Skip to main content

هر قسمت از نرم افزار در راهنمای تصویری نرم افزار حضور و غیاب مشخص شده است و با توجه به شماره های موجود در تصویر کارکرد آن گزینه توضیح داده شده است. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد نرم افزار حضور و غیاب کسب کنید به صفحه مربوطه این نرم افزار در سایت مراجعه فرمایید. اگر در مورد راهنمای تصویری نرم افزار حضور و غیاب سوالی دارید از طریق سیستم تیکت مطرح نمایید. افق فراویژن سعی کرده است تا آموزش نرم افزار حضور و غیاب را با تصویر برای شما نشان دهد. البته آموزش ویدیویی نرم افزار حضور و غیاب برای شما در نظر گرفته شده است.

هر قسمت از نرم افزار در تصویر زیر مشخص شده است و همچنین در زیر با توجه به شماره های موجود در تصویر کارکرد آن گزینه توضیح داده شده است. لطفا طبق شماره های موجود در تصویر و راهنمایی زیر کارکرد هر بخش را مطالعه بفرمایید. لطفا راهنمای تصویری نرم افزار حضور و غیاب را به صورت کامل مطالعه و سپس در صورت نیاز به راهنمایی ، سوالات خود را با ما مطرح کنید.

گزینه 1 ) درب ورودی یک نوع اصطلاح است که می توانیم وقتی از دو یا چند دستگاه استفاده کردیم این گزینه را ویرایش کنیم مثلا از روی درب ورودی روی اسامی دستگاه ها تغییر بدهیم تا بهتر متوجه بشویم که با کدام دستگاه قرار است ارتباط مستقیم داشته باشیم.

گزینه 2 ) شماره دستگاه را از داخل خود دستگاه می توانیم انتخاب کنیم که این گزینه هم بیشتر زمانی استفاده می شود که از دو یا چند دستگاه استفاده کنیم که باید این شماره داخل دستگاه و نرم افزار یکی باشد.

گزینه 3 ) نوع دستگاه به ما نشان می دهد که از چه مدلی استفاده کنیم که عکس هر دستگاه را به ما نشان می دهد که اگر احیانا اسامی آن را به یاد نداشته باشیم از عکس آن کمک بگیریم.

گزینه 4 ) این گزینه به ما می گوید که از چه پورتی برای اتصال به دستگاه استفاده می کنیم که معمولا از پورت شبکه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

گزینه 5 ) شماره پورتی که از آن استفاده می کنیم را نشان می دهد که از داخل دستگاه تعریف می شود و باید این شماره در دستگاه و نرم افزار یکی باشد.

گزینه 6 ) هر دستگاهی در قالب شبکه به عنوان آدرس از یکی شماره پیروی می کند که به آن IP می گویند که با توجه به ثبت این شماره می توانیم دستگاه و نرم افزار را به هم ارتباط بدهیم.

گزینه 7 ) این گزینه برای نشان دادن پورتی است که IP روی آن تنظیم شده است معمولا 5005 است که با صلاح دید انفورماتیک IT قابلیت تغییر را دارد فقط باید داخل دستگاه و نرم افزار این یک عدد یکسان باشد.

گزینه 8 ) می توانیم برای دستگاه پسورد بگذاریم که برای مسائل امنیتی آن را فعال سازیم که این پسورد هم داخل دستگاه تعریف می شود و هم داخل نرم افزار باید وارد شود تا بتوانیم دستگاه و نرم افزار را به همدیگر متصل کنیم.

توضیحات اجمالی :

برای ارتباط با دستگاه ابتدا قسمت cmd کلمه ping نوشته سپس IP دستگاه را در جلوی این کلمه می نویسیم اگر جمله REPLY را دیدید این بدان معناست که دستگاه و سیستم شما با هم به صورت صحیح در ارتباط هستند فقط هواستان باشد که IP که به دستگاه حضور و غیاب داده اید با دیگر سیستم های شما مشترک نباشد یعنی هر سیستم و دستگاهی IP مخصوص به خود را دارد که IP دستگاه را در قسمت IP Address نرم افزار می نویسیم و متصل می شویم.

احیانا اگر بعد از گرفتن Ping با پیامی مواجه شدید به نام Request time out یعنی کلا ارتباط شما به مشکل خورده است بستر شبکه ای خود را مجدد بررسی بفرمایید و اگر با پیغامی به نام Unreachable مواجه شدید نیز IP دستگاه و سیستم را مجدد چک کنید یا طریقه ی زدن کابل را بررسی کنید.
لازم به ذکر است که دستگاه و سیستم شما زمانی به راحتی به هم متصل می شوند که در یک رنج باشند و با default gateway یکسان باشند برای اینکه متوجه IP سیستم خودمان شویم می توانیم در همان محیط cmd کلمه IPconfig را تایپ کرده و IP سیستم خود را بررسی کنید و دستگاه حضور و غیاب را با توجه به این IP تنظیم کنید.

