Skip to main content

سیستم کنترل تردد التراسونیک

دستگاه کنترل تردد التراسونیک (Ultrasonic access control device) به شما کمک می‌کند که به راحتی و در کسری از ثانیه ترددهای صورت گرفته در سازمان یا یک بخش خاص را ثبت و ذخیره کنید. این دستگاه در واقع همان اکسس کنترل تشخیص صدا است که به علت استفاده از فناوری التراسونیک (ULTRASONIC) در ساخت آن، به نام سیستم کنترل دسترسی التراسونیک نیز شناخته می‌شود. مهم‌ترین وظیفه یک سیستم مدیریت دسترسی تشخیص صوت، تعریف محدودیت دسترسی به محل‌های مهم و امنیتی است. با استفاده از این اکسس کنترل بیومتریکی شما می‌توانید رفت آمد را تنها برای برخی از افراد مجاز بدانید. بزرگترین مزیت سیستم کنترل تردد التراسونیک، عدم امکان تقلب و هک است. با این حال امکان استفاده از این سیستم در محل‌های شلوغ و پر رفت و آمد که سر و صدای محیطی بالایی دارند؛ وجود ندارد. این ویژگی بزرگترین ایراد دستگاه اکسس کنترل تشخیص صدا است.

این نوع اکسس کنترل بیومتریکی دارای دو نوع اصلی است که عبارت اند از: دستگاه کنترل تردد التراسونیک با متن ثابت و سیستم کنترل ورود و خروج تشخیص صدا با متن غیر ثابت. برای خرید این نوع سیتم گذر کنترل باید از اطلاعات و کاربردهای هر یک از انواع سیستم کنترل تردد به طور کامل مطلع شوید. بدین منظور می‌توانید با کارشناسان افق فراویژن تماس گرفته یا به وبسایت رسمی این شرکت مراجعه کنید.

دستگاه کنترل تردد التراسونیک چیست؟

می‌دانید دستگاه کنترل تردد اولتراسونیک چیست؟ سیستم اکسس کنترل التراسونیک یا تشخیص صدا، یک نوع دستگاه کنترل تردد بیومتریک است. این سیستم با استفاده از تشخیص الگوی صدای افراد، تردد آنها را تحت نظر می‌گیرد. به طور کلی انواع سیستم‌های گذر کنترل، وظیفه نظارت بر رفت و آمد به محل‌های مورد نظر را دارند. سیستم کنترل دسترسی التراسونیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. این دستگاه بیومتریک کنترل تردد، بر اساس فرکانس صوتی اشخاص که یکی از ویژگی‌های بیولوژیکی بدن انسان است عمل می‌کند. بسیاری از مدیران در سازمان‌ها و ادارات مختلف سعی در محدود کردن دسترسی افراد به برخی از بخش‌های خاص دارند. به عنوان مثال در همایش یک سازمان دولتی مهم که اشخاص خاص در آن رفت و آمد دارند؛ تردد هر شخص غیر و  ناشناسی عاقلانه نبوده و حتی خطرناک است. به همین منظور استفاده از دستگاه کنترل تردد همایش، یک ضرورت است. اما اینکه برای همایش‌ها استفاده از اکسس کنترل التراسونیک مناسب است یا خیر به مزایا و معایب این سیستم مدیریت ورود و خروج بستگی دارد.

مزایا و معایب سیستم کنترل دسترسی تشخیص صدا

سیستم کنترل تردد تشخیص صدا نیز مانند هر نوع دستکاه دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است. اکسس کنترل تشخیص صوت مبتنی بر فناوری التراسونیک ساخته شده است. این فناوری مدرن در بسیاری از زمینه‌ها کاربرد دارد. تکنولوژی التراسونیک توانایی این را دارد که امواج صوت را به خوبی تشخیص دهد. به همین دلیل از این فناوری در دستگاه کنترل دسترسی تشخیص صدا استفاده شده است. استفاده از فناوری اولتراسونیک در ساخت سیستم مدیریت دسترسی تشخیص صدا سبب شده است که به دستگاه کنترل ورود و خروج التراسونیک شهرت یابد. همچنین جالب است بدانید که از این فناوری در تولید سیستم کنترل تردد اثر انگشتی نیز  استفاده می‌شود؛ سنسورهای موجود در برخی از مدل‌های اکسس کنترل اثر انگشت، از نوع التراسونیک هستند و با استفاده از تشخیص پستی بلندی‌های موجود در اثر انگشت فرد، تشخیص هویت را انجام می‌دهند.  

با توجه به توضیحات فوق می‌توان برخی از مزایا و معایب دستگاه کنترل تردد التراسونیک را به صورت جدول زیر بیان کرد:

مزایای دستگاه کنترل دسترسی تشخیص صدا معایب سیستم اکسس کنترل التراسونیک
دقت تشخیص بالا به دلیل استفاده از تکنولوژی مدرن التراسونیک عدم امکان استفاده در سازمان‌های پر سر و صدا و شلوغ
سرعت مطلوب در ثبت تردد   قیمت بالاتر نسبت به دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی
عدم امکان دور زدن و تقلب در اکسس کنترل التراسونیک
برقراری امنیت با ایجاد محدودیت گذاری در دسترسی به بخش‌های مهم و امنیتی
امکان تعریف چگونگی دسترسی افراد مجاز و زمانبندی ورود و خروج
دارای امکان گزارش گیری‌های متنوع و اطلاع از هویت افراد تردد کرده در سازمان
قابلیت اتصال به انواع قفل برقی و گیت کنترل تردد
دارای قابلیت هماهنگی با انواع نرم افزار کنترل تردد
مزایا و معایب دستگاه کنترل تردد تشخیص صدا (التراسونیک)

بر اساس ویژگی‌های ذکر شده در جدول می‌توان نتیجه گرفت که امکان اتصال به انواع نرم افزار کنترل تردد، قفل برقی و عدم امکان هک شدن از بزرگترین مزیت‌های سیستم مدیریت دسترسی آلتراسونیک است. حال باید دانست که دستگاه کنترل تردد تشخیص صوت در چه مواردی کاربرد دارد.

