دستگاه حضور و غیاب چشمی

دستگاه حضور و غیاب چشمی ( Eye attendance device ) از جمله دستگاه های کنترل تردد بسیار کارآمد در رابطه با تشخیص هویت افراد می باشد. عنبیه چشم هر فردی مانند اثر انگشتش منحصر به فرد است، یعنی هیچ عنبیه ای مثل دیگری نیست. جالب توجه است که خطوط عنبیه دو چشم انسان و حتی الگوی چشم چپ با الگوی چشم راست او با هم فرق می کند. در نتیجه از دستگاه کنترل تردد عنبیه برای شناسایی کارمندان یک شرکت و ثبت ورود و خروج آنها استفاده می شود. در واقع در نسل جدید دستگاه حضور و غیاب ویژگی‌های بیولوژیکی افراد از جمله اثر انگشتی، خطوط چهره و عنبیه چشم برای تشخیص هویت آنها استفاده شده است. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی نمونه محبوب دستگاه های بیومتریک است.

دستگاه حضور وغیاب چشمی از جمله نوین ترین دستگاه های تشخیص هویت با استفاده از نوین ترین روز دنیا برای حضور و غیاب کارکنان شرکت ها، کارخانه ها و کارگاه ها می باشد. افق فراویژن تولیدکننده دستگاه حضور و غیاب چشمی است.

دستگاه حضور و غیاب چشمی

انواع دستگاه های حضور و غیاب چشمی

دو نوع شناسایی در دستگاه حضور و غیاب چشمی وجود دارد: نوع کارتی و نوع عنبیه چشمی، که در هر دو مدل قابلیت ثبت 150 مورد عنبیه چشم یا کارت در محل کار وجود دارد.

با در نظر داشتن قابلیت و دقت بسیاز زیاد دستگاه حضور و غیاب عنبیه چشمی این روش حضور و غیاب بیش از سایر موارد پیشنهاد می شود. حداکثر ۲۵ سانتی متر با دستگاه حضور وغیاب چشمی برای تشخیص هویت نیاز است تا در کمتر از 1 ثانیه اطلاعات ثبت گردد.

از جمله امتیازات این دستگاه ها عدم امکان تقلب می باشد، چرا که کپی نمودن الگوریتم عنبیه فرد تقریبا محال است، لذا امنیت و دقت دستگاه های حضور و غیاب چشمی بسیار بالا است.

انواع دستگاه حضور و غیاب چشمی

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی تقریبا زیاد است و در سازمان هایی نصب می گرد که تردد افراد و هویت افرادی که به سارمان

وارد می شوند بسیار پر اهمیت است.

دستگاه حضور و غیاب چشمی دارای پردازش گر قدرتمندی بوده و قابلیت ضبط بیش از پنجاه هزار مورد ثبتی را در حافظه اش دارد. از طریق اسکن داخل چشم شما، دستگاه حضوروغیاب چشمی خطوط عنبیه را ناسایی نموده و از آنها الگوبرداری کرده و آنها را به صورت کدهای خاصی در حافظه‌ داخلی خود ذخیره می‌کند.

بدین وسیله در مراجعات بعدی دستگاه با استفاده از سنسور شناسایی عنبیه چشم، شما را شناسایی نموده و ورودتان را ثبت می‌کند.

مقایسه قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

یکی از اساسی ترین آیتم ها در انتخاب دستگاه های حضور و غیاب قیمت آن است. اگرچه برای هر مدیری بودجه ای که به خرید دستگاه های حضور و غیاب اختصاص می دهد بسیار اهمیت دارد اما از من به شما نصیحت که کیفیت را فدای قیمت ارزان یک محصول نکنید.

دستگاه‌های حضور و غیاب در ایران از تنوع بسیار بالایی از کالاهای با کیفیت ایرانی گرفته تا کالاهای چینی عرضه می شود. لیست قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب نشانگر تفاوت چشمگیری بین دستگاه‌های حضور و غیاب چینی بی کیفیت و دستگاه های ایرانی با کیفیت (چیزی در حدود یک میلیون یا کمتر) است. البته نرم افزار حضور و غیاب هم تفاوت قیمتی با یکدیگر دارند.

بنابراین اکثر مدیرانی که قصد دارند بودجه کمتری را صرف خرید دستگاه‌های حضور و غیاب کنند سریعا دستگاه های چینی را خریداری نموده و از پس انداز یک میلیون هزینه اضتفی خرسند می شوند.

غافل از اینکه همین دستگاه های چینی ارزان قیمت پس از مدتی بلای جان آنها شده و چاره ای جز تهیه دستگاه جدیدی ندارند.

به یاد داشته باشید که هیچ ارزانی بی‌علت نیست!

