افق فراویژن؛ ارائه دهنده انواع سیستم‌های حضور و غیاب،  کنترل تردد و گیت‌های کنترل تردد

سیستم کنترل تردد

مدیریت کنترل تردد

انواع دستگاه های کنترل تردد تحت شبکه

ایجاد محدودیت تردد با سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد تشخیص چهره با هوش مصنوعی

AI-20

سیستم کنترل تردد اثر انگشت ضد آب

TFS-50

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-70

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-90

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-28PLUS

انواع سیستم های کنترل تردد 

سیستم‌های کنترل تردد شرکت افق شامل یک مجموعه اتوماسیون حفاظتی و کنترلی هستند که انواع متنوعی دارند. انواع اکسس کنترل از دو جهت قابل طبقه‌بندی است. از منظر نوع کنترل، می‌توان آن‌ها را به دودسته تردد پرسنل یا فرد و تردد وسایل نقلیه یا خودرو تقسیم کرد. از نظر نوع سیستم نیز، اکسس کنترل‌ها به دودسته مستقل (Stand Alone) و تحت شبکه (Networkable) تقسیم می‌شوند. مانند سیستم حضور و غیاب می‌توان از سیستم‌های کنترل تردد محدودیت تردد ایجاد کرد.

کنترل تردد برای چه درب هایی مناسب است 

سیستمهای کنترل تردد این قابلیت را دارند که بر روی تمامی درب های تولید شده و معرفی شده نصب شوند ، سیستم های کنترل تردد دارای قفل های متنوع برقی هستند که این قفل ها تنوع بسیاری دارند ، پس هر نوع دربی که در مجموعه خود دارید ، یعنی درب با چارچوب های پی وی سی ، چوبی ، فلزی ، درب های تک لنگه و دو لنگه ، درب های شیشه ای و یا کشویی و … 

محصولات کنترل تردد

انواع سخت افزار ها و تجهیزات مرتبط با سیستم های کنترل تردد

کنترل تردد تشخیص چهره

کنترل تردد اثر انگشت

کنترل تردد کارتی

قفل های کنترل تردد

تجهیزات کنترل تردد

میتونی مشاوره رایگان داشته باشی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند 

محصولات نرم افزاری مرتبط با این محصولات

کدام محصول نرم افزاری برای شما مناسب است 

سیتمهای کنترل تردد بدون نیاز به نرم افزار

ایجاد محدودیت تردد با سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد تشخیص چهره با هوش مصنوعی

AI-20

سیستم کنترل تردد اثر انگشت ضد آب

TFS-50

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-70

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-90

سیستم کنترل تردد اثر انگشت و کارت

TFS-28PLUS

کاربرد های استفاده از دستگاه های کنترل تردد

کدام سیستم کنترل تردد برای شما مناسب است 

کنترل تردد افراد

کنترل تردد آزمایشگاه

کنترل تردد همایش

فرم درخواست کاتالوگ

سیستمهای کنترل تردد تحت شبکه 

این نوع سیستم کنترل تردد این امکان را می دهد که به نرم افزار کنترل تردد در بستر شبکه متصل کنید و کلیه گزارشات تردد افراد را که در در دستگاه تعریف شده اند را گزارش بگیرید . این گزارشات می تواند در زمان ورود شخص و یا خروج شخص باشد و همچنین یک سطح دسترسی  برای شخص با استفاده از نرم افزار می توان ایجاد کرد (Time zone) که فقط در بازه های زمانی خاص واردو خارج شود . می توانید شخص را در دستگاه تعریف و یا حذف کنید و یا اگر چندین دستگاه دارید فقط در یک دستگاه شخص را تعریف کرده  و در بستر شبکه اطلاعات شخص را به همه دستگاه ها منتقل کنید 

سیستم های کنترل تردد مستقل 

این سیستم قابلیت گزارش گیری در دستگاه وجود ندارد و فقط این امکان را مهیا می کند که هر شخص در دستگاه تعریف شود بتواند ورود و یا خروج کند 

سوالات متداول در مورد دستگاه های کنترل تردد

مطالعه پاسخ سوالات زیر شاید شما را در جهت خرید دستگاه حضور و غیاب کمک کند 

کلیه دستگاه های سیستم کنترل تردد قابل استفاده برای همگان هست و محدودیتی وجود ندارد  فقط با توجه به نیاز شما در گزارشگیری و یا عدم گزارشگیری می توانید نوع دستگاه خود را مشخص کنید . می توانید به حسب نیاز و یا شرایط محیطی خود از دستگاه های اثر انگشت و یا تشخیص چهره استفاده کنید همچنین در خرید این دستگاه ها باید مشخص کنید مکان نصب این سیستم ها در داخل اناق هست و یا در محیط باز قرار می گیرد 

بله این امکان وجود دارد هر و  نوع دستگاه چه در بستر شبکه یا مستقل به خود را بر حسب شرایط داخلی و محیطی خود می توانید انتخاب کنید 

محدودیتی در تعداد دستگاه ها وجود ندارد ، می توانید کلیه درب هارا به صورت کاملا مستقل بازه زمانی داده (Time zone)  و یا آنها را در یک صورت یکپارچه و یکسان در نرم افزار مدیریت کنترل تردد تعریف کرد.

کلیه دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد شرکت افق فرا ویژن دارای 18 ماه گارانتی دستگاه و 48 ماه گارانتی سنسور اثز انگشت(در صورتی که دستگاه داشته باشد ) و 10 سال خدمات پس از فروش می باشد 

آخرین بلاگ های فراویژن

محتوای تخصصی و آموزشی را در وبلاگ ما مطالعه  کنید 

تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR) محصولی است که در حال حاضر درخواست زیادی برای نصب آن وجود دارد و این افزایش تقاضا با توجه به اهمیت تخلفات و جرایم رانندگی، در حال رشد است.

تکنولوژی ANPR به طور کامل در محدوده دانش شرکت های نصب تجهیزات امنیتی و نظارتی قرار دارد. اگر نیاز به سیستم حضور و غیاب دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

تکنولوژی اصلی سیستم تشخیص پلاک خودرو

اگر یک صفحه نوشتاری را در کامپیوتر خود اسکن کنید و سپس آن را در یک ویرایشگر نوشتار باز نمایید، نمی‌توانید آن را به هیچ وجه ویرایش یا تغییر دهید.

علت این است که صفحه اسکن شده از میلیون ها پیکسل تشکیل شده و برای تشخیص حروف نیاز به نرم افزار مخصوص است.

این نرم افزار که به آن تشخیص کاراکتر بصری یا (OCR) می‌گویند، می‌تواند با اسکن یک گروه پیکسل، تشخیص دهد که آیا این پیکسل ها می‌توانند یکی از حرف الفبا یا یک عدد باشند یا خیر.

بنابراین نرم افزار OCR تمامی اسناد را اسکن می کند و یک صفحه از حروف و اعداد را دقیقا مشابه آنچه که شما تایپ کرده اید ایجاد می‌کند که هر کدام می‌توانند ویرایش یا دستکاری شوند.

تشخیص کاراکتر بصری، تکنولوژی اساسی مورد استفاده در سیستم تشخیص پلاک خودرو است که قابلیت ذخیره و مرتب سازی داده ها را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط: نرم افزار حضور و غیاب تحت وب

سیستم های ANPR نیاز به نوع خاصی از دوربین ها دارند و باید در بعضی پارامترهای مهم تنظیم شوند که در ادامه شرح خواهیم داد.

وقتی یک وسیله نقلیه نزدیک دوربین می‌شود، نرم افزار یک سری عکس های پشت سر هم می گیرد و آن ها را در یک فایل ذخیره می‌کند.

هنگامی که پلاک برای نرم افزار OCR اسکن شد و شماره پلاک به کد نوشتاری و عددی تبدیل شد، در یک لیست نگهداری می‌شود.

در این لیست شباهت ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 دوربین تشخیص پلاک خودرو

رفتار نور بازتاب شده

برای توضیح برخی از تکنولوژی های بیشتر در ثبت موفقیت آمیز ANPR ما باید به رفتار نور توجه کنیم. قانون اساسی نور این است که زاویه تابش برابر با زاویه بازتاب است.

با این حال، پلاک های خودرو در بسیاری کشورها دارای ویژگی خاصی هستند که به عنوان RETRO-REFLECTIVE شناخته می‌شود.

سطح این پلاک ها با صدها نیمکره کوچک پوشیده شده اند که باعث می شود نور به منبع منعکس شود. این همان تکنولوژی است که در لباس ایمنی و نشانه های شبرنگ استفاده می‌شود.

مهم نیست که در چه جهتی نور حرکت می کند، نور همیشه بازتاب می‌شود و قابل مشاهده است.

استفاده از نور مادون قرمز برای سیستم تشخیص پلاک خودرو

اگر یک دوربین استاندارد یا رنگی برای خواندن شماره پلاک بکار گرفته شود، باید در شرایط متنوعی از نور مثل روز، شب، نور خورشید، نور پس زمینه، چراغهای جلو و غیره بتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد.

بنابراین ما به نیاز توسعه دوربین های ویژه برای ضبط و ثبت مستمر داده های پلاک ها داریم.

دوربین باید به طیف مادون قرمز تا حداقل ۸۵۰ نانومتر حساس باشد. بعد از آن باید یک فیلتر برای محدود کردن قسمت قابل رویت طیف نور مجهز شود.

لنز آن یک عدسی دستی کاملا باز است که سرعت شاتر را روی یک هزارم ثانیه تنظیم می‌شود.

در نهایت یک منبع مادون قرمز باید در مجاورت دوربین قرار گیرد.

بنابراین، با بهره گیری از ویژگی های RETRO-REFLECTIVE شماره پلاک، نور از منبع نور به طور مستقیم به دوربین منعکس می‌شود. تنها نور مادون قرمز، بدون هیچ گونه نور مرئی یا دیگر انعکاسها دیده می‌شود.

بنابراین عکس بدون جزئیات به جز شماره پلاک، سیاه است. سپس نرم افزار OCR تصویر را به کد قابل استفاده تبدیل می‌کند.

این روند در روز و شب به همین صورت انجام می گردد.

خرید دوربین های تشخیص پلاک خودرو

سرعت خودرو و نرخ ذخیره سازی تصویر

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در تشخیص پلاک خودرو، نظارت و وسعت ناحیه تحت پوشش دوربین هاست.

دو عامل مهم که مرتبط با سرعت وسیله نقلیه است، وجود دارد.

یکی از آنها نرخ عکسبرداری نرم افزار  و عامل دوم سرعت پردازنده است. با پردازنده های مدرن امروزی این عملیات به سرعت و دقت انجام خواهد شد.

سرعت یک وسیله نقلیه سواری را ۵۰ کیلومتر بر ساعت در نظر بگیرید که معادل ۱۳.۵ متر بر ثانیه است. یک دوربین معمولی ۲۵ فریم در ثانیه تولید می‌کند و سرعت شاتر معمولا یک پنجاهم ثانیه است.

در یک پنجاهم ثانیه، وسیله نقلیه ۰.۲۷ متر (۲۶۸ میلی متر) مسیر طی می کند. این باعث می‌شود تصویر تاری گرفته شود و مشکلاتی برای تبدیل OCR ایجاد گردد.

به همین دلیل سرعت شاتر باید یک هزارم ثانيه باشد، که در این صورت خودرو فقط ۰.۰۱۳ متر (۱۳.۴ میلی متر) طی خواهد کرد.

همین استدلال در هنگام تلاش برای گرفتن تصاویر متحرک با یک دوربین ۳۵ میلی متری نیز وجود دارد. این مسئله هنگامی که وسیله نقلیه به طور مستقیم به سمت دوربین می‌آید اهمیتی ندارد اما موضوع، زمانی که وسیله نقلیه به صورت زاویه دار با دوربین قرار می‌گیرد، مهم تر می‌شود.

سیستم جامع کنترل تردد خودرو مبنتی بر سیستم های کارت بدون تماس و برد بلند و پلاک خوان طراحی شده است .

