افق فراویژن؛ ارائه دهنده انواع سیستم‌های حضور و غیاب،  کنترل تردد و گیت‌های کنترل تردد  برای حضور و غیاب  و  حضور  و غیاب آنلاین

هک گیت کنترل تردد

هک گیت کنترل تردد (Traffic control gate hack) به معنای هک شدن سیستم‌های کنترل تردد به واسطه بدافزارهاست. تا به حال به هک گیت کنترل تردد فکر کرده‌اید؟ به طور کلی گیت کنترل تردد، انواع و اقسام متفاوتی دارند که هرکدام با تجهیزات کنترلی متفاوتی جلوی عبور غیرمجاز از گیت را می گیرند.

برخی از انواع گیت های کنترل تردد دارای عملکرد های اضافی مانند مدیریت خودکار هستند تا از عبور غیر مجاز از گیت توسط کلیه افراد غیرمجاز جلوگیری شود. این تجهیزات کاملا به نوع کاربرد گیت بستگی دارد.

برای مثال زمانی که مسافرین قرار است وارد پایانه مسافری شوند، گیت های کنترل تردد مانع از ورود مسافرین بدون بلیط می شوند و آنها را در صف انتظار نگه می دارد تا مسئولین پایانه با آرامش خاطر بلیط آنها را چک نموده و اجازه ورود بدهند. اگر هک اتفاق افتاده است، نیاز است که برای خدمات تعمیر گیت کنترل تردد با افق فراویژن تماس بگیرید.

در ادامه با افق فراویژن همراه باشید در این مقاله بیشتر به عبور غیر مجاز از گیت و نحوه عملکرد گیت ها در جلوگیری از آن می پردازیم.

استفاده از گیت های کنترل تردد و جلوگیری از عبور غیر مجاز

همانطور که اشاره کردیم، گیت ها دارای تجهیزاتی هستند که این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم ترافیک را کنترل کنیم و مانع عبور غیر مجاز از گیت توسط اشخاص شویم. به عنوان مثال اگر در یک بخش امنیتی و مهم یک سازمان مانند اتاق نگهداری سرور تنها از یک دستگاه کنترل تردد اتاق سرور استفاده کنیم و هیچ گیت اکسس کنترلی در این محل موجود نباشد؛ مسلما امنیت این مکان با خطر مواجه خواهد بود. در واقع وجود گیت غیر قابل هک کنترل تردد یکی از ملزومات مکان‌های این چینینی است.

گیت های ورود و جلوگیری از عبور غیر مجاز از گیت به ویژه زمانی مورد نیاز است که قرار باشد افراد یا محموله ها به مناطق خاصی مانند گمرک راهنمایی و هدایت شوند.

از دیگر موارد کاربرد گیت کنترل تردد استفاده در مکان هایی است که ورود به آنها از نظر امنیتی دارای حساسیت می باشد، مثلا بخش نگهداری اسناد در اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور، بخش هایی از ادارات که از نظر امنیتی تنها افراد مجاز حق ورود به آنها را دارند یا وارد شدن به بخش گاو صندوق و محل نگهدارای امانات که همگی مستلزم شناخت افراد پیش از باز کردن گیت و جلوگیری از عبور غیر مجاز از گیت می شوند.

به طور کلی برای ایجاد محدودیت در ورود و خروج به یک بخش خاص از سازمان یا مکان‌های امنیتی مهم از انواع سیستم کنترل تردد استفاده می‌شود. این سیستم‌ها تردد اشخاص به محل را ثبت کرده و در صورت لزوم با استفاده از گیت اکسس کنترل دسترسی آن‌ها را محدود می‌کنند.

روش های غیر مجاز ورود از گیت چیست؟

قبل از اینکه اقدام به خرید یک سیستم کنترل تردد کنیم باید به این نکته مهم توجه کنیم و درک خوبی از این موضوع داشته باشیم که این سیستم قرار است در کجا نصب شود سپس درباره امکان ورود غیر مجاز از گیت مورد نظر تحقیق کنیم.

دسترسی غیر مجاز و نحوه وقوع آن

راه‌های گوناگونی وجود دارد که اشخاص غیر مجاز با دور زدن هر یک از انواع سیستم کنترل تردد افراد، به یک سازمان ورود پیدا کنند. انواع گوناگونی از عبور غیرمجاز از گیت وجود دارد که می‌تواند یک سازمان را دچار ضعف و خطر کند، مثلا باز ماندن درها، دزدیده شدن کارت های ورود یا جعل اعتبار نامه هایی که به راحتی امکان عبور افراد غیرمجاز را می دهند.

پس هنگام خرید یک سیستم کنترل تردد باید همه عواقب احتمالی ورود غیر مجاز به آن را بسنجیم و همه جوانب عبور غیر مجاز را نیز در نظر بگیریم. در گیت‌های خودرویی کنترل تردد این مورد بیشتر دیده می‌شود.