گزینه پرسنل برای اضافه کردن شخص جدید به نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد در داخل این قسمت ۴ گزینه اصلی وجود دارد که گزینه کد پرسنل همان کدی است که شخص مورد نظر را در داخل دستگاه تعریف کرده ایم نام و نام خانوادگی طبیعتا برای موقع گزارش گرفتن است که بتوانیم تشخیص دهیم برای چه شخصی است و شیفت کاری که نشان می دهد شخص مورد نظر ما باید به چه صورت کارکرد را محاسبه کند. به علاوه بر این ۴ فیلد اصلی می توانیم از فیلد های دیگر هم با توجه به ورژن نرم افزار استفاده کنیم به عنوان مثال کلمه عبور و پسورد برای زمانی است که از نرم افزار تحت وب استفاده می کنیم یا قسمت پیامک برای سامانه پیامکی است که شماره ای که قرار است پیام را دریافت کند را دارا است.
همچنین می توانیم از فیلد گروه استفاده کنیم به این ترتیب که پرسنل را از این قسمت گروه بندی می کنیم و در قسمت گزارش با توجه به گروهشان گزارش گیری می نماییم. لازم به ذکر است تمامی اطلاعات ثبت شده در فیلد های فوق قابلیت ویرایش را دارا هستند.

گزینه 1 ) برای ثبت کد پرسنلی می باشد این کد دقیقا همان کدی است که شخص مورد نظر را در داخل دستگاه با آن تعریف کرده ایم که می تواند به صورت ترتیبی به ما عدد بدهد یا براساس نیاز و سلیقه دلخواه اپراتور دستگاه در یک بازه 8 رقمی با آن عدد می دهد.
گزینه 2 ) می توانید برای مستند سازی اطلاعات خود گزینه تاریخ استخدام را پر کنید که از قبل از تاریخی که در این قسمت وارد می کنیم در مورد شخص اطلاعات نمی دهد.
گزینه 3 ) از گزینه زمانی استفاده می شود که بخواهیم پرسنل موجود در مجموعه را گروه بندی کنیم از قسمت دو نقطه می توانیم اسامی گروه ها را تعریف کرده و از گزینه مثلث کوچک می توانیم شخص مورد نظر را در گروه تعریف شده لینک دهیم و در قسمت گزارش با توجه به فیلتر گروه کارکرد ها را مورد محاسبه قرار دهیم.
گزینه 4 ) اگر از این گزینه استفاده کنیم از این تاریخ به بعد را برای ما نشان نمی دهد تقریبا شبیه به توضیحات تاریخ استخدام است اما به صورت بالعکس.
گزینه 5 ) شماره پیامک برای زمانی است که شما از سامانه پیامکی استفاده می کنید تا بابت ورود و خروج پرسنل پیامکی حاوی اطلاعات ورود و خروج برای شما ارسال شود در این قسمت شماره ای که قرار است به آن پیامک برود را وارد می کنیم البته لازم به ذکر است که این گزینه منوط بر این است که ورژن نرم افزار شما سامانه پیامکی را ساپورت کند.
گزینه 6 ) نام کاربری و کلمه عبور برای زمانی است که از سامانه تحت وب استفاده می کنید تا پرسنل گزارش خود را هر لحظه که خواستند بر روی وب مشاهده کنند البته لازم به ذکر است که این گزینه منوط بر این است که ورژن نرم افزار شما سامانه تحت وب را پشتیبانی کند.

هر قسمت از نرم افزار در تصویر زیر مشخص شده است و همچنین در زیر با توجه به شماره های موجود در تصویر کارکرد آن گزینه توضیح داده شده است. لطفا طبق شماره های موجود در تصویر و راهنمایی زیر کارکرد هر بخش را مطالعه بفرمایید.

گزینه 1 ) به عنوان تعریف دسترسی می باشد که می توانیم از گزینه استفاده کنیم تا نام کاربری و یا پسورد را از 1 تغییر بدهیم یا اینکه پرسنل خود را از این گزینه دسترسی های مختلف بدهیم که نتواند وارد همه فیلد های نرم افزار بشود.
گزینه 2 ) پشتیبان گیری برای زمانی است که بخواهیم به صورت دستی از نرم افزار پشتیبان داشته باشیم.
گزینه 3 ) پشتیبان گیری خودکار برای زمانی است که بخواهیم بابت هر ورود و خروج به نرم افزار یک پشتیبان داشته باشیم که در صورت دلخواه تیک خودکار آن را می زنیم برای دست یابی به پشتیبان های خود کار می توانیم روی نرم افزار کلیک راست کرده در قسمت open file location وارد شده داخل پوشه back up پشتیبان های مورد نظر را استخراج کنیم.
گزینه 4 ) برای برگرداندن پشتیبان هایی که قبلا چه به صورت خود کار چه به صورت دستی گرفته شده می توانیم از قسمت بازیابی استفاده کنیم.

به ترتیب از سمت راست بر روی تصاویر کلیک کنید.

به ترتیب از سمت راست بر روی تصاویر کلیک کنید.