در صورت نیاز به شماره و کسب اطلاعات بیتر در این خصوص می توانید با شکاره 02145892 و یا از طریق فروشگاه اینترنتی افق فراویژن استعلام قیمت بگیرید .

روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای حضور و غیاب در سازمان‌ها و مدارس و دیگر جاها وجود دارد ولی در عصر تکنولوژی کدام روش حضور و غیاب می‌تواند کارساز باشد؟ بهترین روش حضور و غیاب کدام است؟

با روی کار آمدن دستگاه‌های حضور و غیاب و وجود انواع دستگاه حضور و غیاب شاید در حال حاضر پاسخ دادن به این دغدغه زیاد سخت نباشد، اما بیاید با هم در رابطه با بهترین روش حضور و غیاب که ممکن است اجرا شود اطلاعاتی را بیان کنیم.  

روش‌های مختلف و گوناگونی وجود دارد مانند استفاده از دستگاه حضور و غیاب، ثبت در دفتر حضور و غیاب به صورت قدیمی، استفاده از نرم افزارهای حضور و غیاب بدون دستگاه حضور و غیاب؛ شما به عنوان مدیر یک مجموعه برای مدیریت کردن منابع انسانی سازمان خود کدام روش را انتخاب می‌کنید؟

انواع روش‌های حضور و غیاب کدام است؟

روش‌های حضور و غیاب در حال حاضر بسیار زیاد و متنوع است، وابسته به نیاز سازمان خود می‌توانید یکی از روش‌های حضور و غیاب را انتخاب و به وسیله یکی از این روش‌ها اقدام به مدیریت و محاسبه حقوق و دستمزد کارمندان خود کنید.

سیستم‌های حضور و غیاب مختلفی مانند دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، دستگاه حضور و غیاب چشمی و همچنین دستگاه حضور و غیاب لمسی را نام برد.

استفاده از روش ثبت دستی حضور و غیاب

یکی از روش‌های قدیمی که البته زیاد هم دقیق و منظم نیست، استفاده از ثبت دستی حضور و خروج کارمندان است. در این روش ثبت حضور و غیاب، یک نیرو که عموما منشی شرکت است اقدام به ثبت دقیق تاریخ  و ساعت ورود خروج کارمندان می‌کند.

به دلیل آن که در این روش نیاز به صرف زمان زیاد برای ثبت و همچنین محاسبه وجود دارد، استفاده از این روش در حال حاضر منقضی شده است و روش جدیدتری به مانند ثبت لیست حضور و غیاب در اکسل جای این مورد را گرفته است.

استفاده از اکسل برای ورود و محاسبه حضور و غیاب و همچنین حقوق کارمندان کمی بهتر از روش دستی و کاغذی است، اما همچنان خطر اشتباه و نیاز به نیروی انسانی برای این کار بالا و زیاد است.

استفاده از نرم افزار

یکی دیگر از روش‌های حضور و غیاب که امروز کاربرد فراوانی پیدا کرده است، استفاده از نرم افزار حضور و غیاب بدون دستگاه است. در این روش تمامی کارمندان با نصب نرم افزار حضور و غیاب روی گوشی خود بدون نیاز به دستگاه حضور و غیاب می‌توانند از قابلیت ثبت تاریخ و ساعت حضور و غیاب خود درون نرم افزار استفاده کنند.

نکته مهم در رابطه با این نرم افزارها آن است که ثبت کردن تاریخ و ساعت ورود خروج توسط خود کارمندان انجام می‌شود و این امکان وجود دارد که در این روش، دور زدن سیستم حضور و غیاب توسط کارمندان اتفاق بیفتد.

برند نرم افزار حضور و غیاب و همچنین سابقه شرکت تولید کننده نرم افزار حضور و غیاب موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب نرم افزار حضور و غیاب به آن توجه داشته باشید.

استفاده از دستگاه‌های بروز و جدید

یکی دیگر از روش‌های حضور و غیاب که می‌توان گفت که یک روش مناسب و حرفه‌ای است و امنیت به شدت بالایی نیز دارد، استفاده از دستگاه حضور و غیاب است. در این روش با خریداری یک دستگاه حضور و غیاب { حتما مقاله انتخاب دستگاه حضور و غیاب را مطالعه کنید.} و یک نرم افزار حضور و غیاب تحت وب یا هر نوع نرم افزار دیگری به راحتی می‌توانید حضور و غیاب کارمندان خود را انجام دهید.

توجه به نوع دستگاه حضور و غیاب، از قبیل دستگاه حضور و غیاب رمزی، دستگاه حضور و غیاب کارتی، دستگاه حضور و غیاب بایومتریک و دیگر انواع لازم و ضروری است.

به نوعی می‌توان گفت که شما باید وابسته به شرکت خود و همچنین کارایی که شرکت شما نیاز دارد اقدام به انتخاب دستگاه حضور و غیاب کنید.

طبق نظر کارشناسان کسب و کار، منابع انسانی نقش بسیار مهمی در پیشرفت یک سازمان دارند، زیرا مهم‌ترین بخش هر سازمانی مربوط به منابع انسانی آن است. در این مطلب در نظر داریم تا در مورد اهمیت منابع انسانی، اهداف آن و هر آنچه درباره این موضوع باید بدانید صحبت نماییم. همچنین سعی داریم به تمامی سوالات مطرح شده در این حوزه پاسخ دهیم. پیش از همه این صحبت‌ها بهتر است بدانیم منظور از منابع انسانی چیست؟

Human Resources که به اختصار به صورت HR شناخته می‌شود، به تمامی افرادی که در سازمان مشغول به کار هستند و موجب فعالیت سازمان می‌شوند، منابع انسانی می‌گویند. به تعریف ساده‌تر به هر فرد یا کارمند درون سازمان، یک منبع انسانی گفته می‌شود. تفاوت منابع انسانی و نیروی انسانی را مطالعه کنید.

یکی از سوالات پرتکرار افراد درباره‌ی Human Resources این است که منابع انسانی شامل چیست؟ باید گفت HR شامل هر یک از کارمندان یا افرادی است، که تلاش می‌کنند خود یا افرادی که زیرمجموعه آن‌ها هستند، وظایف خود را به درستی انجام دهد. بدون شک این مسئله سبب پیشرفت و ادامه فعالیت سازمان می‌شود. با افق فراویژن همراه باشید.

اهمیت منابع انسانی

بسیاری از افراد معتقدند که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن بسیاری از فعالیت‌ها مانند مونتاژ، چاپ، بسته‌بندی و… مسئله منابع انسانی آنچنان مهم نیست یا نقشی در پیشرفت یک مجموعه ندارد. باید گفت چنین نظری کاملا اشتباه است، زیرا اگر تمامی فعالیت ها توسط ماشین‌ها انجام شود، باز هم HR نقش مهمی در یک سازمان دارد.

در پاسخ به سوالاتی چون (( چرا منابع انسانی؟ HR چه نقشی دارد؟ و اهمیت منابع انسانی چیست؟)) باید گفت چنانچه تمامی مراحل تولید یک کالا یا فعالیت‌های یک سازمان توسط دستگاه‌ انجام شود، باز هم منابع انسانی مهم‌‌ترین سرمایه مجموعه هستند. چون پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها نیز برای راه‌اندازی و نگهداری به نیروهای انسانی نیاز دارند یا اینکه در صورت خرابی باید توسط نیروهای انسانی متخصص تعمیر شوند.

 با توجه به این تفاسیر باید گفت که منابع انسانی، ارزشمندترین سرمایه هر کسب و کاری هستند. به عبارت دیگر اگر تمامی قسمت‌ها و فعالیت‌های یک سازمان را مانند یک پازل در نظر بگیریم، اهمیت منابع انسانی مانند  قطعه اصلی و بزرگ در پازل است.

اهداف منابع انسانی چیست؟

واحد منابع انسانی به عنوان قلب یک سازمان عمل می‌کند و در صورتی ضعیف باشد، کل مجموعه دچار مشکل می‌شود. زمانی که این عضو با نظم و طبق اصول خود کار کند، تمامی اهداف سازمان محقق می‌شود. در نتیجه اولین هدف منابع انسانی حفظ فعالیت و پویایی سازمان بوده، به عبارت دیگر اولین هدف HR زنده نگه داشتن یک مجموعه است.

در میدان رقابت کسب و کارها، سازمانی پیروز است که کالای با کیفیت ‌تر یا خدمات بهتری را به مخاطبان خود ارائه دهد. طبیعتا بخش عظیمی از کیفیت کالا‌ها یا خدمات به منابع انسانی بستگی دارد. یکی دیگر از اهداف منابع انسانی پیروزی در برابر سایر رقبا است.

تمامی درآمد و سود یک کسب و کار وابسته به مخاطبان آن است، معمولا هر چه میزان تقاضا و تعداد مخاطبان بیشتر باشد، سود حاصل نیز بیشتر می‌شود. جذب مخاطب نیز به عنوان هدف دیگر منابع انسانی شناخته می‌شود، زیرا درآمد و سود هر یک از کارمندان نیز وابسته به درآمد و سود سازمان است.

وظیفه منابع انسانی چیست؟

هر یک از اعضای بدن انسان وظیفه‌ای را بر عهده دارند، به عنوان مثال قلب وظیفه خون‌رسانی،  تامین اکسیژن و زنده نگه داشتن سایر اعضا را بر عهده دارد. منابع انسانی نیز مانند قلب باید با تمامی قسمت‌های یک سازمان را پویا نگه دارد، زیرا در غیر اینصورت مجموعه از بین می‌رود.

تعریف مدیریت منابع انسانی چیست؟

تمامی افرادی که در یک سازمان مشغول به کار هستند باید سازمان‌دهی شوند و با برنامه‌ریزی صحیح پیش روند. معمولا در هر کسب و کاری مدیریت منابع انسانی (Human resource management) وجود دارد که به صورت کاملا هدفمند و استراتژیک  تمامی مسائل مربوط به کارکنان را بررسی و مدیریت می‌کند. تمامی فعالیت‌های این بخش توسط مدیر و کارشناسان منابع انسانی که درباره دانش کافی دارند انجام می‌شود.

متاسفانه برخی از مدیران به دلیل کم تجربه بودن به چنین موردی توجه نمی‌کنند و راه‌اندازی واحد مدیریت منابع انسانی را جدی نمی‌گیرند. قطعا عدم توجه به این مسئله سبب زیان‌های جبران ناپذیر برای سازمان می‌شود‌. با خواندن ادامه این مطلب، به این سوال که کار مدیر منابع انسانی چیست، پاسخ داده خواهد شد.

جذب و استخدام نیرو

برای فعالیت یک مجموعه، باید افرادی با تخصص‌های مختلف در سازمان مشغول به کار باشند. اولین وظیفه واحد منابع انسانی برآورد تخصص‌های مورد نیاز سازمان و استخدام افراد متخصص است. فردی که کار جذب نیرو را انجام می‌دهد نیز باید دارای دانش کافی باشد و افراد لایق و ماهر را شناسایی کند. در صورت استخدام افراد غیر ماهر، سازمان دچار ضرر و زیان‌های جبران ناپذیر می‌شود.

محقق کردن اهداف سازمان

قبل از هر چیزی در قدم اول مدیر باید اهداف و نیازهای سازمان را به خوبی بشناسد، سپس باید نیروهای متخصص و تجهیزات مورد نیاز را گردآوری کند. حال با داشتن امکانات و نیروها، باید در جهت پیشبرد اهداف قدم بردارد.

تعیین بودجه و حقوق کارکنان

مدیر منابع انسانی باید دانش کافی در مورد تقسیم کردن بودجه داشته باشد، یعنی باید از نیاز هر قسمت آگاهی داشته باشد. بودجه سازمان باید به طور دقیق در بخش‌های مختلف تقسیم شود. تعیین حقوق و مزایای کارکنان یکی دیگر از وظایف و کارهای مدیر منابع انسانی است و مدیر باید مطابق قوانین، حقوق و مزایا پرسنل را تعیین نماید.

