون تماس و لمس تأیید می‏کند. یک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره پیشرفته نه تنها چهره افراد، بلکه دمای بدن آن‏ها را نیز اسکن می‏کند.

اسکن دمای بدن نشان می‏دهد که دمای بدن افراد نرمال یا بالاتر از حد طبیعی است. علاوه بر این، این نوع سیستم‏ های تشخیص چهره، چهره افراد را با ماسک شناسایی می‏کنند. تمام این موارد بدون تماس انجام می‎‏شوند.

علاوه بر این در دستگاههای پیشرفته یک دستگاه ضد عفونی کننده خودکار برای ضد عفونی کردن دست ‏ها وجود دارد که تنها با قرار دادن دستان زیر آن، مایع ضد عفونی کننده بر روی دستان افراد می‏ریزد. این ویژگی باعث می‏شود که این سیستم با سیستم کنترل لمسی یکپارچه شود و سازمان‏ ها اطمینان پیدا می‏کنند که اقدامات ایمنی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دنبال می‏کنند.

همچنین یک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره پیشرفته یک سیستم کنترل یکپارچه دسترسی فراهم می‏کند و با ضد عفونی کردن دست‏ هایی که از طریق درها، آسانسور‏ها و وسایل حمل و نقل عمومی آلوده شده‏ اند، کنترل ویروس را هم برای کارمندان و هم برای سایر افرادی که وارد سازمان می‏شوند، فراهم می‏کند، به عنوان مثال به افرادی که دمای بدن آن‏ها کنترل شده است و دستان خود را ضدعفونی می‏کنند، اجازه ورود به سازمان داده می‏شود.

در این دستگاه ها تمام اطلاعات کارکنان و سایر افراد با سیستم‏ های داخلی ادغام می‏شوند؛ بنابراین دارای انعطاف پذیری زیادی هستند.

تشخیص چهره با ماسک و سنسورهای کنترل حرارت بدن

به طور کلی از ویژگی‏ های دستگاه های تشخیص چهره پیشرفته، تشخیص چهره با ماسک و سنسورهای کنترل حرارت بدن است. این دستگاه با ترکیب سایر سیستم‏های اطلاعاتی، اطلاعات یک سازمان را یکپارچه می‏کند. این مورد جدا از سنسور تشخیص چهره است.

این دستگاه ها، قابلیت شناسایی 5000 چهره منحصر به فرد را دارند و حتی با افزایش ظرفیت سخت افزاری و کارایی می‏توان بیش از 50000 چهره منحصر به فرد را شناسایی کرد.

فاصله بین صورت و بدن تا صفحه نمایش در این دستگاه ها قابل تنظیم است. حتی این دستگاه ها امکان شناسایی چند چهره را به طور همزمان دارند و دارای قابلیت چند زبانه است که برای طیف وسیعی از زبان‏ها قابل استفاده است. در واقع این دستگاه ها را می‏توان در مناطق مختلف سفارشی سازی کرد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که به زودی سیستم‏ های مدیریت حضور و غیاب کارکنان مبتنی بر لمس و سیستم‏ های بیومتریک اثر انگشت برای تأیید هویت افراد با فناوری تشخیص چهره جایگزین می‏شود.

زیرا این فناوری با قابلیت‏ های متعدد، یکپارچگی، انعطاف پذیری و ایمن بودن به سازمان ‏ها و مراکز بهداشتی درمانی کمک می‏کند تا در هنگام شیوع بیماری‏ های ویروسی مثل آنفولانزا و کرونا، سلامت کارکنان و سایر افرادی را که وارد سازمان می‏شوند تا حد زیادی تحت کنترل داشته باشند.

حضور و غیاب تشخیص چهره

فن آوری‏های تشخیص چهره خودکار از لحاظ عملکردی طی سالهای گذشته شاهد پیشرفت چشمگیر بوده‏اند. اکنون این سیستم‌ها به طور گسترده‌ای برای کاربردهای امنیتی و تجاری استفاده می‌شوند.

