دستگاههای حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب چشمی چیست و چه قیمت است؟

توسط 14 نوامبر 2021 بدون نظر
دستگاه حضور و غیاب چشمی

دستگاه حضور و غیاب چشمی از جمله دستگاه های کنترل تردد بسیار کارآمد در رابطه با تشخیص هویت افراد می باشد. عنبیه چشم هر فردی مانند اثر انگشتش منحصر به فرد است، یعنی هیچ عنبیه ای مثل دیگری نیست.

جالب توجه است که خطوط عنبیه دو چشم انسان و حتی الگوی چشم چپ با الگوی چشم راست او با هم فرق می کند. در نتیجه از دستگاه کنترل تردد عنبیه برای شناسایی کارمندان یک شرکت و ثبت ورود و خروج آنها استفاده می شود.

در واقع در نسل جدید دستگاه های حضور و غیاب ویژگی‌های بیولوژیکی افراد از جمله اثر انگشتی، خطوط چهره و عنبیه چشم برای تشخیص هویت آنها استفاده شده است.

دستگاه حضور وغیاب چشمی از جمله نوین ترین دستگاه های تشخیص هویت با استفاده از نوین ترین روز دنیا برای حضور و غیاب کارکنان شرکت ها، کارخانه ها و کارگاه ها می باشد.

انواع دستگاه های حضور و غیاب چشمی

دو نوع شناسایی در دستگاه حضور و غیاب چشمی وجود دارد: نوع کارتی و نوع عنبیه چشمی، که در هر دو مدل قابلیت ثبت 150 مورد عنبیه چشم یا کارت در محل کار وجود دارد.

با در نظر داشتن قابلیت و دقت بسیاز زیاد دستگاه حضور و غیاب عنبیه چشمی این روش حضور و غیاب بیش از سایر موارد پیشنهاد می شود. حداکثر ۲۵ سانتی متر با دستگاه حضور وغیاب چشمی برای تشخیص هویت نیاز است تا در کمتر از 1 ثانیه اطلاعات ثبت گردد.

از جمله امتیازات این دستگاه ها عدم امکان تقلب می باشد، چرا که کپی نمودن الگوریتم عنبیه فرد تقریبا محال است، لذا امنیت و دقت دستگاه های حضور و غیاب چشمی بسیار بالا است.

انواع دستگاه حضور و غیاب چشمی

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی تقریبا زیاد است و در سازمان هایی نصب می گرد که تردد افراد و هویت افرادی که به سارمان ئارد می شوند بسیار پر اهمیت است.

دستگاه حضور و غیاب چشمی دارای پردازش گر قدرتمندی بوده و قابلیت ضبط بیش از پنجاه هزار مورد ثبتی را در حافظه اش دارد. از طریق اسکن داخل چشم شما، دستگاه حضوروغیاب چشمی خطوط عنبیه را ناسایی نموده و از آنها الگوبرداری کرده و آنها را به صورت کدهای خاصی در حافظه‌ داخلی خود ذخیره می‌کند.

بدین وسیله در مراجعات بعدی دستگاه با استفاده از سنسور شناسایی عنبیه چشم، شما را شناسایی نموده و ورودتان را ثبت می‌کند.

مقایسه قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

یکی از اساسی ترین آیتم ها در انتخاب دستگاه های حضور و غیاب قیمت آن است. اگرچه برای هر مدیری بودجه ای که به خرید دستگاه های حضور و غیاب اختصاص می دهد بسیار اهمیت دارد اما از من به شما نصیحت که کیفیت را فدای قیمت ارزان یک محصول نکنید.

دستگاه‌های حضور و غیاب در ایران از تنوع بسیار بالایی از کالاهای با کیفیت ایرانی گرفته تا کالاهای چینی عرضه می شود. لیست قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب نشانگر تفاوت چشمگیری بین دستگاه‌های حضور و غیاب چینی بی کیفیت و دستگاه های ایرانی با کیفیت (چیزی در حدود یک میلیون یا کمتر) است.