از جمله دردسرهای دستگاه های چینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • موجود نبودن قطعات یدکی
 • نداشتن سیستم پشتیبانی مناسب
 • قدیمی شدن نرم‌افزار

پس اشتباه نکنید قرار نیست هر روز دستگاه حضور و غیاب بخرید، بهتر است دستگاهی باکیفیت و مناسب برای شرکتتان تهیه نموده و از هزینه های جانبی آتی دوری کنید.

امنیت و دقت دستگاه حضور و غیاب چشمی چگونه است؟

دستگاه حضور و غیاب چشمی امنیت و دقت بالاتری در مقایسه با دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی و دستگاه حضور و غیاب کارتی دارد، زیرا تا امروز سابقه ای از تقلب در دستگاه های حضور و غیاب چشمی ثبت نشده است.

قیمت دستگاه حضور و غیاب چشمی

پس اگر امنیت تردد در سازمان شما بسیار پر اهمیت است تنها توصیه ما به شما دستگاه حضور و غیاب چشمی می باشد. با ما تا انتهای این مقاله باشید تا یک جمع بندی در مورد مزایا و معایب دستگاه های حضور و غیاب چشمی داشته باشیم.

مزایای سیستم حضور و غیاب چشمی

امنیت دستگاه حضور و غیاب چشمی حتی بسیار بیشتر از اسکنرهای اثرانگشت می باشد.

زیرا علارغم پیچیدگی‌های بسیار اثرانگشت هر فرد گاها قابل جعل کردن است و این از معایب بزرگ اسکنرهای اثرانگشت در دستگاه‌های حضور و غیاب به حساب می آید، در حالیکه عنبیه چشم هر فرد به قدری پیچیده است و غیر قابل دسترسی که امکان جعل کردن آن به صفر می رسد.

از طرفی به دلیل تماس مستقیم با دست، اسکنرهای اثرانگشت بعد از مدتی فرسوده شده و خراب می شوند، در حالیکه دستگاه حضوروغیاب چشمی ا شیشه و دوربین محافظت و امکان خرابی آنها بسیار کم است.

یکی دیگر از مزایای دستگاه حضورغیاب چشمی عدم وجود احتمال خطا در سنسورهای چشمی (احتمال خطای 1 در 2 میلیون مورد) در مقایسه با سنسورهای اثرانگشتی ( با احتمال ۱ در ۱۰۰ هزار مورد ) می باشد.

مزیت چهارم دستگاه های حضور غیاب چشمی این است که اگرچه اثر انگشت فرد ممکن است در تماس با مواد شیمیایی و یا فعالیت فیزیکی از بین برود اما احتمال آسیب به الگوریتم خطوط عنبیه در انسان بسیار کمتر از اثرانگشت می باشد.

معایب سیستم حضور و غیاب چشمی

 • اینگونه حسگر با چشمان شما عمل می کند، لذا وقتی عینک آفتابی یا طبی به چشم داشته باشید دستگاه حضور و غیاب چشمی قادر به تشخیص چهره شما نمی باشد. عملکرد این دستگاه با دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره متفاوت است.
 • بعضی اشعه های ساطع شده از اسکنر تشخیص عنبیه، در دراز مدت برای چشم مضر بوده و چشم را دچار عارضه می کند.
 • تغییر زاویه دید یا کمی نور هم باعث بروز مشکلاتی در این نوع دستگاه های حضور و غیاب و سیستم کنترل تردد می‌شود.
 • فاصله دور نیز باعث بروز مشکل در شناسایی هدف (عنبیه) می شود زیرا هدف بسیار کوچک است.
 • تابش نور مرئی نیز باعث بروز مشکلاتی در تشخیص عنبیه فرد می گردد.

تشخیص هویت با عنبیه چشم چطور انجام می‌شود

تشخیص هویت با عنبیه چشم

سیستم تشخیص هویت با عنبیه چشم یک سیستم کاملا مدرن با خطای بسیار ناچیز است که امروزه در بسیاری از شرکت‌های مهم جهان و به خصوص ایران استفاده می‌شود. در این مقاله قصد ما این است که شما را با این سیستم بیشتر آشنا کنیم.

ساختار خلق بشر به گونه‌ای است که در برخی موارد بیومتریک مثل DNA، شکل صورت، رگ‌های دست، اثر انگشت، عنبیه، الگوهای کف دست و الگوهای صدا ویژگی‌های متفاوت و منحصر به فردی دارد. همین موضوع باعث شده است تا سیستم‌های تشخیص هویت متفاوتی تولید و عرضه شوند.

در این بین سیستم احراز هویت عنبیه چشم از سایر موارد دقیق‌تر است و حتی به شما تا بیش از 90 درصد دقت در عملکرد را ارائه می‌دهد، میزان دقتی که در دستگاه‌های احراز هویت اثر انگشتی به هیچ وجه وجود ندارد.