یک سیستم خودکار تشخیص چهره انسان بیشتر برای حضور و غیاب کارمندان در زمان واقعی مورد استفاده قرار می‏گیرد. حضور هوشمند با استفاده از تشخیص چهره در زمان واقعی، کار بسیار دشواری است؛ زیرا تشخیص پس زمینه تصویر چهره در زمان واقعی یک چالش بزرگ است.

برای تشخیص چهره در زمان واقعی از چهره و آنالیز سریع اجزای اصلی صورت سریع استفاده می‌شود که می‌تواند چهره‌های مختلف را با دقت بالایی را تشخیص دهد.

امروزه به دلیل افزایش سرعت فعالیت‏ها و اهمیت صرفه جویی در زمان، سیستم حضور و غیاب منسوخ شده است؛ زیرا باعث اتلاف وقت می‌شود؛ بنابراین یک ماژول کارآمد طراحی شده است که شامل شناسایی چهره برای مدیریت سوابق حضور کارمندان است.

ابزارهای آماری مانند تجزیه و تحلیل متمایز خطی (LDA) ، تجزیه و تحلیل مؤلفه‏های اصلی (PCA) ، روش‏های هسته‏ای و شبکه های عصبی چهره، برای ساخت قالب‏های چهره استفاده شده است.

الگوریتم ثابت نورپردازی برای از بین بردن جلوه نور در اتاق کار استفاده می شود. در سیستم تشخیص چهره فرایند ثبت نام یک بار انجام می‌شود و چهره‏ها در بانک اطلاعاتی ذخیره می‌شوند.

فرآیند تشخیص چهره با دو مرحله

1) در مرحله اول تصویر صورت شناسایی می‌شود

2) سپس این چهره‌های شناسایی شده برای تأیید با بانک اطلاعاتی مقایسه می‌شوند. برای حضور و غیاب تشخیص چهره، از ویژگی‌هایی مختلف صورت مانند دهان، بینی، چشم‌ها، گونه‌ها و رابطه بین آن‌ها استفاده می‌شود.

سیستم تشخیص چهره در صورت شناسایی هر چهره، حضور کارمند را در سرور مشخص می‌شود و در نتیجه هرکسی می‌تواند برای اهداف مختلف از آن استفاده کند.

به این ترتیب زمان زیادی صرفه جویی می‌شود و این کار یک فرآیند بسیار امن است زیرا هیچ کس نمی‌تواند حضور دیگری را تشخیص دهد.

استفاده از این تکنیک باعث افزایش راندمان و دقت فرآیند تشخیص می‌شود؛ بنابراین پایگاه داده اول تشخیص چهره، مجموعه‌ای از تصاویر چهره و ویژگی‌های استخراج شده در زمان ثبت نام است و پایگاه داده دوم شامل اطلاعات مربوط به کارمندان برای حضور و غیاب آن‌ها می‌باشد.

نگرانی‌های عمده پیرامون فن آوری حضور و غیاب تشخیص چهره

در چند سال گذشته نرم افزار تشخیص چهره به طور فزاینده‌ای رایج شده است. این فن‌آوری در هتل‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز خرید و حتی توسط نیروی انتظامی استفاده می‌شود. با وجود اینکه این فن‌آوری مزیت‌های زیادی برای جلوگیری و کشف جرائم دارد، نگرانی‌های زیادی در مورد حریم خصوصی، ایمنی و قوانین مربوط به استفاده از این فن‌آوری وجود دارد.

فن آوری تشخیص چهره برای شناسایی افراد از بانک اطلاعاتی عکس‌ها، مانند عکس‌های دارای مجوز استفاده می‌کند. از این فن‌آوری بیومتریک برای ترسیم ویژگی‌های صورت برای تأیید هویت افراد استفاده می‏شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های چهره برای شناسایی هویت افراد می‏توان به فاصله بین چشمان شخص و فاصله از پیشانی تا چانه آن‌ها اشاره کرد. نتیجه فرآیند تشخیص چهره به عنوان “امضای صورت ” نامیده می‌شود.بازار این فن‌آوری در حال رشد است.