رضایت و پیشرفت کارکنان

افرادی که در یک مجموعه استخدام می‌شوند باید از شرایط شغلی و حقوق خود رضایت کافی داشته باشند، زیرا این مسئله رابطه مستقیمی با نحوه عملکرد آنان دارد. علاوه بر روز به روز باید به دانش و تجربیات پرسنل اضافه شود.

توانمندسازی  و آموزش

به طور کلی جهان پیرامون ما دائم در حال تغییر و بروزرسانی است، متخصصان و کارمندان یک سازمان نیز برای ارائه خدمات بهتر باید کاملا بروز باشند. پس مدیر در کنار عمل کردن به وظایف خود باید دانش و مهارت افراد زیرمجموعه خود را مطابق علم و دانش روز، بروزرسانی کند. همچنین در صورتی که نیرویی از دانش کافی برخوردار نیست، آموزش‌های لازم را به وی ارائه دهد یا به عبارتی به مسئله توانمندسازی منابع انسانی توجه لازم را داشته باشد.

برنامه ریزی منابع انسانی

برنامه ریزی لازمه موفقیت در هر فعالیتی است، HPR یا همان برنامه‌ریزی منابع انسانی فرایندی است که به صورت مداوم و منظم توسط مدیریت منابع انسانی انجام می‌شود. با برنامه‌ریزی منابع انسانی می‌توان از مسئله کمبود یا مازاد نیروهای انسانی پیشگیری کرد.

طبق این فرایند مدیر طوری برنامه ریزی می‌کند، تا بین نیروهای کار و کارهای موجود تعادل برقرار باشد. همچنین می‌کوشد تا از کارمندان که مهم‌ترین سرمایه مجموعه هستند به بهینه‌ترین شکل ممکن در جهت محقق شدن اهداف سازمان استفاده کند.

 فرایند برنامه ریزی شامل چهار زیر است:

 • ●         مرحله تجزیه و تحلیل تعداد نیروهای کاری که در حال حاضر مشغول به کار هستند
 • پیش بینی تعداد افرادی که تقاضای کار دارند
 • بررسی کارهای مورد نیازی که باید انجام شود.
 • برقراری تعادل بین تقاضای نیروی کار پیش بینی شده و کارهای مورد نیاز

آنچه در رابطه با منابع انسانی دانستیم

در این مطلب در مورد منابع انسانی و اهمیتی که در یک سازمان دارد صحبت کردیم، تا بتوانیم ابن آگاهی را به مدیران سازمان‌ها بدهیم که اگر می‌خواهند به هدف خود برسند باید به اهمیت و ضرورت منابع انسانی توجه داشته باشند. توجه به منابع انسانی باعث محقق شدن اهداف سازمان، افزایش رضایت کارکنان و مخاطبان، پیشرفت مجموعه، جذب مشتری و… می‌شود. کمبود یا مازاد نیروهای انسانی یکی از مسائل خطر آفرین برای سازمان به حساب می‌آید اما با مدیریت و برنامه ریزی منابع انسانی می‌توان از آن جلوگیری کرد. پس باید مسئله منابع انسانی و موارد مربوط به آن را جدی گرفت.

بهره وری منابع انسانی چیست؟

منظور از بهره وری منابع انسانی یعنی باید کار درست را به روش درست در تمام اوقات انجام دهند یا اینکه شامل فعالیت‌های صحیح وبه موقع است توسط منابع انسانی انجام شود. طبق تعریف دیگر منظور از بهره‌وری منابع انسانی استمرار انجام کار و اثربخشی آن برای سازمان است.

نقش مدیریت منابع انسانی چیست؟

بهره‌وری، کارایی و اثربخشی از جمله مهم‌ترین نقس‌های مدیریت منابع انسانی هستند. مدیریت منابع انسانی باید به گونه‌ای عمل کند تا فعالیت‌های سازمان اثربخشی و کارایی قابل توجهی داشته باشند.

وظایف کارشناس منابع انسانی چیست؟

کارشناس منابع انسانی در واقع دستیار و همراه مدیر منابع انسانی است و وظایفی همچون هماهنگی مصاحبه، طرح سوال، پیگیری تصمیمات، مسائل مربوط به استخدام‌های جدید، پاسخ به سوالات کارکنان، راهنمایی پرسنل و… را به عهده دارد.

برنامه ریزی منابع انسانی چیست؟

فرایندی است که طی آن مدیر منابع انسانی نیروهای کاری که در سازمان مشغول هستند، تعداد افراد متقاضی و میزان فعالیت‌های مورد نیاز را بررسی می‌کند. سپس بین فعالیت‌های مورد نیاز و نیروهای کار تعادل برقرار می‌کند تا سازمان دچار کمبود یا مازاد منابع انسانی نشود.

واحد مدیریت منابع انسانی چیست؟

به عنوان یکی از مهم‌ترین واحدهای هر سازمانی شناخته می‌شود، زیرا تمامی تصمیمات، روش‌ها، وظایف و فعالیت‌های  یک مجموعه توسط این واحد انجام می‌شود. به علاوه مواردی وظایفی مانند استخدام، اخراج، آموزش و ارزیابی عملکرد کارکنان نیز بر عهده واحد منابع انسانی است.

سرمایه انسانی (human capital) یکی از عباراتی است که امروزه در حوزه اقتصاد کشورها زیاد به گوش می‌خورد. برای این عبارت تعاریف متعددی وجود دارد اما مفهوم نهایی همه آن‌ها یکی است. نمونه‌ای از این تعاریف به شرح زیر است.

 1. برخی معتقدند منظور از سرمایه انسانی، نیرو یا توانی است که یک فرد باید بدست آورد و از آن نیرو در جهت تولید کالا یا خدمت به جامعه استفاده کند. این توان یا نیرو به تدریج سبب ارتقا زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه می‌شود. معمولا کشورهای پیشرفته صنعتی دارای یک سرمایه انسانی قوی هستند، یعنی هر یک از افراد فعال جامعه یک یا چندین مهارت دارند.
 2. از نظر گروه دیگر سرمایه انسانی به معنای ویژگی‌های کیفی انسان است، به عبارتی این گروه ویژگی‌های کیفی افراد را به عنوان سرمایه و مولد ثروت می‌دانند.
 3. منظور از سرمایه انسانی، مجموعه‌ای از تجربه، ژنتیک،خلاقیت، مهارت و توانمدی‌هایی است که فرد آن‌ها را در طول زندگی‌اش بدست آورده است.

اگر بخواهیم یک تعریف جامع از human capital داشته باشیم، باید بگوییم که سرمایه انسانی در قالب دانش، مهارت، تخصص و توانمندی در افراد شکل می‌گیرد تا سبب افزایش درآمد، کیفیت خدمات و میزان تولیدات شود.

در ادامه این مطلب تاثیراتی که human capital بر موارد مختلف می‌گذارد صحبت می‌کنیم، همچنین به مواردی مانند اهمیت این سرمایه، نظریات مطرح شده و مدیریت آن اشاره می‌نماییم.  با شرکت افق فرا ویژن همراه باشید.

هر آنچه در مورد سرمایه انسانی باید دانست

سرمایه انسانی یک مسئله بسیار مهم برای هر کشور یا جامعه‌ به حساب می‌آید. اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که هر ساله بانک جهانی، گزارشی مبنی بر  بهره‌برداری کشورها از سرمایه انسانی‌شان منتشر می‌کند که به آن شاخص سرمایه انسانی می‌گویند. این شاخص عددی بین 0 تا 1 است و هر چه مقدار آن به یک نزدیکتر باشد نشان‌ دهنده بهره‌وری اصولی از سرمایه‌های انسانی است. مثلا شاخص سرمایه انسانی کشور ما در سال 2017 میلادی، از سوی بانک جهانی  0.59 اعلام شد.

در این بخش از مطلب می‌خواهیم ارتباط human capital را با سایر مسائل جامعه بررسی کنیم تا میزان اهمیت آن را بهتر بتوان درک کرد.

سرمایه انسانی و توسعه اقتصادی

طبق بررسی‌های انجام شده از وضعیت اقتصادی کشورهای پیشرفته، توسعه سرمایه انسانی با توسعه اقتصادی رابطه‌ی مستقیم دارد. به بیان ساده‌تر سرمایه‌ها و نیروهای انسانی موجب بهره برداری مناسب از سرمایه‌های فیزیکی کشور می‌شوند. به عنوان مثال میزان رشد تولید ناخالصی کشور از سال 1338 تا 1381 رشد چشمگیری داشته است، زیرا سطح سواد افراد نیز در این سال‌ها ارتقا پیدا کرده است.

کارآفرینی و سرمایه انسانی

کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، نیاز هر جامعه رو به پیشرفتی است، زیرا همیشه ایده‌های نو برای افراد جذاب‌تر هستند. برای کارآفرینی موفق  و خلاق، نیاز است که سرمایه انسانی به کمک فکر و ایده خود، از فرصت‌ها و توانایی‌ها حداکثر استفاده را داشته باشد.

فقر و سرمایه انسانی

نا عدالتی‌های اجتماعی و ضعیف بودن سرمایه انسانی از نظر سلامتی و مهارتی با فقر جامعه رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل اولین قدمی که دولت‌ها برای بهبود اقتصاد جامعه برمی‌دارند، آموزش به افراد و حفظ سلامتی آن‌ها است. زمانی که سطح بهداشت و آموزش انسان‌ها ارتقا پیدا کند، بهره‌وری افراد نیز افزایش پیدا می‌کند. نتیجه افزایش بهره‌وری سرمایه‌های انسانی، حل مشکلات اقتصادی جامعه و از بین رفتن فقر است.

سرمایه انسانی و عملکرد سازمانی

هنگامی می‌توان ادعا کرد یک سازمان موفق است که عملکردهای سازمانی آن مثل عملکرد مالی، عملیاتی و نوآوری آن کاملا مطلوب باشد. نوع و کیفیت عملکرد نیروهای انسانی بر تمامی این موارد تاثیر می‌گذارد، پس اگر سازمانی به دنبال عملکرد عالی است، باید به دنبال توسعه و ارتقا سرمایه‌های انسانی خود باشد.

سرمایه انسانی و عوامل موثر

همانطور که گفتیم تغییر و ارتقا سرمایه‌های  انسانی، سبب تغییر سایر نهادها و دگرگون شدن وضعیت اقتصاد و تولید می‌شود. برای رشد اقتصاد جامعه ابتدا باید نواقص موجود شناسایی و عوامل موثر بر رشد این سرمایه مهم نیز بررسی شود. تا کنون آموزش و بهداشت به عنوان عوامل موثر بر ارتقا سرمایه انسانی شناخته می‌شوند.

اهمیت سرمایه انسانی

اگر تمامی فعالیت‌های سازمانی و تولیدی توسط ابزارآلات و ماشین ها انجام شود، باز هم پیشرفت اقتصادی هر کشوری به سرمایه انسانی آن وابسته است. به عبارتی انسان‌های متخصص و ماهر مانند قلب تپنده جامعه و کشورها هستند و بقای جامعه طبیعتا به آن‌ها بستگی دارد.

یکی از دلایل اهمیت سرمایه انسانی این است که به رشد جامعه کمک می‌کند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌های انسانی از اثربخشی، کارایی و بهروه‌وری کافی برخوردار باشد، یعنی نیروهای فعال جامعه باید دارای خلاقیت، دانش، تجربه و مهارت باشند.

هر یک از سرمایه‌های انسانی یک جامعه مانند معادن و منابع انرژی می‌توانند مولد ثروت باشند، به شرط آن که با داشتن مهارت و دانش کافی، کار درست را در زمان درست انجام دهند. این سرمایه‌ها علاوه بر رشد و پیشرفت اقتصادی، سبب برقراری امنیت نیز می‌شوند.

شاید با بیان یک مثال ساده بتوان به اهمیت سرمایه انسانی پرداخت:

اولین خودرو جهان، در کشور آلمان تولید شد و همچنان نیز بزرگترین و بهترین شرکت‌های تولید کننده ماشین در این کشور فعالیت دارند. به علاوه خودروهای تولید شده در این کشور از نظر تکنولوژی و کیفیت در رتبه‌ برتر قرار دارند.

