دستگاههای حضور و غیاب

انواع دستگاه حضور و غیاب و ویژگی هر یک از آن ها

توسط 25 آگوست 2020 آوریل 19th, 2021 بدون نظر
انواع ویژگی های دستگاه حضورغیاب

اکثر سازمان‌های اداری و شرکت‌های بزرگ در حال حاضر برای ثبت تردد کارمندان و همچنین مأموریت پرسنل خود از دستگاه کنترل تردد استفاده می‌کنند و ثبت این موارد در شرکت‌های بزرگ بدون دستگاه کنترل تردد امری دشوار و طاقت فرساست.

از این‌رو برای مدیریت آسان و همچنین افزایش امنیت در سازمان، استفاده از این دستگاه امری ضروری تلقی می‌شود.

به وسیله دستگاه کنترل تردد می‌توان به راحتی حقوق کارکنان و پرسنل را محاسبه و از خطای انسانی جلوگیری کرد. با ما در وب‌سایت افق فرا ویژن همراه باشید تا در مورد انواع دستگاه حضور و غیاب با هم صحبت کنیم.

انواع دستگاه کنترل تردد

با توجه به اهمیت نوع دستگاه کنترل تردد و با توجه به فعالیتی که از این دستگاه مورد انتظار است، قیمت و انواع این دستگاه‌ها نیز متفاوت است.

اگر شما نیز از آن دسته مدیرانی هستید که مایل به استفاده از دستگاه حضور و غیاب در سازمان یا شرکت خود هستید با توجه به نوع فعالیتی که مد نظر خود دارید می‌توانید از انواع دستگاه کنترل تردد استفاده کنید.

دستگاه کنترل تردد به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از نرم‌افزار مخصوص به آن دستگاه، محاسبه‌ی دقیق و آسان، مدیریت ورود و خروج کارکنان، میزان حضور کارکنان، میزان کارکرد پرسنل، میزان اضافه‌کار، کسر کار، مرخصی و مأموریت کارکنان را به‌صورت آنلاین انجام دهید و می‌توانید در یک گزارش جامع آن را دریافت کنید.

ازآنجایی‌که امنیت اهمیت بسیار بالایی در سیستم کنترل تردد دارد به همین سبب این سیستم از یک سری الگوها پیروی می‌کند که به آن الگوهای بیومتریک گفته می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به اثرانگشت، الگوی شبکیه، عنبیه، چهره‌نگاری و… اشاره کرد؛ این روش در کنار روش‌های رمز و کارت شناسایی قرار گرفته و امنیت احراز هویت را به صورت کامل تأمین می‌نماید. در ادامه این مقاله در وب‌سایت افق فرا ویژن انواع دستگاه‌های حضور و غیاب را به شما معرفی کرده و نکات مهمی را با هم مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور غیاب کارتی

می‌توان گفت این دستگاه از قدیمی‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب است که در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و دولتی ایران از آن استفاده می‌شود و سابقه‌ی خیلی طولانی در کشورمان دارد.

روش کار دستگاه حضور غیاب کارتی به این طریق است که به هریک از کارکنان و پرسنل مجموعه، کارتی مخصوص به آن فرد تخصیص داده می‌شود که دارای کد و بارکد مختص به آن فرد است.

این دستگاه حضور و غیاب با امواج مغناطیسی امکان شناسایی افراد را از طریق کدها دارد و آن‌ها را ثبت می‌کند. بنابراین پرسنل و کارمند شما با نزدیک کردن کارت به دستگاه حضور و غیاب یا اتصال به این دستگاه می‌تواند زمان دقیق تردد خود را ثبت کند.

اولویت اصلی استفاده از این دستگاه این است که زمان ثبت تردد به کوتاه‌ترین زمان خود رسیده است و نسبت به دستگاه‌های دیگر این دستگاه کنترل تردد از قیمت کمتری برخوردار است و تعمیرات این دستگاه نیز با هزینه‌ی کمتری امکان‌پذیر است.

به‌این‌ترتیب می‌توان گفت گزینه‌ی مناسبی برای سازمان‌های پرجمعیت و شلوغ است؛ اما باید در نظر داشته باشید که اگر کارت پرسنل بشکند یا مفقود شود و یا اینکه طی زمان کدهای بر روی کارت از بین برود، امکان ثبت تردد کارکنان امکان‌پذیر نیست و باید تا صدور کارت بعدی صبر کنند.

در ضمن به خاطر داشته باشید که این دستگاه‌ها نیاز به ناظر دارند که هزینه‌ی دیگری به شرکت تحمیل می‌کند چراکه اگر ناظری وجود نداشته باشد ممکن است یک نفر با استفاده از کارت افراد دیگر، تردد آن‌ها را متقلبانه ثبت کند.