انواع دسترسی غیر مجاز

۴ روش رایج دسترسی غیر مجاز و نحوه جلوگیری از آنها را در ادامه مرور می کنیم:

سوء استفاده از افراد دارای حق عبور

این نوع عبور غیر مجاز از گیت هنگامی رخ می‌دهد که یک یا چند نفر یک فرد مجاز را تعقيب می کنند و آن فرد مجاز از روی حسن نیت درب را برای آن افراد غیر مجاز باز نگه می ‌دارد و با این کار امنیت تمام ساختمان را ناخواسته به خطر می‌اندازد.

بارها پیش آمده که ببینید افرادی که در مترو در گیت کنترل تردد متوجه می شوند کارت ورودشان به اندازه کافی شارژ ندارد سعی می کنند با نزدیک شدن به فرد جلویی که کارت مترویی با اعتبار کافی دارد بدون ارائه بلیط، از گیت شیشه‌ای کنترل ورود و خروج مترو عبور کنند.

برای پیشگیری از این نوع عبور غیرمجاز از گیت می توان راهکارهای زیر را پیش بینی نمود:

  • آموزش افرادی که غالبا بر گیت نظارت دارند و آگاه ساختن آنها در مورد روش های عبور غیر مجاز از گیت.
  • پیاده سازی درهای گردان، تله ها یا راه های دیگر، که همگی به موقع مانع عبور غیر مجاز از گیت می گردند.
  • به صدا در آمدن زنگ هشدار با عبور فرد غیر مجاز از گیت. بدین وسیله با اولین تلاش فرد برای غبور غیر مجاز از گیت، زنگ هشدار به صدا در آمده و مامورین امنیتی را مطلع می سازد.

دستکاری مدت زمان باز ماندن دروازه گیت برای عبور افراد

روش دیگری که اشخاص غیر مجاز می تواند به یک موقعیت یا مکان دسترسی داشته باشند دستکاری مدت زمان بازماندن دروازه گیت ها است، که برای دارایی ها و افراد حاضر در محل خطر ساز هستند.

باز شدن گیت بر اساس سیستمی است که دارای زمان بندی است تا درب ها را برای مدت زمان مشخصی باز نگه داشته و به پرسنل امنیتی هشدار دهد تا در صورت نیاز آن را بررسی کنند، حال اگر در زمان بندی برنامه کنترل تردد اختلالی پیش آید یا دستکاری شود، گیت ها برای مدت زمان بیشتری باز می مانند و به افراد غیر مجاز هم اجازه عبور از گیت کنترل تردد را می دهد. در مدل گیت‌های پروانه‌ای کنترل تردد دستگاری مدت زمان باز ماندن رایج‌تر است.

باز کردن دروازه های گیت اهرمی با ابزار

به اسانی می‌توان با استفاده از یک وسیله کوچک مانند پیچ گوشتی یک دروازه از گیت را باز کرد. لذا استفاده از سیستم های کنترل تردد پیشرفته که بر گیت تردد نظارت دارند و در موقع ورود فشار برای باز کردن گیت، زنگ های هشدار را به صدا در می آورند، ضروری هستند. این سیستم بسیار مفید است و اثر بخشی زیادی روی جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز دارد. این مورد بیشتر روی گیت‌های مدل باله‌ای اتفاق می‌افتد.

دزدیده شدن کلیدها یا کارت های دسترسی به گیت

اگر کلیدهای گیت کنترل تردد گم شوند یا دزدیده یا به امانت داده شوند می‌توانند مشکل به وجود آوردند و برای یک ساختمان خطر ایجاد کنند. کارت های دسترسی به جای کلید های سنتی به وجود آمدند که اشخاص مجاز با این کارت های دسترسی می‌توانند وارد شوند.

خطرات زیادی در سیستم کنترل تردد کارتی وجود دارند، که شامل خطر گم شدن یا با سرقت رفتن یا به اشتراک گذاشتن کارت با یک فرد غیر مجاز می شود.

برای کاهش این مشکل و جلوگیری از دسترسی غیر مجاز می‌توان استفاده از سیستم هوشمند چشمی یا انگشتی را پیشنهاد کرد. این مورد هک بیشتر در گیت‌های باشگاهی کنترل تردد دیده می‌شود.

آیا می توان از ورود و خروج غیر مجاز از گیت کنترل تردد جلوگیری کرد؟

از زمانی که سیستم های کنترل تردد به بازار آمده راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از عبور افراد غیر مجاز گیت پیشنهاد شده است. برخی از این راهکارها شامل موارد ذیل است.

  • استفاده از تله
  • استفاده از زنگ هشدار
  • استخدام یک ناظر انسانی برای نظارت بر گیت تردد
  • استفاده از سیستم های کنترل تردد چشمی یا انگشتی به جای سیستم های کارتی
به این نوشته امتیاز دهید
فهرست مطالب
آخرین بلاگ های فراویژن