برهمین اساس در این مطلب قصد داریم ابتدا توضیح بدهیم که تشخیص هویت با عنبیه چشم چیست، سپس به نحوه کار دستگاه‌های احراز هویت عنبیه چشم و کاربردها، مزایا و معایب این روش احراز هویت بپردازیم.

سیستم احراز هویت افراد با عنبیه

سیستم احراز هویت افراد با عنبیه یا Iris Recognition یک سیستم مدرن برای تشخیص و احراز هویت افراد است که عمده مصرف آن در دستگاه‌های حضور و غیاب مشاهده می‌شود. این سیستم براساس فاکتورهای دستگاه حضور و غیاب بیومتریک کار می‌کند. فاکتورهایی که در هر فردی متفاوت است و هر فردی الگویی منحصر به فرد از آن‌ها را دارد.

دستگاه حضور و غیاب با چشم از فناوری‌های موجود در دوربین‌های فیلمبرداری استفاده می‌کند. این دوربین با استفاده از نور ظریف مادون قرمز قادر است از ساختار پیچیده عنبیه چشم انسان عکسبرداری کرده و تصویر به دست آمده را با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی و آماری رمزگذاری ‌کند. در نهایت یک الگوی منحصر به فرد از عنبیه چشم به دست می‌آید که نه تنها با چشم دیگران متفاوت است، که حتی نوع ساختار آن بین هر دو چشم انسان هم تفاوت دارد.

درصد خطا در این روش احراز هویت کمتر از 10 درصد است و به همین دلیل می‌توان گفت احراز هویت با عنبیه چشم از انواع فناوری‌های کاملا مطمئن و دقیق است که در دستگاه‌های حضور و غیاب و همچنین فضاهای امنیتی استفاده می‌شود.

طریقه کار دستگاه‌های احراز هویت عنبیه

مراحل تشخیص هویت دستگاه‌های احراز هویت عنبیه مراحلی بسیار پیچیده‌اند که در کسری از ثانیه انجام می‌شوند.
در مرحله اول دوربین دستگاه احراز هویت عنبیه تصویری واضح از عنبیه چشم ثبت می‌کند. بعد از اینکه تصویر ثبت شد، حالا دستگاه میزان کیفیت و وضوح تصویر را بررسی می‌کند. در صورت تایید کیفیت عکس، دستگاه عکس عنبیه را در پایگاه داده یا دیتابیس دستگاه ذخیره کرده و ادامه مراحل تایید هویت که شامل مراحل پیچیده فرمولی و ریاضی است در این قسمت از دستگاه انجام می‌شود.

ریاضی در اینجا به دستگاه کمک می‌کند تا الگوریتم و رابطه بین خطوط عنبیه چشم مشخص شود. این رابطه که در هر شخص منحصر به فرد است، همان ویژگی است که باعث شد عنبیه چشم به عنوان یک عضو مهم در بدن برای تشخیص هویت در نظر گرفته شود.

پس از اینکه اطلاعات عنبیه چشم در دستگاه ثبت شد، دیگر دستگاه شما را می‌شناسد و فقط کافیست تا چشم‌های خود را جلوی دوربین آن قرار دهید تا ورود یا خروج شما را تایید کند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه

یکی از مهمترین کاربردهای سیستم‌های احراز هویت با عنبیه چشم، استفاده در دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه است. این دستگاه‌های حضور و غیاب جایگزین بسیار خوبی برای سیستم‌های قدیمی کارتی و اثر انگشتی‌اند. کم بودن امکان تقلب در این دستگاه‌ها و همچنین بالا بودن میزان دقت تشخیص باعث شده است تا بسیاری از ادارات به سمت تهیه دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه بروند.

یکی از دلایل عمده استقبال بیشتر از این دستگاه‌ها به خصوص در سال‌های اخیر شیوع بیماری کرونا بود. سیستم‌های حضور و غیاب اثر انگشتی مهمترین عامل انتقال این بیماری در ادارات هستند و به همین دلیل سیستم احراز هویت افراد با عنبیه، که حتی قادر است از فاصله 35 تا 45 سانتی‌متری هم عنبیه چشم را تشخیص بدهد، جایگزین بسیار مناسب و قابل قبولی بود.

از سوی دیگر قدرت بالای تصویر برداری این دستگاه‌ها که امروزه از دوربین‌های بسیار قدرتمند CCD استفاده می‌کنند عامل دیگری برای محبوبیت بیشتر آن‌هاست. این دوربین‌ها حتی می‌توانند مرکز مردمک، مردمک چشم و حاشیه عنبیه، مژه‌ها و پلک افراد را از یکدیگر تفکیک کرده و عنبیه فرد را تشخیص دهند.

