Skip to main content

نصب دستگاه حضور و غیاب

نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب(Installation and operation of the attendance device)معمولا به طور کامل توسط کارشناسان شرکت ارائه دهنده خدمات در اختیار شما قرار می گیرد. با دریافت راهنمایی های لازم و اطلاعات کامل در مورد طرز انتقال داده های دستگاه حضور و غیاب می توانید بسته به شرایط و بودجه ای که در نظر دارید، مناسب ترین گزینه را در اولویت انتخاب خود قرار داده و از مزایای نصب و راه اندازی این نوع دستگاه های حضور و غیاب بهره‌مند شوید. در این راستا کارشناسان شرکت افق فراویژن آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب

چگونه دستگاه حضور و غیاب را نصب کنم؟

برای نصب سیستم حضور و غیاب، نیاز به نصب فیزیکی تجهیزات و سیم های الکتریکی (سیم های برق و LAN) دارید. تجهیزات الکتریکی این سیستم شامل خواننده های بیومتریک، منبع تغذیه بافر و سایر ابزارها است.

آموزش نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب

در ابتدا، شما باید یک مکان مناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب خود پیدا کنید، به عنوان مثال، اگر یک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره خریداری نموده اید، باید دستگاه حضور و غیاب خود را در مکان مناسبی نصب کنید که در معرض تابش نور شدید یا نور مستقیم خورشید و در جایی که به طور کلی نور تغییر می کند، نباشد.

پس از نصب دستگاه حضور و غیاب مورد نظر خود، باید نرم افزار حضور و غیاب دستگاه خود را بر روی سیستم رایانه نصب کنید.

مراحل نصب و راه اندازی انواع دستگاه حضور غیاب بدون خطا

قبل از نصب نرم افزار حضور و غیاب، باید دقت داشته باشید که نرم افزار مورد نظر را باید بر روی سیستم عامل ویندوز 7 به بالا نصب کنید، در غیر این صورت در نصب آن با مشکل مواجه خواهید شد.

پیشنهاد می کنیم برای پیشگیری از خطاهای احتمالی، نرم افزار دستگاه حضور و غیاب را روی ویندوز 7 یا 10 اجرا کنید. به خاطر داشته باشید که در صورت نصب ویندوز 8 و 10، در ابتدا باید Microsoft .Net Framework 3.5 را نصب کنید.

پس از نصب تنظیمات نرم افزار حضور و غیاب ذکر شده، باید تنظیمات دستگاه حضور و غیاب را بر روی سیستم خود انجام دهید، باید بدانید که این تنظیمات در روند کار سیستم شما اختلالی ایجاد نمی کنند.

 1. زبان سیستم را برای نصب نرم افزار حضور و غیاب تنظیم کنید.
 2. تنظیمات ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب را از طریق نرم افزار انجام دهید.

نحوه اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر

یکی از مهمترین مراحل نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب، انتقال اطلاعات با هدف دسترسی به داده های دقیق است که باید با در نظر گرفتن دستورالعمل های هر دستگاه به درستی انجام شود و هرگونه مشکلی در این مرحله می تواند به از دست رفتن داده ها منتهی گردد.

دستگاههای حضور و غیاب مدل های متفاوتی دارند و از همین رو روش های متفاوتی برای انتقال اطلاعات و اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر وجود دارد. به طور کلی، اطلاعات دستگاههای حضور و غیاب به چهار روش به یک کامپیوتر منتقل می شود که عبارتند از:

 • فلش USB درایو
 • شبکه TCP / IP
 • شبکه وای فای
 • IP معتبر/ استاتیک اینترنت
نصب و راه اندازی انواع دستگاه حضور غیاب

هر یک از این روش ها، بر اساس مدل سیستم و دستگاه شما، دارای برخی مزایا و معایب است که در ادامه هر یک از این روش ها شرح داده میشود.

نحوه نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب با استفاده از درایو فلش USB

در صورتی که داده ها را از طریق فلش به کامپیوتر منتقل می کنید، دیگر نیازی به سیم کشی نخواهید داشت و بنابراین به راحتی می توانید دستگاه را در هر موقعیتی که مناسب شماست نصب و راه اندازی کنید.

