دستگاههای حضور و غیاب

کدام دستگاه حضور و غیاب در دوران کرونا مناسب است

توسط 06 اکتبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
دستگاه مناسب حضور و غیاب برای کرونا

انجام حضور و غیاب در ادارات و سازمان‌ها و چالش های پیش روی این امر در دوران شیوع بیماری کرونا بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

تا جایی که شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده‌ی فناوری‌های مرتبط با دستگاهای حضور و غیاب به طور جدی به دنبال راه حلی برای مشکلات به وجود آمده هستند.

حتی پیش از دوران شیوع بیماری کرونا نیز مشکلاتی در رابطه با تشخیص چهره در امر حضور و غیاب و جلوگیری از تقلب در این امر وجود داشت اما شیوع بیماری کرونا باعث شد تا شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این خدمات با چالش‌های بزرگتری رو به رو شوند.

برای مثال پیش از دوران شیوع بیماری کرونا نیز دستگاه‌های حضور و غیابی که قابلیت تشخیص چهره را داشتند، در رابطه با تشخیص چهره‌ی رنگین پوستان دچار مشکلاتی بودند و همواره شرکت‌های توسعه دهنده‌ی این فناوری در تلاش بودند با راه حل‌های جدید این مشکلات را از پیش روی بردارند.

مشکلات دستگاه‌های تشخیص چهره

پس از شیوع بیماری کرونا و ایجاد شدن این شرایط خاص که مشخص نیست تا چه زمانی قرار است مردم جهان را همراهی کند، مشکلات تازه‌ تری در مسیر صنعت تکنولوژی و فناوری قرار گرفت.

برای مثال همانطور که گفته شد دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره در رابطه با تشخیص چهره‌ی رنگین پوستان دچار مشکلاتی بودند که با شیوع کرونا و الزامی شدن استفاده از ماسک بهداشتی، مشکلات مرتبط با این حوزه دو چندان شده و نه تنها رنگین پوستان بلکه عمل تشخیص چهره‌ی همه‌ی کاربران این حوزه را دچار مشکل نموده است.

همچنین به علت قابلیت انتقال بالا و پایداری بسیار بالای ویروس کشنده‌ی کرونا در محیط و بر روی سطوح، استفاده از دستگاه‌های حضور و غیابی که با صفحه کلید، کارت یا اثر انگشت فعالیت می‌کنند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مغایرت داشته و به نظر می‌رسد استفاده از روش‌های دیگری جهت انجام حضور و غیاب در این دوران خاص مناسب تر می‌باشد.

زیرا همانطور که می‌دانیم کوچکترین کوتاهی در رابطه با رعایت اصول بهداشتی باعث ایجاد مشکلات و اتفاقات جبران ناپذیری خواهد شد.

حضورغیاب مناسب در دوران کرونا

انواع دستگاه حضور و غیاب

همانطور که می‌دانیم و تا حدودی به آن اشاره شد دستگاه‌های حضور و غیاب دارای انواع مختلفی می‌باشند و هر کدام از آن‌ها با قابلیت‌ها و کیفیت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و علت این تفاوت‌ها در کیفیت و قابلیت‌ها نوع کارایی مورد نیاز، قیمت و شرکت توسعه دهنده‌ی قابلیت‌های دستگاه می‌باشد.

برخی از این دستگاه‌ها تک کار و بعضی از آن‌ها چند منظوره می‌باشند. دستگاه‌های تک کار تنها از یک قابلیت جهت حضور و غیاب استفاده می‌کنند و امروزه کاربرد چندانی ندارند اما با توجه سیستم ساده و قیمت پایین‌تری که دارند برای شرکت‌ها و محیط‌هایی که تعداد پرسنل کمتری دارند مناسب می‌باشند.

برای مثال این دستگاه‌ها تنها دارای یک صفحه کلید بوده و قابلیت وارد نمودن کد اختصاصی را دارا می‌باشند.‌ برخی دیگر تنها قابلیت تشخیص چهره یا تشخیص اثر انگشت را دارا می‌باشند.

انواع چند منظوره‌ی دستگاه‌‌های حضور و غیاب که نوع پیشرفته‌ تر و گران قیمت تر دستگاه‌های حضور و غیاب می‌باشند، دارای چند قابلیت به طور یکجا و همزمان هستند. برای مثال توانایی تشخیص چهره و اثر انگشت را با هم دارند که با توجه به نیاز می‌توان از یکی از آن‌ها استفاده نمود.

معمولاً شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ از این نوع از دستگاه‌ها استفاده می‌کنند تا در شرایط مختلف یکی از روش‌های حضور و غیاب را با توجه به قابلیت‌های دستگاه انتخاب نمایند.

انتخاب بهترین دستگاه در دوران کرونا

اما در دوران همه‌گیری ویروس کرونا انتخاب‌های ما جهت انجام یکی از روش‌های حضور و غیاب محدود می‌باشد و باید آن قابلتی از دستگاه را انتخاب و مورد استفاده قرار دهیم که کمترین ریسک ابتلا به بیماری را به همراه داشته باشد و بیش از همه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همگام باشد.

از آنجایی که حضور و غیاب به کمک اثر انگشت یا کارت با تماس مستقیم دست‌ها با دستگاه همراه است و ممکن است امکان ضدعفونی نمودن دائمی وجود نداشته باشد یا این عمل با خطا همراه باشد، استفاده از این روش توصیه نمی‌گردد.

به نظر می‌رسد در میان تمام روش‌های موجود استفاده از قابلیت تشخیص چهره با تمام مشکلاتی که به همراه دارد یا استفاده از نرم افزارهای حضور و غیاب بهترین روش باشد.

ارسال پاسخ