شناسایی افراد از روی چشم

بد نیست در این قسمت نگاهی به تاریخچه کشف روش شناسایی افراد از روی چشم و عنبیه داشته باشیم. اولین بار حدود چهل سال پیش یعنی در سال 1980 بود که دو دانشمند با بررسی ساختار و الگوی عنبیه چشم متوجه شدند این عضو از بدن در هیچ انسانی شبیه به هم نیست. حتی ساختار عنبیه دو چشم انسان با یکدیگر متفاوتند.

جالب است بدانید که حتی ساختار عنبیه چشم دوقلوها هم با یکدیگر متفاوت است. کشف اینکه عنبیه چشم هم مانند اثر انگشت ویژگی بیومتریک به حساب می‌آید و در هر فرد منحصر است گام بزرگی بود برای تولید دستگاه‌ها و اسکنرهای احراز هویت با عنبیه.

مزایای تشخیص هویت افراد با عنبیه

تشخیص هویت افراد با عنبیه مزایای بسیاری دارد. به طوری که همین مزایا باعث شده است تا سیستم‌های تشخیص هویت با عنبیه به انتخاب اول شرکت‌های مختلف تبدیل شوند. در ادامه عناوین این مزایا را برای شما آورده‌ایم:

تشخیص هویت حتی از فاصله دور: با توجه به اینکه عنبیه قابل دیدن از خارج است، پس نیازی به تماس با دستگاه احراز هویت ندارد و حتی از فاصله 45 سانتی‌متری هم قابل تشخیص است.

غیر قابل تغییر: حتی اثر انگشت هم ممکن است از بین برود یا تغییر کند، اما عنبیه همواره ثابت خواهد ماند.

قدرت تشخیص بالا حتی ده برابر سنسورهای اثر انگشتی

بهداشتی بودن و نیاز به تماس نداشتن

امکان احراز هویت حتی در تاریکی: با توجه به اینکه اسکنر عنبیه چشم از نور مادون قرمز استفاده می‌کند، در تاریکی هم می‌تواند الگوی چشم افراد را ثبت کند و تشخیص دهد.

تشخیص زنده بودن: این فناوری حرکت عنبیه را شناسایی می‌کند و به همین دلیل نمی‌توان آن را با تصویر چشم فرد یا هک دستگاه گمراه کرد.

مزایای تشخیص هویت افراد با عنبیه

معایب شناسایی افراد با عنبیه

با اینکه سیستم شناسایی افراد با عنبیه مزایای قابل قبولی دارد، اما معایبی هم وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • متحرک بودن هدف باعث می‌شود تا دقت دستگاه پایین بیاید.
 • در صورت بیماری یا فرو افتادگی پلک‌ها ممکن است تا حدی دستگاه به خطا بیافتد.
 • در فواصل بیشتر از 40 سانتی‌متر دستگاه قادر نیست عنبیه را تشخیص دهد.
 • گران بودن این فناوری نسبت به فناوری‌های حضور و غیاب دیگر.
 • با اینکه فناوری احراز هویت افراد با عنبیه امنیت بسیار بالایی دارد، اما همچنان امکان هک این فناوری وجود دارد.

سخن پایانی، چشم‌ها هیچ وقت دروغ نمی‌گویند

در این مقاله قصد ما این بود که شما را به طور کامل با سیستم تشخیص هویت با عنبیه چشم آشنا کنیم. این سیستم‌ها بسیار دقیق‌اند و درصد خطای بسیار پایینی دارند. همچنین بهداشتی بودن آن‌ها و نیاز نداشتن به تماس با دستگاه باعث شده به خصوص در دوران شیوع بیماری کرونا از دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه استقبال بیشتری شود. و در نهایت باید گفت که چشم‌ها هیچ وقت دروغ نمی‌گویند و بهترین و دقیق‌ترین عناصر بدن ما برای احراز هویت هستند.

روش کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم چگونه است؟

سیستم کنترل تردد پرسنل با چشم با استفاده از دوربین مخصوص خود عنبیه چشم کارکنان را اسکن کرده و سپس با تطبیق خطوط عنبیه شخص با موارد موجود در دیتای از پیش تعریف شده در دستگاه، ساعت ورود و خروج را ثبت می کند.

مزایای اصلی سیستم کنترل ورود و خروج چشمی چیست؟

سرعت و دقت زیاد دستگاه حضور و غیاب چشمی در ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل، از مزیت های مهم این سیستم است. ضمن اینکه به دلیل عدم نیاز به تماس مستقیم، دستگاه اصول بهداشتی را رعایت کرده و در زمان شیوع کرونا بسیار طرفدار پیدا کرده است.

5/5 - (3 امتیاز)