 به نظر شما چرا آلمان از نظر خودروسازی در جهان رتبه بالایی دارد؟ بدون تردید نمی‌توان نقش نیروی انسانی این کشور نادیده گرفت. کشور آلمان از نظر صنعت خودروسازی و مهندسی مکانیک بسیار قدرتمند است و نیروهای انسانی آن نیز درباره ساخت خودرو، از خلاقیت، دانش و تجربه کافی برخوردار هستند.

نظریه سرمایه انسانی شولتز

تئودور شولتز یک اقتصاددان آمریکایی بود که در سال 1979 میلادی موفق شد جایزه نوبل را دریافت کند. تئودور زمانی  که رئیس اقتصاد شیکاگو بود، وضعیت اقتصادی و بهبود ویرانی‌های  آلمان و ژاپن را پس از جنگ جهانی بررسی کرد. او طی تحقیقاتش دریافت که علت نجات این دو کشور از فقر و ویرانی‌های حاصل از جنگ، سلامت جامعه و تحصیلات عالی افراد است.

به همین علت نظریه‌ای را تحت عنوان سرمایه گذاری در سرمایه انسانی در کتاب خود مطرح کرد. طبق نظریه او، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، سرمازه های انسانی را تبدیل به سرمایه‌های مولد می‌کند.

تئودور شولتز معتقد بود دانش و مهارت‌های فردی در واقع نوعی سرمایه است و سرمایه گذاری در بخش سرمایه‌های انسانی سبب بالا رفتن میزان تولید و درآمد می‌شود. بر اساس نظریه شولتز تمامی افراد جامعه باید تلاش کنند تا از نظر مهارت، بهداشت و سلامت بر روی خود سرمایه‌گذاری کنند.

مدیریت سرمایه انسانی چیست؟

منظور از مدیریت سرمایه انسانی، مدیریت کارکنان سازمان است، نقش اساسی در بهره‌وری کلی سازمان دارد. مدیریت نیروی کار سازمان، تعریف ساده‌تر مدیریت سرمایه انسانی است.

مهم‌ترین منبع بخش مدیریت سرمایه انسانی، کارکنان هستند. به همین دلیل این بخش، به مواردی همچون ارتقا دانش و مهارت نیروها اهمیت می‌دهد. هدف مدیریت از این کار تبدیل نیروهای انسانی به منابع حیاتی است.

این واحد وظایفی مانند جذب، آموزش، مدیریت، ساماندهی و حفظ کارکنان را بر عهده دارد، همچنین رشد و پیشرفت هر یک از کارکنان به این واحد بستگی دارد. واحد مدیریت منابع انسانی تمام تلاش خود را می‌کند تا در مسیر محقق شدن اهداف سازمان گام بردارد.

منابع انسانی و سرمایه انسانی

منظور از منابع انسانی کارکنان یک سازمان یا کسب و کار است که پس از مدتی فعالیت آن‌ها در سازمان تمام می‌شود. اما سرمایه انسانی یک نیرو، توان، مهارت و دانش است که هیچ‌گاه از بین نمی‌رود، بلکه می‌توان آن را ارتقا داد و نسل آینده را نیز برای تولید ثروت و شکوفایی آماده کرد.

شاید از در نگاه اول یا در برخی از موارد این دو عبارت کاملا مشابه یکدیگر باشند. اما باید گفت که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اولین و مهم‌ترین تفاوت منابع انسانی با سرمایه انسانی این است که منابع تمام شدنی و تجدید ناپذیر هستند، اما سرمایه انسانی مانند منابع  تجدید پذیر هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت منابع انسانی و سرمایه انسانی را حتما مطالعه کنید.

طبق تعریف دیگر منابع انسانی جزو سرمایه انسانی هستند و می‌توانند زیرمجموعه آن قرار بگیرند. مثلا اگر منابع انسانی یک سازمان طبق اهداف و برنامه‌ریزی‌های او پیش بروند به سرمایه‌های انسانی تبدیل می‌شوند.

سرمایه به معنای دارایی است که باعث تولید ثروت می‌شود، سرمایه انسانی مهم‌ترین سرمایه هر کشوری به حساب می‌آید. طبق تعریف به مجموعه ای از دانش، مهارت، تخصص و توانمندی که در افراد شکل می‌گیرد سرمایه انسانی (human capital) گفته می‌شود. این دارایی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، زیرا به کمک آن می‌توان از سایر سرمایه‌ها نیز بهره‌برداری کرد.

سرمایه انسانی چگونه افزایش می یابد؟

همانطور که گفتیم سرمایه انسانی مجموعه‌ای از نیرو، توان،تجربه، مهارت و تخصص افراد است. بروزرسانی دانش و مهارت فعلی و آموزش یا انتقال  تجربه‌ها به نسل نسل بعدی مهم‌ترین راه‌های افزایش سرمایه انسانی هستند.

راه‌های توسعه سرمایه انسانی چیست؟

سرمایه‌های انسانی مهم‌ترین مولدهای ثروت در اقتصاد هستند، در نتیجه مسئله توسعه سرمایه‌های انسانی برای تمامی دولت‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. از جمله راه‌هایی که به کمک آن می‌توان سرمایه‌های انسانی را توسعه داد تقویت ظرفیت های روحی ، افزایش اعتماد به نفس افراد، افزایش مهارت و توانایی و انتقال تجربه‌ است.

شاخص سرمایه انسانی چیست؟

به گزارشی که از طریق بانک جهانی منتشر می‌شود و کشورها را بر اساس استعدادهای تخصصی و اقتصادی رتبه‌بندی می‌کند، شاخص انسانی می‌گویند. این گزارش میزان خسارتی که کمبود آموزش و بهداشت به سرمایه کشور وارد می‌کند را نیز نشان می‌دهد.

 عدد شاخص بین عدد صفر و یک قرار دارد، هر چه این مقدار به یک نزدیک‌تر باشد مفهوم آن این است، که میزان بهره‌برداری از استعداد‌های سرمایه انسانی در جامعه بیشتر است.

سیستم کنترل تردد (Accsess control system) چیست و چه کاربردی دارد؟ بهترین دستگاه کنترل تردد باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ کاربرد دستگاه کنترل تردد در یک سازمان چیست؟ سیستم کنترل تردد هوشمند با نوع ساده آن دارای چه اختلافاتی است؟ در هنگام خرید سیستم اکسس کنترل باید به چه مواردی توجه کنیم؟ اگر شما هم قصد سفارش دستگاه تردد دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این صفحه با ما همراه باشید. در حال حاضر انواع سیستم کنترل تردد در بازار موجود است که با توجه نیاز سازمانتان می‌توانید گونه مناسب را خریداری کنید. در زمان خرید دستگاه ثبت تردد هوشمند آنچه که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، خدمات پشتیبانی سیستم کنترل تردد و همچنین امکانات و ویژگی‌های دستگاه اکسس کنترل است.

سیستم کنترل تردد چیست و در چه مکان هایی باید استفاده شود؟

سیستم کنترل تردد افق فرا ویژن یک مجموعه جامع اتوماسیون حفاظتی و کنترلی می باشد که از مدل های مختلف با امکانات ویژه تشکیل شده است که شامل دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره ، دستگاه کنترل تردد اثر انگشت و دستگاه کنترل تردد کارتی … می باشد.

حال چرا باید دستگاه کنترل تردد بخریم ؟ سیستم کنترل تردد به شما کمک میکند تا ترددهای ورودی و در صورت نیاز خروج پرسنل در محل کار و یا هر جای با اهمیت دیگر را چک کنید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم قبل از خرید دستگاه کنترل تردد با کارشناسان ما مشورت کنید تا بهترین راه حل را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند. سیستم کنترل تردد با سیستم حضور و غیاب کاملا فرق میکند و نباید این دو سیستم را با هم یکی دانست و از یک سیستم برای دو منظور استفاده کرد. البته شما میتوانید با استفاده از امکانات دستگاه حضور و غیاب جهت کنترل تردد از پرداخت هزینه مجدد جلوگیری کنید.

دستگاه کنترل تردد کجا نصب می‌شود؟

دستگاه کنترل تردد یک دستگاه خاص و ویژه است و در تمامی محل هایی که شما احساس میکنید نیاز به کنترل و مراقبت درب ورود و خروج دارد نصب میشود.

اغلب مشتریان از دستگاه جامع کنترل تردد در مکان های زیر استفاده می‌کنند:

درب های آزمایشگاه و دانشگاه ها ، اتاق های سرور ، درب های اتاق های خاص بیمارستان ، اتاق های سازمانها و ارگانهای نظامی ،  اتاق مدیران و مدیر عاملان ، درب سالنهای همایش و ….

دقت کنید با تجهیزات خاصی که برای سیستم کنترل تردد امروزه وجود دارد هیچگونه محدودیتی برای نصب وجود ندارد و به طور کلی دستگاه کنترل تردد میتواند بر روی هر دربی نصب شود.

تجهیزات جانبی سیستم کنترل تردد

جهت نصب و راه اندازی سیستم کنترل تردد به غیر از دستگاه کنترل تردد و نرم افزار کنترل تردد به تجهیزات دیگری نیز نیاز است که با توجه به محل نصب انتخاب میشود. این تجیزات شامل قفل های برقی ، زبانه های برقی ، مبدل ها ، کلیدهای فشاری و … می باشد. همچنین جهت نصب دستگاه ثبت تردد بر روی یک درب شیشه ای نیازمند یک قفل برقی مگنت دار است که با توجه به وزن و شرایط درب انتخاب میشود ، ازین رو نصب سیستم کنترل تردد یک کار کاملا تخصصی بوده و فقط کارشناس نصب میتواند این سیستم را نصب نماید.

سیستم کنترل تردد چیست؟

سیستم کنترل تردد چیست؟ بهترین دستگاه کنترل تردد کدام دستگاه است؟ بهترین بنرد تولید کننده سیستم کنترل تردد کدام برند است؟ با سیستم‌های کنترل تردد افق فراویژن آشنا هستید؟ سیستم‌های کنترل تردد در واقع سیستم‌های امنیتی هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها برای افراد مختلف، سطح دسترسی‌های متفاوتی برای رفت و آمد به برخی از مکان‌ها تعیین کرد.

سیستم‌های کنترل تردد نقش بسیار مهمی در افزایش امنیت ایفا می‌کنند؛ به همین دلیل در بسیاری از مکان‌ها از این سیستم‌ها برای کنترل رفت و آمد افراد استفاده می‌شود. همچنین بهتر است بدانید که از سیستم‌های کنترل تردد برای کنترل درهای الکترونیکی نیز استفاده می‌گردد.

افراد مختلف برای آن که بتوانند از طریق درهای الکترونیکی وارد یا خارج شوند باید از یک کارت که دارای نوار مغناطیسی است؛ استفاده کنند.

در هنگام ورود یا خروج، این کارت‌ها را بر روی دستگاه کنترل تردد قرار می‌دهند و دستگاه با خواندن اطلاعات موجود بر روی کارت، پس از احراز هویت افراد اجازه ورود یا خروج را صادر می‌کند. البته برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب به جز کارت‌های مغناطیسی می‌توان از ویژگی‌های بیومتریک انسانی مانند تشخیص چهره یا اثر انگشت نیز استفاده کرد.

چرا استفاده از سیستم کنترل تردد ضروری است؟

در سال‌های اخیر استفاده از سیستم کنترل تردد برای حفظ امنیت و محدود کردن دسترسی افراد به مکان‌های مختلفی مانند سازمان‌ها، ادارات، اتاق‌های سرور و … بسیار رایج شده است. احتمالا شما هم دستگاه‌های کنترل تردد را در محل‌ها و سازمان‌های مختلف مشاهده کرده‌اید. اما پیش از هر چیز لازم است بدانید که به چه نوع ماشین اداری و امنیتی، سیستم کنترل تردد می‌گویند.

چرا استفاده از دستگاه ثبت تردد برای سازمان‌ها ضروری است؟

دستگاه‌های کنترل تردد شامل دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری می‌شوند که در بخش‌های قبلی وظایف و نحوه کار هر کدام از آن‌ها را بررسی کردیم.