مهم‌ترین کاربرد این فن‌آوری برای نظارت و بازاریابی است. اما نگرانی‏هایی برای بسیاری از افراد وجود می‌آورد.

عدم وجود مقررات در مورد استفاده از فن‌آوری تشخیص چهره

دلیل اصلی نگرانی در بین شهروندان عدم وجود مقررات در مورد استفاده از فن‌آوری تشخیص چهره است. به عنوان مثال مسئله‌ای که وجود دارد این است که در مطالعات متعدد ثابت شده است که این فن‌آوری در شناسایی رنگ پوست افراد، به ویژه زنان سیاه پوست نادرست عمل کرده است. نگرانی اصلی دیگر استفاده از تشخیص چهره برای اهداف اجرایی در قانون است.

امروزه بسیاری از ادارات پلیس در ایالات متحده، از جمله نیویورک سیتی، شیکاگو، دیترویت و اورلاندو، استفاده از این فن‌آوری را آغاز کرده‌اند. بر اساس گزارش ماه مه 2018، FBI برای جستجوی مجرمان، به 412 میلیون تصویر صورت دسترسی دارد.

این نگرانی احتمال سوءاستفاده از یک شخص را افزایش می‌دهد و منجر به محکومیت‌های غلط می‏شود. علاوه بر این به دلایلی مانند نظارت مداوم بر مردم، امکان سوءاستفاده از اجرای قانون وجود دارد که می‌تواند برای جامعه نیز بسیار مضر باشد.

در حال حاضر، دولت چین از بازرسی چهره برای دستگیری سارقان جواهرات گران قیمت و سایر جرائم مشابه استفاده می‌کند؛ اما این کار آن‌ها که باعث ایجاد اختلاف در مورد حقوق اساسی شهروندی و حفظ حریم خصوصی در مقابل محافظت از مردم شده است.

یکی از وسایل ضروری برای هر شرکتی دستگاه حضور و غیاب است؛ زیرا می‌توان به وسیله آن ساعات ورود و خروج کارمندان را به صورت دقیق ثبت و نگهداری کرد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز یکی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در بازار است که نسبت به سایر مدل‌های این نوع دستگاه مانند دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و دستگاه حضور و غیاب کارتی از فناوری پیشرفته‌تری برخوردار است.

اما آیا اطلاعات ثبت شده در این نوع دستگاه حضور و غیاب قابل اطمینان است؟ آیا احتمال خطا و اشتباه در آن وجود ندارد؟ چگونه باید از این دستگاه استفاده کرد؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

امروزه در اکثر دستگاه‌هایی که به منظور کنترل یا احراز هویت افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، سعی می‌شود تا از ویژگی‌های بایومتریک انسان مانند اثر انگشت و چهره افراد برای تشخیص هویت افراد استفاده کنند.

به همین خاطر شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های حضور و غیاب نیز ترغیب شدند تا از فناوری تشخیص چهره برای ساخت دستگاه‌های خود استفاده کنند. این دستگاه به کمک تشخیص چهره کارمندانی که از قبل تصویر آن‌ها در حافظه دستگاه ثبت شده است، ساعات ورود و خروج، میزان تأخیر و غیبت آن‌ها را ثبت می‌کند.

افراد در هنگام ورود به شرکت باید در مقابل دستگاه حضور و غیاب قرار بگیرند تا دستگاه بتواند چهره آن‌ها را اسکن کند و با اطلاعاتی که در پایگاه داده‌اش قرار دارد، تطبیق بدهد.

جالب است بدانید که این دستگاه حضور و غیاب با کمک یک الگو که به وسیله تحلیل دوبعدی یا سه بعدی نقاط گوناگون چهره ساخته شده است، چهره افراد مختلف را از یک‌دیگر تشخیص می‌دهد؛ بنابراین احتمال خطا و اشتباه در آن بسیار اندک است.

