دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس (Cardless attendance device) یک نوع سیستم حضور و غیاب است که برای کنترل و مدیریت ساعت ورود وخروج پرسنل از کارت تردد استفاده می‌کند. اما اصلی ترین تفاوت آن با مدل تماسی این است که در دستگاه کارتخوان بدون تماس نیازی نیست که کارت خود را مستقیما روی اسکنر سیستم قرار دهید؛ تا عمل تشخیص هویت و ساعت زنی انجام شود. در ساخت این دستگاه از فناوری پیشرفته RFID استفاده شده است.

RFID به دستگاه این امکان را می‌دهد که فرکانس‌های رادیویی را شناسایی کند. بر اساس طول موج قابل تشخیص، دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس به 3 گروه تقسیم می‌شود: دستگاه با فرکانس کم (LF)، دستگاه با فرکانس زیاد (HF) و دستگاه با فرکانس خیلی زیاد (UHF). هر یک از این مدل‌ها کاربردهای خاص خود را دارند و هرچه فرکانس قابل تشخیص بیشتر شود. فاصله‌ای که در آن سیستم قادر به خواندن کارت تردد(RF) است؛ افزایش می‌یابد. بر این اساس دستگاه کارتی غیر تماسی با فرکانس بالا به طور معمول برای صورت برداری از اجناس مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این توضیحات اگر قصد خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس را دارید؛ توصیه می‌کنیم که حتما با کارشناسان ما در افق فراویژن تماس بگیرید. همچنین سایت افق فراویژن اطلاعات خوبی در مورد انواع نرم افزار حضور و غیاب، مبلغ نرم افزار حضور و غیاب و انواع خدمات مدیریت پرسنل و نرم افزار کنترل تردد را در اختیار شما خواهد گذاشت.

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس
دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس چیست؟

با پیشرفته شدن تکنولوژی به کار رفته در دستگاه حضور و غیاب کارتی، نوع دیگری از این سیستم‌های کنترل ورود و خروج پرسنل یعنی دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس به بازار معرفی شد. با وجود اینکه این دستگاه برای مدیریت تردد پرسنل مانند دستگاه حضور و غیاب بیومتریک از ویژگی‌های بیولوژیک انسان استفاده نمی‌کند. اما تکنولوژی مدرنی را برای کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل به کار گرفته است. اگر بخواهیم انواع دستگاه حضور و غیاب را در چند گروه قرار دهیم باید گفت که دستگاه حضور و غیاب رمزی، سیستم حضور و غیاب پانچی و مدل کارتی تماسی به لحاظ دقت، قدمت و قیمت تقریبا در یک گروه قرار می‌گیرند. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، سیستم ساعت زنی کارتی بدون تماس و دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در یک گروه و به همین ترتیب دستگاه حضور و غیاب بر اساس سیگنال مغز و قلب، دستگاه حضور و غیاب تشخیص خطوط کف دست و سایر انواع سیستم بیومتریک حضور غیاب به دلیل فناوری پیچیده‌ای که دارند در یک دسته هستند. در این میان دستگاه حضور و غیاب ترکیبی به دلیل ادغام شدن یک سیستم بیومتریک و یک سیستم غیربیومتریک با یکدیگر، در دسته مجزایی قرار خواهد گرفت. ضمن این توضیحات باید به این نکته اشاره کرد که دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی برای ثبت ورود و خروج و مدیریت تردد کارکنان مجموعه شما از کارت تردد مخصوصی که به کارت RF مشهور است؛ استفاده میکند. به همین دلیل می‌توان گفت که سیستم حضور غیاب با کارت غیر تماسی از نظر قدمت، تکنولوژی به کار رفته و قیمت دستگاه حضور و غیاب در رنج متوسطی قرار داشته و یک سیستم متوسط با کارایی بالا است. اما نحوه کار سیستم حضورو غیاب کارتی بدون تماس به چه صورت است؟