بهتر است بدانید زمانی یک سیستم کنترل تردد کارایی دارد که هر دو بخش نرم افزاری و سخت و افزاری به خوبی وظایف خود را انجام دهند.

عرضه‌کنندگان سیستم‌های کنترل تردد برای فروش دستگاه کنترل تردد به نیازهای مشتریان‌شان توجه می‌کنند و بر اساس این نیازها و بودجه‌ای که برای خرید سیستم تردد هوشمند در نظر دارند؛ به آن‌ها پیشنهاداتی را ارائه می‌دهند.

برای این که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید بهتر است با ویژگی‌های دستگاه‌های کنترل تردد بیشتر آشنا شوید. برخی از ویژگی‌های این نوع دستگاه‌ها عبارت‌اند از:

امکان تنظیم سطح دسترسی برای افراد مختلف با دستگاه کنترل تردد

دستگاه‌های کنترل تردد این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید برای افراد مختلف سطح دسترسی‌های متفاوتی را مشخص کنید. این ویژگی برای سازمان‌هایی که پرسنل زیادی دارند اما می‌خواهند فقط به افراد محدودی اجازه دسترسی به برخی مکان‌ها را بدهند؛ بسیار کارآمد است. برای استفاده از این قابلیت لازم است به قسمت تنظیمات دستگاه حضور و غیاب مراجعه کنید.

نگهداری اطلاعات مربوط به ورود و خروج افراد

اطلاعات مربوط به ورود و خروج افراد به مکان‌هایی که در آن‌ها از دستگاه‌های کنترل تردد استفاده می‌کنند؛ در حافظه دستگاه یا پایگاه داده سیستم کنترل تردد ثبت و نگهداری می‌شود. ثبت این اطلاعات باعث می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

نظارت از راه دور با استفاده از دستگاه جامع کنترل تردد

این ویژگی برای افرادی که نمی‌توانند به طور مستمر در محل کارشان حضور داشته باشند اما در عین حال می‌خواهند بر وضعیت تردد کارمندان‌شان نظارت داشته باشند؛ مفید است.

لزوم ارتقا سیستم‌ کنترل دسترسی

امروزه شرکت‌ها با تهدیدهای امنیتی از جمله سرقت و خشونت مواجه هستند. این مسائل نیازمند راهکارهای کنترل ترددی است که از ورود افراد غیر مجاز به ساختمان و دفتر شرکت جلوگیری می‌کند و یک عامل کلیدی در واکنش به حوادث و شرایط اضطراری است.

با این حال محدودیت در بودجه و نگرانی از مدت زمان مورد نیاز برای نصب و راه اندازی این سیستم باعث می‌شود؛ برخی از مدیران و مالکان شرکت‌ها هنوز از سیستم‌های قدیمی ‌استفاده کنند. این رویکرد سبب می‌شود که مدیران مجموعه‌های ذکر شده، سازمان خود را در برابر تهدیدات بالقوه آسیب پذیر نگه دارند.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی باعث رشد سیستم‌های کنترل دسترسی شده است.

این پیشرفت‌ها تقریبا در همه زمینه‌ها شکل گرفته است. بعضی از انواع سیستم‌ کنترل تردد می‌توانند در طول شب به سادگی با تبادل اطلاعات با سرور و جایگزینی کنترل کننده‌ها با راه حل‌های جدید بروز شوند. این راه حل‌ها بر IP مبتنی است و با دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند. هنگامی ‌که سازمان شما در حال رشد است، نیازهای‌تان پیچیده‌تر می‌شود. بنابراین نیازمند یک سیستم کنترل دسترسی جدید هستید که بتواند از کارمندان جدیدی که در حال پیوستن به شرکت شما می‌باشند؛ پشتیبانی کند.

حفظ امنیت داده‌ها با سیستم اکسس کنترل

یکی از بزرگترین محرک‌ها برای به روزرسانی سیستم‌های کنترل دسترسی قدیمی، نیاز به افزایش سطح حریم خصوصی داده‌ها است.

این امر می‌تواند از طریق درخواست یک مشتری که نیاز به امنیت سطح بالا دارد؛ قوانین جدید برای صنایع خاص یا حتی مستاجرین جدید یک ساختمان محقق شود. داده‌ها یا ساختمان‌ها، خود به نوعی در معرض خطر هستند و نیاز به حفاظت مضاعف دارند.

فناوری دیروز برای چالش‌های کنترل دسترسی و تشخیص هویت امروز کافی نیست. واقعیت تاسف‌آور این است که گاهی اوقات یک رخداد غیر منتظره یا نقص امنیتی رخ می‌دهد تا سازمان را به ارتقاء سیستم کنترل تردد خود وادار کند. با برداشتن گام‌های درست و حرکت به سوی بکارگیری سیستم‌های اکسس کنترل جدید، سازمان‌ها می‌توانند نیازهای مربوط به امنیت و حریم خصوصی خود را با اعتماد به نفس برآورده سازند.

راحتی کاربران در زمان استفاده از سیستم تردد هوشمند

انتقال سیستم‌ کنترل دسترسی به گوشی‌ها، تبلت‌ها، مچ بندها، ساعت‌ها و دیگر دستگاه‌های پوشیدنی، انتخاب و راحتی برای کاربران فراهم می‌کند. امروزه دستگاه‌های هوشمند همیشه در دسترس می‌باشند و کاربران مجبور نیستند چند کارت یا کلید را نگهداری و حمل کنند.

برای مثال، با استفاده از یک سیستم ارتباط هوشمند بلوتوثی برای درب ورودی پارکینگ مجتمع‌های مسکونی، این امکان را برای راننده فراهم می‌گردد تا بدون اینکه نیاز باشد شیشه ماشین خود را پایین دهد، شناسایی شده و درب پارکینگ برای ورود او باز شود.

انعطاف پذیری انواع دستگاه کنترل تردد

سازمان‌ها نیازمند یک پلتفرم هستند که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا به وسیله برنامه‌های چندگانه بتوانند علاوه بر مدیریت دسترسی فیزیکی مانند درب‌های ورودی ساختمان، دسترسی غیر فیزیکی مثل ورود به سیستم‌های کامپیوتری را نیز مدیریت نمایند. بنابراین سازمان‌هایی که می‌خواهند برنامه‌های جدیدی را به سیستم خود اضافه کنند؛ باید ماژول مربوط به آن را در اختیار کاربران قرار دهند. در این راستا می‌توان از انواع نرم افزار کنترل تردد تحت عنوان سامانه کنترل دسترسی استفاده کرد.

ارتقاء تکنولوژی کنترل دسترسی، یک سرمایه گذاری جامع با سیستم کنترل تردد

اگر شما همچنان به استفاده از تکنولوژی منسوخ شده ادامه دهید، هرگز قادر به پیشرفت در کنترل امنیت و مدیریت حریم خصوصی داده‌ها و بهره‌مندی از راحتی و قابلیت‌های آن نخواهید بود.

جایگزین کردن تکنولوژی‌های استاندارد جدید با سیستم‌های قدیمی، می‌تواند ریسک یک ایراد جدی که ممکن است در آینده ایجاد شود را به حداقل برساند.

سیستم کنترل تردد چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌ جامع کنترل تردد برای این که بتوانند اجازه ورود یا خروج افراد را صادر کنند؛ نیاز به دستگاه‌های کنترل تردد دارند. این دستگاه‌ها را می‌توان روی درهای ورودی یا هر بخشی که می‌خواهید دسترسی افراد را به آن محدود کنید، نصب کرد. برای این که افراد مجاز بتوانند وارد یا خارج شوند؛ باید قادر باشند تا اطلاعات مورد نیاز را وارد دستگاه کنند.

به عنوان مثال اگر از دستگاه کنترل تردد کارتی برای کنترل رفت و آمد افراد استفاده می‌شود، باید کارت‌های مخصوصی را در اختیار افراد مجاز قرار دهید که دارای اطلاعات شخصی آن‌ها باشد تا بتوانند با استفاده از این کارت‌ها اجازه دسترسی داشته باشند و زمان ورود و خروج‌شان را ثبت کنند.

سیستم‌های کنترل ترددی که روی درها نصب می‌شوند علاوه بر دستگاه کنترل تردد دارای نرم افزارهای مخصوص هستند که روی یک سرور اجرا می‌شوند. این سرورها می‌توانند چندین دستگاه کنترل‌کننده را مدیریت کنند. همچنین شما می‌توانید از نرم افزار کنترل تردد نیز جهت حفظ امنیت اطلاعات سازمانی خود استفاده کنید.

آشنایی با انواع سیستم‌های کنترل تردد

سیستم‌های کنترل تردد را به دو دسته کلی سیستم‌های کنترل تردد افراد و سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه تقسیم‌بندی می‌کنند. هر کدام از این سیستم‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. در ادامه به توضیح انواع سیستم کنترل تردد پرداخته می‌شود.

سیستم‌های کنترل تردد افراد

سیستم مدیریت تردد افراد، یکی از انواع رایج سیستم تردد هوشمند است. این نوع اکسس کنترل برای سازمان‌ها و ادارات بسیار مورد استفاده است. در یک سیستم کنترل تردد نفر، رفت و آمد انسان‌ها توسط دستگاه ثبت، ضبط و کنترل می‌شود. مهم‌ترین کاربرد این نوع سیستم ثبت تردد، ساماندهی رفت و آمد و ورود و خروج افراد درون سازمانی و برون سازمانی است. به عبارت دیگر سیستم ساماندهی افراد، رفت و آمد و تردد اشخاص به سازمان شما را تحت کنترل دارد. بوسیله این سیستم تا حد زیادی امنیت سازمان و مجموعه شما تضمین خواهد شد؛ چرا که افراد خارج از سازمان که احیانا قصد خرابکاری و سوء استفاده دارند؛ به راحتی و با آسودگی خیال در مجموعه شما تردد کنند. اگر علاقه دارید بیشتر با چگونگی عملکرد سیستم‌های کنترل پرسنل آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم که مقاله موجود در صفحه ” سیستم‌های ساماندهی و کنترل تردد افراد” را مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است که در بازار سیستم اکسس کنترل افراد در 3 نوع کلی موجود است. بر این اساس انواع سیستم کنترل تردد نفر عبارت‌اند از:

سیستم کنترل تردد بیومتریکی افراد

این گونه از سیستم‌های مدیریت تردد پرسنل، بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فرد بیولوژیکی اشخاص عمل می‌کند. اثر انگشت، زوایای چهره، عنبیه چشم و … بخشی از مشخصات یکتا در هر یک از انسان‌ها است. با توجه به این موارد سیستم‌هایی نظیر دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، سیستم مدیریت تردد تشخیص چهره و سیستم ساماندهی تردد عنبیه چشم تولید شده و مورد استفاده سازمان‌ها و مجموعه‌های صنعتی و اداری قرار گرفته است. پس می‌توان چنین برداشت کرد که به طور کلی هر سیستم اکسس کنترلی که بر مبنای خصوصیات بیولوژیکی افراد، ترددها را ثبت و مدیریت کند؛ دستگاه بیولوژیکی ثبت تردد افراد نامیده می‌شود. در مقابل سیستم‌هایی که بر مبنای پارامترهای غیربیولوژیکی عمل می‌کنند؛ سیستم‌های کنترل تردد غیربیومتریکی نام دارند.

سیستم اکسس کنترل غیربیومتریکی افراد

اگر مدیریت تردد افراد از طریق خصوصیات غیربیولوژیکی مانند کارت تردد هوشمند یا استفاده از رمز یا کد صورت گیرد؛ آن دستگاه یک نوع سیستم کنترل تردد غیربیومتریکی نامیده می‌شود. از انواع رایج این سیستم‌های ساماندهی تردد افراد می‌توان به سیستم کنترل تردد کارتی و سیستم ثبت تردد رمزی اشاره کرد. همچنین جالب است بدانید که این نوع از سیستم‌های مدیریت تردد افراد از جمله اکسس کنترل‌های نسبتا ارزان قیمت به شمار می‌آیند.

