دستگاههای حضور و غیاب

شناسایی چهره با ماسک

توسط 27 آگوست 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
تشخیص چهره با ماسک

ما میدانیم که ماسک ‏های صورت به حفاظت افراد در برابر ویروس کرونا کمک می‏کنند. یک مطالعه مقدماتی از انستیتوی ملی استاندارد و فناوری، تجزیه و تحلیل کرد که چگونه فناوری تشخیص چهره، چهره افراد را هنگامی که ماسک بر روی صورت دارند، شناسایی می‏کند.

به طور کلی الگوریتم‏ های شناسایی چهره که قبل از همه گیری ویروس کرونا طراحی شده‏ بودند، سعی در شناسایی چهره‏ با ماسک داشتند. اما این بیماری همه گیر و استفاده از ماسک باعث می‏شود فناوری تشخیص چهره از گذشته هم قدرتمندتر عمل کند.

آلبرت فاکس مدیر اجرایی پروژه نظارت بر این فناوری گفت : “در حال حاضر یک رقابت جهانی برای توسعه نرم افزار شناسایی چهره وجود دارد که می‏تواند افراد را، حتی با وجود پوشیدن ماسک شناسایی کند.”

خطایی که در سیستم تشخیص چهره به خاطر پوشیدن ماسک به وجود می‏آید، چندان تعجب آور نیست. هر کسی که سعی دارد آیفون خود را با آی دی فیس (ID face) هنگام پوشیدن ماسک قفل کند،

می‏داند این فناوری در سناریوی جدید شکست خورده است. محققان توضیح می‏دهند که به طور کلی الگوریتم ‏های تشخیص چهره برای شناسایی افراد بر اساس جنبه‏ های هندسی صورت، انجام می‏گیرد. ماسک صورت بخش بزرگی از آنچه الگوریتم سعی در تجزیه و تحلیل دارد، یعنی بینی و دهان را پنهان می‏کند.

تجزیه و تحلیل‏های شناسایی چهره با ماسک

اینکه تا چه اندازه ماسک ‏های صورت می‏توانند، الگوریتم‏ های شناسایی چهره را تغییر دهند بسیار اهمیت دارد. اکنون تحقیقات نشان می‏دهد ماسک در برخی از دستگاه های تشخیص چهره یک مانع برای تأیید هویت افراد است. یک مطالعه بر روی یک میلیون نفر برای سنجش دقت سیستم شناسایی چهره با ماسک انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که پوشیدن ماسک می‏تواند دقت الگوریتم ‏های تشخیص چهره را کاهش دهد. علاوه بر این با آزمایش 89 الگوریتم شناسایی چهره در کسب و کارها مشخص شد این سیستم خطای بین 5 تا 50 درصد را هنگام تطابق چهره‏ ها با ماسک‏‏ های پوشیده شده، دارد.

الیته عملکرد این سیستم در برخی از کسب و کارها بهتر از سایرین است. این امر به دلیل شکل و رنگ ماسک است. تشخیص چهره در مورد افرادی که ماسک‏ های گرد استفاده می‏کنند، دقیق تر است.

از طرف دیگر الگوریتم ‏ها در تشخیص چهره افرادی که از ماسک آبی روشن استفاده می‏کنند نسبت به افرادی که از ماسک‏ های سیاه استفاده می‏کنند، دقیق‏تر هستند.

به طور کلی به نظر می‏رسد این شواهد برای افرادی که نگران حریم خصوصی خود هستند، خبر خوبی است.

زیرا به احتمال زیاد این خطاها موقتی هستند، زیرا شرکت‏ هایی که فناوری تشخیص چهره را ارائه می‏دهند، برای تطبیق بهتر الگوریتم ‏ها با یکدیگر در رقابت هستند تا به بهترین شکل، چهره ‏های پوشیده شده با ماسک را شناسایی کنند.

شناسایی چهره با ماسک

مشکل شناسایی چهره با ماسک

از زمان شروع شیوع کرونا، تعدادی زیادی از شرکت‏ های تشخیص مثل شرکت های انگلیسی، امریکایی و چینی تلاش کردند توانایی خود در تشخیص افرادی که ماسک دارند را افزایش دهند.

شاتون مدیر عامل شرکت ترو فیس (true face) گفت من فکر می‏کنم که مشکل شناسایی چهره با ماسک قابل حل است و فقط به تلاش‏ های تحقیق توسعه بیشتری نیاز دارد.

همچنین انستیتوی ملی استاندارد و فناوری اظهار کرد رقابت بر روی پیشرفت فناوری شناسایی چهره با ماسک مدت کوتاهی است که در حال انجام است و محققان انتظار دارند که این فناوری در شناسایی چهره با ماسک پیشرفت زیادی خواهد کرد و این انستیتو قصد دارد الگوریتم‏ های بیشتری را به روز رسانی کند تا چهره افراد را که با ماسک پوشیده شده، شناسایی کند.

محققان برای این کار از عکس‏ های ارسالی افرادی که صورت آن‏ها با ماسک پوشیده، استفاده می‏کنند و از آن‏ها برای ساخت پایگاه داده تصاویر در جهت بهبود عملکرد الگوریتم‏ های تشخیص چهره استفاده می‏کنند.

این اولین بار نیست که تشخیص چهره افراد با مشکل مواجه شده است. سالهاست که سیستم‏ های تشخیص چهره به دلیل ناسازگاری در مورد چهره زنان، رنگ پوست افراد و به ویژه زنان با پوست تیره، با مشکل عدم تشخیص صحیح چهره مواجه است.

یکی از محققان بیان کرد که موضوع ماسک تنها یک یادآوری برای این است که به متخصصان نشان دهد این فناوری هنوز به طور کامل توسعه نیافته است.

اگر فناوری شناسایی چهره با ماسک تکمیل شود، می‏تواند خطرناک هم باشد، زیرا قدرت نظارت در سازمان‏ها به میزان قابل توجهی کاهش می‏یابد.

منابع:

 http://www.vox.com

ارسال پاسخ