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب با کارت غیر تماسی

اگر بخواهیم نحوه کار این دستگاه را در یک جمله خلاصه کنیم؛ باید گفت که دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس بر اساس تشخیص فرکانس‌های رادیویی خاص مدیریت تردد پرسنل یک سازمان را سازماندهی می‌کند. در این دستگاه لازم نیست مانند دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی کارت تردد پرسنل به صورت مستقیم روی سنسور سیستم قرار گیرد. فناوری RFID (شناسایی امواج رادیویی) به رفته در ساخت این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد تا بدون تماس مستقیم کارت RF با اسکنر، احراز هویت شده و ساعت ورود و خروج خود را ثبت نمایید.  این دستگاه بر اساس فاصله‌ای که قابلیت تشخیص هویت کارت امکان دارد و همچنین طول موج فرکانس‌های رادیویی قابل شناسایی به 3  دسته تقسیم می‌شود. برای آشنایی با نحوه کار دستگاه حضور و غیاب روی لینک کلیک کنید.

انواع دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس

برای آشنایی با انواع دستگاه حضور و غیاب کافی است سری به لینک قبلی بزنید. هر یک از انواع دستگاه‌های کنترل تردد کارتی پرسنل که بدون تماس مستقیم احراز هویت می‌کند؛ قادر به شناسایی فرکانس خاصی است. هر چه طول موج قابل تشخیص دستگاه کمتر شود، برای ثبت ساعت ورود و خروج لازم است کارت را در فاصله نزدیکتری نسب به اسکنر دستگاه قرار دهید. با این توضیح انواع دستگاه حضور غیاب کارتی غیر تماسی عبارت اند از:

دستگاه حضور غیاب با کارت بدون تماس با فرکانس کم LF

این دستگاه که به سیستم حضور و غیاب کارتی Low frequency نیز شناخته می‌شود؛ طول موج‌هایی در محدوده (120 -134 KHz) را شناسایی خواهد کرد. این محدوده فرکانس رادیویی طول موج‌های کم را شامل می‌شود. در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم، کارت تردد تا فاصله 10 سانتی متری دستگاه قابل تشخیص است.

دستگاه حضور غیاب با کارت غیر تماسی با فرکانس زیاد HF

با زیاد شدن طول موج‌های قابل شناسایی برای سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس تا مقدار 13.56 مگا هرتز، این دستگاه خواهد توانست در فاصله دورتری کارت HF را تشخیص داده و ساعت ورود و خروج فرد را ثبت نماید. این سیستم کارت تردد را تا فاصله یک متر شناسایی خواهد کرد. دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس HF (High Frequency) از سیستم‌های رایج کارتخوان بدون تماس است.

دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد UHF

دستگاه حضور و غیاب با کارت غیر تماسی Ultra High Frequency (UHF) کارت تردد را در فاصله 10 متر به درستی تشخیص خواهد داد. طول موج قابل شناسایی برای این دستگاه در محدوده 850 تا 960 مگا هرتر است. به دلیل قدرت تشخیص بالا در فاصله زیاد از این دستگاه اغلب برای تهیه لیست اموال در انبارها استفاده می‌شود. به این صورت که بر روی اموال و کالاها تگ‌های شناسایی مخصوص به نام تگ یا برچسب UHF نصب می‌شود. در نتیجه با عبور دادن دستگاه کارتخوان UHF قابل حمل داخل انبار، مشخصات کالاها در حافظه دستگاه با اطلاعات تعریف شده از قبل، تطبیق و ثبت خواهد شد.

انواع دستگاه حضورغیاب کارتی بدون تماس ویژگی‌های مشترک و فوق العاده‌ای دارند که برای بسیاری از مدیران مهم و ارزشمند است.