دستگاه ساماندهی تردد ترکیبی افراد

در صورتی که در یک سیستم مدیریت تردد افراد، هم از ویژگی‌های بیولوژیکی و هم از پارامترهای غیربیولوژیکی استفاده شود؛ به آن سیستم ساماندهی تردد ترکیبی افراد گویند. به عنوان مثال اگر یک سیستم کنترل تردد اثر انگشتی علاوه بر تشخیص اثر انگشت(خصوصیت بیولوژیکی) از کارت تردد(پارامتر غیربیولوژیکی) نیز برای ثبت و مدیریت تردد افراد استفاده کند؛ این دستگاه یک سیستم ترکیبی کنترل تردد به شمار می‌رود.

سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه

برای کنترل ورود و خروج اتومبیل‌ها به پارکینگ‌ها نیز مانند دستگاه حضور و غیاب بدون تماس از سیستم‌های کنترل تردد مبتنی بر RFID استفاده می‌شود. البته بهتر است بدانید که با توجه نوع پارکینگ‌ها باید از سیستم‌ها و تجهیزات متفاوتی استفاده کرد.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ عمومی

در پارکینگ‌های عمومی ‌وسایل نقلیه زیادی رفت و آمد می‌کنند؛ به همین دلیل صرفاً محاسبه مقدار شارژ موجود در کارت پارکینگ کفایت می‌کند.

برای این کار از سیستمی شامل کارت، نمایشگر، پرینتر قبض پارکینگ، یک نرم افزار تحت شبکه و یک کارت‌خوان با قابلیت شناسایی RFID  استفاده می‌شود. برای اطلاع از نرم افزار حضور و غیاب و همچنین قیمت نرم افزار حضور و غیاب می‌تواند به صفحات لینک شده مراجعه کنید.

دستگاه کنترل تردد پارکینگ خصوصی نیمه خودکار

برخی از پارکینگ‌های خصوصی به صورت نیمه خودکار کنترل می‌شوند؛ به نحوی که علاوه بر سیستم کنترل تردد به یک اپراتور هم نیاز دارند.

در این نوع سیستم‌ها از یک آنتن RFID، نرم افزار کنترل تردد تحت شبکه و وسیله‌ای فیزیکی برای بستن یا باز کردن راه ورود و خروج به پارکینگ استفاده می‌شود. راننده‌های اتومبیل‌های مجاز، به وسیله کارت‌های مخصوصی که در اختیارشان قرار گرفته است؛ شناسایی می‌شوند.

سامانه کنترل تردد پارکینگ خصوصی تمام خودکار

نحوه نظارت بر ورود و خروج وسایل نقلیه در این نوع پارکینگ‌ها بسیار شبیه پارکینگ‌های نیمه خودکار است؛ با این تفاوت که تگ‌های RFID  روی شیشه اتومبیل‌ها چسبانده می‌شود و برای ورود و خروج به پارکینگ نیازی به استفاده از کارت نیست.

این سیستم کنترل تردد، علاوه بر این که از دقت بسیار بالایی برخوردار است می‌تواند در زمان کوتاهی اتومبیل‌های مجاز را تشخیص بدهد.

لزوم استفاده از سیستم جامع کنترل تردد در سازمان‌ها و ادارات

امروزه با توجه به اهمیت بالای بحث امنیت و حفاظت از سازمان و کارکنان، سازمان‌ها نیازمند روشی برای کنترل تمام ترددها در همه نقاط ساختمان هستند. با توجه به بزرگ بودن سازمان‌ها و تعداد زیاد پرسنل آن‌ها، نیاز به سیستمی یکپارچه و هماهنگ بیش از پیش احساس خواهد شد.

سیستم جامع کنترل تردد با مدیریت و کنترل تمام ورود و خروج‌ها در تمام نقاط سازمان می‌تواند به مدیران و مسئولان حفاظتی در این امر کمک بسیاری کند. شما نیز می‌توانید با تهیه یک سیستم جامع کنترل تردد و استفاده از آن در ورودی‌ها و خروجی‌های سازمان، تمام ورود و خروج‌ها و تردد‌هایی که توسط کارمندان سازمان ثبت می‌شود را بازبینی و مدیریت کنید.

انواع سیستم جامع کنترل تردد بر اساس نوع احراز هویت

همانطور که گفتیم مدیران در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت می‌توانند با استفاده از سیستم کنترل تردد جامع و هماهنگ، تمام ورود و خروج‌ها و ترددها را در تمام نقاط سازمان بررسی و کنترل کنند. با چنین قابلیتی می‌توان از رفت و آمدهای امن و کنترل شده در سازمان، اطمینان پیدا کرد. البته سیستم‌های کنترل تردد علاوه بر حفظ امنیت سازمان مزایای دیگری نیز به همراه خواهند داشت.

به طور مثال یکی از پر استفاده‌ترین کاربردهای سیستم‌های کنترل تردد، مدیریت ورود و خروج کارکنان و محاسبه عملکرد آنان است. سیستم جامع کنترل تردد نیز انواع مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به نیاز سازمان از هر یک از آن‌‌ها استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید علاوه بر استفاده از سیستم حضور و غیاب جامع، از انواع گیت‌ کنترل تردد و راه‌بندها نیز استفاده کنید تا از ورود و خروج غیر مجاز در سازمان جلوگیری شود. برخی از انواع سیستم‌های کنترل تردد در سازمان‌ها عبارت است از:

دستگاه کنترل تردد کارتی

یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد که امروزه نیز در سازمان‌های بسیاری از آن استفاده می‌شود، دستگاه گذر کنترل کارتی است. کارمندان و افرادی که کارت مخصوص را به همراه دارند، می‌توانند با نزدیک کردن کارت تردد به سنسورهای مخصوص دستگاه، هویت خود را مشخص کرده و وارد ساختمان شوند. استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و ترکیب آن با گیت‌ ورود و خروج تامین‌کننده امنیت سازمان خواهد بود. اما این دستگاه معایبی را نیز به همراه دارد. به طور مثال می‌توان به امکان گم شدن یا فراموش شدن کارت توسط پرسنل اشاره داشت. در چنین شرایطی تهیه دوباره کارت تردد پرسنلی، نیاز به هزینه و زمان قابل توجهی خواهد داشت. مورد دیگر امکان بروز تقلب به هنگام ورود و خروج افراد است. بسیاری از سازمان‌ها برای حل چنین مسئله‌ای، فردی را به عنوان بازرس، مسئول بررسی هویت افراد به هنگام ورود و خروج می‌کنند. بنا بر آنچه ذکر شد شاید بتوان گفت که مهم‌ترین جزء در سیستم‌های ثبت تردد کارتی، کارت تردد است.

کارت تردد

برخی از دستگاه‌های مدیریت تردد برای کنترل رفت و آمدها از کارت استفاده می‌کنند. این کارت که به کارت تردد معروف است؛ یک نوع کارت هوشمند است که با استفاده از آن امکان ثبت ساعت تردد و کنترل رفت و آمدها برای مدیریت سازمان وجود دارد. در سیستم کنترل تردد کارتی برای هر یک از افراد یا وسایل نقلیه یک کارت تردد صادر می‌شود که حاوی اطلاعات هویتی و مشخصات آن شخص یا وسیله نقلیه است. فناوری استفاده شده در ساخت کارت تردد پرسنل به نحوی است که قابلیت شناسایی و احراز هویت توسط سنسورهای دستگاه گذر کنترل را دارد.

دستگاه کنترل تردد رمزی

دستگاه‌های کنترل تردد رمزی یا کدی نیز از انواع بسیار محبوب سیستم‌های کنترل تردد هستند. برای استفاده از سیستم جامع کنترل تردد کدی، تنها کافیست فرد رمز مخصوص به خود را در صفحه کلید موجود روی دستگاه وارد کرده تا هویت وی تشخیص داده شده و اجازه ورود پیدا کند. در دستگاه حضور و غیاب رمزی نیز مشابه دستگاه‌های کارتی امکان فراموشی رمز عبور وجود خواهد داشت. علاوه بر آن در این نوع از انواع دستگاه‌ اکسس کنترل نیز ممکن است تقلب صورت گیرد. به همین دلیل اکثر سازمان‌هایی که از دستگاه‌های رمزی استفاده می‌کنند فردی را به عنوان بازرس برای تایید هویت افراد مشخص می‌کنند.

دستگاه کنترل تردد بیومتریک

سومین دسته از انواع دستگاه‌های کنترل تردد، دستگاه‌های بیومتریک هستند. بیومتریک به معنای تشخیص هویت فرد با استفاده از مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری منحصر به فرد وی است. دستگا‌ه‌های بیومتریک از امنیت بسیار بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌های کنترل تردد برخوردار هستند. سیستم جامع کنترل تردد بیومتریک را می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

سیستم کنترل تردد اثر انگشتی

سیستم کنترل تردد هوشمند اثر انگشتی با دریافت اسکن اثر انگشت افراد هویت آن‌ها را تشخیص داده و زمان ورود یا خروج آن‌ها را در سیستم ثبت می‌کنند. با استفاده از دستگاه‌ حضور و غیاب اثر انگشتی دیگر هیچ نگرانی از بابت بروز تقلب نخواهید داشت. اکثر دستگاه‌های اثر انگشتی با تکنولوژی روز ساخته شده و قابلیت تشخیص بافت زنده را خواهند داشت. پس نمی‌توان از روش‌های هک دستگاه حضور و غیاب در آن‌ها استفاده کرد.

سیستم تردد هوشمند تشخیص چهره

دستگاه‌ حضور غیاب تشخیص چهره با برخورداری از دوربین‌های مخصوص قابلیت تصویربرداری از چهره افراد و مقایسه آن با اطلاعات و تصاویر موجود در پایگاه داده را دارد. افراد برای ورود به سازمان تنها کافیست در مقابل دوربین دستگاه بایستند تا تصویر چهره آن‌ها شناسایی شود. با استفاده از دستگاه‌های تشخیص چهره نیز دیگر نیازی به نگرانی درباره بروز تقلب نخواهید داشت.

سیستم کنترل تردد عنبیه چشم

این سیستم‌ها با شناسایی عنبیه چشم اشخاص، تردد آن‌ها را ثبت می‌کنند. دستگاه حضور و غیاب عنبیه چشم بر اساس پارامترهای بیولوژیکی عمل می‌کند. این دستگاه از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ثبت تردد و ورود و خروج پرسنل است. الگوریتم‌های به کار رفته در سیستم گذر کنترل چشمی آنقدر پیچیده است که امکان تقلب و هک دستگاه کنترل ورود و خروج را غیر ممکن کرده است.

سیستم اکسس کنترل تشخیص خطوط کف دست

خطوط کف دست نیز مانند اثر انگشت برای هر فردی منحصر به فرد استدستگاه حضور و غیاب اسکن خطوط کف دست به شما این امکان را می‌دهد که با دقت هر چه تمام‌تر مدیریت کنترل تردد پرسنل خود را در دست بگیرید. برخی از این دستگاه‌ها برای اسکن خطوط دست نیاز دارند که کف دستان به صورت مستقیم روی اسکنر دستگاه قرار گیرد؛ در حالی که برخی دیگر از یک فاصله مشخص هم قادر به شناسایی و ثبت اطلاعات هستند.

سیستم ثبت تردد بر اساس سیگنال مغز و قلب

استفاده از دستگاه حضور و غیاب سیگنال مغز و قلب برای سازمان‌های خاص و امنیتی بسیار کاربردی خواهد بود. این سیستم بر پایه خصوصیات بیولوژیک افراد عمل می‌کند. جالب است بدانید که امواج مغزی و قلبی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین در سیستم‌های مدرن حضور و غیاب هوشمند از این ویژگی خاص بیولوژیکی استفاده و دستگاه‌های هوشمند و پیچیده‌ای برای کنترل تردد پرسنل تولید شده است. نحوه کارکرد این دستگاه به این صورت است که در ابتدا سنسورهای مخصوص تعبیه شده در سیستم، یک نمونه از موج مغزی و قلبی فرد را شناسایی و ذخیره می‌کنند. سپس در هر بار که آن فرد وارد سازمان می‌شود سنسورها مجددا سیگنال‌های مغز و قلب او را شناسایی و در صورت تطبیق با نمونه موجود، ساعت تردد را ثبت می‌کنند.

