کنترل تردد

دستگاه کنترل تردد چهره چیست و چه مزایایی دارد

توسط 01 آگوست 2020 آگوست 9th, 2021 بدون نظر
دستگاه کنترل تردد چهره

یکی از تکنولوژی‌هایی که امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ ایرانی از آن استفاده می‌کنند، دستگاه حضور و غیاب هوشمند است.

بسیاری از سازمان‌ها با توجه به تعداد زیاد کارمندان، اقدام به خرید دستگاه‌های کنترل تردد می‌کنند تا بتوانند به راحتی و با سرعت زمان ورود و خروج تمام افراد را در سیستم ذخیره کرده و در زمان لزوم از آن اطلاعات استفاده کنند. یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب موجود، دستگاه کنترل تردد چهره است که با تشخیص چهره کارمندان هویت آن‌ها را تشخیص می‌دهد.

دستگاه حضور و غیاب هوشمند و انواع آن

دستگاه حضور و غیاب هوشمند یکی از تکنولوژی‌های رایج روز است که استفاده از آن در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت از محبوبیت بسیاری برخوردار است. سازمان‌ها با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند ورود و خروج کارکنان را به صورت دقیق ثبت می‌کنند.

ثبت دقیق زمان ورود و خروج کارمندان و پرسنل می‌تواند به هنگام محاسبه حقوق پرداختی بسیار کاربردی باشد. در حالی که در روش‌های قدیمی و منسوخ شده حضور و غیاب، زمان ورود و خروج کارمندان به صورت دقیق ثبت نمی‌شد و مشکلات زیادی در پرداختی‌ها به وجود می‌آمد. علاوه بر این، استفاده از روش‌های قدیمی بسیار زمان‌بر و پردردسر بود.

در صورتی که دستگاه‌های هوشمند می‌توانند در عرض چند ثانیه زمان تردد افراد را در سیستم ذخیره کنند. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند انواع مختلفی دارند که به طور کلی می‌توان آن‌‌ها را به دو دسته تقسیم کرد:

  • دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک
  • دستگاه‌های کنترل تردد غیربیومتریک

در این مقاله به بررسی دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک خواهیم پرداخت.

دستگاه کنترل تردد چهره

دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک

زمانی که دستگاهی خاصیت بیومتریک دارد، به این معناست که از ویژگی‌ها و فیزیولوژی بدن برای شناسایی هویت افراد استفاده می‌کند. دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک نیز از برخی ویژگی‌های فیزیکی کاربران برای احراز هویت و سپس ثبت زمان تردد استفاده می‌کنند. دو عدد از رایج‌ترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک عبارت‌‌انداز:

  • دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی
  • دستگاه کنترل تردد چهره

هر یک از این دو نوع مزایای خود را دارند و هر یک از ویژگی‌های خاصی برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. تمام دستگاه‌های حضور و غیاب به طور کلی از یک کلید برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. به همین صورت، دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی از اثر انگشت و دستگاه کنترل تردد چهره از اسکن چهره افراد برای شناسایی هویت آن‌ها استفاده می‌کند.

دستگاه‌های بیومتریک از مزیت‌های بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌ها برخوردار هستند. اين دستگاه‌ها معمولا براي سازمان‌هاي بزرگ كه امنيت در آن‌ها اهميت ويژه‌ای دارد استفاده می‌‌شوند. در ادامه به بررسی توضيح بیش‌تر درباره نحوه كار و مزاياي دستگاه كنترل تردد چهره خواهيم پرداخت.

دستگاه کنترل تردد چهره چگونه کار می‌کند

همانطور که گفتیم دستگاه‌های حضور و غیاب، هر یک از یک کلید برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. دستگاه‌های کنترل تردد چهره نیز با تصویربرداری از چهره افراد و مقایسه آن با دیگر اسناد موجود در پایگاه داده، هویت فرد را تشخیص می‌دهند.

اگر قصد داريد از دستگاه‌هاي حضور و غياب تشخيص چهره در سازمان خود استفاده كنيد،‌ ابتدا بايد اطلاعات لازم را از كارمندان در پایگاه داده سیستم حضور و غیاب ذخیره کنید. بدین منظور، نیاز خواهید داشت که از تمام افراد چند عکس در زوایای گوناگون تهیه کنید.