گزینه 1 ) گزینه حذف رکورد تکراری برای زمانی است پرسنل به صورت اشتباه به جای یک بار چندین مرتبه روی دستگاه هویت می زنند چه به عنوان اثر انگشت چه چهره در این گزینه ما می توانیم به صورت دلخواه بازه ای را تعریف کنیم که اگر زیر این بازه هر چند مرتبه که هویت زدند همان دفعه اول را محاسبه کند.
گزینه 2 ) برای وارد کردن یک بازه مشخص است که اگر رویش دبل کلیک کنیم به ما تقویم می دهد و بازه مورد نظر را وارد می کنیم.

هر قسمت از نرم افزار در تصویر زیر مشخص شده است و همچنین در زیر با توجه به شماره های موجود در تصویر کارکرد آن گزینه توضیح داده شده است. لطفا طبق شماره های موجود در تصویر و راهنمایی زیر کارکرد هر بخش را مطالعه بفرمایید.

گزینه 1 ) به عنوان تقویم ایست که در قسمت تقویم تعریف شده است این تقویم به می گوید که این شیفت از چه تقویمی استفاده کند که هر تقویمی که در قسمت تقویم درست شده باشد در اینجا قابل مشاهده است.
گزینه 2 ) در نرم افزار حضور و غیاب ما به دو صورت نحوه تردد داریم صورت اول صورتی است که تمام اضافه کار و ساعت کار و کسر کار و مرخصی و … محاسبه می شود که به آن نحوه تردد شیفتی می گویند و صورت دوم صورتی است که فقط ساعت ورود و خروج اشخاص را نشان می دهد که به آن نحوه تردد ساعتی می گویند.
گزینه 3 ) در این قسمت بر اساس نیاز کار فرما می توانیم شیفت ها را روی روزانه و شبانه تعریف و ثبت کنیم.
گزینه 4 ) تاخیر مجاز در روز و در ماه به ما نشان می دهد در طول یک روز پرسنل چند دقیقه مجاز به تآخیر می باشند که آن را در این قسمت اعمال می کنیم در رو به روی این گزینه تآخیر مجاز درماه نیز قرار داده شده است که اگر همه روز ها شخص بتواند دیر کرد داشته باشد می توانیم از کد -1 استفاده کنیم و اگر تعداد روز های خاصی مد نظر کار فرما باشد مثلا 10 روز این 10 را ضرب در دقیقه ای که می تواند تآخیر مجاز داشته باشد مثلا 15 دقیقه می کنیم که نشان می دهد پرسنل فقط 150 دقیقه در ماه می توانند تآخیر مجاز داشته باشند.
گزینه 5 ) تعجیل مجاز در روز و در ماه به ما نشان می دهد در طول یک روز پرسنل چند دقیقه مجاز به تعجیل می باشند که آن را در این قسمت اعمال می کنیم در رو به روی این گزینه تعجیل مجاز درماه نیز قرار داده شده است که اگر همه روز ها شخص بتواند زود تر برود می توانیم از کد -1 استفاده کنیم و اگر تعداد روز های خاصی مد نظر کار فرما باشد مثلا 10 روز این 10 را ضرب در دقیقه ای که می تواند تعجیل مجاز داشته باشد مثلا 15 دقیقه می کنیم که نشان می دهد پرسنل فقط 150 دقیقه در ماه می توانند تعجیل مجاز داشته باشند.
گزینه 6 ) این گزینه به عنوان یک بازه ساعتی عمل کرده و اگر بخواهیم برای شیفتی اضافه کار اول وقت در نظر بگیریم می توانیم به این گزینه بازه مد نظر را بدهیم.
گزینه 7 ) این گزینه به عنوان یک بازه ساعتی عمل کرده و اگر بخواهیم برای شیفتی اضافه کار آخر وقت در نظر بگیریم از این گزینه استفاده کنیم.
گزینه 8 ) این گزینه به عنوان یک بازه ساعتی عمل کرده و اگر بخواهیم برای شیفتی اضافه کار تعطیل کار را در نظر بگیریم از این گزینه استفاده کنیم.
لازم به ذکر است در فیلد های 6 و 7 و 8 می توانیم از حداقلی و حداکثری استفاده کنیم مثلا 10 دقیقه بعد از ساعت کاری اضافه کار آخر وقت را در نظر بگیرد یا از یک بازه چند دقیقه ای به قبل را اضافه کار اول وفت را نادیده بگیرد
گزینه 9 ) می توانیم از این گزینه استفاده کرد و ساعت نهاری را از ساعت کاری کم کنیم ساعتی که این جا قرار می گیرد مهم نیست و فقط بازه ای که اینجا تعریف می شود مهم است برای مثال از ساعت 12 تا 13 فقط یک ساعت وسطش مهم است.

به ترتیب از سمت راست بر روی تصاویر کلیک کنید.

در این صفحه، آموزش کار با نرم افزار حضور و غیاب در تمام بخش های آن برای شما به نمایش گذاشته شد. در صورتی که باز هم نیاز به توضیح داشتید یا سوالی برای شما به وجود آمده بود؛ می توانید با کارشناسان افق فراویژن تماس بگیرید.

4/5 - (5 امتیاز)