Skip to main content
مقالات افق فراویژن

آیا اثر انگشت ویروس را منتقل می‏کند؟

By 24 آگوست 2020ژانویه 1st, 2022No Comments
انتقال ویروس از اثرانگشت

آیا اثر انگشت ویروس را منتقل می‏کند؟

در زندگی روزمره ناخواسته ما معمولاً با چندین سطح در تماس هستیم. تشخیص اثر انگشت یک فناوری ایمن و راحت است که نه تنها در تلفن ‏های هوشمند، بلکه در زندگی روزمره ما نیز رواج پیدا کرده و گسترده شده است.

با این حال شیوع ویروس کرونا به صورت جهانی، سوالاتی را در مورد چگونگی استفاده ایمن از سیستم تشخیص اثر انگشت در ذهن همه ما ایجاد می‏کند.

زیرا تماس با سنسورها می‏تواند ویروس را گسترش دهد. در ادامه می‏خواهیم به برداشت ‏های مشترک در مورد ایمن بودن و ارزشمند بودن استفاده از این فناوری بپردازیم.

سه نگرانی عمده در مورد فناوری تشخیص اثر انگشت وجود دارد:

• آیا می‏توانیم بگوییم اثر انگشت بی خطر است؟

• تشخیص اثر انگشت چه میزان خطر دارد؟

• چگونه باید ارزش استفاده از این فناوری را درک کنیم؟

در مورد انتشار ویروس به وسیله سنسورهای تشخیص اثر انگشت می‏توان گفت این فناوری ایمن است. گفته می‏شود سنسورهای این سیستم نسبت به سایر سطوح مانند دستگیره در و دکمه‏ های آسانسور کمتر آلوده می‏شوند.

بنابراین استفاده معقول از این فناوری می‏تواند از شیوع ویروس جلوگیری کند. در ادامه به جزییات بیشتر در مورد ایمنی سیستم تشخیص اثر انگشت در زمان شیوع ویروس، خواهیم پرداخت.

امنیت سیستم تشخیص اثر انگشت در زمان شیوع ویروس

زندگی روزمره ما توسط انواع مختلفی از سطوح احاطه شده است که با افراد بی شماری در تماس هستند. از این سطوح می‏توان به اتوبوس‏ها و قطارها، آسانسورها، دستگاههای خود پرداز، دکمه‏ های دستگاه کپی، دستگیره درها، نرده‏ ها، کارت‏های اعتباری و پول اشاره کرد.

در پی شیوع ویروس کرونا، اخبار متعددی ادعا کردند که احتمال ابتلا به این عفونت از طریق لمس این سطوح وجود دارد. تحقیقات نشان داد بسته به سطحی که ویروس روی آن قرار دارد، می‏تواند بین چند ساعت تا چند روز زنده بماند.

سیستم تشخیص اثر انگشت کاربران را مجبور به لمس سنسور می‏کند. طبق یک مطالعه میزان آلودگی این سطح به اندازه دستگیره در است.

این امر نشان می‏دهد که سنسورهای تشخیص اثر انگشت مانند سایر سطوح متداول قابل لمس می‏توانند به عنوان واسطه‏ ای برای انتقال ویروس از طریق تماس دست عمل کنند. با این حال مطالعه ‏ای دیگر نشان داد ضد عفونی کردن سطوح حسگر با الکل، می‏تواند احتمال انتقال ویروس را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

آیا اثر انگشت ویروس را منتقل می‏کند؟

شروع مسیر احتمالی انتقال ویروس

مسیر احتمالی انتقال ویروس از طریق بینی یا دهان شخص حامل شروع می‏شود و به سمت انگشتان حرکت می‏کند، سپس به حسگرهای تشخیص اثر انگشت می‏رسد و از آنجا به انگشتان شخص دیگر رسیده و در نهایت به صورت فرد مبتلا (چشم، بینی و دهان) منتقل می‏شود.

خطر انتشار با توجه به اندازه سطح لمس شده، مدت زمان لمس متفاوت است. سنسورهای تشخیص اثر انگشت منطقه تماس بسیار کمی دارند و هنگام لمس فشار ضعیفی روی آن اعمال می‏شود؛ زیرا مدت زمان لمس آن کمتر از یک ثانیه است.

بنابراین خطر انتقال ویروس در این فناوری در مقایسه با سایر سطوح مانند دستگیره در به طور قابل توجهی پایین است. علاوه بر این کاربران سنسور اثر انگشت، به افراد شناخته شده و مجاز محدود می‏شوند.

در حالیکه سایر سطوح متداول مانند سطوح موجود در قطارهای حمل و نقل عمومی، توسط افراد بی شماری لمس می‏شوند.

با این حال کاربران این نوع سیستم ها دارای مناطق و اشیاء مشترکی هستند که باید در طول روز چندین بار آن‏ها را لمس کنند، مانند دستگاههای کپی.

بنابراین اجرای یک برنامه مدیریت ریسک که به طور خاص برای این گروه از کاربران طراحی شده است، لازم است. یکی از اقدامات لازم که باید برای کنترل شیوع ویروس در نظر گرفته شود، بررسی دمای بدن کارکنان هنگام ورود به محل کار و زمان خروج از محل کار است.

سیستم تشخیص اثر انگشت با اجازه دادن به تعداد معدودی از افراد برای ورود به بخش‏های مختلف یک سازمان، می‏تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند.

سخن پایانی

در پایان با توجه به اینکه سیستم تشخیص اثر انگشت فقط شامل کاربران خاص خود است، طبیعتاً می‏تواند منجر به مهار به موقع شیوع ویروس با استفاده از ضد عفونی کننده ‏شود. در حال حاضر کاملاً مشخص است که استفاده از ضد عفونی کننده دست یا شستن دست‏ ها به طور مؤثر می‏تواند از ابتلا به ویروس جلوگیری کند.

در یک بیماری همه گیر مانند ویروس کرونا، با ضد عفونی نگه داشتن دست در کنار حس‏گرهای تشخیص اثر انگشت و رعایت فاصله بین افراد پس از لمس سنسور، می‏توانیم خود را ایمن نگه داریم. با ترغیب مردم به استفاده از ضد عفونی کننده دست پس از استفاده از سیستم تشخیص اثر انگشت، می‏توان به بهداشت عمومی و جلو گیری از عفونت کمک کرد.

منابع:
https://biometricupdate.com

امتیاز کاربران

Leave a Reply

Close Menu