دستگاههای حضور و غیاب

فناوری تشخیص چهره با ماسک بر روی صورت

توسط 03 اکتبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
فناوری تشخیص چهره با ماسک

شناسایی با ماسک بر روی چهره

از زمان شیوع بیماری کرونا و اجباری شدن استفاده از ماسک صورت بهداشتی، فناوری تشخیص چهره دچار دگرگونی شده است. بسیاری از شرکت‌های بززگ ارائه دهنده‌ی فناوری تشخیص چهره با این چالش رو به رو شده‌اند که چگونه باید این عمل را در صورت داشتن ماسک صورت انجام دهند.

البته بسیاری از این شرکت‌ها ادعا نموده‌اند که محصولات و فناوری آن‌ها حتی با ماسک نیز قابلیت تشخیص چهره را دارا می‌باشد و شیوع کرونا تأثیر چندانی بر پیشرفت آن‌ها در رابطه با فناوری تشخیص چهره نگذاشته است.

آنان معتقداند فناوری تشخیص چهره‌ی آ‌ن‌ها قابلیت تشخیص چهره از روی ابرو و عنبیه‌ی چشم و یا گونه‌ها را دارا می‌باشد.

تنها اشکالی که در این مورد وارد است، این است که وقتی افراد دارای ماسک صورت، حجاب اسلامی یا هرگونه پوشش دیگری که موجب کاور شدن چهره می‌گردد مقابل دستگاه تشخیص چهره قرار می‌گیرند، مدت زمان تشخیص چهره کمی بیشتر از حالت عادی می‌باشد.

برای مثال در حالت عادی نیم ثانیه زمان لازم است تا چهره تشخیص داده شود اما با وجود پوششی مثل ماسک بر روی صورت این زمان بیشتر می‌شود. البته شرکت‌های مدعی این فناوری اظهار امیدواری کرده‌اند تا در به روزرسانی‌های آینده‌ی خود این مشکل را نیز برطرف نمایند.

به روزرسانی الگوریتم تشخیص چهره

از طرفی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز فناوری بسیاری از این شرکت‌ها قابلیت تشخیص چهره با وجود عینک و کلاه را دارا بوده و از این رو شیوع بیماری کرونا و همه گیر شدن استفاده از ماسک بهداشتی اختلالی در روند کاری آن‌ها ایجاد نکرده است.

یکی از روش‌هایی که شرکت‌های بزرگ برای حل این مشکل در پیش گرفتند این بود که از تصاویر افراد در شبکه‌های اجتماعی برای تغییر و به روزرسانی الگوریتم خود استفاده نمودند.

پس از شیوع بیماری کرونا بسیاری از تصاویر سلفی افراد در شبکه‌های اجتماعی همراه با ماسک بود و این شرکت‌ها با استفاده از این تصاویر سعی در به روزرسانی فناوری تشخیص چهره‌ی خود دارند. حتی بسیاری از آن‌ها از کاربران خود درخواست نمودند تا تصاویر سلفی با ماسک صورت برای آن‌ها ارسال کنند.

تشخیص چهره با ماسک

چالش پیش روی امروز دنیای تکنولوژی، تشخیص چهره با ماسک می‌باشد

دستگاه‌های حضور و غیاب انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها تنها با اثر انگشت یا کارت کار می‌کنند و برخی دیگر دارای صفحه کلیدی می‌باشند که کارمندان کد مختص به خودشان را وارد کرده و حضور و غیاب خود را ثبت می‌کنند. اما برخی از این دستگاه‌ها قابلیت تشخیص چهره را نیز دارا می‌باشند.

البته ناگفته نماند که انواع چند منظوره‌ی این دستگاه‌ها نیز در بازار موجود بوده و ممکن است تمامی قابلیت‌های ذکر شده را به طور یکجا دارا باشد.

در رابطه با آن دسته از دستگاه‌هایی که قابلیت تشخیص چهره دارند مشکلاتی وجود دارد. برای مثال اگر صورت افراد با چیزی پوشیده و کاور شود،

دستگاه عملکرد درستی را نشان نمی‌دهد. این مشکل زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که دلیل شیوع بیماری کرونا استفاده از ماسک بهداشتی الزامی بوده و از طرفی استفاده از قابلیت‌های دیگر دستگاه از جمله تشخیص اثر انگشت و کارت موجب انتقال آلودگی و شیوع بیشتر بیماری می‌شود.

از آنجایی که نمی‌توان استفاده از ماسک را در دوران شیوع کرونا نادیده گرفت، باید به دنبال راه حلی برای حل این مشکل بود.

به هر حال دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره از این امر مستثنی نبوده و با شیوع بیماری کرونا گاهاً دچار اختلالاتی شده‌اند.

البته تمام این‌ها با توجه به شرکت توصعه دهنده‌ی فناوری تشخیص چهره‌ی شرکت مربوطه متفاوت می‌باشد. ممکن است بعضی از این دستگاه‌ها دارای فناوری پیشرفته‌تری باشند و اختلالی در روند کاری آن‌ها ایجاد نشده باشد یا در عین حال ممکن است برخی دیگر از این دستگاه‌ها که دارای فناوری ضعیف‌تری میباشند و با شیوع بیماری کرونا و استفاده از ماسک دچار اختلالات جدی شده باشند.

نتیجه گیری نهایی

تکنولوژی و فناوری در هر زمینه‌ای صنعتی همواره پویا بوده و برای مشکلات و چالش‌های به وجود آمده در طول تاریخ راه حل‌هایی یافته است. مشکلات اخیر مرتبط با تشخیص چهره تنها دست اندازی کوچک در مسیر پر پیچ و خم بزرگان این صنعت می‌باشد.

ارسال پاسخ