دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا

دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا (Voice recognition attendance device) جز سیستم‌هایی با فناوری بیومتریک است. به همین دلیل سیستم شناسایی صوت حضور و غیاب را می‌توان زیرمجموعه ای از دستگاه حضور و غیاب بیومتریک به حساب آورد. این سیستم کنترل‌گر بر اساس دیتای صوتی دریافت شده از هر فرد عملیات ثبت را انجام می‌دهد. معمولا این سیستم‌ها دارای سنسورهای تشخیصی با قدرتی هستند که ساعت زدن را به سرعت انجام می‌دهند پس مناسب برای محیط‌هایی است که تعداد پرسنل زیادی دارند و ممکن است یک دستگاه حضور و غیاب ضعیف و کم سرعت در شناسایی تایم کاری زیادی را از آن‌ها بگیرد. اما توصیه می‌شود که اگر مجموعه شما فضای پر سروصدایی محسوب می‌شود از دیگر دستگاه‌های بیومتریک مانند دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده کنید. به صورت کلی در زمان خرید و قبل از پرداخت هزینه بهتر است که نوع و هویت کسب وکار خود را به دقت بررسی کنید تا بتوانید سیستم حضور و غیاب هوشمند مناسبی را خریداری کنید.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا چیست؟

آیا تا به حال با یک دستگاه حضور و غیاب از طریق شناسایی صوت رو به رو شده‌اید؟ در شرکتی که در آن مشغول به کار هستید از چه نوع دستگاهی برای کنترل حضور وغیاب استفاده می‌شود؟ دستگاه تشیخص دهنده صدا حضور و غیاب به صورت کلی افراد را از طریق آوایی که به دستگاه می‌دهند، شناسایی می‌کند. همانطور که در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره دوربین تعبیه شده در دستگاه بسیار مهم است. در سیستم کنترل ورود و خروج بر اساس شناسایی صدا میکرون قرار گرفته شده در دستگاه نیز مهم‌ترین و حساس ترین بخش به شمار می‌رود. اما لازم است بدانید که دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا دارای دو نوع است.

انواع سیستم کنترل تردد پرسنل از طریق صوت

  1. در نوع اول این سیستم کنترل تردد کارکنان از راه صوت محتوای گفته شده به دستگاه با اهمیت است و دستگاه اشخاص را بر اساس متنی که بیان می‌کنند می‌شناسد. به عنوان مثال فرض کنید که این سیستم تشخیص دهنده را برای دستگاه حضور و غیاب استارت اپ خود خریداری کرده‌اید؛ هر یک از افرادی که می‌خواهید به مجموعه وارد شوند لازم است خود را به دستگاه تحت عنوان شناسایی اولیه معرفی کنند. به این منظور هر کدام از آنها با توافق از پیش تعیین شده‌ای نام خود و یا رمزی را به صورت گفتاری به دستگاه می‌دهند و سیستم تشخیص صدا با دستگاه حضور و غیاب نیز مانند یک ضبط صوت صداها را بر اساس محتوای گفته شده در حافظه داخلی ذخیره می‌کند. بر این اساس افراد در زمان ورود و یا خروج باید همان متن را در برابر دستگاه بازگو کنند تا سیستم با تطبیق صوت دریافتی با صدای از پیش گرفته شده اقدام به ساعت زنی کند.
  2. اما در نوع دوم دستگاه حضور و غیاب بر اساس شناسایی صوت محدودیتی برای گفتن یک متن ثابت نیست. این نسخه را می‌توان کمی پیشرفته‌تر از نوع اول آن دانست. در زمان شناسایی اولیه این سیستم، افراد کافی است در مقابل میکروفن دستگاه تعدادی جمله را بازگو کنند تا سیستم فرکانس‌های منحصر به فرد هر کدام را شناسایی و ذخیره سازی کند و در هر زمان با شنیدن همان فرکانس صوتی اقدام به ثبت اطلاعات تردد نماید.

سیستم تشخیص صوت حضور و غیاب چه مزایایی دارد؟

دستگاه تشخیص صدا حضور و غیاب، را می‌توان یکی از پر مزیت‌ترین نمونه‌های موجود در بازار دانست. در فناوری ساخت این سیستم امکان مچ شدن با انواع نرم افزار حضور و غیاب وجود دارد. همچنین اطلاعات این دستگاه را می‌توانید با سینک کردن با نرم افزار ای او اس حضور و غیاب نصب شده بر روی گوشی آیفون خود مشاهده کنید. همچنین اپلیکیشن‌های مناسب موبایل وجود دارد. همچنین با توجه به اینکه نیازی نیست که افراد به صورت تماسی خود را به سیستم کنترل رفت و آمد پرسنل از طریق صوت معرفی کنند. این سیستم یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های شناسایی در ایام کرونا به شمار می‌رود.