سیستم کنترل تردد تشخیص صدا

در دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا اساس ثبت ترددها، تطبیق الگوی صدای پرسنل با نمونه‌های تعریف شده از قبل است. این سیستم فرکانس‌های موجود در صدای فرد را شناسایی و در خود ذخیره می‌کنند. بسیاری از این سیستم‌ها امکان تشخیص صدای زنده از صدای ضبط شده را دارند؛ بنابراین امکان هک کردن آنها ساده نخواهد بود.

دستگاه کنترل تردد وسایل نقلیه و خودرو

آخرین دسته از دستگاه‌های کنترل تردد، دستگاه کنترل تردد وسایل نقلیه هستند. برای کنترل تردد خودروها می‌توان از دوربین‌های پلاک‌خوان و یا آنتن‌های برد بلند استفاده کرد. دوربین‌های پلاک‌خوان با تصویربرداری از پلاک خودرو و ثبت آن در سیستم به خودرو اجازه ورود خواهند داد. آنتن‌های برد بلند نیز با شناسایی برچسب‌های UHF (Ultra High Frequency) چسبانده شده بر روی شیشه خودرو‌ها که بر مبنای تشخیص فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کنند؛ به آن‌ها اجازه ورود می‌دهد.

انواع سیستم کنترل تردد بر اساس نحوه ثبت و ذخیره اطلاعات

دستگاه‌های مدیریت تردد فارغ از نحوه تشخیص هویت پرسنل یا شناسایی مشخصات وسایل نقلیه به دو نوع تقسیم می‌شوند. برخی از این سیستم ها برای ثبت اطلاعات به یک نرم افزار مرکزی نیاز دارند. اما بعضی دیگر به صورت مجزا و بدون نیاز به نرم افزار خاصی قادر به ثبت و ضبط اطلاعات تردد سازمان هستند. بر این اساس انواع سیستم گذر کنترل عبارت‌اند از:

سیستم گذر کنترل شبکه پذیر یا یکپارچه تحت شبکه (Networkable)

این نوع از سیستم های اکسس کنترل که به سیستم کنترل تردد یکپارچه نیز معروف‌اند؛ جهت ثبت، دریافت و همچنین انتقال دیتای سازمانی بدست آمده از فرآیند احراز هویت و کنترل تردد به یک نرم افزار مرکزی نیاز دارند. به عبارت دیگر سیستم‌های مدیریت تردد Networkable می‌توانند توسط نرم افزار کنترل تردد با یکدیگر شبکه شوند.

سیستم کنترل تردد مستقل (Stand alone)

سیستم گذر کنترلی که برای دریافت و انتقال اطلاعات ترددها به نرم افزار خاصی نیاز ندارد؛ سیستم کنترل تردد مستقل نامیده می‌شود. دستگاه Stand alone می‌تواند بدون نیاز به نرم افزار مرکزی به تنهایی کنترل رفت و آمد و عبور و مرور سازمان شما را به دست گرفته و مدیریت می‌کند.

اجزای سیستم اکسس کنترل

یک دستگاه کنترل تردد از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برای ثبت صحیح تردد اشخاص و وسایل نقلیه لازم است هر یک از این اجزا به خوبی عمل کنند. مشخصا با توجه به مدل و نوع سیستم مدیریت تردد ممکن است برخی از این قسمت‌ها در سیستم شما موجود نباشد و یا تفاوت‌هایی با مدل‌های دیگر داشته باشد. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین اجزای دستگاه گذر کنترل اشاره خواهد شد.

ابزار ورودی اطلاعات به دستگاه کنترل تردد جهت تشخیص هویت

به طور کلی هر آنچه برای احراز هویت و شناسایی مشخصات پرسنل یا وسایل نقلیه سازمانی استفاده می‌شود؛ یک ابزار ورودی برای دستگاه Access Control است. این ابزارها وظیفه نگه داشتن مشخصات پرسنلی را در خود دارند. خطوط اثر انگشت شما در دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت، کد پرسنلی در دستگاه حضور و غیاب رمزی، الگوی صدا، زوایای چهره، سیگنال مغز و قلب و خطوط کف دست در انواع دستگاه حضور و غیاب بیومتریک، همه ابزار ورودی اطلاعات برای احراز هویت سازمانی هستند. با این حال باید گفت که کارت تردد یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزار‌های ورودی اطلاعات جهت انجام فرآیند تشخیص هویت است.

ریدر دستگاه کنترل ورود و خروج

اسکنر، سنسور تشخیص صدا، دوربین، کارتخوان و … وسایلی هستند که بوسیله آن‌ها اطلاعات هویتی از روی ابزار ورودی خوانده می‌شود. ریدر می‌تواند اطلاعات روی کارت تردد مانند بارکد، اثر انگشت فرد، سیگنال مغز و قلب و … را تشخیص داده و بخواند. این ابزار در مدل‌های جدید سیستم کنترل تردد روی دستگاه تعبیه شده است و در برخی دیگر از مدل‌ها در نزدیک دستگاه نصب می‌شود.

داشبورد مدیریت سامانه کنترل تردد

هر دستگاه کنترل تردد باید بتواند اطلاعات تردد و ورود و خروج را در اختیار مدیر سازمان و یا نماینده او قرار دهد. داشبورد مدیریت دستگاه اکسس کنترل به مدیر این امکان را می‌دهد که به دیتای تردد در سازمان خود به صورت کامل دسترسی داشته باشد. همچنین این ابزار قادر است خصوصیات و مشخصات لازم جهت دادن مجوز تردد به افراد را ذخیره کند. به عبارت دیگر مدیریت یا ادمین مربوطه می‌توانند شرایط خاص مد نظر خود را که برای تردد مجاز در نظر گرفته‌اند را در داشبورد مدیریت تعریف کنند.

قفل برقی دستگاه اکسس کنترل

یک دستگاه کنترل تردد باید بتواند از تردد افراد غیر مجاز به سازمان جلوگیری کند. قفل برقی سیستم کنترل تردد این امکان را فراهم کرده است. قفل دستگاه ثبت تردد در صورتی باز خواهد شد که اطلاعات ورودی خوانده شده توسط ریدر با مشخصات از قبل تعریف شده تطبیق داشته و داشبورد مدیریت اجازه ورود را صادر کرده باشد. قفل سیستم مدیریت تردد در 2 نوع fail safe و fail secure موجود است. هر یک از این مدل‌ها با توجه به شرایط مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پنل دستگاه مدیریت تردد هوشمند

هر دستگاه کنترل تردد برای نگه‌داری سخت افزار خود شامل قفل‌ها کابل‌ها و… به یک پنل کنترل تردد نیاز دارد. این پنل مشابه یک تابلو برق بوده و معمولا در محلی به جز محل نصب سیستم کنترل تردد و دور از چشم قرار دارد. به عنوان نمونه می‌توان پنل کنترل تردد را در اتاق برق ساختمان نصب کرد.

سرور سیستم کنترل تردد

سرور دستگاه کنترل تردد وظیفه ذخیره اطلاعات سازمانی و تمام ترددهای انجام شده در مجموعه شما را بر عهده دارد. به عبارت دیگر مشخصات سازمانی پرسنل، اطلاعات ثبتی ورود و خروج، ساعت حضور و غیاب و … را در حافظه خود ذخیره می‌کند. در نتیجه می‌توان سرور کنترل تردد را به عنوان ابر حافظه دستگاه اکسس کنترل به حساب آورد. لازم به ذکر است که سرورهای مدیریت تردد غالبا در محلی خارج از سازمان قرار دارند.

کابل‌های کم ولتاژ دستگاه کنترل ورود و خروج

کابل‌های کم ولتاژ در دستگاه کنترل تردد اطلاعات را منتقل کرده و ارتباط بین اجزای اکسس کنترل را ممکن می‌کنند. بنابراین باید در نصب و قرارگیری آنها دقت لازم را مبذول دارید. چرا که در صورت بروز مشکل و لزوم تعمیر دستگاه حضور و غیاب به هم ریختگی کابل‌ها، حل مشکل را سخت خواهد کرد.

سیستم کنترل تردد چگونه کار می‌کند؟

برای استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد به یک قفل الکترونیکی نیاز دارید. قفل‌های الکترونیکی بر روی در محلی نصب می‌شوند که می‌خواهید محدودیت دسترسی را برای آن اعمال کنید. حال این در می‌تواند در ورودی مجموعه یا در اتاق‌های داخلی باشد. پس از راه‌اندازی سیستم کنترل تردد باید برای افراد مجاز با توجه به نوع دستگاه کنترل ترددی که مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یک کارت ورود و خروج صادر شود و یا اثر انگشت یا تصویر چهره آن‌ها در سیستم ثبت شود. در غیر این صورت سیستم به آن‌ها اجازه ورود نخواهد داد.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که هویت افراد توسط یک نرم افزار کنترل تردد مورد بررسی قرار می‌گیرد. نرم افزارها متصل به یک سرور مرکزی هستند که این سرورها قابلیت اتصال به چندین دستگاه کنترل تردد مختلف را به صورت همزمان داشته و امکان شبکه شدن دارند.

شیوه عملکرد سیستم اکسس کنترل در زمان قطع برق

دستگاه‌های گذر کنترل عموما برای ثبت تردد پرسنل و وسایل نقلیه از برق استفاده می‌کنند. اما در زمان قطع برق شیوه عملکرد سیستم کنترل تردد به چه صورت است؟ به طور کلی نباید نگران قطع برق و متوقف شدن فرآیند ثبت تردد با دستگاه کنترل ورود و خروج باشید. چرا که اغلب سیستم‌های کنترل تردد دارای باتری هستند. باطری دستگاه حضور و غیاب می‌تواند در زمان قطع برق خواهد توانست تا زمان وصل مجدد برق دستگاه اکسس کنترل شما را روشن نگه دارد.

مزایای استفاده از فناوری کنترل دسترسی

استفاده از یک دستگاه کنترل تردد هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که مزیت‌های مختلفی را تجربه کنید. سیستم کنترل تردد هوشمند به شما امکانات مختلفی ارائه می‌دهد. برخی از این امکانات و قابلیت ها عبارت‌اند از:

ایجاد محدودیت تردد در محل‌های امنیتی بوسیله سیستم کنترل ورود و خروج

هیچ کسب و کاری وجود ندارد که به کارمندانش اجازه دسترسی کامل به کلیه قسمت‌های سازمان را بدهد.

به عنوان مثال بخش منابع انسانی، اطلاعات و اسناد حساس هر کارمند را نگهداری می‌کند. بنابراین نباید دسترسی به آنها برای همه کارمندان آزاد باشد.

با استفاده از کارت های مخصوص کنترل تردد، سازمان می تواند افرادی که باید به آن دفتر خاص دسترسی داشته باشند را تعیین کند.

دشوار بودن امکان کپی برداری در سیستم های اکسس کنترل

هر کس با نیت بد می‌تواند به راحتی یک کلید فیزیکی را کپی کند و از آن برای ورود به محل کار شما استفاده نماید؛ زیرا هزینه به دست آوردن آن زیاد نیست و شما مجبور خواهید شد تا قفل درها را عوض کنید. برای چه مدت می‌توانید با این روند رو به رو شوید؟

اما در سیستم کنترل دسترسی اگر یکی از کلید کارت‌ها گم شود تنها کاری که باید انجام داد، تغییر کدها و لغو دسترسی کارت مفقود شده است.

قابلیت نصب دستگاه ثبت تردد هوشمند در کنار انواع ورودی

سیستم اکسس کنترل را می‌توان برای چیزی بیش از باز کردن درب‌ها استفاده کرد. شما می‌توانید از آن برای باز کردن موانع، نرده‌های متحرک، حصار‌های الکترونیکی و گیت‌های پارکینگ استفاده نمایید. با این کار هر گونه تهاجم و مزاحمت را از محل کار خود دور خواهید کرد و محیط برای همه امن‌تر خواهد شد.

