Skip to main content

سیستم کنترل تردد عنبیه چشم

سیستم کنترل تردد عنبیه چشم(Eye iris traffic control system) امن‌ترین دستگاه کنترل کننده رفت و آمدهاست. این سیستم دارای پیشرفته ترین فناوری در ساخت است. اگر به دنبال دستگاهی بی رقیب در امنیت هستید، سیستم گذر کنترل چشمی بهترین گزینه است. نحوه کار بسیار آسان، دقت فوق العاده در شناسایی افراد و امنیت بی نظیر سبب شده که این دستگاه به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های کنترل تردد در اماکن امنیتی مانند نیروگاه‌های هسته‌ای و سازمان‌های دولتی شود. دستگاه کنترل تردد عنبیه چشم از خانواده سیستم کنترل تردد بیومتریک است و افراد را بر اساس ویژگی‌های منحصر به فردشان شناسایی و هویتشان را بررسی میکند. به صورت کلی عنبیه چشم نیز مانند خطوط بند انگشت و یا خطوط به دست آمده از فواصل هر کدام از اعضای چهره در هر شخص کاملا یکتا و بی تکرار است. و الگوی بدست آمده از عنبیه چشم هر فرد با دیگری کاملا تفاوت دار . شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم ویژگی‌های عنبیه چشم راست و چشم چپ در هر شخص نیز فرق دارد. این سیستم در کنار مزیت‌های فراوان دارای مشکلاتی از قبیل عدم شناسایی در زمان استفاده از عینک نیز است. با این وجود به علت نبود هیچ گونه امکان برای جعل و قابلیت سینک شدن با انواع نرم افزار سیستم کنترل تردد برای خرید بسیار مناسب است.  

سیستم کنترل تردد تشخیص عنبیه چیست؟

سیستم کنترل تردد تشخیصی عنبیه چشم نیز مانند دیگر سیستم‌های اکسس کنترل بیومتریکی دارای سنسورها و اسکنرهای مخصوص به خود است در سیستم کنترل تردد اثر انگشتی در بدنه اصلی سنسوری حساس برای تشخیص خطوط پوستی بر روی بند انگشت وجود داشت. و یا در دستگاه دیگری که وظیفه شناسایی افراد از طریق ویژگی‌های منحصر به فرد چهره را دارد در بدنه سیستم دوربینی تعبیه شده است که به سرعت خصوصیات صورت هر فرد را دریافت و ذخیره سازی می‌کند. دستگاه گذر کنترل چشمی دارای اسکنرهای پر قدرت و دقیقی است که افراد را از روی چشم‌هایشان می‌شناسد. این اسکنرها در دو نوع طراحی شده اند.

انواع اسکنرهای چشمی موجود در سیستم کنترل تردد عنبیه

  • در نوع اول اسکنرهای چشمی عملیات احراز هویت به این صورت انجام می‌شود که سنسور قابلیت تشخیص خطوط عنبیه چشم را دارد. به عبارتی که به محض قرارگیری فرد در مقابل سنسور، خطوط داخلی عنبیه چشم را اسکن کرده و دیتای اسکن شده را به قسمت پردازشگر دستگاه هدایت می‌کند. سپس پردازش کننده سیستم کنترل‌ تردد چشمی اطلاعات به دست آمده را تبدیل به الگوهایی خوانا برای دستگاه می‌کند. پس از گذشت این مرحله در صورتی که سیستم صرفا برای ذخیره اطلاعات هویتی تنظیم شده باشد. دیتا چشمی هر فرد ذخیره می‌شود تا در زمان نیاز مورد استفاده قرار گیرد.
  • نوع دوم اسکنرهای تشخیص دهنده چشم؛ افراد را بر اساس فاصله بین دو چشمشان شناسایی می‌کند. جالب است بدانید که میزان فاصله بین هر دو چشم در افراد یکسان نیست. به این معنی که اگر شخصی در مقابل این چنین سنسوری قرار بگیرد، اسکنر با اندازه گیری دقیق فاصله بین دو چشم او هویتش را می‌شناسد و اگر به صورتی تنظیم شده باشد که از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری کند با تطابق میزان اندازه بین چشم‌ها با الگوی از پیش ذخیره شده به او اجازه ورود خواهد داد.