کاربرد دستگاه حضور و غیاب صوتی

دستگاه حضور و غیاب صوتی مناسب برای فضاهای عموما کم سر و صدا و آرام است. به عنوان مثال انتخاب این دستگاه به عنوان دستگاه حضور و غیاب کارخانه ای که مملو از ماشین آلات تراشکاری و پر سر و صداست، نادرست است. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین کاربرد سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا در فضاهایی است که مخاطبان آن روشن دلان و افراد نابینا هستند. این سیستم تشخیصی صوتی بدون زحمت و به راحتی می‌تواند ساعات ورود و خروج این اشخاص را ثبت و ذخیره سازی نماید. توجه داشته باشید که این سیستم هم مانند همه دستگاه‌های حضور و غیاب علاوه بر مزایای گفته شده و متعددش دارای مشکلاتی نیز هست.

معایب دستگاه کنترل تردد پرسنل تشخیص صدا

به صورت کلی دستگاه‌های تولید شده با تکنولوژی بیومتریک نسبت به سایر سیستم‌های کنترل ورود و خروج پرسنل مانند دستگاه حضور وغیاب پانچی قیمت بالاتری دارد. همچنین به دلیل حساسیت بالا و قیمت قطعات مصرفی، هزینه تعمیر دستگاه حضور و غیاب تشخیص دهنده صوت نیز در مقایسه با سایر نمونه به مراتب بیشتر است.  دستگاه کنترل ورود و خروج کارکنان بر اساس صوت امنیت بسیار بالایی در مقایسه با سیستم‌های اولیه حضور و غیاب از جمله دستگاه حضور و غیاب کارتی و یا حتیدستگاه حضور و غیاب رمزی دارد. اما جالب است بدانید که باز هم در این سیستم امکان دور زدن و تقلب وجود دارد. در برخی از سازمان‌ها ممکن است پرسنل بر اساس جو دوستانه‌ای که در بینشان وجود دارد برای فرار از غیبت اقدام به جا به جایی و تقلب کنند. به این صورت که وویسی را از همکارشان برای دستگاه پخش کرده و حضور او را ثبت می‌کنند. البته نگران نباشید این دستگاه در نمونه‌های برتر خود این مشکل را حل کرده است.  

بهترین سیستم کنترل ورود و خروج تشخیص صوتی

بهترین سیستم کنترل ورود و خروج تشخیصی صوت امنیت بالایی به چشم می‌خورد و باگ‌هایی که در نمونه‌های قبلی آزاردهنده بود رفع شده است. با نگاه کلی به بدنه اصلی عالی‌ترین نمونه سیستم کنترل رفت و آمد شناسایی صدا علاوه بر میکروفن و نمایشگر، دوربینی را مشاهده خواهید کرد.این دوربین وظیفه شناسایی و ساعت زنی را ندارد و صرفا به منظور تشخیص چهره و یا ضبط صوت و یا هر دیواس ضبط کننده صدایی دیگری تعبیه شده است. با وجود این دوربین دیگر افراد نمی‌توانند با پخش یک وویس اقدام به ثبت ورود و یا خروج خود یا همکارانشان کنند. برترین نمونه دستگاه حضور و غیاب تشخیص دهنده صدا به قدری امنیت بالایی دارد که در موارد محدود شاهد هک دستگاه حضور و غیاب صوتی خواهیم بود. پس برای خرید عالی‌ترین دستگاه شناسایی صدا حضور و غیاب تعلل نکنید!

خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا ممکن است انگیزه کافی را برای خرید این سیستم کنترل حضور و غیاب از طریق صدا بدست آورده باشید. همانطور که می‌دانید مشورت در امور علی‎‌الخصوص امور مهم مالی شما را از خریدهای آسیب زننده دور می‌کند. ما نیز پیشنهاد می‌کنیم برای خرید این سیستم با مشاوران با تجربه افق فراویژن که تخصص خوبی در این زمینه دارند مشورت کنید. همچنین با مراجعه به سایت اختصاصی این شرکت می‌توانید از محصولات متنوع این گروه دیدن کنید.

بهترین فضا برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا کدام است؟

در مکان‌های نسبتا آرام می‌توان به خیال راحت از امکانات این سیستم بهره گرفت.

چند نوع سیستم حضور و غیاب تشخیصی صدا وجود دارد؟

از نظر فناوری ساخت، دستگاه کنترل تردد پرسنل از طریق صوت دارای 2 نوع کلی است.

5/5 - (3 امتیاز)