پس از آن، هر یک از کارمندان به هنگام ورود یا خروج، روبروی دوربین دستگاه می‌ایستد تا دوربین تصویر چهره آن‌ها را با تصاویر موجود مقایسه کند. در صورت تطابق، اجازه ورود به شخص داده شده و زمان ورود یا خروج او ثبت خواهد شد.

مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد چهره

استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره مزایای بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌ها به دنبال خواهد داشت. برای معرفی برخی از مزایای این نوع دستگاه‌ می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • دستگاه‌های تشخیص چهره بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند. در حالی که برای استفاده از دستگاه‌هایی که به رمز احتیاج دارند، هر یک از کارمندان باید زمانی هرچند کوتاه را برای وارد کردن رمز خود سپری کنند. به همین دلیل استفاده از دستگاه‌ کنترل تردد چهره برای سازمان‌های پرجمعیت‌تر و شلوغ‌تر توصيه مي‌شود.
  • به طور كلي امنيت دستگاه‌هاي بيومتريك از دستگاه‌هاي غيربيومتريك بيش‌تر است. با استفاده از دستگاه‌هاي كارتي يا رمزي،‌ ممكن است كارت يا رمز در اختيار ديگر افراد قرار بگيرد. در صورتي كه براي ورود به وسيله دستگاه كنترل تردد چهره،‌ حضور خود شخص لازم است.
  • رعايت بهداشت با استفاده از دستگاه‌هاي حضور و غياب تشخيص چهره بسيار راحت‌تر است. زيرا براي استفاده از اين دستگاه‌ها نيازي به ايجاد تماس نخواهد بود. در صورتي كه با استفاده از دستگاه‌هاي كارتي يا حتي انگشتي،‌ افراد با اجسام خارجي تماس خواهند داشت كه مي‌تواند احتمال انتقال ميكروب را در محيط كار افزايش دهد. لازم به توضیح است که یک دستگاه به صورت معمولی نمی‌تواند به عنوان بهترین دستگاه حضور و غیاب شناخته شود، یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از بهترین نرم افزار حضور غیاب در کنار دستگاه خواهد بود.

دستگاه کنترل تردد چهره

معايب استفاده از دستگاه كنترل تردد چهره

با وجود اينكه دستگاه‌هاي تشخيص چهره مزاياي بسياري به همراه دارند، اما همچنان مي‌توان در استفاده از آن‌ها با ايراداتي نيز روبرو شد. البته معمولا مزيت‌هاي اين دستگاه‌ها ارزش آن‌ها را به قدري بالا مي‌برند كه مي‌توان از ایرادات آن‌ها چشم‌پوشی کرد. برخي از معايب این دستگاه‌ها عبارت‌انداز:

  • دستگاه‌ کنترل تردد چهره معمولا به دلیل پیچیدگی بیش‌تر، به فضای ذخیره سازی بیش‌تري نياز خواهد داشت. ذخيره تصاوير با فرمت‌هاي مختلف و تبديل كردن آن‌ها به الگوريتم به فضاي بسيار بيش‌تري نياز خواهد داشت. البته بسياري از شركت‌ها با در اختيار قرار دادن حافظه بيش‌تر و پشتیبانی قوی‌تر این به این مشکل پاسخ داده‌اند.
  • هزینه بالاتر این دستگاه‌ها نیز می‌تواند یکی از معایب آن‌ها باشد. واضح است که با توجه به تکنولوژی استفاده شده در سنسورهای تشخیص چهره باید هزینه بیش‌تری هم پرداخت شود. اگر نیازی به امنیت بالا و سرعت بیش‌تری ندارید، می‌تواند از دستگاه‌های غیربیومتریک که هزینه کم‌تری دارند استفاده کنید.

به طور خلاصه

همانطور که در افق فرا ویژن خواندید، دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند به منزله تحولی در روند حضور و غیاب کارمندان در سازمان‌های بزرگ بوده است.

با استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب می‌توانید زمان ورود و خروج تمام کارمندان را به راحتی در سیستم ثبت کرده و در زمان نیاز از آن‌ها استفاده کنید. دستگاه کنترل تردد چهره از جمله دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک است که با امنیت و سرعت بالا، می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت باشد.

ارسال پاسخ