دستگاههای حضور و غیاب

لزوم استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب

توسط 02 اکتبر 2019 سپتامبر 19th, 2021 بدون نظر
دستگاه های حضور و غیاب

چرا باید دستگاه حضور و غیاب داشته باشیم؟

یکی از راه‌های تشخیص موفقیت یک شرکت یا سازمان، وقت شناس بودن کارمندان آن است.

دانستن تعداد روزهایی که یک کارمند در ماه غیبت می­کند برای یک مدیر کافی نیست، یک مدیر باید زمان بندی مشخص و با قاعده ای از این که کارمندان و اینکه چه موقع از روز در شرکت یا سازمان مربوطه حضور پیدا می‌کنند و چه زمانی کار آن ها تمام می­شود، داشته باشد.

تقریباً همه شرکت‌ ها و دفتر های بزرگ، نیاز به یک دستگاه حضور و غیاب، برای پیگیری وقت شناس بودن کارمندان و نظم روزانه رفت و آمد آن ها دارند. البته مؤسسات و شرکت های تازه تاسیس نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

عملکرد دستگاه‌های حضور و غیاب

دستگاه‌های حضور و غیاب بسیار متنوع هستند و مدل‌های متفاوتی از آن ها وجود دارد که هر شرکت یا سازمان با توجه به نیاز های خود، می‌توانند از این دستگاه ها تهیه کنند.

مدل‌های بیومتریک این دستگاه‌ها مثل اثر انگشتی یا دستگاه تشخیص چهره و یا مدل‌های دیگر مثل دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب هستند.

نکته قابل توجه در دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک در این است که راه تشخیص هر فرد در این دستگاه منحصر به فرد است و از فاکتور هایی استفاده می‌کند

که میزان خطا را به حداقل می­رساند و ویژگی هایی که در هر فرد متفاوت است را شناسایی می‌کند؛ مثل اثر انگشت و مشخصات چهره.

به همین دلیل این دستگاه‌ ها بسیار قابل اعتماد‌تر از دستگاه‌ های دیگر هستند. دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک امنیت را دو چندان می‌کنند.

البته استفاده از این دستگاه‌ها فقط برای زمان رفت و آمد و حضور و غیاب نیست، به دلیل اینکه این دستگاه ‌ها از سنسور های بیومتریک برای تشخیص افراد استفاده می‌کنند و هویت آن ها را با بانک اطلاعاتی خود شناسایی می­کنند، می­توانید دسترسی به برخی اتاق ‌ها را برای افراد محدود کنید.

یعنی فقط افراد خاصی حق ورود به یکسری اتاق ‌ها را دارند. سنسور های تشخیص در این دستگاه‌ ها بسیار پیشرفته است و حتی چربی، آرایش، عرق و … تاثیری در تشخیص آن ها ندارد.

دستگاه حضور و غیابنمونه از عملکرد سنسور اثر انگشت، برای تشخیص درست هویت یک شخص

 

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک، در واقع از عکسبرداری چند طیفی و سنسور‌های مختلف برای اسکن انگشت یا صورت استفاده می­کنند.

امواج نوری این سنسور‌ها طیف‌های مختلفی دارد تا کیفیت و دقت تصویربرداری و گرفتن اطلاعات، بسیار بالا برود. برای این منظور از بهترین سنسور‌ها برای تشخیص استفاده شده است.

این سنسور‌ها قادر هستند تا از چند جهت سوژه را اسکن کنند و به همین دلیل خطای آن‌ها نزدیک به صفر است. در حقیقت دو حسگر اصلی وظیفه اسکن و دریافت اطلاعات اثر انگشت را دارد:

یک تولید کننده نور و یک سیستم عکسبرداری از سطح انگشت.

حسگر نور، با تاباندن نور به عمق پوست، باعث می­شود تا دستگاه عمق اثر انگشت را شناسایی کند. به همین دلیل است که از عکس دو بعدی اثر انگشت نمی‌توان برای تقلب کردن استفاده کرد.

اثر انگشت ذخیره شده در سیستم قابل ویرایش یا حذف کردن و در کل قابل دستکاری نیست. این بخاطر حفظ امنیت در این دستگاه‌ها است.

راحتی استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب

اگر هنوز یک دستگاه حضور و غیاب برای دفتر یا شرکت خود نگرفته اید، الان زمان مناسبی برای تهیه این دستگاه است.

همان ‌طور که گفتیم، اصلی‌ترین دلیل برای تهیه این دستگاه، ثبت کردن یک لیست دقیق و منظم از زمان رفت و آمد کارمندان است. علاوه بر آن در وقت نیز بسیار صرفه جویی می­شود.

تصور کنید می­خواهید دستمزد کارمندان را پرداخت کنید؛ بخش مالی شرکت باید تمام ساعت‌های ثبت شده را جمع بزند، یا ساعت هایی که کارمندان حضور نداشته اند را از کل ساعات مجاز کم کند.

این قضیه بسیار وقت گیر است و دقت کافی را ندارد. در ضمن این روند برای هر کارمند تکرار می‌شود و این یک امر خسته کننده است.

حتی اگر یک دفتر کوچک دارید، دستگاه حضور و غیاب بسیار مناسب است تا از از هدر رفت وقت و انرژی جلوگیری کنید. به این فکر کنید که دفتر کوچک شما قرار است بزرگ‌تر شود و افراد بیشتری جذب کنید.

در واقع خرید دستگاه‌های حضور و غیاب به نوعی سرمایه‌ گذاری است، چرا که با یک بار پرداخت برای خرید این دستگاه ها، هزینه ‌هایی که در آینده باید برای انجام همین کار به صورت دستی داشته باشید، حذف می­شوند.

اگر وقت کافی برای خرید این دستگاه‌ها را ندارید، کافی است که در اینترنت مزایای این دستگاه‌ها را بخوانید و به صورت آنلاین آن را تهیه کنید.

ارسال پاسخ