کاربرد دستگاه کنترل ورود و خروج اولتراسونیک

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین کاربرد سیستم اکسس کنترل التراسونیک، استفاده از این دستگاه در سازمان‌های کم سر و صدا است. به عنوان نمونه انتخاب این دستگاه به عنوان سیستم کنترل تردد فرودگاه آنچنان مناسب نخواهد بود. چرا که به دلیل پر سر و صدا بودن فضای فرودگاه عملکرد دستگاه در هنگام احراز هویت از طریق صوت، با مشکل مواجه می شود. در نتیجه می‌توان چنین برداشت کرد که استفاده از سیستم التراسونیک کنترل تردد برای هر سازمانی به جز ادارات شلوغ و پر تردد مناسب است. همچنین به دلیل دقت و ایمنی بالای این نوع اکسس کنترل، برای سازمان‌های امنیتی و مهم انتخاب خوبی است. به لحاظ صرفه اقتصادی هم باید گفت که اکسس کنترل تشخیص صدا از نظر حدود قیمت بین گذر کنترل اثر انگشتی و سیستم کنترل تردد تشخیص چهره قرار دارد. با این حال با توجه به نوع سیستم کنترل دسترسی تشخیص صوت، کاربرد آن متفاوت است.

انواع اکسس کنترل آلتراسونیک

سیستم‌های کنترل تردد بوسیله تشخیص صدا، 2 نوع اصلی دارند. این نوع سیستم کنترل تردد افراد بر اساس نحوه عملکرد و روش کار دستگاه مدیریت تردد التراسونیک به دو نوع متن ثابت و متن دلخواه تقسیم بندی شده است. در برخی از مدل‌های دستگاه کنترل گذر تشخیص صدا لازم است یک متن خاص توسط فردی که قصد تردد در محیط دارد؛ خوانده شود. در حالی که در نوع دیگر، هر یک از افراد متن دلخواهی را بیان می‌کنند. در واقع در نوع دوم حساسیت سنسورهای التراسونیک بیشتر بر تشخیص الگوی صدا متمرکز است. با این توضیح انواع دستگاه کنترل تردد تشخیص صدا عبارت‌اند از:

  • دستگاه کنترل تردد التراسونیک با متن ثابت

در این نوع گذر کنترل هر یک از اشخص برای احراز هویت و اجازه ورود به محل باید یک متن خاص را بخوانند. دستگاه با ذخیره صوت آن‌ها تشخیص هویت را انجام داده و سپس اجازه ورود صادر می‌شود.

  • سیستم اکسس کنترل التراسونیک با متن دلخواه

کنترل تردد تشخیص صدا با متن متغیر به کلمات خاص تعریف شده در سیستم نیازی ندارد. به عبارت دیگر مهم نیست که افراد چه چیزی می‌گویند؛ مهم این است که الگوی و امواج فرکانس صوت منحصر به فرد آنها چگونه است. شاید بتوان گفت که دقت احراز هویت این مدل از نوع متن ثابت، تا حدودی بیشتر است.

هر یک از انواع دستگاه گذر کنترل توسط صدا در جای مناسب خود کاربرد ویژه‌ای دارد. اما شما برای سازمان خود کدام مدل را می‌خرید؟

خرید سیستم کنترل ورود و خروج تشخیص صدا

شما هم قصد خرید سیستم کنترل تردد تشخیص صدا دارید؟ قبل از خرید و سفارش آنلاین سیستم اکسس کنترل التراسونیک لازم است بدانید که چه نوع اکسس کنترلی مناسب سازمان شماست. کارشناسان متخصص افق فراویژن با دقت و حوصله به شما مشاوره رایگان خواهند داد. پس از دریافت مشاوره اختصاصی با خیال راحت نسبت به خرید دستگاه کنترل تردد التراسونیک اقدام کنید. نکته حائز اهمیت این است که از هر شرکتی که برای مدیریت ورود و خروج کارمندان خود استفاده می‌کنید؛ حتما برای نصب دستگاه کنترل تردد تشخیص صدا از تکنسین‌های آن مجموعه کمک بگیرید. همچنین در صورت نیاز به تعمیر اکسس کنترل آلتراسونیک با مرکز پشیبانی  خدمات پس از فروش تماس حاصل کنید.

کاربرد دستگاه کنترل دسترسی التراسونیک چیست؟

مهم‌ترین کاربرد این سیستم در مراکز امنیتی است که دسترسی افراد به همه یا برخی از قسمت‌های آن‌ها محدود است. همچنین استفاده در سازمان‌های کم سر و صدا به دلیل عدم ایجاد اختلال در تشخیص هویت به وسیله صوت.

مزایای دستگاه کنترل تردد تشخیص صدا چیست؟

جلوگیری از دور زدن و تقلب با استفاده از سیستم کنترل ورودو خروج التراسونیک، امکان اتصال به انواع قفل‌های برقی، گیت و نرم افزار کنترل تردد و تعیین برنامه زمانبندی حضور افراد مجاز در بخش‌های دارای محدودیت.

3.3/5 - (3 امتیاز)