ویژگی‌های دستگاه حضورو غیاب کارتی بدون تماس

یکی از مهم ترین مشخصات سیستم حضورو غیاب کارتی بدون تماس این است که این دستگاه بدون نیاز به تماس مستقیم با کارت تردد، قادر به ثبت ساعت ورود و خروج است. این ویژگی باعث شده که سرعت ثبت ساعت‌ها و کنترل حضور و غیاب با استفاده از این سیستم بسیار بالا باشد. همچنین استفاده از فناوری RFID در ساخت این دستگاه سبب شده که دقت شناسایی مشخصات و ثبت ساعت تردد پرسنل بسیار مطلوب و مورد قبول باشد. در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس بر خلاف مدل تماسی احتمال خطاکمتر است. لازم به توضیح است که احراز هویت در دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی با استفاده از بارکد روی کارت یا میدان مغناطیسی انجام می‌شود؛ بنابراین در صورت مخدوش شدن کارت یا بارکد آن، امکان خطا در شناسایی و ثبت ساعت ورود و خروج وجود دارد. اما در دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی برای تشخیص هویت به بارکد نیاز نیست؛ بنابراین مخدوش شدن بارکد یا کم رنگ شدن نوشته‌های روی کارت RF بر روند کنترل حضور و غیاب توسط سیستم کنترل ورود و خروج پرسنل کارتی بدون تماس خللی وارد نخواهد کرد.

با توجه به مطالب فوق، ویژگی‌های دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس عبارت اند از:

  • عدم نیاز به تماس مستقیم کارت تردد با اسکنر دستگاه
  • دقت بالا در شناسایی و تطبیق مشخصات سازمانی
  • سرعت بالا در ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل
  • احتمال خطای کم در تشخیص و ثبت ساعت حضور و غیاب کارکنان

اگر این ویژگی‌ها نظر شما را جلب کرده است؛ شاید بهتر باشد که با کاربردهای دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی هم آشنا شوید.

ویژگی‌های دستگاه حضورو غیاب کارتی بدون تماس
ویژگی‌های دستگاه حضورو غیاب کارتی بدون تماس

کاربرد دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

کاربرد سیستم حضور و غیاب با کارت غیر تماسی با توجه به مدل آن یعنی دستگاه کارتی با فرکانس پایین(LF)، دستگاه کارتی با فرکانس بالا(HF) و دستگاه کارتی با فرکانس خیلی بالا (UHF) متفاوت است. سیستم ثبت ورود و خروج پرسنل کارتی LF معمولا برای سازمان‌های کوچک تر و مجموعه‌هایی که سرعت ثبت تردد پرسنل اهمیت چندانی ندارد؛ مناسب است. به عنوان مثال از دستگاه LF برای سیستم کنترل تردد مترو استفاده می‌شود. همچنین دستگاه‌های کارتی بدون تماس مدل UHF غالبا جهت موارد انبارداری و صورت برداری از کالاها کاربرد دارند. بر این اساس حتما لازم است پیش از خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس به طور کامل در مورد این دستگاه‌ها اطلاعات به دست آورید. تنها در این صورت است که خرید خوبی برای مجموعه خود خواهید داشت.

خرید دستگاه حضورو غیاب کارتی بدون تماس

مانند هر کالای دیگری لازم است قبل از خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس نیز به طور کامل با مشخصات، انواع و قیمت دستگاه حضور و غیاب آشنا شوید. دانستن این که کدام مدل سیستم کنترل تردد مناسب مجموعه شماست؛ مسئله بسیار مهمی‌ ‌است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که پیش از سفارش آنلاین دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی، حتما با متخصصین حوزه خدمات مدیریت تردد و حضورغیاب مشورت کنید.

خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس
خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی چه انواعی دارد؟

دستگاه حضورغیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم یا LF، دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی با فرکانس زیاد یا HF، سیستم حضور و غیاب با کارت بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد یا UHF.

از چه نوع دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی می‌توان برای تهیه لیست اموال استفاده کرد؟

سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد با قدرت شناسایی تگ UHF تا فاصله 10 متری جهت صورت برداری از کالاها مناسب است.

4.7/5 - (4 امتیاز)