همچنین تنها در صورتی ساعات ورود و خروج افرادی که در مقابل دستگاه قرار گرفته‌اند، ثبت می‌شود که اطلاعات چهره این افراد از قبل در دستگاه وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت پیامی مبنی بر عدم شناسایی فرد نمایش داده می‌شود.

مزایای استفاده از دستگاه‌های تشخیص چهره

وظیفه یک دستگاه حضور و غیاب ثبت ساعات کاری کارمندان است تا بتوان با استفاده از این اطلاعات حقوق کارمندان را محاسبه کرد و در صورت نیاز با افراد بی‌انظباط برخوردهای لازم را انجام داد.

این دستگاه به مدیران بخش‌های مختلف در سازمان‌های بزرگ کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری بر عملکرد کارمندانشان داشته باشند. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز با توجه به فناوری پیشرفته‌ای که در آن به کار رفته، این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

برخی دیگر از مزایای این نوع دستگاه حضور و غیاب عبارت‌اند از:

اطمینان از صحت اطلاعات

این دستگاه اطلاعاتی مانند ساعات ورود و خروج، تأخیر و غیبت، ساعات اضافه کاری و تعداد روزهای مرخصی را در حافظه خود ثبت و نگهداری می‌کند. فرآیند شناسایی چهره افراد نیز به کمک الگوریتم‌های موجود در پایگاه داده دستگاه حضور و غیاب انجام می‌شود.

بنابراین می‌توان با اطمینان خاطر به اطلاعات ثبت شده در حافظه آن اعتماد کرد. همچنین با استفاده از این مدل دستگاه حضور و غیاب، امکان تقلب در ثبت ساعات و تاریخ تردد کارمندان به شرکت وجود ندارد.

جلوگیری از اتلاف وقت

سرعت کار این نوع دستگاه حضور و غیاب بسیار بالاست و شناسایی افراد تنها با قرار گرفتن کارمندان در جلوی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره انجام می‌شود؛ بدون آنکه نیازی به تماس با دستگاه یا وارد کردن رمز باشد.

این ویژگی باعث شده است تا سازمان‌هایی که دارای پرسنل زیادی هستند علاقه‌مند به خرید و استفاده از این نوع دستگاه حضور و غیاب برای ثبت اطلاعات ورود و خروج کارمندانشان باشند.

سیستم خودکار و عدم نیاز به اپراتور

این دستگاه به طور خودکار، اطلاعات مورد نیاز را ثبت و نگهداری می‌کند بدون آنکه نیازی باشد تا فردی بر عملکرد آن نظارت داشته باشد.

شما می‌توانید هر زمانی که تمایل داشته باشید از اطلاعات ثبت شده خروجی بگیرید؛ این اطلاعات می‌تواند به مدیران مالی برای محاسبه حقوق افراد بر اساس ساعات حضور و غیبت آن‌ها کمک کند.

برای این کار کافیست داده‌های موجود در حافظه دستگاه حضور و غیاب را به نرم‌افزارهای فیش حقوقی یا حقوق و دستمزد منتقل کنید تا سایر محاسبات به صورت خودکار انجام شده و فیش حقوقی کارمندان صادر شود.

دستگاه تشخیص چهره چه مزیتی نسبت به دستگاه حضورغیاب اثر انگشتی دارد؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از نظر بهداشتی نسبت به دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ارجحیت دارد؛ زیرا برای استفاده از آن نیازی به لمس دستگاه نیست.

در حالی که برای ثبت زمان ورود و خروج در دستگاه‌های اثر انگشتی، تمام کارمندان مجبورند بخشی از دستگاه را لمس کنند که این مسئله می‌تواند باعث انتقال بیماری‌ ویروسی مانند کرونا شود.

همچنین دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی قابل استفاده در محیط‌های کارگاهی، صنعتی و عمرانی نیستند؛ زیرا شرایط محیط کار در این مشاغل باعث بروز اختلال در کارایی دستگاه می‌شود.