برای اینکه بتوانید داده های مربوط به ترافیک را مشاهده کنید، باید هر بار فلش را در سیستم حضور و غیاب وارد کرده و اطلاعات مورد نظر را منتقل کنید، این یکی از مهمترین چالش های استفاده از این روش است که گاها می تواند زمان بر باشد.

برای انتقال اطلاعات دستگاه از طریق USB، باید فرمت فلش را روی FAT32 تنظیم کنید. اگر فلش روی FAT32 تنظیم نیست، شما می توانید آن را فرمت کرده و سپس گزینه FAT32 را تنظیم کنید.

تنظیمات تاریخ و ساعت دستگاه بسیار ساده است و در دفترچه راهنمای آن درج شده، کاربران می توانند با دریافت دستورالعمل های لازم به سادگی مراحل مربوط به تنظیم و اجرای آن را در اولویت قرار دهند.

اتصال به کامپیوتر با استفاده از TCP / IP LAN

 • برای اتصال دستگاه حضور و غیاب مراحل زیر را دنبال کنید:
 • ساپورت بیومتریک را فعال کنید
 • دکمه روشن/خاموش را برای راه اندازی رایانه فشار دهید و کلید F10 را فشار دهید تا ابزار راه اندازی BIOS برای شما باز شود.
 • در قسمت System Configuration، به دنبال گزینه Biometric Device باشید. اگر وجود دارد، آن را فعال کنید.
 • برای ذخیره این تنظیمات و راه اندازی مجدد کامپیوتر، کلید F10 را فشار دهید.

مراحل نصب دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره داینامیک

مراحل زیر را برای نصب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره دینامیک انجام دهید:

 • آی دی صورت Face ID را تنظیم کنید.
 • به قسمت تنظیمات> شناسه چهره و رمز عبور بروید.
 • روی Set up Face ID کلیک کنید.
 • مطمئن شوید که دستگاه خود را در جهت عمودی نگه داشته اید.
 • صورت خود را در جلوی دستگاه خود قرار دهید و روی شروع کار کلیک کنید.
 • صورت خود را در داخل کادر قرار دهید و سر خود را به آرامی حرکت دهید تا دایره تکمیل شود.

راهنمای راه اندازی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

به همراه هر دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، یک آداپتور برای اتصال دستگاه به منبع تغذیه و تعدادی پیچ برای نصب در انواع مختلف فضاها پیشنهاد شده است. با در نظر داشتن اینکه نصب دستگاه های مختلف در مکان های مختلف روش نصب متفاوتی با یکدیگر دارند، شما می توانید از کاتالوگ دستگاه حضور و غیاب برای راهنمایی استفاده کنید.

راهنمای نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب

برای نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در ابتدا کلید پاور را فشار داده و دستگاه را روشن کنید.
 • به قسمت تنظیمات DEVICE SETTING رفته و اطلاعات مورد نیاز خود را وارد سیستم کنید.
 • تاریخ و ساعت دستگاه و نحوه اسکن گرفتن دستگاه را تنظیم کنید.
 • اطلاعات هر فرد را به صورت مجزا در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ثبت کنید.
 • اثر انگشت هریک از کارکنان را تک به تک ثبت کنید.
 • آخرین مرحله گرفتن خروجی از دستگاه حضورو غیاب است. یک پورت پشت دستگاه نصب شده است که می توانید آنرا به فلش مموری یا به سیستم کامپیوتری نصب کنید.
 • به گزینه U-Down رفته و با فشردن آن، اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کنید.

آموزش نصب دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس

نصب هر دو نوع دستگاه حضور و غیاب کارتی بسیار ساده است و طبق راهنما می توانید آن را در مکان مناسبی که در دسترس کارکنان باشد، نصب کنید. برای راه اندازی نیز باید دستگاه را به شبکه کابلی یا بی سیم وصل کنید.
اگر انتقال اطلاعات دستگاه حضور و غایب کارتی، از طریق شبکه کابلی صورت گیرد، لازم است کابلی بین دستگاه حضور و غیاب و سیستم موجود کشیده شود.