دستگاه‌های حضور و غیاب رمزی

نحوه‌ی عملکرد این دستگاه بدین شکل است که هر شخصی که در آن سازمان و شرکت وجود دارد، رمزی مخصوص به خود دارد و با وارد کردن رمز خود، تردد خود را ثبت می‌کند.

به دلیل زمان مورد نیاز برای ثبت رمز، این دستگاه معمولا در سازمان‌هایی استفاده می‌شود که تعداد پرسنل کمی دارند.

چراکه اگر تعداد پرسنل زیاد باشد زمان شروع و پایان روز کاری ازدحام عجیبی برای ثبت تردد به وجود خواهد آمد.

از معایب و نقاط ضعف این دستگاه می‌توان به فراموشی رمز اشاره کرد که بیشتر افراد با سابقه‌ی شرکت نیز دچار این مشکل شده و رمز خود را فراموش می‌کنند.

در ضمن به خاطر داشته باشید که این دستگاه‌ها نیز نیاز به ناظر دارند چراکه دقیقا همان مشکل ثبت تردد متقلبانه در این دستگاه‌ها وجود دارد.

البته این نکته را فراموش نکنید که این دستگاه‌ها نیز مثل دستگاه‌های کارتی نسبت به انواع دیگر، هزینه خرید و تعمیرات کمتری دارند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

در ابتدا اثر انگشت پرسنل و کارمند توسط این دستگاه کنترل تردد ثبت می‌شود و در هنگام تردد، فرد کافی است اثر انگشت خود را نزدیک سنسورها کند تا دستگاه کنترل تردد با مقایسه اثر انگشتانی که در سامانه خود ثبت دارد، تردد این فرد را ثبت ‌کند.

یکی از ویژگی‌های خوب این دستگاه کنترل تردد اثر انگشت این است که دیگر نیازی نیست تا فردی ناظر آن باشد و زمان ثبت تردد کارمندان هم نسبت به دستگاه‌های رمزی کوتاه است.

اما باید در نظر داشته باشید که هزینه خرید و تعمیرات این دستگاه‌ها، نسبت به دستگاه‌های رمزی و کارتی بیشتر است و می‌تواند هزینه‌ی زیادی را متحمل کند.

به‌خصوص اگر حس‌گر اثر انگشت این دستگاه خراب شود، هزینه‌ی بسیار بالایی برای تعمیر این دستگاه نیاز است.

از دیگر نقاط ضعف دستگاه اثر انگشت را می‌توان عدم توانایی در شناخت اثر انگشت افرادی که با کارهای یدی سروکار دارند اشاره کرد.

حتی ممکن است در تشخیص اثر انگشت افراد معمولی هم به دلیل شرایط نور یا نحوه قرار دادن انگشت روی حسگر، دستگاه دچار مشکل شود و فرد را نتواند شناسایی کند.

ویژگی دستگاه حضورو غیاب

دستگاه‌های حضوروغیاب تشخیص چهره

همان‌طور که از نام این دستگاه حضور و غیاب مشخص است این دستگاه امکان شناسایی چهره را دارد.

کافی است پرسنل یا کارمند فقط یک‌بار در روبه‌رو و محل تعیین‌شده قرار بگیرد تا دستگاه با ثبت مشخصات چهره‌ی وی مثل ابعاد صورت، ویژگی‌های عنبیه چشم و …، فرد را در دیتابیس خود قرار داده و فرد می‌تواند موقع تردد از این دستگاه استفاده کند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از فناوری مدرن‌تری نسبت به انواع دیگر دستگاه‌های حضور غیاب برخوردار است و در میان آن‌ها بهترین عملکرد را دارد.

برای اطلاع از قیمت فروش دستگاه حضور و غیاب با شماره‌های درج شده در سایت تماس برقرار کنید.

 به یاد داشته باشید که این دستگاه قیمت بالایی دارد و هزینه تعمیرات این دستگاه‌ها نیز بسیار بالاست. به همین سبب امکان تهیه‌ی این دست گاه برای هر مجموعه‌ای قابل توجیه نیست.

البته این نکته را فراموش نکنید اگر این دستگاه را خریداری نموده و می‌خواهید برای نصب آن اقدام کنید حتما از نمایندگی فروش این دستگاه‌ها کمک بگیرید چراکه شرایط و حساسیت‌های خاصی را دارند که اگر رعایت نشود موجب اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود.

ارسال پاسخ