در ضمن معمولاً افرادی که در این محیط‌ها مشغول کار هستند، اثر انگشت سالمی ندارند و ممکن است دستگاه نتواند به راحتی اثر انگشت این افراد را تشخیص بدهد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای نظارت بر تردد کارکنان شاغل در محیط‌های کارگاهی از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و یا دستگاه‌های کنترل تردد استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای دستگاه حضور و غیاب به کمک تشخیص چهره نسبت به دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی ظرفیت ثبت تعداد ورود و خروج در روز است. دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی قابل استفاده در سازمان و شرکت‌هایی با تعداد کارکنان زیاد نیستند زیرا ظرفیت حافظه آن‌ها محدودتر است.

دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره، اثر انگشتی و کارتی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب موجود در بازار هستند که مدیران می‌توانند با توجه به تعداد پرسنل و شرایط محیط کاری خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره برند افق فرا ویژن

اهمیت دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره  قبل از خرید امری ضروری است زیرا شما به نیازهای مربوط به طور کامل آگاه هستید و با بررسی عملکرد و امکانات هر کدام از دستگاه های حضور و غیاب می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مدل های مختلفی که از این دستگاه توسط شرکت افق فرا ویژن تهیه شده هر کدام دارای قابلیت های خاصی می باشد به عنوان مثال هر کدام محدودیت های خاصی در تعریف تعداد پرسنل دارند.

شما می توانید با مقایسه ی دستگاه حضور و غیاب تشخیص از چهره و البته نیازهای دلخواه و سقف بودجه ی موجود می توانید انتخاب خوبی داشته باشید. راهنمایی های لازم نیز توسط همکاران ما انجام خواهد شد.

در سفارش این دستگاه تردید نکنید هرگونه سوالی که به ذهنتان خطور می کند را بپرسید البته راهنمای کامل دستگاه نیز در کاتالوگ راهنمای آن موجود است که بسیار مفید می باشد و اطلاعات کافی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره برند افق فرا ویژن

بررسی ویژگی و دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره

مقایسه ی دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره به ما مشخص می کند که کدام یک از دستگاه ها دارای برهی ویژگی های ضروری و مورد نیاز است؛ و با این ارزیابی می توانید انتخاب خوبی داشته باشید.

هر کدام از دستگاه های حضور و غیاب دارای یک سری ویژگی های عمومی و یک سری ویژگی های منحصر به فرد است که قابلیت های آن ها را متمایز ساخته است.

ما سعی کرده ایم قبل از تهیه ی این گونه دستگاه ها مهمترین ویژگی ها را در هم ادغام کنیم برای این منظور بررسی های لازم در مورد دستگاه های حضور و غیاب تولید شده توسط کشورهای خارجی نیز انجام شده است تا نتایج مطلوب به دست آید.

لازم به ذکر است که ویژگی های منحصر به فرد موجود سبب شده است که اطمینان کامل از به کارگیری این نوع دستگاه ها به وجود آید.

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره برند افق فرا ویژن

ارزیابی قیمت در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص از چهره

در خرید هر محصول بدون شک گزینه ی قیمت نقش بسیار مهمی در انتخاب محصول دارد.

قیمت دستگاه های حضور و غیاب بسیار متغیر است و در این راستا نیز برای از سودجویان اجناس چینی این محصول را با قیمت های بیشتر تحت عنوان کیفیت بهتر به دست مشتری می رساند.

به همین دلیل حتما قیمت ها را مقایسه کنید. ما سعی داریم بهترین امکانات را با مناسب ترین هزینه ها در اختیار شما قرار دهیم.

سیستم‌های تشخیص چهره در دستگاه‌های حضور و غیاب چگونه کار می کنند؟

فناوری تشخیص چهره، بخشی از تکنولوژی بیومتریک است که داده های بیولوژیکی را از طریق دستگاه یا نرم افزار، مانند اسکن اثر انگشت و سیستم های اسکن چشم اندازه گیری می‌کند.