بنابراین اکثر مدیرانی که قصد دارند بودجه کمتری را صرف خرید دستگاه‌های حضور و غیاب کنند سریعا دستگاه های چینی را خریداری نموده و از پس انداز یک میلیون هزینه اضتفی خرسند می شوند.

غافل از اینکه همین دستگاه های چینی ارزان قیمت پس از مدتی بلای جان آنها شده و چاره ای جز تهیه دستگاه جدیدی ندارند.

به یاد داشته باشید که هیچ ارزانی بی‌علت نیست!

از جمله دردسرهای دستگاه های چینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • موجود نبودن قطعات یدکی
  • نداشتن سیستم پشتیبانی مناسب
  • قدیمی شدن نرم‌افزار

پس اشتباه نکنید قرار نیست هر روز دستگاه حضور و غیاب بخرید، بهتر است دستگاهی باکیفیت و مناسب برای شرکتتان تهیه نموده و از هزینه های جانبی آتی دوری کنید.

امنیت و دقت دستگاه حضور غیاب چشمی چگونه است؟

دستگاه حضوروغیاب چشمی امنیت و دقت بالاتری در مقایسه با دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی و کارتی دارد، زیرا تا امروز سابقه ای از تقلب در دستگاه های حضور و غیاب چشمی ثبت نشده است.

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

پس اگر امنیت تردد در سازمان شما بسیار پر اهمیت است تنها توصیه ما به شما دستگاه حضور و غیاب چشمی می باشد. با ما تا انتهای این مقاله باشید تا یک جمع بندی در مورد مزایا و معایب دستگاه های حضور و غیاب چشمی داشته باشیم.

مزایای سیستم حضور و غیاب چشمی

امنیت دستگاه حضور و غیاب چشمی حتی بسیار بیشتر از اسکنرهای اثرانگشت می باشد.

زیرا علارغم پیچیدگی‌های بسیار اثرانگشت هر فرد گاها قابل جعل کردن است و این از معایب بزرگ اسکنرهای اثرانگشت در دستگاه‌های حضور و غیاب به حساب می آید، در حالیکه عنبیه چشم هر فرد به قدری پیچیده است و غیر قابل دسترسی که امکان جعل کردن آن به صفر می رسد.

از طرفی به دلیل تماس مستقیم با دست، اسکنرهای اثرانگشت بعد از مدتی فرسوده شده و خراب می شوند، در حالیکه دستگاه حضوروغیاب چشمی ا شیشه و دوربین محافظت و امکان خرابی آنها بسیار کم است.

یکی دیگر از مزایای دستگاه حضورغیاب چشمی عدم وجود احتمال خطا در سنسورهای چشمی (احتمال خطای 1 در 2 میلیون مورد) در مقایسه با سنسورهای اثرانگشتی ( با احتمال ۱ در ۱۰۰ هزار مورد ) می باشد.

مزیت چهارم دستگاه های حضور غیاب چشمی این است که اگرچه اثر انگشت فرد ممکن است در تماس با مواد شیمیایی و یا فعالیت فیزیکی از بین برود اما احتمال آسیب به الگوریتم خطوط عنبیه در انسان بسیار کمتر از اثرانگشت می باشد.

معایب سیستم حضور و غیاب چشمی

  • اینگونه حسگر با چشمان شما عمل می کند، لذا وقتی عینک آفتابی یا طبی به چشم داشته باشید دستگاه حضور و غیاب چشمی قادر به تشخیص چهره شما نمی باشد.
  • بعضی اشعه های ساطع شده از اسکنر تشخیص عنبیه، در دراز مدت برای چشم مضر بوده و چشم را دچار عارضه می کند.
  • تغییر زاویه دید یا کمی نور هم باعث بروز مشکلاتی در این نوع دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد می گردد.
  • فاصله دور نیز باعث بروز مشکل در شناسایی هدف (عنبیه) می شود زیرا هدف بسیار کوچک است.
  • تابش نور مرئی نیز باعث بروز مشکلاتی در تشخیص عنبیه فرد می گردد.

ارسال پاسخ