راهکارهای حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب با کنترل دمای بدن

توسط 09 اکتبر 2020 آوریل 25th, 2021 بدون نظر
حضور و غیاب با کنترل دمای بدن

دستگاه حضور و غیاب با کنترل دمای بدن

امروزه انجام عمل غربالگری گام مهی در روند پیشگیری از شیوع بیماری‌های عفونی می‌باشد. اهمیت این عمل آن قدر بالا است که می‌توان گفت این عمل چیزی در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد در جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری‌هایی همچون کرونا موثر می‌باشد.

معمولا غربالگری را در مکان‌های عمومی که تعداد زیادی از افراد در اجتماعات شرکت می‌کنند، انجام می‌دهند و معمول ترین روش برای انجام این کار انداره گیری درجه حرارت بدن یا همان تب سنجی می‌باشد.

زیرا یکی از شایع ترین علائم بیماری‌های عفونی دمای بالای حرارت بدن و تب کردن فرد بیمار می‌باشد.

لذا انجام غربالگری به کمک اندازه گیری درجه حرارت بدن افراد در هنگام ورود به اجتماعات و مکان‌های عمومی از نظر علم اپیدمیولوژی راه بسیار موثری در پیشگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و واگیردار می‌باشد.

غربالگری با کمک اندازه گیری درجه حرارت بدن

ویروس کرونا که با نام کووید ۱۹ شناخته شده است، تقریباً از ابتدای سال میلادی جدید اکثر نقاط جهان را با خود درگیر کرده است.

این ویروس و بیماری حاصل از آن شامل آن دست از بیماری‌هایی می‌شود که معمولاً با بالا رفتن درجه حرارت بدن فرد بیمار خود را نشان می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت غربالگری با کمک اندازه گیری درجه حرارت بدن در رابطه با این ویروس بسیار موثر می‌باشد.

یکی از مواردی که می‌تواند با عمل غربالگری و تب سنجی همراه شود امر حضور و غیاب در هنگام ورود و خروج افراد می‌باشد.‌‌ در این گونه موارد برخی از دستگاه‌های تب سنج برای اندازه گیری دمای بدن افراد استفاده می‌کنند تا اگر محدوده‌ی دمای بدن فردی از حد نرمال فراتر باشد، از ورود وی به اجتماعات ممانعت به عمل آید.

اما دستگاه‌های تب سنج خود به تنهایی دارای ریسک انتقال بیماری می‌باشند زیرا جهت تب سنجی به کمک دستگاه تب سنج، باید دستگاه را بر روی پیشانی تک تک افراد قرار داد که این خود موجب افزایش ریسک آلودگی می‌شود.

دستگاه حضورغیاب با کنترل دمای بدن

روش جایگزین استفاده از تب سنج در حضور و غیاب

همانطور که گفته شد استفاده از تب سنج موجب افزایش ریسک آلودگی می‌شود. بنابراین باید به دنبال روش مناسب‌تری باشیم تا هم عمل غربالگری به درستی صورت گیرد و هم اینکه احتمال انتقال بیماری و تماس مستقیم با افراد به حداقل ممکن برسد.

جهت به تحقق پیوستن این امر دستگاه‌های حضور و غیابی در بازار موجود می‌باشند که علاوه بر انجام حضور و غیاب در هنگام ورود و خروج افراد به وسیله‌ی تشخیص چهره، حسگر اثر انگشت و‌…، قابلیت تشخیص درجه حرارت بدن افراد را نیز دارند.

دمای بالای حاصل از تب در بدن افراد بیمار بیشتر بر روی پیشانی تظاهر می‌کند. این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب که قابلیت تب سنجی دارند، مجهز به نوعی سنسور مادون قرمز می‌باشند که با تابش اشعه‌های حرارتی قابلیت تشخیص دمای بالای بدن فرد را دارا می‌باشند.‌

در این حالت هنگامی که فرد چهره‌ی خود را جهت حضور و غیاب در مقابل دستگاه حضور و غیاب مورد نظر قرار می‌دهد،

درصد کم انتقال آلودگی و بیماری‌های عفونی

دستگاه در صورت بالاتر بودن درجه حرارت بدن فرد از حالت نرمال، پیامی به نرم افزار متصل به دستگاه و اپراتور دستگاه ارسال می‌کند و به این صورت از ورود فرد جلوگیری به عمل می‌آید.

مزیت بالای استفاده از این دستگاه‌ها در این است که هیچگونه تماس مستقیمی میان کاربر و دستگاه جهت تب سنجی و حضور و غیاب برقرار نمی‌شود. در این حالت احتمال انتقال آلودگی و بیماری‌های عفونی از جمله بیماری خطرناک کرونا به حداقل میزان احتمال ممکن می‌رسد.

استفاده از این دستگاه‌ها در نمایشگاه‌‌ها، سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌هایی که دارای تعداد زیادی پرسنل و بازدید کننده می‌باشند، نه تنها در دوران کرونا بلکه در همه‌ی دوران‌ها بسیار کارآمد می‌باشد.

شاید شیوع گسترده‌ی بیماری کرونا همچون تلنگری برای شرکت‌های بزرگ بود تا تکنولوژی خود را در جهت پیشرفت سلامت عمومی بیش از پیش به کار گیرند.

ارسال پاسخ