کامپیوترها از نرم افزار تشخیص چهره برای شناسایی یا تایید هویت یک فرد به وسیله نقشه برداری از ویژگی ها، مشخصات و ابعاد صورت استفاده می‌نمایند و این اطلاعات را با پایگاه های داده های چهره مقایسه و هویت فرد را تایید یا رد می‌کنند.

سیستم تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی تشخیص چهره چیزی بیش از یک اسکنر ساده و یا برنامه تطبیق چهره است.

سیستم های تشخیص چهره از تعدادی اندازه گیری ها و تکنیک ها برای اسکن چهره استفاده می‌کنند، از جمله تصویربرداری حرارتی، نقشه برداری سه بعدی چهره، فهرست بندی ویژگی های منحصر به فرد، تجزیه و تحلیل نسبت های هندسی ویژگی های صورت، نقشه برداری فاصله بین ویژگی های اصلی چهره و تجزیه و تحلیل بافت پوست صورت.

نرم افزار تشخیص چهره برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود، که اغلب برای اهداف امنیتی و قانونی است.

شرکت ها و سازمان ها برای کنترل ورود و خروج کارکنان از دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک استفاده می‌کنند‌ که می‌تواند هویت افراد را هم از طریق تشخیص اثر انگشت و هم از تطبیق چهره افراد با اطلاعات پایگاه داده تایید نماید.

فرودگاه ها نرم افزار تشخیص چهره را به روش های مختلفی بکار گرفته اند مانند اسکن چهره های مسافران برای جستجوی افرادی که مشکوک به ارتکاب جرم هستند یا افرادی که در لیست تروریست ها قرار دارند و تحت تعقیب می‌باشند.

همچنین این سیستم جهت مقایسه عکس گذرنامه با چهره اشخاص برای تایید هویت بکار گرفته می‌شود.

اجرای قانون با استفاده از نرم افزار تشخیص چهره برای شناسایی و دستگیری افرادی که مرتکب جنایت شده اند انجام می‌شود.

بسیاری از کشورها از نرم افزار تشخیص چهره برای شناسایی افرادی که دارای کارت های هویت یا گواهی نامه رانندگی جعلی هستند، استفاده می‌کنند.

به تازگی برخی دولت ها از این تکنولوژی برای جلوگیری از وقوع تقلب در انتخابات بهره می‌برند.

در این مرحله بهتر است در مورد بعضی از اصول تکنولوژی تشخیص چهره بحث کنیم، با برخی از مشکلات مهم تشخیص چهره آشنا شویم و چگونگی پیاده سازی و برخی از آخرین نوآوری ها در این زمینه بدانیم.

شناسایی چهره آخرین مرحله است

برای تشخیص چهره، نرم افزار باید ویژگی های منحصر به فرد صورت شخص را شناسایی کند. تعاریف متعددی برای سیستم های تشخیص چهره وجود دارد ولی وقتی کمی دقت می‌کنیم، می‌بینیم همگی مفهوم مشابهی دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

هر یک از این مراحل شامل فرآیندهای دیگری نیز هست. این سیستم همچنین با چند الگوریتم مرتبط با هم کار می‌کند.

به عنوان مثال، مرحله تشخیص چهره از یک الگوریتم مجزا برای شناسایی ویژگی های صورت استفاده می‌نماید.

در گذشته مشکلاتی وجود داشت که روند کار را برای تشخیص چهره و تمام مراحل مختلف آن مشکل می‌کرد.

ما در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

برای حل این مشکلات الگوریتم های تازه ای نوشته شد که سیستم های جدید ممکن است از چند الگوریتم و تکنیک مختلف برای نرمالیزه کردن داده ها و بهبود قابلیت های تشخیص استفاده کنند.

نرم‌افزارها و دستگاه های متعددی برای تشخیص چهره وجود دارد.

