اخبار افق فرا ویژندستگاههای حضور و غیاب

بررسی دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها

توسط 22 فوریه 2021 آگوست 23rd, 2021 بدون نظر
انواع دستگاه حضور و غیاب استارت اپ ها

در ادامه مطلب توضیح بیشتری در مورد دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها خواهیم پرداخت. از سال های بسیار دور مدیران و صاحبان مشاغل به دنبال راه هایی بودند که بتوانند به راحتی حقوق کارکنان هود را محاسبه کنند. برای انجام این کار از دفتر هایی استفاده می کردند.

یعنی کارکنان هنگامی که به محل کار می آمدند ورود شان را ثبت میکردند و موقعی که کار آنها به اتمام می رسید خروج را در همان دفتر ثبت می کردند.

در این بین اگر برخی از کارکنان مرخصی می گرفتند و یا اضافه کاری داشتند در این دفتر مشخص می شد. به همین ترتیب ساعات کار پرسنل کاملا مشخص می شد و در اول هر ماه با توجه به این ساعات، دستمزد هر کدام از کارکنان شرکت مشخص می شد.

اما از آن جایی که انسان جایزالخطا است و تمامی مراحل این روش به دست انسان ها انجام می شد، در محاسبات اختلالاتی به وجود می آمد.

به همین صورت گاهی محاسبه حقوق کارمندان با اشتباه رو به رو می شد. چند سال بعد با پیشرفت علم و ثنعت انسان ها به دنبال راه هایی بودند که بتوانند حقوق پرسنل را به درستی محاسبه کنند. آنها برای انجام این کار دستگاه هایی را طراحی کردند.

انواع دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها

دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها انواع مختلفی دارند. روز به روز که بر میزان پیشرفت علم و صنعت افزوده می شود دستگاه ها هم پیشرفته تر می شوند، با انواع دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها می شویم.

سیستم های حضور و غیاب به دو دسته کدی و بیومتریک تقسیم بندی می شوند. دستگاه های حضور و غیاب کدی شامل دو نوع رمزی و کارتی می شود.

دستگاه حضور و غیاب استارت اپ ها

● سیستم های حضور و غیاب رمزی

نوعی از سیستم های حضور و غیاب رمزی هستند. در این دستگاه ها برای هر کدام از پرسنل شرکت یک رمز در نظر گرفته می شود. به همین ترتیب هر فرد هنگام حضور در محل کار رمز مربوط به خود را وارد می کند و به همین ترتیب ساعت حضور او ثبت می شود.

البته هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است که کارشکنی هایی صورت بگیرد و اگر هر کدام از کارکنان از رمز دیگری آگاه شوند ممکن است سواستفاده هایی صورت گیرد. همچنین اگر تعداد افرادی که در یک مکان کار کنند زیاد باشد ممکن است که این دستگاه انتخاب مناسبی نباشد زیرا وارد کردن رمز برای این افراد ممکن است طول بکشد

● سیستم های حضور و غیاب کارتی

نوع دیگری از سیستم های حضور و غیاب، کارتی هستند. برای استفاده از این دستگاه باید هر کدام از پرسنل یک کارت مخصوصی داشته باشند که هنگام ورود به محل کار آن را در نزدیکی دستگاه قرار بدهند که به همین ترتیب ورود آنها ثبت می شود.

سیستم های بیومتریک

نوع دیگری از سیستم های حضور و غیاب، سیستم های حضور و غیاب بیومتریک هستند. این سیستم ها از سیستم های قبلی پیشرفته تر و جدیدتر هستند.

کار با این سیستم ها به آسانی انجام می شود. در این قسمت از مطالب با سیستم های حضور و غیاب بیومتریک آشنا خواهیم شد.

● سیستم های حضور و غیاب اثر انگشت

سیستم های حضور و غیاب اثر انگشت با بررسی اثر انگشت کار می کنند. یعنی در ابتدا اثر انگشت همه کارکنان را دریافت می کنند و سپس آنها را ذخیره می کنند. به این ترتیب هرگاه هر کدام از کارکنان انگشت خود را به قسمت اسکن این دستگاه بچسبانند ساعت ورود و یا خروج آنها ثبت می شود.

● سیستم های حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم حضور غیاب تشخیص چهره با ویژگی های فیزیکی کارکنان کار می کند. یعنی در ابتدا چهره افراد را اسکن می کند و آنها را در سیستم ذخیره می کند. پس از این کار هر روز هنگام ورود و خروج، کارکنان جلوی این دستگاه قرار می گیرند و ساعت ورود و یا خروج آنها ثبت می شود.

● سیستم های حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم

این نوع از دستگاه های حضور و غیاب سیستم هایی هستند که عنبیه چشم کارکنان را اسکن می کنند و به کمک آن ورود و خروج افراد را ثبت می کنند.

استارتاپ

یکی از کاربردهای سیستم حضور و غیاب در استارتاپ ها است. منظور از استارتاپ یک شرکت نوپا است. حوزه فعالیت استارتاپ ها تنها مربوط به تکنولوژی نمی باشد اما طبق آن چه که در سال های اخیر رخ داده است کلمه استارتاپ بيش از در حوزه فناوری و تکنولوژی به کار برده می شود.

در واقع استارتاپ به کسب و کاری گفته می‌ شود که قصد ارزش آفرینی دارد و همچنین شرایط کنونی آن کاملا واضح نیست و در سال های اولیه خود به سر می‌ برد. به همین علت تمامی اعضا برای پایداری آن تلاش می‌ کنند.

در واقع کلمه استارتاپ در حوزه‌های مختلف به کار برده می شود که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

● کسب و کارهای نوپای خانگی

● کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی

● کسب و کارهای آینده نگر

● کسب و کارهایی که در بازار تحولاتی ایجاد می‌ کنند

● کسب و کار های مبنی‌ بر و فناوری

اهمیت دستگاه حضور و غیاب برای استارت اپ ها

وجود یک سیستم حضور و غیاب در استارتاپ ها امری کاملا ضروری است. در این صورت از ابتدای کار همه امور به درستی انجام می شود. هزینه ای که صاحبان مشاغل و مدیران برای تهیه سیستم حضور و غیاب در استارتاپ ها پرداخت می کند نسبت به کارایی و ارزشی که دارد بسیار مناسب است.

هر شرکت که از این سیستم سیستم استفاده کنند کارایی خود را افزایش می دهد و به این صورت هر فردی اجازه حضور در هر بخشی را ندارد و همان طور که گفتیم مهم ترین نقش دستگاه های حضور و غیاب محاسبه دستمزد کارکنان است که این کار به طور کاملا دقیقی انجام می دهد.

تصور کنید که در محاسبه حقوق کارمندی اشتباه صورت بگیرد. در این صورت اگر شرکت حقوق بیشتری به کارمند مورد نظر پرداخت کند دچار ضرر می شود و همچنین اگر پول کمتری را به کارمند پرداخت کند او اعتراض می‌ کند و مشکلات دیگری به وجود می آید.

به همین علت است که گفته می‌شود هزینه سیستم های حضور و غیاب نسبت به ارزشی که دارند بسیار مناسب است زیرا با نظارت کاملاً دقیق روی دستمزد و ساعت کاری پرسنل از بروز این مشکلات جلوگیری می‌ کند.

دستگاه

ارسال پاسخ