حفظ امنیت اشیا و مکان‌های مهم با دستگاه تردد هوشمند

اگر در کسب و کارتان چیزهای ارزشمندی داشته باشید که می‌تواند به آسانی تبدیل به پول نقد گردد؛ باید اطمینان حاصل کنید که در جایی امن نگهداری می‌شوند.

اگر یکی از کارکنان شما تصمیم به استفاده نادرست از کلید کارتی خود گرفت و این مدارک یا اشیا ارزشمند را سرقت کرد، شما دقیقا می‌توانید بفهمید که از کارت چه کسی برای این کار استفاده شده است.

اما با قفل و کلیدهای سنتی، اینکه متوجه شوید چه کسی سرقت را انجام داده است؛ بسیار دشوار خواهد بود.

دسترسی به تمامی مکان‌ها با سیستم کنترل تردد هوشمند

برای کسب و کارهایی که دارای مکان‌ها یا محوطه‌های مختلف هستند؛ استفاده از انواع سیستم‌ کنترل دسترسی به راحتی و بدون هیچ مشکلی، امکان عبور را برای همه مدیران و کارکنان از یک ساختمان به ساختمان دیگر فراهم می‌کند.

این راه حل بهتر از دادن کلیدهای فیزیکی متعدد برای دفاتر مختلف به هر کارمند است.

کاهش هزینه با استفاده از Access Control

یکی دیگر از نکات مثبت مهم در مورد سیستم‌های اکسس کنترل این است که می‌توان آنها را با هر سیستم دیگر در ساختمان خود مانند سیستم تهویه هوا هماهنگ کرد. برخی از انواع دستگاه کنترل تردد هوشمند قادرند با ست شدن به سیستم‌های گرمایش و سرمایش ساختمان، به شما بگویند که مناطق خاصی از ساختمان نیاز به روشن شدن، گرم شدن یا خنک شدن در یک لحظه خاص دارند. به این ترتیب سیستم هوشمند کنترل دسترسی به کاهش هزینه‌های جاری شما کمک خواهد کرد.

ثبت هر گونه تردد توسط سیستم گذر کنترل

به غیر از اینکه می‌توانید امتیاز هر کارت را لغو یا ابطال کنید؛ سیستم کنترل ورود و خروج، اطلاعات مربوط به کسانی که به ساختمان رفت و آمد می‌کنند را ثبت و ذخیره می‌نماید.

به محض اینکه یک کارمند کارت خود را اسکن می‌کند، سیستم زمان، مکان و مشخصات شخص مورد نظر را ثبت می‌نماید.

این کار از دو جنبه به مدیریت کمک می‌کند؛ اولا می‌توانید بدانید که آیا کارکنان شما در زمان تعیین شده مشغول به کار شده‌اند یا در زمان مناسب محل کار را ترک کرده‌اند یا خیر. ثانیا، در صورتی که متوجه شوید از ساختمان سرقت شده یا خرابکاری صورت گرفته است. شناسایی افرادی که در آن زمان سرقت، به ساختمان دسترسی داشته و به آن وارد شده‌اند؛ آسان خواهد بود.

تعیین زمان حضور پرسنل در محل کار با استفاده از سیستم کنترل تردد افراد

یکی از قابلیت‌های دستگاه کنترل تردد، محاسبه مدت زمان حضور هر یک از کارکنان در مجموعه است. به این ترتیب شما با استفاده از سیستم مدیریت تردد علاوه بر کنترل ورود و خروج‌ها در سازمان خود خواهید توانست میزان ساعتی که هر یک از کارمندان‌تان در محل کار حضور داشته‌اند را محاسبه نمایید. تعیین مدت زمان حضور پرسنل در محل می‌تواند انجام امور حسابداری سازمان شما را بسیار ساده کند. به عبارت دیگر استفاده از سیستم کنترل تردد علاوه بر بهبود مدیریت تردد پرسنل، مدیریت حسابداری و پرداختی‌های کارکنان را نیز سهولت می‌بخشد.

نکات مهم جهت خرید و نصب سیستم مدیریت تردد

انتخاب یک سیستم کنترل تردد مناسب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های یک مدیر حرفه‌ای است. اما برای خرید دستگاه مدیریت تردد چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟ چطور می‌توانیم بهترین سیستم را برای مجموعه خود انتخاب کرد؟ به طور کلی پیش از خرید سیستم گذر کنترل باید با انواع این سیستم‌ها و کارکرد هر یک آشنا شد. باید دانست که هر نوع دستگاه کنترل تردد مناسب چه سازمان و چه فضایی است. آیا سیستم مدیریت ورود و خروج تهیه شده می‌تواند نیازهای مدیریتی شما را رفع کند؟ در این راستا برخی از مهم‌ترین نکات خرید و نصب سیستم کنترل تردد عبارت است از:

 • تعداد کارمندان و پرسنل

اینکه تعداد پرسنل شما چقدر است و لازم است چند نفر در هنگام ورود به سازمان شما احراز هویت شوند. بر نوع مدل دستگاه کنترل ترددی که می‌خواهید خریداری کنید؛ بسیار تاثیرگذار است.

 • وسعت فضای موجود در ورودی

در هنگام خرید دستگاه کنترل تردد حتما باید توجه داشته باشید که سیستم انتخابی شما به چه مقدار فضا برای نصب نیاز دارد. آیا فضای شما می‌تواند یک دستگاه کنترل تردد بزرگ را در خود جای دهد؟ مسلما یک گیت کنترل تردد تمام قد برای یک فضای کوچک مناسب نبوده و کارایی قابل قبولی نخواهد داشت. بر این اساس پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک مشاور متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.

 • تعداد ورودی‌ها و نقاط مد نظر، جهت تجهیز شدن به سیستم کنترل تردد

تعداد نقاطی که می‌خواهید در آنها از سیستم کنترل تردد استفاده کنید؛ در تعیین نوع مدلی که انتخاب می‌کنید، بسیار موثر است. چند ورودی به کنترل تردد نیاز دارند؟ به جز ورودی‌ها چه نقاطی لازم به کنترل دسترسی هستند؟ در برخی از سازمان‌ها اتاق‌ها و محل‌های امنیتی خاصی وجود دارد؛ که لازم است ورود و خروج به این محل‌ها بیشتر از سایر نقاط تحت نظر قرار گیرد. باید توجه داشته باشید که چند نقطه حساس و امنیتی ویژه در مجموعه شما وجود دارد که میخواهید در آن‌ها نیز از سسیستم کنترل تردد استفاده نمایید.

 • تعیین روش تشخیص هویت دستگاه

روش‌های زیادی جهت احراز هویت در سیستم‌های کنترل تردد وجود دارد. اما چه روشی مناسب شماست؟ شما چه روشی را برای تشخیص هویت دستگاه اکسس کنترل مجموعه خود انتخاب کرده‌اید؟ در سازمان‌های با حساسیت بالا و امنیتی معمولا از انواع سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک استفاده می‌شود.  اگر نیاز دارید که تردد وسایل نقلیه را تحت نظر بگیرید؛ استفاده از سیستم ثبت تردد پلاک خوان خودکار انتخاب مناسبی خواهد بود. در هر حال پیش از هر چیز لازم است تعیین کنید که سازمان شما در چه رده امنیتی قرار دارد.

 • مشخص کردن میزان امنیتی بودن سازمان

مسلما در یک سازمان امنیتی مثل آژانس هسته‌ای استفاده از سیستم کنترل تردد کارتی به تنهایی عاقلانه نیست. هر چه مجموعه شما به لحاظ امنیتی مهم‌تر باشد؛ لازم است از سیستم کنترل تردد پیچیده‌تری استفاده کنید. به عنوان مثال سیستم کنترل تردد بر اساس سیگنال مغز و قلب یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های گذر کنترل است که به سادگی قابل دور زدن و هک نیست.

 • دقت به نوع مجموعه یا سازمان

سیستم کنترل تردد یک سازمان اداری با دستگاه ثبت تردد کارخانه متفاوت است. برای انتخاب بهتر و مناسب یک سیستم کنترل تردد کارآمد باید به نوع سازمان خود توجه کنید. ممکن است یک سیستم کنترل ورود و خروج خاص برای یک شرکت استارتاپی مناسب و کارا باشد اما استفاده از همان دستگاه در یک مدرسه مفید واقع نشود. بنابراین لازم است در زمان خرید دستگاه گذر کنترل نوع سازمان خود را نیز مد نظر قرار دهید.

 • تعیین اولویت‌های سازمانی

اولویت سازمان شما برای ثبت اطلاعات ترددهای انجام شده در مجموعه‌تان چیست؟ آیا دستگاه کنترل تردد مورد انتخاب شما باید دقت بالایی داشته باشد؟ ممکن است سرعت ثبت اطلاعات ورود و خروج برای شما از اهمیت ویژه‌تری برخوردار باشد یا حفظ اسرار سازمانی و جلوگیری از هک دستگاه کنترل تردد مهم‌ترین پارامتر برای انتخاب یک دستگاه کنترل دسترسی مناسب است. شاید هم قیمت دستگاه مدیریت تردد برای شما اولویت است. بنابراین به دنبال خرید سیستم کنترل تردد ارزان هستید.

سیستم کنترل تردد ارزان

سیستم ثبت تردد ارزان کدام است؟ چطور یک دستگاه گذر کنترل ارزان قیمت بخریم؟ آیا خرید دستگاه کنترل تردد دست دوم اقتصادی است؟ سیستم‌های Access Control انواع مختلفی دارند. بنابراین شما برای انتخاب دستگاه کنترل تردد مناسب سازمان خود، گزینه‌های متفاوتی خواهید داشت. آنچه اهمیت دارد این است که در واقع سیستم کنترل تردد ارزان دستگاهی است برای سازمان شما مناسب باشد. اگر برای یک سازمان اداری ساده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه استفاده کنید؛ مطمئنا به صرفه و اقتصادی نخواهد بود. لذا توصیه می‌کنیم که حتما پیش از خرید و ثبت سفارش دستگاه کنترل تردد با متخصصان صنعت اتوماسیون اداری مشورت کنید.

سفارش دستگاه کنترل تردد

بسیاری از مدیران سازمانی جهت مدیریت تردد پرسنل و وسایل نقلیه مجموعه خود قصد سفارش دستگاه کنترل تردد را دارند. اما به دلیل وجود انواع مدل و برند مختلف برای ثبت سفارش آنلاین سیستم اکسس کنترل سازمان‌شان دچار سردرگمی ‌شده‌اند. اما این مشکل به راحتی قابل حل است. کارشناسان افق فراویژن با صبوری پاسخگوی سوالات شما بوده و همه ابهامات ذهنی‌تان را رفع می‌کنند؛ تا بتوانید بهترین دستگاه کنترل تردد را خریداری نمایید.

خرید سیستم اکسس کنترل

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ و کوچک خرید دستگاه کنترل تردد است. سیستم‌های Access Control قادرند مدیر سازمان را در جهت ساماندهی تردد پرسنل یاری کنند. خرید اینترنتی دستگاه ثبت تردد راه حل مناسبی برای یک خرید بی دردسر است. شما می‌توانید با استفاده از امکانات جامع افق فراویژن در زمینه مدیریت تردد و حضور و غیاب پرسنل بهترین دستگاه ثبت تردد و نرم افزار کنترل تردد را برای مجموعه خود انتخاب کرده و به صورت آنلاین سفارش دهید.

فروش دستگاه مدیریت تردد

بهترین مرکز فروش سیستم کنترل تردد کدام است؟ گروه تجاری افق فراویژن با تجربه چندین ساله در زمینه خدمات اتوماسیون اداری، مدیریت تردد و کنترل ورود و خروج انتخاب مناسبی برای یک خرید مطمئن است. با خرید دستگاه کنترل تردد از افق فراویژن از خدمات پشتیبانی کامل و گارانتی معتبر دستگاه مدیریت تردد استفاده کنید.

مشاهده بیشتر