شرکت افق فرا ویژن یکی از بزرگترین واردکنندگان سیستم دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در ایران می باشد .

برخی از آنها قدیمی و برخی تازه تر هستند.

مهم این است که توجه داشته باشید، هر کدام از این سیستم ها برای چه نوع تصویر یا داده ای کارایی مناسب دارند.

جدیدترین دستگاه تشخیص چهره حضور غیاب

جدیدترین دستگاه تشخیص چهره حضور غیاب شرکت فرا افق ویژن که در فروشگاه اینترنتی این شرکت قابل ارائه می باشد جزو بهترین محصولات ویژه تردد می باشد. این دتسگاه ها با قابلیت تشخیص چهره و طراحی منحصر بفرد خود و همچنین طرح زیبای آن تکنولوژی را در خدمت سازمان ها قرار داده است. این دستگاه را می‌توان دستگاه حضور و غیاب در نظر گرفت.

مشخصات فنی جدیدترین دستگاه تشخیص چهره افق فرا ویژن

مشخصات چند رسانه ای دستگاه

دستگاه حضور و غیاب چهره همراه با تب سنج

شیوع بیماری همه گیر کرونا باعث شد تا استفاده از دستگاه های حضور غیاب بدون تماس مثل دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره در ادارات و سازمان ها بیش از پیش رونق پیدا کند. این دستگاه ها حالا مجهز به تب سنج هم شده اند تا علاوه بر ثبت ورود و خروج کارمندان کار غربالگری را هم انجام بدهند.

این دستگاه ها به ماژولی مجهز شده اند که در صورت داشتن تب زنگ هشدار یا آلارم آنها به صدا در می آید. به طوری که این دستگاه ها می توانند از ورود افراد بیمار دارای تب به اداره و سازمان جلوگیری کننده و از جان دیگر کارمندان محافظت نمایند.

یکی از کاربردهای مهم این دستگاه حضور نداشتن عامل انسانی برای نظارت است. از یک طرف این مزیت باعث کم شدن استفاده از نیروی انسانی شده و از طرف دیگر باعث می شود تا از بروز خطاهای انسانی جلوگیری شود.

این دستگاه حضور و غیاب قادر است دمای بدن را کنترل کرده و باعث کاهش هزینه های سازمانی برای خرید دستگاه های تب سنج و همچنین استفاده از نیروی انسانی برای کار غربالگری شود.

از طرفی این دستگاه و وجود این دستگاه در سازمان می تواند باعث ایجاد حس بهتری در کارمندان شود تا بدون استرس و نگرانی در محل کار حاضر شوند، و به خصوص در فضاهای کاری که غیر حضوری شدن کار غیر ممکن است یا زیرساخت های آن وجود ندارد، کارمندان بتوانند با اعتماد بیشتری به محل کار خود بروند و به کارهای روزمره خود بپردازند.

نحوه کارکرد و ویژگی دستگاه حضورغیاب چهره همراه با تب سنج

این دستگاه با توجه به دوربین هایی که دارد می تواند عملیات اسکن چهره را با دقت بسیار بالایی انجام بدهد. سپس با توجه به سنسورهای مادون قرمز قرار گرفته در این دستگاه میزان درجه حرارت پیشانی فرد تشخیص داده می شود.

در صورتی که دمای پیشانی بالاتر از حد استاندارد باشد آلارم دستگاه فعال می شود و آژیر هشدا به صدا در می آید.

همچنین اگر دستگاه به گیت تردد وصل شده باشد در صورت روشن شدن آلارم قفل الکترونیکی گیت یا راهرو باز نخواهد شد.

اما اگر درجه حرارت معمول باشد مجوز عبور برای کارمندان صادر شده و قفل به صورت خودکار باز می شود. گزارش میزان دمای بدن کارمندان هم در سرور دستگاه ضبط خواهد شد و می توان آن را بررسی کرد و در صورت لزوم گزارش گیری کرد.