مزیت‌های دستگاه کنترل تردد تشخیص دهنده عنبیه چشم

دلایل انتخاب دستگاه کنترل گذر چشمی در هر سازمان بسیار است. اما می‌توان مهمترین دلیل رغبت مجموعه‌ها به تهیه دستگاه گذر کنترل چشمی را امنیت فوق العاده‌ای که دارد، دانست. در سیستم‌های دیگر کنترل تردد بیومتریک مانند تشخیص دهنده خطوط انگشت با وجود منصر به فرد بودن خطهای موجود در بند انگشت هر فرد اما بازهم امکان تقلب و جعل وجود دارد. و یا در انواع دیگری مانند سیستم کنترل تردد تشخیص صدا نیز قابلیت شناسایی صدای فرد زنده و یا امواج صوتی ضبط شده را ندارند. پس در این سیستم‌ها نیز امکان تقلب و هک سیستم کنترل تردد وجود دارد. دومین مزیت سیستم‌های کنترل تردد عنبیه چشم جلوگیری از انتقال بیماری‌های واگیردار است. زیرا در هنگام شناسایی افراد هیچ گونه تماسی با دستگاه نداشته و سنسور عاری از هر گونه آلودگی خواهد بود. البته همین عدم تماس با سنسورهای سیستم کنترل تردد تشخیص دهنده چشم باعث ایجاد مزیت دیگری در سیستم شده است و آن عدم فرسایش قطعات دستگاه در پی استفاده فراوان است. چهارمین دلیلی که باعث شده است که افراد زیادی برای تهیه این سیستم تعجیل داشته باشند، دقت بسیار بالا و درصد خطای فوق العاده کم است.

 اگر بخواهیم در نگاه کلی ویژگی‌های مثبت دستگاه کنترل تردد عنبیه چشم را بررسی کنیم به جدول زیر خواهیم رسید.

مزیت‌های سیستم کنترل تردد تشخیص دهنده عنبیه چشم
امنیت بالا و مناسب برای مکان‌های امنیتی
استهلاک پایین به دلیل عدم تماس با دستگاه در زمان تشخیص
جلوگیری از انتقال بیماری‌هایی واگیردار
دقت بالا در ثبت اطلاعات هویتی
سرعت فوق العاده در تشخیص

مشکلات سیستم اکسس کنترل چشمی

همان طور که گفتیم تنها راه معرفی خود به اکسس کنترل عنبیه چشم، چشمان شماست. اما باید بگوییم اسکنرهای با قدرت این سیستم توانایی تشخیص خطوط داخلی و یا فاصله دو چشم را با وجود جسمی مانند عینک را ندارند. پس اگر عینکی طبی و یا دودی به چشم دارید لازم است در زمان معرفی و قرارگیری در مقابل دستگاه کنترل رفت و آمد چشمی، عینک خود را بردارید. همچنین اسکنرهای موجود در دستگاه توانایی اسکن خصوصیات چشمی را در صورت نداشتن نگاه مستقیم به دستگاه ندارند. پس اگر به صورت زاویه دار در برابر اکسس کنترل چشمی قرار دارید برای احراز هویت احتمالا با مشکل مواجه خواهید شد. در برخی از بررسی‌ها بیان شده که اشعه ساطع شده از سنسور تشخیصی عنبیه چشم ممکن است در بلند مدت چشمان را دچار مشکل کرده و آسیب زا باشند. همچنین قیمت تمام شده سیستم‌های کنترل‌گر عنبیه چشم به دلیل داشتن قطعات گران قیمتی مانند اسکنرها معمولا بالاتر از دیگر نمونه‌های موجود در بازار است. در برخی از موارد ممکن است اسکنر موجود در سیستم کنترل تردد تشخیص عنبیه چشم در مقابل نور بالای خورشید و یا نور کم دچار خطا و اشتباه شود.

در نگاه کلی معایب سیستم گذر کنترل تردد عنبیه چشمی را می‌توان در جدول زیر دسته بندی کرد.

معایب سیستم کنترل تردد چشمی
عدم شناسایی در زمان داشتن عینک طبی و دودی
اشعه خروجی از سنسور دستگاه کنترل تردد چشمی ممکن است آسیب زننده باشد
در برابر نور زیاد خورشید و نور کم ممکن دچار خطا شود
قیمت بالا نسبت به دیگر سیستم‌های بیومتریکی
عدم تشخیص در مواقعی که زاویه دار در برابر دستگاه قرار می‌گیرید

خرید دستگاه کنترل ورود و خروج تشخیص عنبیه

با خرید سیستم کنترل کننده تردد از طریق عنبیه چشم، امنیت را در هر سازمانی تضمین کنید. اگر به منظور جلوگیری از هرگونه جعل و جا به جایی تصمیم به خرید سیستم کنترل ورود و خروج تشخیص دهنده خطوط عنبیه چشم را دارید. پیشنهاد می‌کنیم به لیست محصولات موجود در سایت افق فراویژن مراجعه کرده و سیستم کنترل‌گر تردد چشمی را انتخاب کرده و همچنین از امکان خرید آنلاین این شرکت بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید به منظور تجربه خریدی مورد اطمینان با کارشناسان ما در افق فراویژن در ارتباط بوده و مشاوره رایگانی را پیش از خرید نهایی داشته باشید.

مهم‌ترین مزیت رقابتی سیستم کنترل تردد عنبیه چیست؟

امنیت بی‌نظیر این سیستم سبب ایجاد وجه تمایزی با سایر محصولات بیومتریک در بازار شده است.


سیستم‌های گذر کنترل چشمی دارای چند نوع اسکنر هستند؟

به صورت کلی اسکنر و سنسورهای اکسس کنترل‌های چشمی را می‌توان در دو دسته طبقه بندی کرد.

2.5/5 - (2 امتیاز)