انتقال داده ها از طریق IP ثابت بدون کابل کشی نیز انجام می شود، که در این روش، دستگاه حضور و غیاب باید روی کامپیوتر پینگ شود، احتمال حذف داده ها در این مورد یا از دست دادن آنها، به ندرت رخ می دهد. به همین علت، اگر هزینه سیم کشی برای شما گران نیست، می توانید این روش را برای انتقال اطلاعات دستگاه حضور وغایب کارتی در نظر بگیرید.

طریقه نصب یک دستگاه بیومتریک روی کامپیوتر

نصب و راه اندازی نرم افزارهای دستگاه حضور غیاب بر روی کامپیوتر کار دشواری نیست. برای نصب انواع سیستم حضور و غیاب بیومتریک روی کامپیوتر ابتدا سی دی مربوطه را در رایانه خود قرار داده و سپس مایقی مراحل نصب و راه اندازی استاندارد را انجام دهید. در این مرحله آیکون یک برنامه روی کامپیوتر شما اضافه می شود.

مرحله بعد شامل ورود اطلاعات مورد نیاز شرکت ها و ادارات در این نرم افزار است. این مرحله بسیار حساس است زیرا بدون آن این نرم افزار درست عمل نمی کند.

هنگام اضافه نمودن یک قسمت، کلیه داده های مورد نیاز خود من جمله نام بخش، نام مدیر و غیره را اضافه کنید. بعد از انجام این مرحله اطلاعات کارکنان خود را واردکنید. با ورود کامل اطلاعات، دستگاه نصب و راه اندازی شده و آماده استفاده است.

اهمیت نصب دستگاه حضور و غیاب

شاید به نظر شما ثبت ورود و خروج پرسنل ساده به نظر برسد و یا این تفکر را داشته باشید که می‌توانید خودتان به حضور و غیاب پرسنل نظارت داشته باشید.

اما بهتر است بدانید که این امر به صورت دستی تقریبا امروزه غیرممکن به نظر می‌رسد؛ به خصوص برای سازمان‌هایی که بزرگ هستند و تعداد پرسنل آن‌ها زیاد است.

از همین‌رو نصب یک سیستم کنترل تردد امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد. از تأثیراتی که این دستگاه بر نحوه عملکرد پرسنل می‌گذارد می‌توان به منظم شدن آن‌ها اشاره کرد.

اگر کارمندی متوجه شود که بابت چند دقیقه تأخیر و یا زودتر ترک کردن محل کار مبلغی از او کسر می‌شود، پس در ساعت ورود خروج خود دقت بیشتری می‌کند. در نتیجه خواهید دید که با گذشت زمان نظم و یک‌پارچگی را در مجموعه خود برقرار کرده‌اید.

از دیگر تأثیرات نصب این دستگاه در شرکت و یا سازمان این است که حساب و کتاب برای پرداخت حقوق دقیق‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

اهمیت نصب دستگاه حضور و غیاب

از دیگر تأثیراتی که این دستگاه‌ها بر روی آسان‌تر شدن کار شما دارند این است که دیگر نیازی نیست انتهای هر ماه ساعت‌هایی که به صورت دستی در کاغذ نوشته شده است را برای حقوق کارمندان محاسبه کنید.

این کار در نرم افزار حضور و غیاب با زدن چند کلیک ساده انجام می‌شود که با این کار هم در زمان خود صرفه جویی کرده‌اید و هم از اشتباهات احتمالی جلوگیری می‌کنید.

همچنین احتمال تقلب و خطا در صورت نصب چنین دستگاهی تا حد قابل توجهی پایین می‌آید.

آیا می‌توان دستگاه حضور و غیاب را خود مسئول سازمان راه اندازی کند؟

بهتر است برای بار اول خود برندی که سیستم حضورو غیاب را خرید کرده اید راه اندازی کند و مسئول مربوطه از سازمان شما آموزش های لازمه را ببیند.

راه اندازی دستگاه حضورو غیاب اثر انگشتی با راه اندازی سیستم کارتی متفاوت است؟

راه اندازی سیستم حضورو غیاب نیزامند تنظیمات بیشتری نسبت به نرم افزار کارتی دارد.

5/5 - (5 امتیاز)