بی شک می توان گفت که استفاده از این دستگاه های مدرن تا حد زیادی می تواند مانع شیوع بیماری کرونا و سایر بیماری های مسری در محیط کار شود.

این دستگاه همچنین به سنسور فاصله داینامیک هم مجهز است و می تواند از 30 سانتیمنتر تا 2 متر فاصله را تشخیص بدهد تا مشکلی از لحاظ انتقال بیماری از سمت دستگاه به وجود نیاید.

ویژگی های مهم دستگاه حضور و غیاب چهره همراه با تب سنج

این دستگاه ها چندتا ویژگی مهم دارند که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت:

حالت شناسایی ماسک با سیستم حضور و غیاب چهره

می توان این دستگاه را به گونه ای تنظیم کرد که از ورود افراد بدون ماسک به داخل شرکت یا سازمان جلوگیری کند. بدین صورت که اگر کارمند ماسک به صورت نداشته باشد، اجازه ورود پیدا نخواهد کرد.

حالت تشخیص سریع چهره در دستگاه

همچنین سیستم اعلان هشداری قرار داده شده تا اگر فرد ماسک به صورت نداشته باشد، با هشدار دستگاه متوجه شده و ماسک خود را روی صورت قرار بدهد.

حضور و غیاب افراد بدون تماس فیزیکی با شناسایی چهره

همانطور که گفته شد این دستگاه ها قادرند در فاصله 30 سانتی متری تا 2 متری عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

ضبط تاریخ ورود و درجه حرارت افراد در پایگاه داده

با توجه به دیتا سنتری که در این سیستم ها تعبیه شده، همه اطلاعات ورود و خروج و حتی میزان دمای بدن افراد در پایگاه داده ذخیره شده و می توان از آن گزارش گیری هم کرد.

مزایای استفاده از دستگاه چهره خوان تب سنج

استفاده از دستگاه های تشخیص چهره و تب سنج مزایای بسیاری دارد. اولین مورد و مهمترین مورد این مزایا حذف تماس فیزیکی در فرآیند حضور و غیاب کارکنان است. با این روش دیگر نیازی به لمس دستگاه نیست و امکان انتقال بیماری از سطح کاملا از بین می رود.

سایر مزایا به ترتیب زیر است:

موارد استفاده دستگاه حضور و غیاب چهره تب سنج

به طور کلی می توان گفت هر جا که عبور و مرور زیاد باشد و جمعیت زیادی وجود داشته باشد، این دستگاه بهترین و بیشترین کاربرد را دارد.

اما مهمترین کاربرد این دستگاه در ادارات و سازمان هاست. در واقع می توان گفت در این وضعیت همه گیری بیماری کرونا این دستگاه دستیار بی چون و چرای بخش نیروی انسانی ادارات است.

از آنجایی که عموما این دستگاه ها قابلیت گزارش گیری و ارسال گزارش دارند. نیروی انسانی ادارات و سازمان ها می توانند حتی به صورت زنده از وضعیت کارمندان مطلع شوند.

در صورتی که تعداد افراد دارای تب در گزارشات بالا برود، نیروی انسانی بهتر می تواند تصمیم به تعطیلی یا دورکاری بگیرد. کارمندان هم به شکل بهتری می توانند از وضعیت سلامتی و بهداشتی خود و محیط کار خود مطلع شوند.

علاوه بر محیطهای کاری از این دستگاه می توان در فضاهای پر تردد سر بسته مثل فروشگاه ها، همایش ها، نمایشگاه ها و فضاهایی از این دست بیشترین بهره را برد.

این دستگاه کار ماموران حراست را در این فضاها خیلی ساده می کنند. بارها مشاهده شده که بسیاری از افراد با ماموران حراست همکاری خوبی ندارند، اما با استفاده از این دستگاه می توان با افرادی که ماسک نمی زنند یا تب دارند به صورت مسالمت آمیزانه تری برخورد کرد و از ورود آن ها به این مکان های سر بسته و شلوغ جلوگیری کرد.