دستگاههای حضور و غیاب

کاربردهای دستگاه شناسایی کف دست

توسط 19 آگوست 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
حضور و غیاب کف دست

کاربردهای دستگاه شناسایی کف دست

یکی از جدیدترین فناوری‏ها برای شناسایی افراد، دستگاههای بیومتریک است. این دستگاهها افراد را بر اساس خصوصیات فیزیکی و رفتاری شناسایی می‌کنند. ویژگی‏های فیزیکی شامل اثر انگشت، رگ دست، خطوط کف دست، چهره صورت، عنبیه و گوش هستند و ویژگی‏های رفتاری شامل صدا، حرکت دست و راه رفتن هستند.

دستگاه شناسایی کف دست یک دستگاه قدرتمند است که با استفاده از اشعه مادون قرمز برای تشخیص کف دست و ثبت داده‏ها استفاده می‏شود. این دستگاه یکی از ابزارهای دقیق و قدرتمند شناسایی است که امنیت بالایی دارد؛ بنابراین کاربردهای مختلفی دارد.

بانکها

دستگاه شناسایی کف دست در بانک‏ها برای مشتریانی که قصد باز کردن حساب جدید دارند، استفاده می‏شود. این روش به مشتریان کمک می‌کند تا بدون استفاده از روش‏های سنتی و دستی شناسایی هویت مانند امضا، اثر انگشت و کارت اعتباری و فقط با دستگاه بیومتریک شناسایی کف دست، از خودپردازها استفاده کنند.

آن‏ها تنها با قرار دادن کف دست خود جلوی دستگاه بیومتریک عملیات تأیید هویت را انجام ‏می‏دهند و به انجام عملیات بانکی خود می‏پردازند.

از طرف دیگر دستگاه شناسایی کف دست به عنوان سیستم ورود و خروج کارکنان و کنترل تردد پرسنل استفاده می‏شود.

یکی از مزیت‌های این دستگاه برای مشتریان بانک این است که با جایگزینی سیستم تشخیص کف دست با روش‏های سنتی تشخیص هویت در سامانه‏های بانکی مثل رمز ورود یا شناسه، امنیت اطلاعات مشتریان در فضای اینترنت بالا می‏رود و از سرقت اطلاعات جلوگیری می‏شود.

سازمان‌ها:

دستگاه شناسایی کف دست در سازمان‏ها برای حضور و غیاب کارکنان و تعیین زمان درست زمان ورود و خروج استفاده می‏شود؛ اما می‏توان گفت مهم‌ترین کاربرد آن در سازمان‏ها برای بخش‏هایی است که نیاز به ورود و خروج اشخاص خاص است و باید از ورود سایر افراد جلوگیری کرد، مثل آزمایشگاه‌ها یا انبار کالای یک شرکت.

از دستگاه بیومتریک تشخیص کف دست به دلیل سرعت و امنیت بالا، برای ورود و خروج کارکنان و حضور و غیاب آن‏ها استفاده می‏شود.

فرودگاه‌ها:

دستگاه شناسایی کف دست در فرودگاه‌ها کمک برای تعیین هویت کارکنان در گیت ورودی استفاده شود؛ بنابراین از ورود افراد متفرقه جلوگیری می‏شود.

با استفاده از این دستگاه در فرودگاه‌ها، می‏توان هویت افراد مجرم را بسیار سریع و دقیق شناسایی کرد؛ بنابراین از ورود آن‏ها به هواپیما جلوگیری می‏شود.

امروزه هویت مسافران در فرودگاه‌ها از طریق کف دست آن‏ها تأیید می‏شود و استفاده از کارت شناسایی برای تأیید هویت منسوخ شده است. این دستگاه‌های بیومتریک علاوه بر افزایش دقت در شناسایی مسافران، زمان انتظار آن‏ها را پشت گیت‏ها کاهش می‏دهد.

کاربردهای دستگاه شناسایی کف دست

مزیت‌های دستگاه شناسایی کف دست

مزیت‌های منحصر به فرد دستگاه شناسایی کف دست شامل:

امنیت:

دستگاه ‏ شناسایی کف دست، دارای کد بیومتریک پنهان شده است که امکان سرقت یا نمونه برداری از آن کار بسیار دشواری است. علاوه بر این، شناسایی کف دست با شناسایی جریان رگ‌های خون واقعی انجام می‏شود که به سختی قابل دسترسی است. حتی اگر این الگو قابل دسترسی باشد، فریب اسکنرها بدون اینکه خون در رگ‌ها جاری شود، تقریباً غیرممکن است.

دقت:

به طور کلی دستگاه شناسایی کف دست مساحت نسبتاً بزرگتری دارد. دقیقاً، این ویژگی آن را به “بهترین” دستگاه برای برنامه‌های کنترل و نظارت تبدیل کرده است.

قابلیت اطمینان:

از نظر قابلیت اطمینان، ویژگی‌های اثر انگشت یا صورت بسیار تفاوت دارند. در حالی که، الگوی رگ کف دست در کل یکسان است.

کاربر حتی در طی مدت زمان، نیاز به ثبت نام مجدد نخواهد داشت. دستگاه شناسایی کف دست به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر شرایط سخت مقاومت است و در برابر خاک، گرد و غبار، روغن یا رطوبت دوام زیادی دارد.

عدم نیاز به تماس دست با دستگاه:

دستگاه شناسایی کف دست از یک فناوری استفاده می‌کند که نیازی به تماس دست با دستگاه نیست؛ یعنی برای اسکن کف دست خود نیازی به لمس حس‌گر نیست . برای تشخیص کف، به سادگی دست خود را با فاصله جلوی حس‌گر نگه می‏دارید.

کل فرآیند تأیید هویت با دستگاه تشخیص کف دست، در مقایسه با سایر بیومتریکها سریعتر و بهداشتی تر است. این ویژگی دستگاه شناسایی کف دست برای مراکز بهداشتی و درمانی و تولید مواد غذایی بسیار مناسب است.

به طور کلی می‏توان گفت، در حالی که همه محصولات دارای جوانب مثبت و منفی هستند، اما سیستمی وجود دارد که مزایای مختلفی دارد و به راحتی می‌توان آن را به عنوان بهترین فناوری بیومتریک بازار را نام برد.

دستگاه شناسایی کف دست را می‌توان در صنایع مختلف نصب کرد؛ زیرا برای تعیین زمان درست حضور و غیاب، بسیار کارآمدتر از کنترل دسترسی است.

علاوه بر این، می‌توان متناسب با نیازهای هر شغلی از آن استفاده کرد. دستگاه شناسایی کف دست، ایمن‌تر، دقیق‌تر و قابل اطمینان است و با توجه به کاربردهای مختلف آن، گزینه مناسبی برای هر سازمانی است.

منابع:

 http://www.avisoft.in

ارسال پاسخ